Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Το αγχος ενος αρχαριου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2015
    Μηνύματα
    3

    Το αγχος ενος αρχαριου

    Θελω να θεσω ενα ερωτημα που πιθανοτατα σε πρωτη αναγνωση να φαινεται χαζο αλλα στην παρουσα φαση του αρχαριου που ειμαι,για μενα βασικο...
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ Ή ΤΟ ΧΕΙΣ Ή ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ???
    Ειναι περιπου 10 μερες που περασα τις εξετασεις και στις βολτες που κανω με ενα mg v7 classic αισθανομαι εναν φοβο για την ταχυτητα και ειδικα στις στροφες.Ετσι παω σαν τον καβουρα...
    Η εξοικειωση ειναι κατι που ερχεται με τον καιρο?...ειναι κατι που μαθαινεται απο καποιο riding school?...υπαρχει καποιο χρονικο σημειο περα απο το οποιο ο φοβος υποδηλωνει οτι ''δεν το χεις'' τελικα?
    Αντιλαμβανομαι οτι το να οδηγεις μηχανη γρηγορα και με ασφαλεια ειναι κατι που θελει γνωση,κοπο,προσπαθεια και χρονο...απλα ενδομυχα σκεφτομαι μηπως εκανα μαλακια να βγαλω διπλωμα στα 40 μου μη εχοντας ανεβει ποτε μου ουτε σε παπι...
    Κατι αγχη που εχει ο κοσμος ε?...λολ...

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZAC75 Προβολή μηνύματος
    Η εξοικειωση ειναι κατι που ερχεται με τον καιρο?...ειναι κατι που μαθαινεται απο καποιο riding school?...υπαρχει καποιο χρονικο σημειο περα απο το οποιο ο φοβος υποδηλωνει οτι ''δεν το χεις'' τελικα?
    Με τη σειρά που τα ρωτάς, Ναι. Ναι. Όχι. Ίδιο ιστορικό έχουμε, μόνο που το έκανα λίγα χρόνια πιο νωρίς από εσένα, ηλικιακά. Πρώτο μηχανάκι bandit 650, ίδιες ανησυχίες... Και 8 χρόνια μετά, κάπου 170,000 υπέροχα χιλιόμετρα

    Προφανώς αν δεν έχεις ξανα-ανέβει επάνω σε μοτοσικλέτα όλα είναι ξένα, όλα είναι περίεργα, είσαι εκτεθειμένος και σε ξενίζει, το φρένο θέλει συνήθεια, το γκάζι, ο συμπλέκτης, το κιβώτιο, οι ήχοι, το πως κάνει τι, όλα είναι νέα, όλα θέλουν το χρόνο τους και τα μαθήματα για δίπλωμα είναι τόσο χρήσιμα όσο ο πάγος στο βόρειο πόλο το χειμώνα... Αυτά λοιπόν.

    Riding School θα σου πρότεινα να πας μόλις πάρεις δίπλωμα στα χέρια σου και έχεις μιά μικρή εξοικείωση με το πως δουλεύει το μαραφέτι που καβαλάς. Να στα δείξουν όλα σωστά, από την αρχή. Εγώ πήγα με 1500 χιλιόμετρα "ζωή" στη μοτοσικλέτα, στο τρίτο σέσιον έξυνα μαρσπιέ χωρίς να φοβάμαι. Εμπειρία αξέχαστη και τυφλή εμπιστοσύνη στον "τρελό" Κώστα Δάλλα που με καθοδηγούσε τότε.

    Ο φόβος είναι λόγω άγνοιας, λόγω ξένου. Αν δεν μάθεις και δεν εξοικειωθείς δεν θα σταματήσεις να φοβάσαι. Αν προστατέψεις εαυτόν με εξοπλισμό ο φόβος του να μην χτυπήσεις κατά λάθος θα μειωθεί σημαντικά και η εκπαίδευση και η κυκλοφορία με το V7 θα φροντίσουν τα λοιπά. Αφού το ήθελες, δεν υπάρχει τίποτα άλλο να φοβάσαι. Θα το κάνεις.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/05/2015
    Μηνύματα
    3
    σ ευχαριστω για την ψυχολογικη υποστηριξη....αλλα ειναι κι αυτα τ αυτοκινητα που σου την πεφτουν απο πισω ρε παιδι μου...και δεν υπαρχει και Ν να βαλεις στη μηχανη...χα χα..τεσπα...το ποταμι δεν γυριζει πισω...θα μαθω να οδηγω με σιγουρια οτι κι αν χρειαστει να ''περασω''...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Μην αγχωνεσαι και μην βιαζεσαι.Σιγα σιγα θα ξεθαρεψεις.

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    ολα οσα λες ισχυουν, αλλα και δεν ισχυουν.στον καθε ανθρωπο ξεχωριστα.δεν μπορεις να βαλεις τιποτα στο ιδιο τσουβαλι,και να πεις ενα κι ενα κανουν δυο.
    το μονο σιγουρο ειναι οτι η πειρα δεν αντικαθισταται,δεν διδασκεται,και δεν γενικευεται.ειναι τελειως ατομικη διεργασια και λειτουργει τελειως διαφορετικα για τον καθενα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Αν σου αρέσει να είσαι πάνω στη μηχανή, τότε "το 'χεις". Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο.

    Υπομονή, οι δέκα ημέρες είναι πολύ λίγος χρόνος.
    Αν σε φοβίζει η όποια ταχύτητα, δοκίμασε με λιγότερα και επανάλαβέ το. Σιγά σιγά θα συνηθίσεις.
    Μόνο πηγαίνοντας αργά (στην αρχή, έτσι; ) θα μάθεις να πηγαίνεις πιο γρήγορα.
    Τελευταία τροποποίηση από lykourgi; 08/05/2015 στις 20:12.

  7. #7
    Monsieur Cannibale Το avatar του/της HelenKoR
    Εγγραφή
    16/01/2009
    Μηνύματα
    811
    Καλησπέρα!
    Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και μη προδικάζεις καταστάσεις!
    Κι εγώ θα σου πρότεινα να πας σε κάποιο σχολείο. Εγώ συνειδητά είχα πάει στο Riding School με τον Χούντρα όταν είχα μόλις 400χλμ στη μηχανή.
    I'm a Supergirl, and Supergirls just ride.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Η φράση «το έχεις η δεν το έχεις» ισχύει μόνο αν πας για πρωταθλητισμό, η για το «στιλ σου» Για νορμάλ καταστάσεις είναι (νομίζω) καθαρά θέμα πείρας. Ίσως βρίσκεσαι σε φάση που ακόμα σκέφτεσαι με τι σειρά θα πατήσεις λεβιέδες και μανέτες. Βρες ένα ήσυχο μέρος και «παίξε» με το μηχανάκι. Άλλαξε ταχύτητες, στρίψε φρενάρισε, και γενικά εξοικειώσου με τον χειρισμό με ασφάλεια και μετά βγες στην κίνηση. Αν αρχίσεις να το ευχαριστιέστε, τότε μπορείς να πας και σε Riding School που είπε και ο amyroukaι

  9. #9
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    το θεμα ειναι οταν ξεθαρέψεις τι γίνετε. εκει θελει την πιο μεγαλη προσοχη.. αποψη μου.
    πρεπει να προσεχεις τοσα πολλα πραγματα, να τα φανταζεσε! πορτες να ανοιγουν, ταξι που θα σταματησουν χωρις αλαρμ, φλας στα αυτοκινητα που δεν βγαζουν και χιλια 2 αλλα.
    αλλα και παλι πιστευω οτι οταν καποιος ξεψαρώνει εκει κρύβετε ο πιο μεγαλος κινδυνος. παραδειγμα: δινεις γκαζια γιατι γουσταρες και εισαι χαλαρος πια με την ταχυτητα αλλα η στροφη ερχεται πολύ πιο νωρίς απ οτι περιμενες !

    καλη αρχη

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  10. #10
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Τουλάχιστον πήρες ωραίο μηχανάκι παππού!

    Sent from me using a computer.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    καποτε ειχα ενα φιλο που πηρε παπι απο αναγκη στα 25 και την πρωτη βδομαδα τον σκουντηξε ενα αυτοκινητο φοβηθηκε και το πουλησε
    προφανως δεν το ειχε
    αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν το εχεις κι εσυ
    ο λογικος φοβος ειναι χρησιμος στα πρωτα σου βηματα και η ηλικια σου θα σε προφυλαξει απο αναποφευκτες σαβουρδες που τρωνε οι πιτσιρικαδες
    το μηχανακι σου ειναι πολυ ωραιο και φιλικο και η ανοιξη ειναι η καλυτερη εποχη οποτε..........

    ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZAC75 Προβολή μηνύματος
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ Ή ΤΟ ΧΕΙΣ Ή ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ???
    Όχι.

    Μόνη εξαίρεση τα απόλυτα άκρα.
    Το να μιλάμε για το αν έχεις το ταλέντο για πρωταθλητισμό πχ όπως σου είπε και κάποιος νωρίτερα, ή το να έχεις τόσο χάλια αίσθηση του χώρου και δεν ξέρω γω τί άλλο που να είσαι χάρος και με τη μηχανή και με το αυτοκίνητο, να μην καταλαβαίνεις που πατάς και πού βρίσκεσαι.
    Αλλά αν είσαι 40 χρονών αυτό θα το είχες ήδη καταλάβει.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZAC75 Προβολή μηνύματος
    Ειναι περιπου 10 μερες που περασα τις εξετασεις και στις βολτες που κανω με ενα mg v7 classic αισθανομαι εναν φοβο για την ταχυτητα και ειδικα στις στροφες.
    "Φόβο" για την ταχύτητα (και ειδικά στις στροφές) θα αισθάνεσαι (όπως και όλοι μας) πάντα όταν πλησιάζεις τα όριά σου.

    Στις 10 μέρες είναι λογικό αυτά τα όρια να είναι εκεί που είναι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZAC75 Προβολή μηνύματος
    Η εξοικειωση ειναι κατι που ερχεται με τον καιρο?...ειναι κατι που μαθαινεται απο καποιο riding school?...υπαρχει καποιο χρονικο σημειο περα απο το οποιο ο φοβος υποδηλωνει οτι ''δεν το χεις'' τελικα?
    Ναι... Ναι.... Όχι. Όπως σου είπε κι ο Αμυρουκάι.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZAC75 Προβολή μηνύματος
    Αντιλαμβανομαι οτι το να οδηγεις μηχανη γρηγορα και με ασφαλεια ειναι κατι που θελει γνωση,κοπο,προσπαθεια και χρονο...
    Σωστά σκέφτεσαι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZAC75 Προβολή μηνύματος
    απλα ενδομυχα σκεφτομαι μηπως εκανα μαλακια να βγαλω διπλωμα στα 40 μου μη εχοντας ανεβει ποτε μου ουτε σε παπι...
    Μαλακίες σκέφτεσαι


    Καλώς ήρθες, καλορίζικος, και όλα θα έρθουν σιγά σιγά με τον καιρό, γράφοντας χιλιόμετρα, κάνοντας σχολείο, και θέλοντας να μάθεις

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Eμένα πάντως μου κάνει εντύπωση η επιλογή της συγκεκριμένης μηχανής μη έχοντας επαφή με το αντικείμενο πριν. Αν θες γράψε μας 2 λόγια. Μπράβο πάντως.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ZAC75 Προβολή μηνύματος
    Θελω να θεσω ενα ερωτημα που πιθανοτατα σε πρωτη αναγνωση να φαινεται χαζο αλλα στην παρουσα φαση του αρχαριου που ειμαι,για μενα βασικο...
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΟΔΗΓΗΣΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ Ή ΤΟ ΧΕΙΣ Ή ΔΕΝ ΤΟ ΧΕΙΣ ???
    Ειναι περιπου 10 μερες που περασα τις εξετασεις και στις βολτες που κανω με ενα mg v7 classic αισθανομαι εναν φοβο για την ταχυτητα και ειδικα στις στροφες.Ετσι παω σαν τον καβουρα...
    Η εξοικειωση ειναι κατι που ερχεται με τον καιρο?...ειναι κατι που μαθαινεται απο καποιο riding school?...υπαρχει καποιο χρονικο σημειο περα απο το οποιο ο φοβος υποδηλωνει οτι ''δεν το χεις'' τελικα?
    Αντιλαμβανομαι οτι το να οδηγεις μηχανη γρηγορα και με ασφαλεια ειναι κατι που θελει γνωση,κοπο,προσπαθεια και χρονο...απλα ενδομυχα σκεφτομαι μηπως εκανα μαλακια να βγαλω διπλωμα στα 40 μου μη εχοντας ανεβει ποτε μου ουτε σε παπι...
    Κατι αγχη που εχει ο κοσμος ε?...λολ...
    Να πας να κάνεις ένα ράιντινγκ σκουλ και θα δεις τον κόΖμο με άλλο μάτι...
    ανανήψαντας

  15. #15
    όταν γενηθικες σου εδωσε η μαμα σου το κουταλακι με την κρεμα να φας μονος σου και το εβαζες στην μυτη σου στο ματι σου στο μαγουλο σου και σπανια στο στομα σου. οποτε σου επιανε το χερι και σου εμαθε πως να βαζεις το κουταλι στο στομα και που είναι το στομα σου. σιγα σιγα σε διορθονε ολο και λιγοτερο γιατι αρχισες να το πετιχενεις και αργα αργα εμαθες να τρως. το ιδιο ηταν και να μαθεις να περπατάς. τοτε δεν σκευτικες << μαλακια εκανα που προσπαθω να φαω η να περπατισω>> ετσι λοιπων σιγα σιγα θα μαθεις και την μοτο. ένα σωστο σχολειο θα σε κανει να μαθεις πιο γρηγορα και με περισοτερη ασφαλεια θα είναι η << μαμα σου>> που θα σε βοιθειση στα πρωτα σου βηματα.
    οταν ο γιος μου πηρε το νιτζα 636 του εκλησα μαθημα με το css για να καταλαβης από θεσσαλονικη για σερρες που πηγεναμε στην πιστα για μαθηματα εγω με το zzr1100 πηγενα με 80 και μου εμενε πισω φωβοταν να γυρη την μοτο.
    παρασκευη φτασαμε το βραδυ στης σερρες και εκανε πρωτο και δευτερο λεβελ στο σαββατοκυριακο. και μετα το μαθημα της κυριακης του λεω .
    γιαννη καθωμαστε εδώ το βραδυ και φευγουμε αυριο δευτερα πρωη για αθηνα? όχι παμε μου λεει σημερα. στον ιδιο δρομο της επιστροφης από σερρες προς θεσσαλονικη που πριν 2 μερες με 80 μου εμενε πισω τωρα με 150-16- και με ακολουθουσε χαλαρα..... σχολειο αγαπιτε μου σχολειο .. αυτό εχεις - εχουμε αναγκη ουτε εξατμισεις ουτε αναρτισεις ουτε παουερ κομαντερ ουτε τιποτα πανω από όλα σχολειο...
    ένα κειμενο μου που εχω την τιμη να το εχουν εδώ και χρωνια αναρτιμενο σε φορουμ μοτοσικλέτας .
    http://www.kawasaki-bikers.gr/core/i...06-25-14-25-32
    Τελευταία τροποποίηση από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ; 09/05/2015 στις 10:33.
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το ημερολόγιο ενός Ινδιάνου
    από petridist στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:34
  2. Περί γονέων, από το μάτι ενός 13χρονου
    από LIBYKOS στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 09/11/2006, 17:47
  3. Το ημερολόγιο ενός Iνδιάνου
    από o_gavros στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2005, 11:48
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF