Σελίδα 42 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 32373839404142434445464752 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 616 έως 630 από 811

Θέμα: New GSX-R1000 L7

  1. #616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από H.A.Balafoutre Προβολή μηνύματος
    Αχ αυτά τα Yamaha...πολύ πονηρά....χαχααχαχαχα... 1ο τέστ...τα αποτελέσματα είναι αυτά...κι όπως τα έβγαλαν, εγώ τα δέχομαι. Αλλά σκεφτείτε λίγο και τους Kawasakαίους, τι να πούνε...που βγήκανε τελευταίοι....κι έχουνε σαρώσει στα πρωταθλήματα. Πέρα απόλα τα άλλα όμως, 1η ενδιαφέρουσα σύγκριση. Περίεργη ίσως, αλλά ενδιαφέρουσα.
    ίσως αξίζει και μια ματιά στις τιμές. το ακριβό GSX-R ,για παράδειγμα, είναι πιο φθηνό από το απλό CBR!


    επίσης όλα, εκτός των GSX-R &R1 , έχουν σφυρήλατες(ελαφρύτερες από τις απλές εκδόσεις) ζάντες.κι αν στο GSX-R δικαιολογείται ,στο R1 όχι (λόγω τιμής και/ή διαφοράς από την "απλή" έκδοση).


    πάντως το τι κράξιμο έχει πέσει στο mcn ,παγκοσμίως, δε λέγεται! κι αυτό γιατί δε βγάλανε νικητή με "τεχνικά" κριτήρια αλλά με ατάκες τύπου "smooth as butter"

    τόσες πίστες,στο σφιχτό Rockingham πήγαν με τα χιλιάρια! που ίσα-ίσα προλαβαίνουν να αλλάξουν σε 4η και είναι πιο σφιχτή κι από το Δράμα-Παρανέστι-Λειβαδίτης!

    και το street portion στην Ουαλία με βρόχα και ομίχλη! τί συμπέρασμα μπορείς να βγάλεις ρπστμ! κάνε ένα roadtrip Ισπανία ή Γαλλία και κάνε το track portion σε μια πιστάρα στη χώρα προορισμού, όπου μπορούν να ξεδιπλωθούν τα 1000άρια. do it like "fast bikes mag"!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #617
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.025
    τα τεστ αυτα ειναι λιγο χαζα. Προτιμώ τα τεστ που απαντάνε ως: θές πιστα κοιτα το τάδε. Θές δρομο κοιτα το τάδε. Τα καλυτερα ηλεκτρονικα εκει, το πιο γεμάτο μοτερ εδω κτλ. Ολα τα μηχανάκια στα 1000 ειναι απιστευτα γρηγορα και ικανα. Νικητης και τελευταιος και βλακειες. Το gsxr ειμαι σιγουρος οτι ειναι ενα πολύ καλο μηχανάκι που ελαχιστοι θα βρουν διαφορες απο ενα ομοιο του. Ο πρωτος λόγος για να επιλέξω το ενα η το αλλο θα ηταν (εκτος της εμφάνισης) το αν θέλω ι4, v4, v2 κτλ.

  3. #618
    Εγω ΑΝ ειχα λεφτα να παρω καποιο θα επελεγα μονο με ενα κριτηριο
    τον Ηχο
    Θα επαιρνα η RSV ή R1

  4. #619
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ενταξει, οντως αυτα τα τεστ ειναι λιγο "να χαμε να λεγαμε"...
    ποσο δε μαλλον για εμας του κοινους θνητους που δεν μπορουμε να φτασουμε ουτε το 50% των μηχανακιων αυτων...
    επισης παιζουν διαφορετικοι σωματοτυποι που βολευονται με αλλo μηχανακι ο ενας και διαφορετικο ο αλλος...
    οκ, εβγαλαν το honda πρωτο το οποιο ειναι το πιο αδυναμο και ολη την ωρα ελεγαν για το "τερατωδες" μοτερ του bmw...


    ασε δε το αλλο, το suzuki με 185 σχεδον αλογα και 6ο στην λιστα, και 5ο σε νουμερα ροπης ΑΛΛΑ πολυ πιο γρηγορο και στα 0-100 και στα 0-160 ΚΑΙ στη ρεπριζ 65-190...

    το kawasaki και το yamaha με akrapovic...
    αν μπει μια ολοσωμη στο suzuki το υπολογιζω 200 παρα ψιλολογια...


    και φυσικα παιζουν και τα λεφτα ρολο...τι να το κανω να σκασω 30-40 χιλιαρικα για χιλιαρι οταν το αλλο εχει 20 και "χανει" σε λεπτομερειες...ή μπορει και να μην χανει καθολου...
    δλδ εχασε βαθμους για κατι χαζο οπως ειναι το φρενο..οκ παιδια αμα δεν σας αρεσει βαλτε μια τρομπα...ελαχιστα λεφτα και η επενδυση μηδαμινη μπροστα στα 20 χιλιαρικα..
    ξεκαθαρα ακομα κραταει τα σκηπτρα του vfm...

  5. #620
    the problematix Το avatar του/της JIMK7
    Εγγραφή
    10/04/2007
    Μηνύματα
    1.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ίσως αξίζει και μια ματιά στις τιμές. το ακριβό GSX-R ,για παράδειγμα, είναι πιο φθηνό από το απλό CBR!


    επίσης όλα, εκτός των GSX-R &R1 , έχουν σφυρήλατες(ελαφρύτερες από τις απλές εκδόσεις) ζάντες.κι αν στο GSX-R δικαιολογείται ,στο R1 όχι (λόγω τιμής και/ή διαφοράς από την "απλή" έκδοση).


    πάντως το τι κράξιμο έχει πέσει στο mcn ,παγκοσμίως, δε λέγεται! κι αυτό γιατί δε βγάλανε νικητή με "τεχνικά" κριτήρια αλλά με ατάκες τύπου "smooth as butter"

    τόσες πίστες,στο σφιχτό Rockingham πήγαν με τα χιλιάρια! που ίσα-ίσα προλαβαίνουν να αλλάξουν σε 4η και είναι πιο σφιχτή κι από το Δράμα-Παρανέστι-Λειβαδίτης!

    και το street portion στην Ουαλία με βρόχα και ομίχλη! τί συμπέρασμα μπορείς να βγάλεις ρπστμ! κάνε ένα roadtrip Ισπανία ή Γαλλία και κάνε το track portion σε μια πιστάρα στη χώρα προορισμού, όπου μπορούν να ξεδιπλωθούν τα 1000άρια. do it like "fast bikes mag"!
    Οπως ολα εδειξαν δεν ειμαι ο μονος που τους κραζει εεε ποσο μου τη δινει οταν εχω δικιο

    Δειτε μια ακομα δυναμομετρηση οχι βεβαια απο το αξιοπιστο και αντικειμενικοτατο mcn


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16649210.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	43,8 KB 
ID:	380986



    Gsxr 2017 dyno σύγκριση με το 2017 zx10r & 2016 R1 όλα πρότυπο ποδήλατα μόλις φτάσουν από τον έμπορο, έτρεξε στο dyno μου με το ίδιο πίσω ελαστικό να το κρατήσω μια δίκαιη σύγκριση. Κόκκινη γραμμή είναι ένα 2016 R1 πράσινη γραμμή είναι ένα 2016 zx10r μπλε γραμμή

    Καμια σχεση μ αυτα που εδιξε το MCN τελικα καποιος απο του 2 πρεπει να ψευδεται ... το μονο σιγουρο οχι εγω οπως βλεπεται οι διαφορες ειναι τεραστιες οπως ολα δειχνουν βιαστηκαν μερικα γατακια να με αποκαλεσουν κολλημενο Ελληναρα

    Δεν ξερω για σας ... αλλα σε λιγες μερες θα εχω στα χερια μου ( σχεδων ) το πιο αδυναμο χιλιαρι


    Υ.Γ. Θα ηθελα να δω τι θα γινοταν στα ιδια τεστ με τις πιο απλες εκδοσεις με χωρις ζαντες και εξατμισεις
    Τελευταία τροποποίηση από JIMK7; 09/04/2017 στις 22:57.
    ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ

    ΑΪΝΣΤΑΙΝ

  6. #621
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Απ'τη στιγμή που κάποια μηχανάκια φοράνε εξάτμιση ελεύθερη (και πιθανότατα μη νόμιμη για χρήση δρόμου) η σύγκριση είναι άκυρη.
    Πολύ καλός ο κινητήρας του GSXR αλλά από εμφάνιση δεν τρελλαίνομαι.

    Το δυναμόμετρο δε λέει τίποτα απ' τη στιγμή που οι μηχανές έχουν όλες ram air.Εκτός και αν το δυναμόμετρο έχει ανεμιστήρα που καταφέρνει να ρίχνει αέρα με ταχύτητες κοντά στα 300χαω(που δε το νομίζω).
    Οι μετρήσεις έχουν σημασία και εκεί το gsxr τους πήγε αίμα.
    Το γυρολόγιο δεν αφορά,κάποιο μηχανάκι βολεύεται σε κάποιες πίστες,κάποιο σε άλλες.
    Επειδή όλα έχουν γκάζι,φρένα και κρατήματα,θα έπαιρνα R1 καθαρά για την εμφάνιση και τον ήχο.

  7. #622
    επειδή το προβοκασιόν έχει πλάκα με τον φανατισμό που έχει προκύψει στο συγκεκριμένο νήμα, το οποίο πορεύεται βαθιά στην περιοχή του ποδοσφαιρικού οπαδισμού...


    Για να καταλάβουμε όλοι τι λέτε, το "τους πήγε αίμα το GSXR" σημαίνει το ότι πέρασε ας πούμε το S1000RR από 0,1 του δευτερολέπτου ως 0,03 του δευτερολέπτου ανάλογα την μέτρηση, σημαίνει πως "το ξέσκισε το πεμφέ η σουζουκάρα"; Όταν μιλάμε για ερασιτέχνες οδηγούς (κάθε μη κατ' επάγγελμα αγωνιζόμενο δηλαδή) αυτές οι διαφορές μήπως εμπίπτουν και στα όρια στατιστικού σφάλματος στην μέτρηση, οπότε ας πιούμε μιά γουλίτσα καφέ και ας μετριάσουμε λίγο τους χαρακτηρισμούς; Όποιος δεν είναι με εμάς είναι με τους άλλους, βρέξει χιονίσει η ομάδα θα νικήσει; Φάγαμε γκολάκι και χάσαμε αλλά τους δείραμε μετά; Γιατί σπας το αυτοκίνητο, γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδες;



    Και για να γελάσουμε λίγο εμείς οι υπόλοιποι δηλαδή (λάδι στη φωτιά) για τα φρένα δεν λέτε τίποτα κύριοι!!! Ξέρω, τα φρένα είναι για τα γατάκια. Τρία μέτρα ρίχνει το πεμφέ και το ντούκι και τρία σταθμά...


    Έλα καλημέρες και κουλάρετε λίγο...


    υ.γ. για να δούνε και οι άλλοι το βίδεο της ντροπής και να κρίνουν και οι ίδιοι, η αλήθεια στο φώς και δείτε το πριν οι φανατισμένοι σουζουκαίοι το κατεβάσουν! https://www.youtube.com/watch?v=SJFszDt8ouo
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 10/04/2017 στις 09:00.

  8. #623
    the problematix Το avatar του/της JIMK7
    Εγγραφή
    10/04/2007
    Μηνύματα
    1.326
    Ξεχνας μου φαινεται οτι το σουζουκι εχει κατω απο τα 20.000 ενω ολα τα αλλα πανε απο + 23.000 και + 25.000 φευγα παρο ολα αυτα τους κοιταξε στα ματια και τους τα πεταξε μαλιστα Δεν ξερω για εσας αλλα οπως κ να εχει η αποψη μου ειναι γνωστη για τους δημοσιογραφους κ τα περιοδικα
    ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΑ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ

    ΑΪΝΣΤΑΙΝ

  9. #624
    Πάντως, αυτά τα GSXR....παντού στην κόντρα! Και στο δρόμο και στην πίστα και στις καφετέριες και στα forums... δε γλυτώνουμε με τίποτα....
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #625
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JIMK7 Προβολή μηνύματος
    Ξεχνας μου φαινεται οτι το σουζουκι εχει κατω απο τα 20.000 ενω ολα τα αλλα πανε απο + 23.000 και + 25.000 φευγα
    Ωχ... πάλι θα γεμίσουν οι καφετέριες με αυτά.
    Life begins at 45°.

  11. #626
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος


    Για να καταλάβουμε όλοι τι λέτε, το "τους πήγε αίμα το GSXR" σημαίνει το ότι πέρασε ας πούμε το S1000RR από 0,1 του δευτερολέπτου ως 0,03 του δευτερολέπτου ανάλογα την μέτρηση, σημαίνει πως "το ξέσκισε το πεμφέ η σουζουκάρα"; Όταν μιλάμε για ερασιτέχνες οδηγούς (κάθε μη κατ' επάγγελμα αγωνιζόμενο δηλαδή) αυτές οι διαφορές μήπως εμπίπτουν και στα όρια στατιστικού σφάλματος στην μέτρηση, οπότε ας πιούμε μιά γουλίτσα καφέ και ας μετριάσουμε λίγο τους χαρακτηρισμούς; Όποιος δεν είναι με εμάς είναι με τους άλλους, βρέξει χιονίσει η ομάδα θα νικήσει; Φάγαμε γκολάκι και χάσαμε αλλά τους δείραμε μετά; Γιατί σπας το αυτοκίνητο, γιατί έχει αθηναϊκές πινακίδες;



    Και για να γελάσουμε λίγο εμείς οι υπόλοιποι δηλαδή (λάδι στη φωτιά) για τα φρένα δεν λέτε τίποτα κύριοι!!! Ξέρω, τα φρένα είναι για τα γατάκια. Τρία μέτρα ρίχνει το πεμφέ και το ντούκι και τρία σταθμά...


    Έλα καλημέρες και κουλάρετε λίγο...


    ενταξει, το τραβας απο τα μαλλια αμυρου...
    αρχικα απο την στιγμη που ολα τα μηχανακια ειναι κοντα, γι 'αυτες τις διαφορες θα μιλαμε...δλδ αν κερδισει ο rossi τον marquez για 0,05 δεν θα ειναι νικη επειδη ειναι μικρη η διαφορα? ειναι πολυ κοντα ΟΛΑ τα χιλιαρια, δες ποστ #619 το αναφερω...

    μετα, λες για τα φρενα...το αναφερω και αυτο. δες ποστ #619...

    αλλα οπως και να το κανουμε...τα νουμερα σπανιως ψευδονται...και τι εννοω...δεν μπορει ενα μηχανακι να το βγαζεις προτελευταιο απο αλογα και 5ο απο τα 7 στην ροπη και να ειναι μπροστα σε ολα τα 0-100, 0-160 και ρεπριζ 65-190 με 6η ταχυτητα...τοτε ή τα νουμερα των αλογων και της ροπης ειναι λαθος ή τα νουμερα των μετρησεων ειναι λαθος...το αναφερω και αυτο στο γνωστο ποστ #619...

    και ποσο κουλος δλδ ειναι ο αναβατης του ducati που εχει την ροπη της αρκουδας που χανει σε ΡΕΠΡΙΖ απο το gsxr? και ποσο η διαφορα του 8,61 με τα 10,07 ειναι μεσα στα ορια του στατιστικου λαθους? δλδ τι διαλο?.. 6η ταχυτητα εχουν και τα 2...και ανοιγουν απο τα ιδια χλμ...η ροπη μετραει εκει...εκτος και αν το gsxr εχει 7ταχυτο σασμαν...


    και στην τελικη τελικη, στα παπακια μας κυριολεκτικα γιατι οπως ειπα στο #619 (ναι, μ'αρεσει να το βλεπω γραμμενο) ενα ελαχιστο ποσοστο των αναβατων θα διαπιστωσουν αυτες τις διαφορες..πιο πολυ συζητηση καφενειου ειναι, αλλα καποοια πραγματα οταν ανακοινωνονται επισημα απο τον ειδικο τυπο πρεπει και να αιτιολογουνται επαρκως και η ανακοινωση αυτη να εχει την βαρυτητα που της αξιζει...if you catch my drift...

  12. #627
    Post #619 ftw!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #628
    Στα παπάκια σου και εσένα και εμένα γιατί ξέρουμε και οι δύο μας πως ότι συζητιέται εδώ μέσα απλώς θα είναι πεομετρητής όσο ρουφάει ο Λαλάκης τη φράπα στην πλατεία. Δεν είναι θέμα "ελάχιστοι εκ των αναβατών", είναι θέμα μόνο αγωνιζόμενοι και πάλι ελέγχεται. Προσπαθώ να καταλάβω τι σου φάνηκε υπερβολικό σε ότι έγραψα και ξεκινάς το ποστάκι σου έτσι, αλλά ΟΚ, ξεκαθαρίζεις μετά ότι εγώ τραβάω τα πράγματα αλλά εσύ τα είχες πει ήδη με πιο λογικό τρόπο στα ποστ που αναφέρεις οπότε... χμ, ναι, εγώ τα τραβάω, εσύ τα σπρώχνεις ξέρω 'γω άρα τα λες καλύτερα και πιο λογικά. Και πιο πρώτος.




    Ο τυφλός φανατισμός ποδοσφαιρικού τύπου με ενοχλεί "επί της αρχής". Και γενικότερα υπάρχει διάσπαρτος, αλλά στο νήμα αυτό έχει βαρέσει κόκκινα (κόφτης προφανώς δεν υπάρχει σε αυτά τα ζητήματα). Αυτό ήθελα να πω αλλά δεν μασάτε, εκεί στην πίεση. Το "τραβηγμένο από τα μαλλιά" όσων έχουν δηλαδή, είναι αυτό και μόνο. Tread lightly που λένε και οι βρεττανέζοι. Cheers mates

  14. #629
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος

    Ο τυφλός φανατισμός ποδοσφαιρικού τύπου με ενοχλεί "επί της αρχής". Και γενικότερα υπάρχει διάσπαρτος, αλλά στο νήμα αυτό έχει βαρέσει κόκκινα (κόφτης προφανώς δεν υπάρχει σε αυτά τα ζητήματα). Αυτό ήθελα να πω αλλά δεν μασάτε, εκεί στην πίεση. Το "τραβηγμένο από τα μαλλιά" όσων έχουν δηλαδή, είναι αυτό και μόνο. Tread lightly που λένε και οι βρεττανέζοι. Cheers mates


    αυτο σου εξηγω ρε καρνταση...οτι δεν υπαρχει φανατικος οπαδισμος...τουλαχιστον απο την μερια μου...
    αλλα προσπαθουμε να εξηγησουμε αυτα που βλεπουμε απο μεγαλο και εγκυρο περιοδικο ειδικου τυπου οπως ειναι το mcn με λογικα επιχειρηματα...

    αλλα ακομα και φανατισμος ποδοσφαιρικου τυπου να υπαρχει απο καποιους, μπορειτε να το βαλετε το thread στα μοντελα-->suzuki-->gsxr και θα ειμαστε κομπλε...αν τοσο ενοχλει στα "νεα"...

  15. #630
    Τέτοια θέματα με συγκρίσεις sbk θα έπρεπε να ξεκινάνε με disclaimer τύπου:
    ·όλα τα μηχανάκια είναι πολύ καλά
    ·οι διαφορές είναι σε χιλιοστά του δευτερολέπτου
    ·οι δυνατότητες τους είναι μεγαλύτερες από το 99,99999999% των αναβατών που θα τα καβαλήσουν

    Για εσάς τους παρεξηγιάρηδες. Χωρίς παρεξήγηση,ε;
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2008, 15:18
  2. Cbr1000rr , Gsx-r1000 , Zx-10
    από greekshadow στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2004, 21:08

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF