Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 56

Θέμα: Τι μάρκα κράνος να πάρω?

  1. #16
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Ρε μάστορες τί του λέτε του άθρωπα?

    Κορυφή είναι τα shoei και τα arai αλλά με 200-250 ευρώ δεν παίρνει ούτε τη ζελατίνα που λέει ο λόγος.
    Εκτός κι αν ψαχτεί στα ιντερνέτς, και βρει κανά σπασμένο νούμερο σε τρελή έκπτωση κλπ κλπ κλπ.

    Κατά τη γνώμη μου δοκίμασε από τις παρακάτω εταιρείες, δες τι ταιριάζει στο κεφάλι σου και πράξε.

    Η λίστα είναι από αυτό που θα προτιμούσα περισσότερο προς αυτό που θα προτιμούσα λιγότερο, τηρώντας όμως και μια αναλογία στα μοντέλα. Πχ δε θα προτιμούσα το χειρότερο HJC από το κορυφαίο AGV.

    1. HJC
    2. Shark
    3. AGV
    4. Nolan
    5. Suomy

    Εννοείται ότι αν μπορείς να δώσεις 1-1,5 κατοστάρικο παραπάνω κοίτα για shoei.
    Αλλά φαντάζομαι αν μπορούσες θα το είχες ήδη πει.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Ναι έχω προσωπική εμπειρία.Απο αεροδυναμική δε νομίζω (χωρίς να θέλω να μειώσω το μηχανάκι σου) πως με το xt660r θα σε νοιάξει τόσο πολύ.Στα 120 χλμ ας πούμε οτι κράνος και να βάλεις μια χαρά συμπεριφορά θα έχει.Ο Θορυβος είναι δεδομένος λόγω κάποιων στροβιλισμών στα καπάκια οπου κλείνει η ζελατίνα τους.
    Οπα μας μπέρδεψες εγώ είμαι με το xt Που πάω αργά..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Θα μεινω στις πρωτες τρεις επιλογες του pipe ,που ειναι και οι πιο λογικες.Επισης ψαξε μεσα στο φορουμ,υπαρχουνε αρκετα θεματα και συγκρισεις αναμεσα σε αυτες τις μαρκες.Καναδυο (?)τα εχω ανοιξει εγω.

    1. HJC
    2. Shark
    3. AGV

    Με αυτα τα λεφτα εχεις καλες επιλογες.

  4. #19
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Ειχα το AGV Horizon με πτυσσομενο γυαλακι ηλιου και μετα απο ενα ατυχημα με καμια 120χλμ/ω (που αποδειχθηκε σωτηριο με τοσα μετρα που συρθηκα).....

    .....πηγα ξανα στην ιδια μαρκα αλλα στο AGV K3SV το οποιο ειναι καινουριο μοντελακι με πολυ καλυτερο fit στο κεφαλι παρα πολυ καλους εως αριστους αεραγωγους θα ελεγα με πτυσσομενο γυαλακι ηλιου και αυτο...και μετριο σε θορυβο, η τιμη του 169 ευρω περιπου σε γνωστο μαγαζι που το εχει προσφορα.

  5. #20
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Δες και τα Scorpion

  6. #21
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Δες τι υπαρχει σε μαγαζια και δοκιμασε να δεις ποιο σου καθεται καλα. Μετα μπες στο Sharp να δεις πως το βαθμολογουν και πες μας και μας ποιο σου αρεσε και να σου πουμε τις εμπειριες μας.

    χωρίς ειρωνεία.
    ενα κρανος με 80 € που εχω βαλει στο ματι, το sharp του δίνει βαθμολογία 5 αστέρια.
    αεροδυναμικοτητα, βαρος κτλ δεν με απασχολουν αφου η χρηση ειναι σε σκουτερακι 90km/h το μεγιστο.
    και χρήση κανα δεκάλεπτο το πολύ.
    να μην το πολύ σκέφτομαι??

  7. #22
    Απαράδεκτο Μέλος Το avatar του/της Black Diamond
    Εγγραφή
    02/08/2012
    Μηνύματα
    158
    1.shark 2. Hjc 3. Scorpion πολυ καλα για τα λεφτα τους.καλες αγορες
    bike away your everyday routine

  8. #23
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από annateo Προβολή μηνύματος
    χωρίς ειρωνεία.
    ενα κρανος με 80 € που εχω βαλει στο ματι, το sharp του δίνει βαθμολογία 5 αστέρια.
    αεροδυναμικοτητα, βαρος κτλ δεν με απασχολουν αφου η χρηση ειναι σε σκουτερακι 90km/h το μεγιστο.
    και χρήση κανα δεκάλεπτο το πολύ.
    να μην το πολύ σκέφτομαι??
    Για την "αξιοπιστία" της sharp και των τεστ που κάνει και λοιπά έχουνε γραφτεί σελίδες άπειρες κι έχουνε γεμίσει 100 χιλιάδες δίσκοι.

    Ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Αν θέλει εμπιστεύεται τη sharp και μόνον αυτή και έχει ευαγγέλιο τα αποτέλεσματα της, άλλος απλά τη λαμβάνει υπόψη του αλλά σκέφτεται κι άλλους παράγοντες, άλλος την έχει χεσμένη, άλλος την εμπιστεύεται τη snell, και πάει λέγοντας.

    Προσωπικά αν είναι να πάρω ένα κράνος είτε για μένα είτε να το προτείνω σε κάποιον δικό μου άνθρωπο, φροντίζω ΚΑΙ να είναι κράνος κάποιας εκ των γνωστών καλών εταιρειών (arai, shoei, hjc, shark, agv) ΚΑΙ να εχει και τις εγκρίσεις/αστέρια κλπ από sharp/snell/dot/ece κλπ κλπ κλπ.

    Το αν θες να βάλεις το κεφάλι σου σε ένα κράνος των 80ευρώ, επειδή δεν πηγαίνεις γρήγορα και δεν κάνεις αποστάσεις, δεν μπορεί να σου το απαντήσει κανείς.

  9. #24
    κουτακιας Το avatar του/της annateo
    Εγγραφή
    10/04/2012
    Μηνύματα
    82
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    το ότι δεν τρέχω ήταν περιγραφή μόνο στο θέμα αεροδυναμικοτητας-θορυβου.

  10. #25
    +998.8 σε ότι λέει ο pipe .....

    ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝ ΔΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ

    Χιλιοειπωμένο αλλά το ξεχνάμε μου φαίνεται... Δεν επιλέγουμε μάρκα αυτή μας επιλέγει(αν βγάζει κράνος σε σχήμα που κάθεται στη γκλάβα μας)

    γιά εμένα και η παραμικρή λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά.. Κόντεψε να στείλω πίσω κράνος για τη λεπτομέρεια της λεπτομέρειας...
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Αν θέλει εμπιστεύεται τη sharp και μόνον αυτή και έχει ευαγγέλιο τα αποτέλεσματα της, άλλος απλά τη λαμβάνει υπόψη του αλλά σκέφτεται κι άλλους παράγοντες, άλλος την έχει χεσμένη, άλλος την εμπιστεύεται τη snell, και πάει λέγοντας.
    Αυτό με τη sharp μου θυμίζει τα αρχικά στάδια των τεστ πρόσκρουσης στα αυτοκίνητα που ήταν μετωπικά και όλοι οι κατασκευαστές έστηναν ζώνες σταδιακής παραμόρφωσης κλπ για να περνάνε τα τεστ, τη στιγμή που το 90% των συγκρούσεων real life είναι πλαγιομετωπικές. Πλαϊνές δοκοί στις πόρτες πρέπει να άρχισαν στα μέσα της 10ετίας του 90.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Αυτό με τη sharp μου θυμίζει τα αρχικά στάδια των τεστ πρόσκρουσης στα αυτοκίνητα που ήταν μετωπικά και όλοι οι κατασκευαστές έστηναν ζώνες σταδιακής παραμόρφωσης κλπ για να περνάνε τα τεστ, τη στιγμή που το 90% των συγκρούσεων real life είναι πλαγιομετωπικές. Πλαϊνές δοκοί στις πόρτες πρέπει να άρχισαν στα μέσα της 10ετίας του 90.

    off topic
    στα small overlap crash tests να δεις κλάμα..............
    Neil deGrasse Tyson: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες riding coach του πληκτρολογίου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gixxerman Προβολή μηνύματος
    off topic
    στα small overlap crash tests να δεις κλάμα..............
    ok πίσω στα κράνη λοιπόν.
    τυχαίο το παράδειγμα:
    δεν αξιολογείται στον τομέα της ασφάλειας 1 σύστημα σαν το Α.R.O.S
    τι να το κάνεις αν δεν σπάει το κράνος αλλά σου φεύγει απ το κεφάλι.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  14. #29
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    ok πίσω στα κράνη λοιπόν.
    τυχαίο το παράδειγμα:
    δεν αξιολογείται στον τομέα της ασφάλειας 1 σύστημα σαν το Α.R.O.S
    τι να το κάνεις αν δεν σπάει το κράνος αλλά σου φεύγει απ το κεφάλι.
    Η snell το τεστάρει αυτό που λες

    Positional Stability (Roll-Off) Test (το 2ο τεστ εκεί που λέει "test types")

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Η snell το τεστάρει αυτό που λες

    Positional Stability (Roll-Off) Test (το 2ο τεστ εκεί που λέει "test types")
    Συμφωνώ. Αλλά η snell είναι ένας οργανισμός απλώς πιστοποίησης που τεστάρει κράνη που στέλνει ο κατασκευαστής (άρα μπορεί να διαφέρουν από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο), η sharp από την άλλη είναι αξιολόγησης και μάλιστα μόνο με crash tests.

    Προσωπικά δεν τους δίνω βάση, κοιτάω φυσικά να έχει τις απαραίτητες πιστοποιήσεις, διαβάζω τα specs και τις τυχόν καινοτομίες στο site του κατασκευαστή και δοκιμάζω το fit.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι φτηνό SS να πάρω γιά να αρχίσω πίστα ;
    από macrozan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 13:28
  2. Ποιο κράνος να πάρω?
    από whiteshadow στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 10:58
  3. Help ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΠΑΠΑΚΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ
    από athas62 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 13:58
  4. Help ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΠΑΠΑΚΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ??
    από athas62 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 22:13
  5. ποιο κρανος να παρω;;;;;
    από efialtis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2005, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF