Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 78

Θέμα: Καινούργιος στον χώρο, βοήθεια για αγορά enduro

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AntonisMAK Προβολή μηνύματος
    Ώπα, γιατί κάθε τριτη μάστορα; Με ενδιαφέρει αυτο...μην το πάρω και το μετανιωσω

    Husqvarna και ειδικα 125 το έχω βγάλει απο το μυαλό μου, γιατί τα παιδιά πιο πανω μου είπαν οτι στις χαμηλές δεν εχει δύναμη, το ίδιο και το derbi μου, πέρα απο αυτο ειναι και στα 1400 εγω δίνω μέχρι 1200 δεν υπάρχει χρήμα, πρεπει να πάρω και εξοπλισμό...
    Τώρα που πήρα ΚΤΜ κατάλαβα γιατί το λένε αυτό.. ΓΙΑΤΙ ΚΆΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ. ΚΑΙ ΈΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΤΑ SERVICE μας...
    Πέρα από πλάκα τώρα...ένας είναι ο κανόνας!
    Να το πρόσεχε ο προηγούμενος, δηλαδή να το έκανε στην ώρα του τα service και σε μάστορα που ήξερε.

    π.χ. δες το video σε αυτό το θέμα

    Το δικό μου δεν έχει κάνει κιχ. (και είναι από τα lc4 που έχουν ακουστεί τα πάντα) και αν υπολογίσεις τις μ@@λ@@κ@@ες που έχει κάνει ο προηγούμενος μάστορας που μπορώ να τις δω και με το δικό μου άπειρο μάτι, είναι πολύ περίεργο γιατί δεν έχει γίνει βίδες!!!!

    Αντιθέτως ένα kawasaki που έχω με έχει τρελάνει στα προβλήματα δεν σημαίνει ότι τα kawasaki χαλάνε.... επειδή ο προηγούμενος δεν άλλαξε λάδια σχεδόν ποτέ και δεν καθάρισε ποτέ τα καρμπιρατέρ κτλ....κτλ....
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AntonisMAK Προβολή μηνύματος
    Ώπα, γιατί κάθε τριτη μάστορα; Με ενδιαφέρει αυτο...μην το πάρω και το μετανιωσω

    Husqvarna και ειδικα 125 το έχω βγάλει απο το μυαλό μου, γιατί τα παιδιά πιο πανω μου είπαν οτι στις χαμηλές δεν εχει δύναμη, το ίδιο και το derbi μου, πέρα απο αυτο ειναι και στα 1400 εγω δίνω μέχρι 1200 δεν υπάρχει χρήμα, πρεπει να πάρω και εξοπλισμό...
    Το συγκεκριμένο δείχνει καινούργιο σε κατάσταση. Το ότι δεν έχει χαμηλά σημαίνει ότι πρέπει να μάθεις να το οδηγείς ψηλά! Λίγο πολύ όλα τα 125 έτσι είναι...

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΝIKOLTSOS Προβολή μηνύματος
    Τώρα που πήρα ΚΤΜ κατάλαβα γιατί το λένε αυτό.. ΓΙΑΤΙ ΚΆΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΛΜ. ΚΑΙ ΈΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΤΑ SERVICE μας...
    Πέρα από πλάκα τώρα...ένας είναι ο κανόνας!
    Να το πρόσεχε ο προηγούμενος, δηλαδή να το έκανε στην ώρα του τα service και σε μάστορα που ήξερε.

    π.χ. δες το video σε αυτό το θέμα

    Το δικό μου δεν έχει κάνει κιχ. (και είναι από τα lc4 που έχουν ακουστεί τα πάντα) και αν υπολογίσεις τις μ@@λ@@κ@@ες που έχει κάνει ο προηγούμενος μάστορας που μπορώ να τις δω και με το δικό μου άπειρο μάτι, είναι πολύ περίεργο γιατί δεν έχει γίνει βίδες!!!!

    Αντιθέτως ένα kawasaki που έχω με έχει τρελάνει στα προβλήματα δεν σημαίνει ότι τα kawasaki χαλάνε.... επειδή ο προηγούμενος δεν άλλαξε λάδια σχεδόν ποτέ και δεν καθάρισε ποτέ τα καρμπιρατέρ κτλ....κτλ....
    Ποιό Kawasaki έχεις είπαμε;

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΝIKOLTSOS
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    550
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Ποιό Kawasaki έχεις είπαμε;
    Vulcan 400 ή αλλιώς τα γνωστά ΕΝ 400...
    κάπως έτσι το έχω τώρα αλλά σε άλλο χρώμα, άλλο τιμόνι, εξατμήσεις....
    τα υπόλοιπα με pm. μην του χαλάσουμε το θέμα...
    "...ΌΛΑ ΕΊΝΑΙ ΔΡΌΜΟΣ..."

  5. #50
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AntonisMAK Προβολή μηνύματος
    Ώπα, γιατί κάθε τριτη μάστορα; Με ενδιαφέρει αυτο...μην το πάρω και το μετανιωσω

    Husqvarna και ειδικα 125 το έχω βγάλει απο το μυαλό μου, γιατί τα παιδιά πιο πανω μου είπαν οτι στις χαμηλές δεν εχει δύναμη, το ίδιο και το derbi μου, πέρα απο αυτο ειναι και στα 1400 εγω δίνω μέχρι 1200 δεν υπάρχει χρήμα, πρεπει να πάρω και εξοπλισμό...
    Το συγκεκριμένο δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με το προηγούμενο.
    Όπως σού είπαν σε μεταχειρο παίζει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, ο μάστορας κλπ.
    Όλα χαλάνε, κάποια ποιο συχνά από τα άλλα.

  6. #51
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Συμφωνώ ότι ο προηγούμενος αν το συντηρούσε καλά, δεν θα έχεις θέμα, είναι πολύ σημαντικό αυτό....

    Έχω προβληματιστεί πολύ, το θέμα δεν είναι να το μάθω να το οδηγώ στις ψηλές, δεν νομιζώ ότι θα μου είναι μεγάλο θέμα γιατί και το derbi έτσι το έμαθα, θα μου πεις άλλο 8 άλογα και άλλο 28...απλά δεν θέλω να πάρω κάτι και να με κουράζει....
    το κακό είναι ότι δεν ξέρω κανέναν στην Σέρρες με κανένα εντουράκι 125-200 δίχρονο να το πάρω να δω πως είναι!!!
    Πρέπει να πουλήσω όμως το derbi αυτό είναι το κακό, ότι δεν έχω τώρα χρήμα, δεν υπάρχει και πολύ ζήτηση για το derbi και θα πω και το παράπονο μου δημόσια, στεναχωριέμαι πραγματικά που στην Ελλάδα δεν υπάρχει μεγάλη ζήτηση γι αυτα τα μηχανάκια, που είναι σκυλιά, έχουν φοβερή δύναμη για 50αρια και είναι πολύ καλό σχολείο, ποιος ο λογος να παίρνουν παπάκια να δίνουν τόσα λεφτά για να φτάσουν στις επιδόσεις που έχω εγώ μανίσιο....κρίμα....αν είχα το χρήμα για enduro δεν θα το πουλούσα με τίποτα .....ξέφυγα όμως!

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Πούλα το μηχανάκι σου με το καλό και μετά βλέπεις τι θα πάρεις. Έχε υπόψην σου ότι αν πάρεις εντούρο θα έχεις και τα έξοδα μεταβίβασης και ασφάλισης που είναι ένα κάποιο χρηματικό ποσό.


    Υ.Γ. Αν δε κουραστείς δε θα μάθεις...

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Εκεί που έλεγα θα πάρω 200 με βλέπω για 125, ο θείος μου που από τα χέρια του έχουν περάσει πόσες μηχανές, μου είπε ότι οδήγησε KTM 200 και δεν μπορούσε να το κρατήσει, μου είπε ότι δεν είναι για εμένα αυτά που είμαι αρχάριος...

    πόσο περίπου κοστίζει η μεταβίβαση και η ασφάλιση; για να το ασφαλίσω δεν πρέπει να έχω και πινακίδες;

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AntonisMAK Προβολή μηνύματος
    Εκεί που έλεγα θα πάρω 200 με βλέπω για 125, ο θείος μου που από τα χέρια του έχουν περάσει πόσες μηχανές, μου είπε ότι οδήγησε KTM 200 και δεν μπορούσε να το κρατήσει, μου είπε ότι δεν είναι για εμένα αυτά που είμαι αρχάριος...

    πόσο περίπου κοστίζει η μεταβίβαση και η ασφάλιση; για να το ασφαλίσω δεν πρέπει να έχω και πινακίδες;
    Τα εντούρο έχουν κανονικά πινακίδα οπότε υπολόγισε ασφάλεια για μοτ/τα 125 cc .. η μεταβίβαση νομίζω δεν είναι πάνω από 50 ευρώ.... ίσως και 36, δεν είμαι σίγουρος. Με 125 ξεκινάνε όλοι ανά τον κόσμο...

  10. #55
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Ο θείος μου, μου είπε να ξεκινήσω η με 125 δίχρονο η 250 τετράχρονο, τι λέτε για 4 χρονο 250; ξέρω ότι σας έχω ζαλίσει αλλά θέλω να πάρω το ιδανικό....

  11. #56
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AntonisMAK Προβολή μηνύματος
    Ο θείος μου, μου είπε να ξεκινήσω η με 125 δίχρονο η 250 τετράχρονο, τι λέτε για 4 χρονο 250; ξέρω ότι σας έχω ζαλίσει αλλά θέλω να πάρω το ιδανικό....
    Ολο πριζες ειναι αυτος ο θειος...

    Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι ενα 250αρι 4Τ θα ηταν καλυτερο σαν σχολειο λογω της γραμμικης του αποδοσης σε σχεση με ενα διχρονο. Πραγμα που απλοποιει τα πραγματα στο χωμα.
    Ομως στα λεφτα που ψαχνεις αποκλειεται να βρεις κατι racing οπως τα μοντελα που κοιτας και συν τοις αλλοις αν εβρισκες η συντηρηση που θελει ενα 4Τ αγωνιστικο μοτερ ειναι συχνοτατη και πολυεξοδη σε σχεση με ενα διχρονο.

    Στα λεφτα που υπολογιζεις απο 4Τ εντουρακια on-off παιζουν τα XR250, TTR250 και το KLX250. Σιγουρα μπορουν να κανουν τη δουλεια που θελεις ομως η διαφορα τους με ενα αγωνιστικο εντουρο οπως το exc ειναι πολυ μεγαλη.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Φίλε μου ένα τετράχρονο εντούρο (όχι ψευτοεντούρο) δε θα μπορείς να το συντηρήσεις. Το καλύτερο σχολείο είναι τα 2Τ και το πιο οικονομικό. End of story.

  13. #58
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Οκ πάνε και τα τετράχρονα( που δεν τα γουσταρω πολυ)
    στα 125 2T, ΚΤΜ EXC η husqvarna WRE 125, εχουν μεγάλοι διαφορά στα άλογα

  14. #59
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Koιτα κατα πρωτον το WRE ειναι η πολιτικη εκδοση του αγωνιστικου WR 125. Eιναι πιο αδυναμο απο το WR με ισχνοτερες αναρτησεις και πιο μαλακο στησιμο.
    To σωστο ειναι να συγκρινουμε το WR με το EXC.
    Απ'οτι ξερω ειναι πολυ κοντα σε ιπποδυναμη και τα δυο. Το θεμα ειναι ο τροπος που αποδιδεται αυτη η δυναμη και γι αυτο πρπει να μας διαφωτισει καποιος που εχει οδηγησει και τα δυο μεκανακια παρομοιας χρονιας.
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #60
    Mη πάρεις wre ουτε και wr. Πάρε ενα κτμ exc 125 ειναι σαφέστατα το ποιο ιδανικό για ένα άνθρωπο που ξεκινάει το enduro. Aν έχεις και τη δυνατότητα να πάρεις κάτι απο 07 και μετά σίγουρα το καλύτερο μηχανάκι για αρχάριο..

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ Enduro
    από apsogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 20:48
  2. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:32
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF