Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Ανακατασκευή chaly jincheng

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2015
    Μηνύματα
    32

    Ανακατασκευή chaly jincheng

    Καλησπέρα φίλοι μου από μικρός ήθελα να αποκτήσω ένα chaly!βέβαια τώρα στα 27 το απαπέκτησα κληρονομιά από τον παππού...θέλω λοιπόν να ξεκινήσω τα μάζεματα.... βασικά όλο από τηναρχή-θα σας δείξω φωτο και θα σας πω τι θέλω να κάνω.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20150418_1939571.jpg 
Προβολές:	1187 
Μέγεθος:	78,0 KB 
ID:	335068Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20150418_1940072.jpg 
Προβολές:	1184 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	335069



    Εχω βρει μπροστα συστημα με δισκοφρενο απο απομιμηση honda dio.θα μπορεσω να το ταιριαξω?


    Βασικα θα ξεκινησω να το ξηλωσω να παει για βαψιμο κλπ
    Τελευταία τροποποίηση από ippokratiszar; 05/05/2015 στις 19:02.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2015
    Μηνύματα
    32
    Θαβοηθήσει κάποιος την Νέα μου αρχή;

  3. #3
    καλη αρχη φιλε.
    τετοιο εχω και εγω και οντος την ιδια περιπτωση κληρονομια απο τον συφχορεμενο παππου μου.
    μαλλον ζουσε αλλα οταν επιασα δουλεια μου το χαρισε γιατι ποτε δεν το βολευτικε,επειδη ειχε ταχυτητες,παλια οδηγουσε τα αυτοματα εντελος,ξεχναω πως τα λεγανε.
    εγω το εχω βαψει μπλε περλα στο χρωμα που εβγαζε η χοντα το χορνετ του 2000 νομιζω μπορει και ποιο παλιο μοντελο.

    εχω κανει χρωμια τις ζαντες,μην το κανεις για εμενα χρωμιο το εχω 16 χρονια και αρχιζει η ζαντα και πεταει σκουρια και εχω ψιλοξενερωσει,απο μηχανικα μερη το εχω κανει τετραταχυτο και 98αρι.
    δυστηχως το μονο κακο εχει δεν μπορεις να βρεις ευκολα ανταλλαχτικα το ψαλιδι του τα επαιξε εμενα χαλασανε τα σινεμπλοκ ελεγα θα ταιριαζανε απο χοντα αλλα δεν κανουν και το πηγα σε μηχανουργειο και μου εβαλε τεφλον σκληρα αλλα ελαστικα να ειναι.

    σου ευχομε και παλι καλη αρχη φιλε.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sv1000s
    Εγγραφή
    16/02/2014
    Μηνύματα
    374
    καλη αρχη φιλε!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2015
    Μηνύματα
    32
    Ευχαριστώ φίλοι μου νομίζω ότι θα παίξει κάποιο νικέλ ψαλίδι Όχι πολύ μακρύ όμως. Θέλω το μηχανάκι να γίνει όμορφο original με τα φανάρια του τα φτερά του κλπ απλά μια καλή ανακαίνιση!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2015
    Μηνύματα
    32
    Επίσης υπάρχουν και διαθέσιμες μπουκάλες από astrea grand: Μήπως να προτιμήσω αυτές;

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2015
    Μηνύματα
    32
    Καμια βοηθεια?????

  8. #8
    μετατροπη η ρεστορινγκ θες να κανεις? για μπουκαλες απο αστρεα και ντιο δεν ξερω αλλα τι κακο εχουν τα πηρουνια που φοραει?

    δεν βλεπω να σκασεις λεφτα σε ενα κινεζικο αντιγραφο κανε ενα σερβις το μοτερ βαλε λαστιχα και δουλεψε το... βασικα λεφτα θα χασεις πολλα γιατι ακομη και τα ιμιτασιον για τσαλι ειναι ακριβα...
    ORGIA!!!!!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2015
    Μηνύματα
    32
    Αυτό θα κάνω προς το παρόν φίλε μου!βασικά πράγματα και το χειμώνα μπορεί ένα βάψιμο!αρκεί να με βοηθήσετε λιγάκι με το πως θα επαναφέρω τα ήδη υπάρχοντα πράγματα! Νικελ κλπ!

  10. #10
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    εχω ζαντες και δισκοφρενο απο DIO παντως σε περιπτωση που θελησεις. οι μπουκαλες απο αστρεα ειναι συνβατικο πιρουνι ενω αυτο που φορας ειναι usd. μια καλη λυση θθα ηταν να βρεις ενα κομπλε μπροστινο απο καποιο μοτοσυκλετακι εποχης πχ crm (που παρεπειπτοντως εχω) και να το κοντυνεις. πολλα λεφτα για μια μετατροπη που κατα την γνωμη μου δεν αξιζει για κανεναν λογω. παιρνεις κατι καλυτερα με τοσα λεφτα.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2015
    Μηνύματα
    32
    Παρακαλω σε οποιο εχει συμβατα ανταλλακτικα γι αυτο το μηχανακι και δεν τα χρειαζεται τα θελω,δωρεαν η με μικρο χρηματικο ποσο!
    Ευχαριστω πολυ!

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2015
    Μηνύματα
    32
    Επειδή θέλω να το κάνω 72 έχει κανένας περισσεύουν πράματα για να το φτιάξω;πιρούνι κύλινδρο καρμπυρατερ εξάτμιση μικρή Όχι ελευθέρας...παρακαλώ βοηθήστε με...

  13. #13
    Εαν θελεις ανταλλακτικα και να το ανεβασεις κυβικα εχει κινεζικα(κυλινδροπιστονα 60 ευρω, καρμπυρατερ με 20 βρισκεις) τα οποια θα κανουν το μηχανακι καινουργιο απο μηχανικη αποψη. Κατα τη γνωμη δεν αξιζει να φας τ λεφτα σου γιατι αμα ανοιξεις μοτερ ολο θα βρεις πραγματα τ οποια θα πρεπει ν αλλαχτουν(ισως μπιελα λαστιχακια και τετοια) τα οποια θα πρεπει ν αλλαχτουν! κρατα τα λεφτα σ για κατι καλυτερο ή αμα βρεις ανταλλακτικα απο φιλους αξιζει τοτε να ασχοληθεις και να το ταιριαξεις!

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/05/2015
    Μηνύματα
    32
    Ευχαριστώ φίλοι μου αλλά αν κάποιος μπορεί από εσάς να με βοηθήσει με ανταλλακτικά γι αυτό το παπί δεκτό!περιμένω νέα σας και πάλι Ευχαριστώ

  15. #15
    Καλή αρχή φίλε. Το μηχανάκι σου απ' ότι βλέπω είναι σε σχετικά καλή κατάσταση. Εννοώ ότι δεν υπάρχουν ελλείψεις και ότι μπορούν να διορθωθούν όλα επάνω του.
    Αφού θες να το ανακατασκευάσεις θα πρέπει να λυθεί όλο. Κατέβασμα μοτέρ, λύσιμο μπροστινού, ψαλιδιού, πλεξούδα και να μείνει σκέτος σκελετός. Καλό τρίψιμο, βάψιμο και να αρχίσεις μετά να το μοντάρεις ένα-ένα αντικαθιστώντας ή επισκευάζοντας κάθε κομμάτι που θα βάζεις. Από ανταλλακτικά όσον αφορά κινητήρα και ηλεκτρικά θα βρεις τα πάντα σε ιμιτασιόν και φθηνά διότι τα ίδια φοράνε όλα τα κινέζικα παπιά που είναι αντιγραφή honda. Στα μέρη του πλαισίου μπορεί να έχεις πρόβλημα αλλά με λίγο ψάξιμο θα βρεις.
    Το μηχανάκι σου είναι 12βολτο με ηλεκτρονική ή 6βολτο με πλατίνες?

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ HONDA CHALY
    από paliothodoros στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο μήνυμα: 21/03/2021, 08:12
  2. Vespa PX 200 E ολική ανακατασκευή ?
    από RTnick στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2007, 09:36
  3. honda chaly 50cc
    από pearlman στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 18:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF