Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Πλαστό ασφαλιστήριο συμβόλαιο - Έλεγχος online

  1. #1

    Πλαστό ασφαλιστήριο συμβόλαιο - Έλεγχος online

    Φίλος ανακάλυψε -ευτυχώς τυχαία- ότι το ασφαλιστήριο του αυτοκινήτου του ήταν πλαστό. Ο συγκεκριμένος ασφαλιστής είχε "ασφαλίσει" εικονικά πληθώρα οχημάτων εισπράττοντας τα χρήματα και χορηγώντας πλαστά συμβόλαια.

    Υπάρχει αυτή η εφαρμογή του επικουρικού κεφαλαίου που μπορούμε να ελέγξουμε αν η μηχανή μας είναι ασφαλισμένη, πού και μέχρι πότε.
    Think faster than you ride

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Μεταφέρεται και γίνεται sticky.

    Αν, παρ' ελπίδα, ανακαλύψει κάποιος πως έχει θέμα, παρακαλώ θερμά να τηρηθούν οι κανονισμοί του forum.

  3. #3
    Να σημειώσω, (και ζητώ να μεταφερθεί/ διαγραφεί αν δεν είναι το σωστό σημείο). Ότι σε περίπτωση που σας βγάζει το σύστημα ανασφάλιστο, δεν είναι σίγουρο 100%. Από προσωπική εμπειρία το σύστημα βγάζει όχημα της οικογένειας μου ανασφάλιστο και κατόπιν ενημέρωσης του ασφαλιστή ΚΑΙ επικοινωνίας με την ασφαλιστική μας διαβεβαίωσαν ότι τα στοιχεία του ασφαλιστηρίου είναι σωστά και το συμβόλαιο σε ισχύ.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  4. #4
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από infidel Προβολή μηνύματος
    Να σημειώσω, (και ζητώ να μεταφερθεί/ διαγραφεί αν δεν είναι το σωστό σημείο). Ότι σε περίπτωση που σας βγάζει το σύστημα ανασφάλιστο, δεν είναι σίγουρο 100%. Από προσωπική εμπειρία το σύστημα βγάζει όχημα της οικογένειας μου ανασφάλιστο και κατόπιν ενημέρωσης του ασφαλιστή ΚΑΙ επικοινωνίας με την ασφαλιστική μας διαβεβαίωσαν ότι τα στοιχεία του ασφαλιστηρίου είναι σωστά και το συμβόλαιο σε ισχύ.
    Πολυ σωστος.

    Αυτο συμβαινει γιατι δεν δινουν ολες οι ασφαλιστικες εταιρειες στοιχεια στην ΥΣΑΕ.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    εμενα παντως τα βγαζει ολα κανονικα.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  6. #6
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Πολύ καλό το ποστάρισμα του φίλτατου, να ΄ναι καλά, αρκούντως βοηθητικό και χρήσιμο!!! Κι εμένα εμφανίζει όλα τα οχήματα που έχω στην κατοχή μου, το ασφαλιστήριο της μοτοσυκλέτας ανανεώθηκε πριν 1 εβδομάδα, δεν το εμφάνιζε και το εμφάνισε και αυτό σήμερα. Αν και ο νόμος για τις ανανεώσεις έχει αλλάξει (με την κατάργηση του ειδικού σήματος και την ισχύ της απόδειξης πληρωμής), ακόμα επικρατούν πρακτικές του παρελθόντος και δεν με εκπλήσσει. Επειδή τυχαίνει να είμαι κάτοχος πιστοποιητικού ασφαλιστικής διαμεσολάβησης επιπέδου Α και Δ μετά από εξετάσεις από την ΤτΕ και το ΥΠ.ΑΝ, μας έλεγαν πως απαγορεύεται ΡΗΤΑ η κατάθεση ποσών σε προσωπικό λογαριασμό του ασφαλιστή και η κατάθεση πρέπει να γίνεται στο λογαριασμό της ασφαλιστικής εταιρείας. Οι περισσότεροι ασφαλιστές (τουλάχιστο αυτό προκύπτει από την εμπειρία μου) ζητάνε να τους καταθέσεις το ποσό σε προσωπικό τους λογαριασμό γιατί έτσι δημιουργούν ένα συνεχές κεφάλαιο κίνησης χωρίς τραπεζικό δανεισμό και αποδίδουν το ποσό αργότερα στην εταιρεία. Επειδή όμως ασφάλεια=η πιθανότητα εμφάνισης κάποιου γεγονότος, άρα πιθανότητες, πολλές φορές έχει τύχει να γίνει η στραβή, ο πελάτης πιστεύει πως είναι ασφαλισμένος και η εταιρεία δεν τον αποζημιώνει γιατί ο ασφαλιστής δεν έχει αποδώσει το ποσό, σήμερα συγκεκριμένα μου έλεγαν για παρόμοια περίπτωση.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    Όποιος γυρίζει μυρίζει

    κ όποιος κάθετε βρωμίζει

  8. #8
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    και απο εμενα!!

  9. #9
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    Κι από εδώ

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/08/2015
    Μηνύματα
    14
    ωραία εφαρμογή

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2015
    Μηνύματα
    1
    Παιδιά τι παίζει με τα πρόστιμα για τα ανασφάλιστα; Ασφαλίζω τη μηχανή μου μόνο τα καλοκαίρια γτ τότε την κυκλοφορώ και θα πληρώσω τώρα πρόστιμο; Βρήκα καλή τιμή στο ινέρτνετ για ετήσια ασφάλεια, εάν την ασφαλίσω τώρα θα γλιτώσω το πρόστιμο;

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Εαν ισχύει αυτό που λένε για πρόστιμα και ραβασάκια,αν η έναρξη της ασφαλείας ειναι μεταγενέστερη της ημερομηνίας που αναγράφεται στην κλήση.
    Τότε πληρώνεις και το πρόστιμο

    http://www.bloko.gr/2016/02/600000.html?m=1

  13. #13
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Εχει βουίξει ο τοπος σημερα οντως. Εχω μιλησει με εταιρειες και οντως ισχυει οτι η διασταυρωση γινεται. Η εταιρειες ειναι υποχρεωμενες να στελνουν στην ΥΣΑΕ εντος μιας ωρας της πληροφοριες του ασφαλισμενου οχηματος. Οποτε μετα γινεται και η διασταυρωση με τα υπουργεια μεταξυ τους.

    Το θεμα ειναι θα ξεκινησουν να στελνονται ραβασακια?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2012, 13:47
  2. Ασφαλιστήριο Συμβόλαιο και υπογραφή ασφαλιστή
    από fonzareli στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2011, 21:54
  3. ΝΕΟ ασφαλιστήριο συμβόλαιο
    από ares_tz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2011, 01:45
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2004, 10:20
  5. ΧΑΡΤΗΣ Online?
    από Polifer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2004, 07:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF