Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 78

Θέμα: Καινούργιος στον χώρο, βοήθεια για αγορά enduro

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51

    Καινούργιος στον χώρο, βοήθεια για αγορά enduro

    Την καλημέρα μου σε ολα τα μέλη,
    Θελω να μπω εδώ και καιρό στον χώρο του enduro μιας και μένω Σερρες και εχουμε καταπληκτικά βουνά, έχω ενα Derbi senda 50 SM, ειμαι 16 ετών και σκέφτομαι να πάρω ενα enduro με 1000€ το πολυ 1500€ για να το έχω μέχρι τα 18 που απο εκει και μετα βλέπουμε και κανουμε, σκέφτομαι για ενα 125 δίχρονο, σκέφτομαι για KTM μοντέλο του 00 μέχρι του 03 κάπου εκει γιατί μόνο αυτα τα βρίσκω με τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω, μιας και δεν γνωρίζω πολλα, γενικα τα enduro 2T 125 ειναι αξιόπιστα, έχουν πολλα έξοδα; Και τέλος, τα 125 ειναι μια καλη αρχή για enduro στην ηλικία μου;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Τα εντουρο 2τ και όλα τα 2τ είναι αξιόπιστα αναλόγως της κατάστασης που θα το βρεις και της συντήρησης που θα κάνεις.
    Αφού βρεις το μηχανάκι, αν δεν ξέρεις από μηχανικά πάρε μαζί σού κάποιον που ξέρει.
    Επειδή μιλάμε για αγωνιστικά μηχανάκια το σκίσιμο θεώρησε το δεδομένο.
    Έλεγξε μοτέρ για περίεργους ήχους, φθορά στο σκελετό από μπότες σημαίνει πολυυυυ σκίσιμο / αγώνες.
    Τροχούς για τζόγους ρουλεμάν κλπ
    Φρένα / δίσκους / μελανιασμα / πάχος δίσκων
    Αναρτήσεις για διαρροές / τσιμουχες μπροστινού / πίσω
    Τα υπόλοιπα γίνονται.
    Πλαστικά και αυτοκόλλητα είναι πταίσματα.
    Τιμόνι να είναι ίσιο και να μην έχει φάει γερές τούμπες.
    Αφού το πάρεις κάνε μια αλλαγή σε υγρά φρενών, παραφλου κλπ.
    Καλό λάδι ΠΑΝΤΑ στην μίξη.
    Σαζμανολαδο ανάλογα την χρήση που θα κάνεις ( συνήθως έχουν ωρομετρητη λειτουργίας)
    Σκέψου ότι για να πάς βουνό να το ευχαριστηθείς και με ασφάλεια θέλει φουλ εξοπλισμό
    Κράνος, μπότες, θώρακα κλπ.
    Δίπλωμα παίζει?
    Αν όχι δρομολογησε το άμεσα.
    Εκτός και αν μένεις πάνω σε βουνό και ξεκινάς απευθείας και ΔΕΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙΣ ΠΟΤΈ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΗΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ.
    Βάλε και ασφάλεια να σαι καλυμμένος και ξεκίνα.

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Ευχαριστώ πολυ για την γρήγορη απάντηση
    Έχω διπλωμα για 50cc γιατί ειμαι 16 ακόμη, μένω κοντά σε βουνό, αν και εδώ Σερρες με την αστυνομία δεν εχουμε θέματα, απλα θέλει να εχεις καποιο διπλωμα για να γνωρίζεις τον Κ.Ο.Κ αν και εγω μόνο για βουνό το θελω.

    Εξοπλισμό φυσικά και θα αγοράσω, γνωρίζεις μήπως ποσο κοστίζει ένας ολοκληρωμένος εξοπλισμός; Καινούργιος η μεταχειρισμένος;

    Αυτα τα 125 που κοιτάω που ειναι περιπου 12-13 χρόνων, θα χρειαστουν ανακατασκευή το μοτέρ λογο ηλικίας;

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το δίπλωμα ΠΑΝΤΑ χρειάζεται, εκτός αν το έχεις σπίτι - βουνό - σπίτι.
    Δεν μιλάω μόνο για την αστυνομία και τον κοκ.
    Αλλά η στραβή δεν θα ρωτήσει το πότε και το πού.
    Μιλάω για ατύχημα και όχι τούμπα στο βουνό.
    Ανακατασκευή δεν χρειάζεται, αρκεί να μην είναι λιωμένο - όπως σου είπα παραπάνω - και να έχει γίνει καλή επισκευή.
    Εξοπλισμο θα βρεις και εδώ μέσα, πάνε στις αγγελίες εξοπλισμού αναβάτη

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Αυτά εδώ τα δυο μου κίνησαν την προσοχή, ειναι και στην περιοχή μου
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6361889/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6342296/
    Και τέλος αυτο που φαίνεται και καλο συντηρημένο αλλα ειναι μακριά απο εμένα
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6183034/

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Το τρίτο απο Κοζάνη
    Το δεύτερο αποκλείεται
    Το πρώτο έτσι και έτσι, αφού είναι και απ τα μέρη σου,πηγαίνεις κοιτάς κλπ.
    Υπ όψιν και τα τρία είναι ΜΧ δηλαδή χωρίς φώτα.
    Για να ψάξεις για εντούρο ΚΤΜ θα ψάξεις για EXC όχι SX

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Τι διάφορες εχει ενα 125 MX με ενα enduro; Ειχα ακούσει οτι το MX εχει 4 ταχύτητες και οτι ειναι πιο κουραστικό, δηλαδή με MX για enduro δεν μπορώ να παω, άσχετα οτι θα το ήθελα και για motocross γιατί εχουμε πίστες εδώ αλλα θελω περισσότερο enduro, τα φώτα ειναι σημαντικά;

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Προσπερνάω το γεγονός ότι δεν έχεις δίπλωμα αφού το θέλεις μόνο για βουνό και πάω στο γεγονός ότι τα δίχρονα 125 είναι το καλύτερο σχολείο στο χώμα. Και το χώμα θα είναι το καλύτερο φροντιστήριο για τις εισαγωγικές στο χώρο των μηχανών.

    Όσο πιο πίσω πας σε χρονολογία κατασκευής τόσο πιο "άμεση" απόδοση θα έχει και ανάλογα μικρότερο εύρος, ειδικά τα 125. Έτσι μαθαίνεις να "μετράς" πόσες κατεβάζεις πριν από μια στροφή ή πριν από ένα αλματάκι για να μη σου κρεμάσει. Μαθαίνεις να τσιμπάς τον συμπλέκτη όταν χρειάζεται και πάνω απ' όλα μαθαίνεις να διαχειρίζεσαι υστερική απόδοση με χαμηλές ταχύτητες επάνω σε ένα μηχανάκι που δεν ειναι μόνο πανάλαφρο αλλά έχει και πανάλαφρα κινητά μέρη, που δε σου δίνουν αυτή τη "βαριά" αίσθηση που σου δίνει η λειτουργία ενός τετράχρονου.

    Τα 250 2χρονα έχουν πολύ περισσότερη δύναμη παντού,μαζεύουν πολύ περισσότερα χλμ στα ευθειάκια και μπορούν να τρομάξουν πολλούς και πολύ πιο έμπειρους που θα προσπαθήσουν να χουφτώσουν το γκάζι σε μια στροφή.
    Τα τετράχρονα έχουν πιο γραμμική απόδοση και είναι πιο εύκολα (σε γενικές γραμμές) αλλά είναι πιο βαριά έχουν πιο βαριά αίσθηση όταν στροφάρουν και πρέπει να πας σε πολύ πιο καινούριο μοντέλο για να σου δώσει αυτά που μπορεί να κάνει ένα 125.

    Ένα πιο καινούριο δίχρονο έχει πιο γραμμική απόδοση που βοηθά στην διαχείριση της πρόσφυσης, αλλά είναι λιγότερο "ενθουσιώδες" στην ροπή του.
    Το 200αρι πάντρεψε τα 250αρια με τα 125. Λίγο απ' τη δύναμη του 250 με την ελαφριά αίσθηση και το στροφάρισμα του 125.

    Το α και το ω σε ένα δίχρονο είναι η σωστή ρύθμιση. Η αναλογία βενζίνης, αέρα και διχρονόλαδου που θα ρίχνει στον θάλαμο καύσης. Ένα καλορυθμισμένο δίχνονο είναι έτη μπροστά κάποιο που είναι στο περίπου.

    Είναι αξιόπιστα όταν είναι καλορυθμισμένα. Σε αντίθετη περίπτωση δεν το έχουν σε τίποτα να κολλήσουν.

    Για να τα επισκευάσεις είναι πολύ πιο εύκολο ακόμα και από παπί και ασύγκριτα πιο οικονομικό από ένα τετράχρονο. Μετά από πολλές ώρες σκισίματος το πολύ πολύ να θελήσουν ένα σετάκι ελατήρια (θα σε προειδοποιήσουν με ένα χαρακτηριστικό ήχο) για να δουλέψουν και πάλι σαν καινούρια.

    Όσο σκισμένο και να είναι, ακόμα και αν ο κύλινδρος έχει φθορές η κτμ δίνει 3 διαφορετικά μεγέθη στο πιστόνι ανάλογα με την φθορά του κυλίνδρου.

    Ένα σκισμένο τετράχρονο δεν το έχει σε τίποτα να σε βάλει φυλακή οικονομικά.
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παλια ,ενας πολυ μεσα στα κολπα των μοτοκρος-εντουρο μου ειπε:Οταν πας να αγορασεις τετοιο (μεταχειρ)μηχανακι ΔΥΟ πραματα προσεξε:τον λαιμο και το σασμαν.

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AntonisMAK Προβολή μηνύματος
    Τι διάφορες εχει ενα 125 MX με ενα enduro; Ειχα ακούσει οτι το MX εχει 4 ταχύτητες και οτι ειναι πιο κουραστικό, δηλαδή με MX για enduro δεν μπορώ να παω, άσχετα οτι θα το ήθελα και για motocross γιατί εχουμε πίστες εδώ αλλα θελω περισσότερο enduro, τα φώτα ειναι σημαντικά;
    Εντούρο θα πάρεις.

    Τα mx έχουν πραγματικά διακόπτη ον-οφφ. Δλδ αυτό που σου περιέγραψα πιο πάνω σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Δουλεύουν μόνο στις υψηλές στροφές με υστερία ενώ στα χαμηλομεσαία δεν υπάρχει απολύτως τίποτα. Η απόδοση αυτή τα βοηθά να "παίρνουν φόρα" σε πολύ μικρή απόσταση πριν το άλμα αλλά μόνο από κάποιον έμπειρο. Δεν υπάρχει κάτι που δεν μπορείς να κάνεις με ένα εντουρό. Και αγωνιζόμενους σε πίστα sx έχω δει να τρέχουν με εντούρο μηχανάκια.

    Το εντούρο θα σε βοηθήσει πολύ περισσότερο στην διαχείρηση της δύναμης και συνεπώς της πρόσφυσης του πίσω τροχού που είναι πολύ σημαντικό όταν θέλεις να ανέβεις μια ανηφόρα πχ.

    Τα mx έχουν πολύ μικρότερες ανοχές και χρειάζονται πιο συχνή συντήρηση.
    Έχουν πολύ πιο σκληρές αναρτήσεις που θέλουν δυνατά χτυπήματα και φόρα για να δουλέψουν.
    Δε συγχωρούν εύκολα όταν πηγαίνεις αργά και θα σε προδώσουν αν δεν έχεις τα κότσια να κρατήσεις το γκάζι στο στοπ.
    Δεν είναι για αρχάριους στο χώμα. Θα αργήσεις πολύ περισσότερο να μάθεις αυτά που θα μάθεις με ένα εντούράκι.
    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας, ολα αυτα θα τα έχω κατα νου οταν θα αγοράσω το μηχανάκι, απλα επειδη δεν έχω πολλα χρήματα βρίσκω μόνο MX, με MX για enduro στο βουνό μπορεις να πας;

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Παλια ,ενας πολυ μεσα στα κολπα των μοτοκρος-εντουρο μου ειπε:Οταν πας να αγορασεις τετοιο (μεταχειρ)μηχανακι ΔΥΟ πραματα προσεξε:τον λαιμο και το σασμαν.
    Ναι ρε 'συ, ακριβώς αυτό! Δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσε να με απασχολήσει σε ένα εντούρο-μχ.
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Σορρυ τωρα είδα την απαντηση

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Υπάρχουν κομμάτια μεταξύ Λαϊλιά και Βροντούδων που δεν περνιούνται (ασχέτως εποχής..) με μικρο δίχρονο και νέο οδηγό...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/10/2014
    Μηνύματα
    51
    Τα enduro που βρίσκω ομως ειναι πολυ πιο ακριβά απο τα MX, τωρα με προβληματισατε, οπότε δεν λεει να πάρω MX

    @oldman απο Σερρες εισαι;

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ Enduro
    από apsogos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2011, 21:48
  2. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 12:32
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 20:23
  4. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 18:24
  5. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 13:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF