Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 64

Θέμα: Wannabe νέοπας στο PuroDuro team!!

  1. #1
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438

    Wannabe νέοπας στο PuroDuro team!!

    Πιάσαμε τα 40 λοιπόν και με τρώει ο κ@λ@ς να λασπωθώ, να αναπνεύσω λίγο βουνίσιο αέρα.... Παλιότερα όργωνα τα βουνά με το 4χ4 αγριμάκι μου αλλά με χάλαγε το πολύ "καθιστικό" του πράγματος...μετά ήρθε και η κρίση, μεγάλωσε και η οικογένεια και το τζιπάκι επωλήθη. Πολλές φορές σκέφτηκα να πάω βόλτα στο χώμα με το ΧΤ660R αλλά μια φορά που δοκίμασα όταν την είχα πρωτοαγοράσει, αγόρασα οικόπεδο, πλήρωσα και μια μανέτα και το λυπήθηκα το καυμένο....Τώρα όμως, το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά το θέμα. Ψάχνω λοιπόν κάτι οικονομικό για ξεκίνημα, όσο πιο οικονομικό γίνεται και φιλικό. Βλέψεις για πολλά δεν έχω, άντε κανένα Σ/Κ το μήνα ή και δύο καμιά χαλαρή βολτούλα για αρχή και βλέπουμε αν θα μου αρέσει το άθλημα. Επίσης τρέιλερ δεν υπάρχει και ούτε θέλω να αγοράσω οπότε θα πηγαινοέρχομαι στο βουνό καβάλα στον "τράγο" με τα τακούνια!!! Το σημαντικότερο είναι ο προστατευτικός εξοπλισμός βέβαια και αυτόν θα αγοράσω πρώτο. Από μηχανάκια τι προτείνετε? Σκεφτόμουν για κανένα κλασσικό πλέον Honda XR250 ή Yamaha WR200, παλιά βέβαια και τα δύο , με ότι συνεπάγεται αυτό (λέτε να γίνω κολλητός με κανένα μάστορα??). Για πείτε καμιά άλλη γνώμη ρε παίδες..... Είναι τόσο εθιστικό όσο λένε το σπορ??

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    ... Είναι τόσο εθιστικό όσο λένε το σπορ??
    Δε λες τίποτα. Μία καλή πήγα χώμα με τους PuroDuro και ήταν από τις καλύτερες βόλτες που έχω πάει (αν όχι η καλύτερη). Το "θηρίο" με βοήθησε απίστευτα. Είναι φτιαγμένο γι αυτό. Αν και αρχάριος δεν "κόλωσα" πουθενά.
    Είναι πόρωση. Θα με θυμηθείς. Περιμένω πως και πως να ξαναπατήσω χώμα.
    Με το καλό κι εσύ.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  3. #3
    Αφού θα σε πηγαίνει μεχρι το βουνό ... 4χρονο μιζατο χρειαζεσαι . Εκεί ψάξε .

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    DT/WR 200
    Συμμαζεύεται εύκολα, έχει φθηνά ανταλλακτικά, και έχει φώτα φλας να σε πάει στο βουνό.
    Το XR 250/ 400 σαν δεύτερη επιλογή

  5. #5
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Πιάσαμε τα 40 λοιπόν και με τρώει ο κ@λ@ς να λασπωθώ, να αναπνεύσω λίγο βουνίσιο αέρα.... Παλιότερα όργωνα τα βουνά με το 4χ4 αγριμάκι μου αλλά με χάλαγε το πολύ "καθιστικό" του πράγματος...μετά ήρθε και η κρίση, μεγάλωσε και η οικογένεια και το τζιπάκι επωλήθη. Πολλές φορές σκέφτηκα να πάω βόλτα στο χώμα με το ΧΤ660R αλλά μια φορά που δοκίμασα όταν την είχα πρωτοαγοράσει, αγόρασα οικόπεδο, πλήρωσα και μια μανέτα και το λυπήθηκα το καυμένο....Τώρα όμως, το σκέφτομαι αρκετά σοβαρά το θέμα. Ψάχνω λοιπόν κάτι οικονομικό για ξεκίνημα, όσο πιο οικονομικό γίνεται και φιλικό. Βλέψεις για πολλά δεν έχω, άντε κανένα Σ/Κ το μήνα ή και δύο καμιά χαλαρή βολτούλα για αρχή και βλέπουμε αν θα μου αρέσει το άθλημα. Επίσης τρέιλερ δεν υπάρχει και ούτε θέλω να αγοράσω οπότε θα πηγαινοέρχομαι στο βουνό καβάλα στον "τράγο" με τα τακούνια!!! Το σημαντικότερο είναι ο προστατευτικός εξοπλισμός βέβαια και αυτόν θα αγοράσω πρώτο. Από μηχανάκια τι προτείνετε? Σκεφτόμουν για κανένα κλασσικό πλέον Honda XR250 ή Yamaha WR200, παλιά βέβαια και τα δύο , με ότι συνεπάγεται αυτό (λέτε να γίνω κολλητός με κανένα μάστορα??). Για πείτε καμιά άλλη γνώμη ρε παίδες..... Είναι τόσο εθιστικό όσο λένε το σπορ??
    Μια απο ιδια και εγω ,τετρακινητος με samurai για χρονια οργωνα τα βουνα, και εδω και κανα χρονο με wr200. Παλιο αλλα καλουτσικο τουλαχιστον για αρχη και ειδικα εαν το budget ειναι χαμηλο.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  6. #6
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Αφού θα σε πηγαίνει μεχρι το βουνό ... 4χρονο μιζατο χρειαζεσαι . Εκεί ψάξε .
    Για πες μου και καμιά πρόταση καλή, λένε ότι τα τετράχρονα θέλουν περισσότερο χρήμα για συντήρηση αληθεύει??

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    DT/WR 200
    Συμμαζεύεται εύκολα, έχει φθηνά ανταλλακτικά, και έχει φώτα φλας να σε πάει στο βουνό.
    Το XR 250/ 400 σαν δεύτερη επιλογή
    Για τεκμηρίωσε το καλύτερα ρε συ.....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Μια απο ιδια και εγω ,τετρακινητος με samurai για χρονια οργωνα τα βουνα, και εδω και κανα χρονο με wr200. Παλιο αλλα καλουτσικο τουλαχιστον για αρχη και ειδικα εαν το budget ειναι χαμηλο.
    Καλώς τον ομοιοπαθή!!! Μόλις αγοράσω ετοιμάσου για βόλτες παρέα (εάν είσαι Αττική). Πες εντυπώσεις από το wr.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Αν έχεις στο μυαλό σου βόλτες και όχι εντούρο, το ΧΤ είναι μια χαρά. Μπορεί να σε παέι σε μέρη που τώρα δεν το πιστεύεις ότι θα φτάσεις.

    Το ότι έπεσες μια φορά, δεν σημαίνει κάτι. Θα υπάρξουν κι' άλλες.

    Αν όμως, μιλάμε για εντούρο, αλλάζει το πράγμα. Πρέπει να πας "αλλού".

  8. #8
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις στο μυαλό σου βόλτες και όχι εντούρο, το ΧΤ είναι μια χαρά. Μπορεί να σε παέι σε μέρη που τώρα δεν το πιστεύεις ότι θα φτάσεις.

    Το ότι έπεσες μια φορά, δεν σημαίνει κάτι. Θα υπάρξουν κι' άλλες.

    Αν όμως, μιλάμε για εντούρο, αλλάζει το πράγμα. Πρέπει να πας "αλλού".
    Το σκέφτομαι και αυτό που λες, για αρχή να του βάλω μια ποδίτσα και βουρρρ, αλλά δεν με εμπνέει το βάρος του....και πιστεύω ότι ένα ελαφρύτερο μηχανάκι θα είναι πιο φιλικό για αρχή. Τώρα κατά πόσο θα μου βγει σε εντούρο ή όχι αυτό που σκέφτομαι είναι σαν να συζητάμε εάν μου αρέσει η σπανακόπιτα χωρίς να έχω δοκιμάσει!!!

  9. #9
    Γούστα είναι αυτά .

    Εγώ λέω για 4χρονο ,γιατί αν ήταν να πάω μια απόσταση καβαλάρης μέχρι το βουνό , θα το προτημούσα σε σχέση με τα 2Τ . Τα δυχρονα είναι πιο φθηνα σε συντήρηση (όχι τρελές διαφορές) , αλλά εσύ το θες για 1-2 φορές το μήνα .

    Μίζα , γιατί αν σου σβήσει ή πέσεις σε ανηφόρα ...Θα τραβάς μανιβελιές υπο πίεση ...

    Επίσης δεν θα έπαιρνα κάτι μεγαλύτερο από 300 , μιας και εκεί είναι το όριο για σήμα , ασφάλεια κτλ . Δηλ ένα 250άρι TTR έχει ίδιο σήμα (τέλη) με ένα 125άρι σκούτερ .Ενώ ένα DR 350 ή ένα 400άρι πληρώνει όσο και η Άφρικα ή οποιοδήποτε όημα μέχρι 785 cc

    Eπίσης με τα 2χρονα , θα πρέπει να κουβαλάς και λαδόξυδα μαζί σου όταν πας βουνο

  10. #10
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Καλη χρονια!
    Γνωμη μου ειναι να μην συνεχισεις με το ΧΤ διοτι και δεν κανει για αυτη τη δουλεια και δεν θα το ευχαριστηθεις μιας και θα πρεπει να το προσεχεις πολυ. Για κανα δασικο δρομο και καμια φλαταδουρα χωρις πετρες καλο ειναι αλλα ως εκει και παλι το λυπασαι αν ειναι το μοναδικο σου μηχανακι.
    Βρες ενα 4Τ μικρο, φθηνο, σκυλι, εντουρακι στυλ ΧR 250, TTR 250, KLX 250 να του πιεις το αιμα και να μην σε νοιαζει.
    Αν σε παιρνει να δωσεις κατι παραπανω XR 400 ή DR 400.
    Μετα πανε τα αγωνιστικα, που φυσικα ειναι καλυτερα σε ολα, αλλα αξιζει να το παρεις μονο αφου δεις οτι θα ασχοληθεις οντως.

    edit: Pouroduro team μπαινεις απο 60 και πανω νομιζω..
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    μιας και ειμαστε κοντα ηλικιακα,εχω το wr200,αστεια συντηρηση,με την χρηση που λες θες αλλαγμα λαδια στο σασμαν μια φορα τον χρονο,αντε δυο αν δεν βαριεσε.με ενα ρεζερβουαρ βγαζεις περιπου 100 χλμ οποτε υπολογισε που και πως θα πηγαινεις,δηλαδη με ενα εξτρα μπουκαλακι του ασετον που θα κουβαλας μαζι σου (100ml.)λαδακι εισαι κομπλε με την προυποθεση οτι ξεκινας φουλαρισμενος απο την εδρα σου(εγω κουβαλαω 3 και για οποιον χρειαστει).
    εχω κανει και "πολλα" ασφαλτινα χιλιομετρα με αυτο,με την συζηγο (με το χερι στον γυψο) και ενα σακιδιο 50 κιλα,μουδιασα μεχρι και το μυαλο μου αλλα με τα καθαρα χωματινα λαστιχα.
    Ευοσμο-Ν. φωκαια χαλκιδικης πηγα μονος χωρις να γυρισω ρεζερβα.
    επισκευες αν πιανει το χερι σου τα κανεις αν οχι ολα,τα περισσοτερα μονος σου παμφθηνα.
    ανταλακτικα τουλαχιστον εδω θεσσαλονικη εχει πολλα και παντου ακομα.


    (κακα τα ψεματα ομως,πηρα στο βουνο καποια αλλα πιο συγχρονα μηχανακια και λες και πηγαιναν μονα τους ηταν τα ρημαδια)

    υ.γ. δεν το αλλαζω ομως.στα μουτρα μου.
    ΣΚΟΝΗ ΠΕΤΡΕΣ ΛΑΣΠΗ ΟΛΗ ΜΕΡΑ......
    ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος

    Για τεκμηρίωσε το καλύτερα ρε συ.....

    Τα DT/WR επανερχονται σε μαχιμη μορφη ευκολα και με λιγα εξοδα,τοσο μηχανικα,οσο και εμφανισιακα,για να βρεις μιζα σε 4τ ξεχνας τα XR,πας μονο σε TTR -νομιζω-αντε σε djebel/dr250
    αν και ειχα XR 250-το τελευταιο λευκο-αν δεν ξερεις ποιος το ειχε και τι εχει περασει,ισως μπλεξεις
    ενω ενα DT/WR περα οτι ειναι και δειχνει ποιο αγριο,συνερχεται ευκολα σε οτι κατασταση και να το βρεις

  13. #13
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις στο μυαλό σου βόλτες και όχι εντούρο, το ΧΤ είναι μια χαρά. Μπορεί να σε παέι σε μέρη που τώρα δεν το πιστεύεις ότι θα φτάσεις.

    Το ότι έπεσες μια φορά, δεν σημαίνει κάτι. Θα υπάρξουν κι' άλλες.
    Αυτό ακριβώς!
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  14. #14
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Αυτό ακριβώς!
    Mειωνοντας την αξια μεταπωλησης του στο ελαχιστο ομως και διακινδυνευοντας ακριβες ζημιες..
    (και στα R, η αξια μεταπωλησης, ειναι ηδη χαμηλη).
    MADE IN JAPAN 日本製

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Desperado, το ΧΤ δεν είναι το καλύτερο μηχανάκι που υπάρχει. Εχει όμως ένα πλεονέκτημα που δεν έχει κανένα άλλο. Το έχεις ήδη στην κατοχή σου. Αρα ξεκινάς με αυτό μερικές βόλτες και αν δεις ότι δεν σε καλύπτει, πας παρακάτω.


    Bob, οι ακριβές ζημιές δεν γίνονται τόσο εύκολα. Οι μικροζημιές, ναι.
    Οσο αφορά την μεταπωλητική αξία, δεν θεωρώ ότι είναι το Α και το Ω. Το σημαντικό είναι να ευχαριστηθείς ΕΣΥ τη μοτοσυκλέτα σου, όχι να την φυλάς σαν καινούργια για να την ευχαριστηθεί ο επόμενος.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. H Honda στο Dakar το 2013 με Team HRC
    από MG-KTiNoS στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2012, 21:08
  2. Παιδες ερωτηση για κάγκελα στο transalp
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 09:20
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 10:53
  4. 7 Χρονια Στο Θιβετ!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 10:26
  5. Χαμος στο wild thing!!!!!!!!!!!!!!!!!
    από BIKENEST στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2003, 13:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF