Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 56

Θέμα: Τι μάρκα κράνος να πάρω?

  1. #31
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Αλλά η snell είναι ένας οργανισμός απλώς πιστοποίησης που τεστάρει κράνη που στέλνει ο κατασκευαστής (άρα μπορεί να διαφέρουν από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο)....
    Πολύ καλά τα λές, απλά στο συγκεκριμένο απ'όσο γνωρίζω, πλέον και η snell τσιμπάει κράνη "απ'το ράφι" και κάνει δοκιμές.
    Απλά όχι στα καλά καθούμενα.
    Για παράδειγμα αφού ζητήσει η arai ας πούμε να γίνει δοκιμή στο καινούριο rx7, θα δώσει το sample κράνος για να γίνει η δοκιμή, αλλά η snell πολύ πιθανόν από τη στιγμή που κυκλοφορήσει το κράνος στην αγορά να επαναλάβει τη δοκιμή με ένα κράνος από αυτά που θα ψωνίζαμε εγώ κι εσύ από ένα τυχαίο κατάστημα.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλά τα λές, απλά στο συγκεκριμένο απ'όσο γνωρίζω, πλέον και η snell τσιμπάει κράνη "απ'το ράφι" και κάνει δοκιμές.
    Απλά όχι στα καλά καθούμενα.
    Για παράδειγμα αφού ζητήσει η arai ας πούμε να γίνει δοκιμή στο καινούριο rx7, θα δώσει το sample κράνος για να γίνει η δοκιμή, αλλά η snell πολύ πιθανόν από τη στιγμή που κυκλοφορήσει το κράνος στην αγορά να επαναλάβει τη δοκιμή με ένα κράνος από αυτά που θα ψωνίζαμε εγώ κι εσύ από ένα τυχαίο κατάστημα.
    Mάλιστα.

    Μόνο που δεν μας κοινοποιεί ποια έλεγξε εκ των υστέρων, ποια βρήκε καλά και ποια όχι και σε ποια ήρε την πιστοποίηση. Και ακόμα και να μας κοινοποιούσε, εγώ μέχρι τότε μπορεί να το πήρα βάσει της πιστοποίησης και να έχω χάσει το κεφάλι μου.

    Έχοντας δουλέψει σε φορέα αξιολόγησης από εποχής που το απλό ISO9001 και το HACCP πουλιόταν για χρυσάφι και έχοντας συνεργαστεί με τους πιο εξειδικευμένους και φερέγγυους υποτίθεται οργανισμούς πιστοποίησης (TUV, ΕΣΥΔ, A Cert, EQA, Bureaeu Veritas κλπ), είμαι σε θέση να διαβεβαιώσω για 1 πράγμα:
    Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΑΤΕΣ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ.

    Αν κάποιο μέλος του φόρουμ τυχαίνει να είναι υπεύθυνος ISO στην εταιρεία του, θα τον παρακαλούσα να μας πει:
    -Αν ποτέ ελεγκτής του φορέα επισκέφτηκε την εταιρεία απροειδοποίητα η με προειδοποίηση μικρότερη των 2 εβδομάδων για να δει αν τηρούνται οι διαδικασίες ISO (εν τω μεταξύ η εταιρεία παράγει και δίνει καθημερινά στην κατανάλωση προϊόντα).
    -Αν ποτέ μετά τον έλεγχο εξετάστηκε η αποκατάσταση των συμμορφώσεων, η μη μόνο δι' αλληλογραφίας. Και οκ, στην Αθήνα μπορεί να ξαναπέρασε κανένας ελεγκτής αλλά στην επαρχία η αποστολή του στοιχίζει.
    -Αν ακόμα και στις πιο καραμπινάτες εκτροπές αφαιρέθηκε ποτέ η πιστοποίηση ενώ η επιχείρηση συνεχίζει να πληρώνει στον φορέα την ετήσια η τη διετή ανανέωση και τον επανέλεγχο.
    -...και πολλά άλλα που θα κουράσουν και δεν είναι του παρόντος.

    Γι αυτό ξαναλέω, τουλάχιστον για μένα στα κράνη και γενικότερα στα κρίσιμα προϊόντα διάβασμα των προδιαγραφών, εμπιστοσύνη στον κατασκευαστή, υποστήριξη κ.α. είναι οι παράγοντες που οδηγούν σε ορθές αγορές και όχι οι πιστοποιήσεις και πολύ περισσότερο οι αξιολογήσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από dimmie_72; 13/05/2015 στις 19:28.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  3. #33
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Mάλιστα.....
    Ε μα το ειπα απο την αρχη οτι πολυ καλα τα λες

    Απλα συμπληρωσα αυτο περι snell και κρανων απ'το ραφι for what it's worth.

    Ουτε αναιρει τα οσα ειχαμε πει προηγουμενως ουτε τιποτα.

    Και με τα οσα εγραψες στο παρον συμφωνω σε τεραστιο βαθμο, και το εχω πει και ξαναπει οτι προτιμω να "πιανομαι κορόιδο" αγοραζοντας μια επωνυμη μαρκα μπουφαν-γαντιου-κρανους και να την πληρωνω χρυση αλλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο, παρα να γινομαι δοκιμαστης κρυφων διαμαντιων, που δεν ειναι γνωστες μαρκες αλλα ειναι vfm, και λοιπα.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Και με τα οσα εγραψες στο παρον συμφωνω σε τεραστιο βαθμο, και το εχω πει και ξαναπει οτι προτιμω να "πιανομαι κορόιδο" αγοραζοντας μια επωνυμη μαρκα μπουφαν-γαντιου-κρανους και να την πληρωνω χρυση αλλα να εχω το κεφαλι μου ησυχο, παρα να γινομαι δοκιμαστης κρυφων διαμαντιων, που δεν ειναι γνωστες μαρκες αλλα ειναι vfm, και λοιπα.
    μα το έχω δει ότι το είπες και μάλιστα και συ αμφισβητείς την αξιολόγηση αυτών των φορέων γιαυτό το συζητώ μαζί σου επαυξάνοντας, η σαν συνέχεια των λεγομένων σου αν θες.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Mάλιστα.

    Μόνο που δεν μας κοινοποιεί ποια έλεγξε εκ των υστέρων, ποια βρήκε καλά και ποια όχι και σε ποια ήρε την πιστοποίηση. Και ακόμα και να μας κοινοποιούσε, εγώ μέχρι τότε μπορεί να το πήρα βάσει της πιστοποίησης και να έχω χάσει το κεφάλι μου.

    Έχοντας δουλέψει σε φορέα αξιολόγησης από εποχής που το απλό ISO9001 και το HACCP πουλιόταν για χρυσάφι και έχοντας συνεργαστεί με τους πιο εξειδικευμένους και φερέγγυους υποτίθεται οργανισμούς πιστοποίησης (TUV, ΕΣΥΔ, A Cert, EQA, Bureaeu Veritas κλπ), είμαι σε θέση να διαβεβαιώσω για 1 πράγμα:
    Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΑΤΕΣ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ.

    Αν κάποιο μέλος του φόρουμ τυχαίνει να είναι υπεύθυνος ISO στην εταιρεία του, θα τον παρακαλούσα να μας πει:
    -Αν ποτέ ελεγκτής του φορέα επισκέφτηκε την εταιρεία απροειδοποίητα η με προειδοποίηση μικρότερη των 2 εβδομάδων για να δει αν τηρούνται οι διαδικασίες ISO (εν τω μεταξύ η εταιρεία παράγει και δίνει καθημερινά στην κατανάλωση προϊόντα).
    -Αν ποτέ μετά τον έλεγχο εξετάστηκε η αποκατάσταση των συμμορφώσεων, η μη μόνο δι' αλληλογραφίας. Και οκ, στην Αθήνα μπορεί να ξαναπέρασε κανένας ελεγκτής αλλά στην επαρχία η αποστολή του στοιχίζει.
    -Αν ακόμα και στις πιο καραμπινάτες εκτροπές αφαιρέθηκε ποτέ η πιστοποίηση ενώ η επιχείρηση συνεχίζει να πληρώνει στον φορέα την ετήσια η τη διετή ανανέωση και τον επανέλεγχο.
    -...και πολλά άλλα που θα κουράσουν και δεν είναι του παρόντος.

    Γι αυτό ξαναλέω, τουλάχιστον για μένα στα κράνη και γενικότερα στα κρίσιμα προϊόντα διάβασμα των προδιαγραφών, εμπιστοσύνη στον κατασκευαστή, υποστήριξη κ.α. είναι οι παράγοντες που οδηγούν σε ορθές αγορές και όχι οι πιστοποιήσεις και πολύ περισσότερο οι αξιολογήσεις.
    Σε IT/data security τα ISO είναι πολύ αυστηρά και καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις. Πολλές εταιρείες κόβονται και ξαναπερνάνε επιθεώρηση και παίζουν και ντου ναι.

    Στο θέμα μας τώρα ψηφίζω Shark.

  6. #36
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Έχοντας δουλέψει σε φορέα αξιολόγησης από εποχής που το απλό ISO9001 και το HACCP πουλιόταν για χρυσάφι και έχοντας συνεργαστεί με τους πιο εξειδικευμένους και φερέγγυους υποτίθεται οργανισμούς πιστοποίησης (TUV, ΕΣΥΔ, A Cert, EQA, Bureaeu Veritas κλπ), είμαι σε θέση να διαβεβαιώσω για 1 πράγμα:
    Η ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΑΠΑΤΕΣ ΤΟΥ 21ου ΑΙΩΝΑ.
    Έχεις δίκιο ότι το ISO πουλιόταν για χρυσάφι και ότι (εν μέρει κατ' εμέ) είναι μια μεγάλη απάτη, ενώ συγκεκριμένα το ISO 9001 (ως το πλέον διαδεδομένο) αναφέρεται σε σύστημα διαχείρισης ποιότητας, πουλιέται από επιχειρήσεις στους αδαείς ως ποιότητα του προϊόντος που παράγει κι όχι της διαδικασίας, μπορεί ας πούμε να πουλάς εμφιαλωμένο νερό το οποίο να είναι τίγκα στο κολοβακτηρίδιο, αλλά ο άλλος βλέπει ISO και νομίζει ότι πίνει το ασφαλέστερο νερό στον κόσμο.

    Υ.Γ. Άλλη απάτη είναι η σήμανση CE αλλά δεν είναι επί του παρόντος...

  7. #37
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Περί sharp test:

    Πρόκειται για δοκιμές κρούσης, δεν είναι κάποια άκυρη αξιολόγηση. Παρόμοιες δοκιμές κρούσης γίνονται και για τις διάφορες πιστοποιήσεις. Όμως δεν είναι το μόνο μέτρο κρίσης ή σύγκρισης για τα κράνη που θέλουμε να επιλέξουμε. Δηλαδή βλέπουμε στα αποτελέσματα διάφορα ομολογουμένως πολύ καλά και μελετημένα κράνη να έχουν 5 αστέρια, αυτά δεν είναι «μούφα». Ούτε πρέπει να μας είναι αδιάφορο αν κάποια κράνη έχουν από 2 αστέρια και κάτω. Μάλιστα θα έλεγα ότι σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να το λάβουμε πολύ σοβαρά υπόψη.

    Οπότε τι να κάνουμε; Στις αναλύσεις των δοκιμών κρούσης για κάθε κράνος βλέπουμε το πως αυτό ανταποκρίθηκε σε 5 σημεία κρούσης: Μπροστά (στο κούτελο), πάνω, στα 2 πλαϊνά και πίσω. Μας ενδιαφέρει οπωσδήποτε να έχει αντέξει στο μπροστινό, πάνω και πίσω και να έχει τουλάχιστον "Good". Αν δούμε κόκκινο ή μαύρο σε ένα από αυτά τα σημεία, τότε καλύτερα να μην το προτιμήσουμε. Το να χτυπήσεις με το πλάϊ εντελώς κάθετα με το κράνος είναι πολύ πιο απίθανο, χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να διαλύεται με το που βρίσκει. Αλλά αν έχει κατώτερες βαθμολογίες εξ αιτίας αυτού και παίρνει 3 αστέρια, δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό κράνος. Αν όμως έχει 3 αστέρια επειδή είναι πράσινο στα πλαϊνά, αλλά κόκκινο εμπρός ή πάνω, τότε είναι πιθανό να μην είναι καλό κράνος. Αυτά, κατά τη γνώμη μου, μόνο για τις δοκιμές κρούσης, καθώς στο αν ένα κράνος είναι ασφαλές ή όχι, όπως έγραψα πιο πριν, παίζει μεγάλο ρόλο και η σχεδίασή του και η εφαρμογή εκτός από την αντοχή. Δηλαδή αν σε ένα 5άστερο, φεύγει εύκολα το εσωτερικό, ή κόβεται το λουρί, ή σπάει η ζελατίνα, η δεν είναι καθόλου αεροδυναμικό, ή πιέζει το κεφάλι σε λάθος σημεία, τότε είναι πιθανότατα λιγότερο καλό από ένα 4άστερο ή 3άστερο που δεν έχει τα παραπάνω θέματα.

    Οπότε ναι το κοιτάμε, αλλά οπωσδήποτε το δοκιμάζουμε και διαβάζουμε γνώμες και δοκιμές.

  8. #38
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Και οι δυo sharp και snell κανουνε δοκιμες αντοχης ,ουσιαστικα,του κρανους.Μιλανε για πιθανοτητες και μεγεθη τραυματισμων,τα οποια σιγουρα διαφερουνε στην πραξη.Δεν ειναι τοσο ευκολη η προσομοιωση ατυχηματος στις μηχανες.

    Αναρωτιουνται καποιοι πως ενα κρανος 200 ευρω εχει τα ιδια αστερια με ενα των 500.Αυτο συμβαινει γιατι καποια φθηνα κρανη εχουνε αρκετες αντοχες,αλλα:με το φθηνο ιδρωνεις ευκολα,μπαινει το νερο της βροχης απο παντου,δεν αεριζεται σωστα και θαμπωνει,εχει θορυβο και αλλα πολλα που κανουνε κουραστικη και επικινδυνη την οδηγηση μας.Σε περιπτωση ατυχηματος μπορει να αντεξουνε το ιδιο (αν και δεν το πιστευω,ασχετα με τα αστερια) αλλα το φθηνο ,ειδικα στους απειρους οδηγους,πολλαπλασιαζει τις πιθανοτητες ατυχηματος.

    Σιγουρα κατι δειχνουνε τα τεστ,αλλα ο καθενας πρεπει να βαλει και το μυαλο του να δουλεψει απο εκει και περα.

  9. #39
    Και βέβαια να υπερτονίσουμε ότι το κράνος με τα 5 αστέρια των 80 ευρώ (για να μην αναρωτιέστε εννοώ τα ΜΤ) είναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο ασφαλές από το όχι κράνος, οπότε όσο ζορισμένος και να είναι κάποιος με τα ευρώ ας το πάρει και όταν και αν μπορέσει ας πάρει πιο καλό.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Καλησπέρα παιδιά.
    Σήμερα έκανα βόλτα σε διάφορα μαγαζιά (Λάρισα) για κράνη η βόλτα ηταν σκέτη απογοήτευση..
    Το ένα μαγαζί είχε 5 κράνη οτι νάναι το 2ο είχε μόνο ΜΤ και το 3ο είχε 5 κράνη όλα κ όλα 2 agv και 3 κάτι άλες μάρκες ακριβά το πρόβλημα είναι οτι στο 3ο μαγαζί ο πολητής απλά ΔΕΝ ήθελε ο ανθρωπος να δεί πελάτη στο μαγαζί του..ούτε καλησπέρα ουτε το παραμικρό ενδιαφέρον να μου δείξει υο΄θτε κουβέντα να βγάζει απο το στόμα του ούτε τίποτα..κοιτιόμασταν και μετά κοιτούσα τα κράνη..του λέω να το δοκιμάσω αυτό?και μου απαντάει ΟΧΙ!αν είναι να μήν το πάρεις ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩΚΙΜΑΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ...τι να πώ οτι ναναι...μετα βγαίνει ο μ@λ@κ@.. και λέει στονξ κόσμο δέν έχει δουλεια το μαγαζί μου...ΟΟΟΧΙ Κ@ριολ@κι να τα εχεις εκει τα κρανη να τα βλέπεις να μην πατήσει ανθροπος στο μαγαζί σου ποτε να τα εχεις εκει μέχρι να λήξουν..
    Αυτα..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  11. #41
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Τραβα μια Θεσσαλονικη και θα βρεις ποικιλια να δοκιμασεις-αγορασεις
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    πολυ φοβάμαι οτι δύσκολα να γινει αυτο λόγο δουλειάς,Ασε που δέν έχω κράνος της προκοπής να βγω εθνική..
    Θα αναγκαστω να το παρω μεσο ιντερνετ δυστιχος εκτος αν παρω ΜΤ.. εδώ Λαρισα πάντος με τίποτα δέν πρόκειτε να βρώ κάτι,Δεν υπάρχει μαγαζί,
    θα κάνω μετρήσεις στο κεφάλι μου και θα παραγείλω ετσι..Σρόγυλο κεφάλι έχω φυσιολογικό πόσο μπορει να διαφέρει απο το εσωτερικο ενος κράνους?
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  13. #43
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Αν δεν δοκιμασεις μην παρεις τιποτα.Θα πεταξεις τα λεφτα σου.
    Τα κρανη δεν εχουν ολα τα ιδια καλουπια.Εμενα η κεφαλα μου δεν χωραει σε Arai Nolan Shoei............
    Οταν λεμε δεν χωραει εννοω οτι δεν εφαρμοζει σωστα ,με το καθε ενα απο αυτα να με ενοχλει σε διαφορετικο σημειο.
    Παρε το ΚΤΕΛ και ανεβα στην Σαλλονικη λεμε.............
    Α! κατεβαινοντας φερε και λουκανικα απο Αριδαια.............
    Για τον major του φορουμ.....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  14. #44
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    πολυ φοβάμαι οτι δύσκολα να γινει αυτο λόγο δουλειάς,Ασε που δέν έχω κράνος της προκοπής να βγω εθνική..
    Θα αναγκαστω να το παρω μεσο ιντερνετ δυστιχος εκτος αν παρω ΜΤ.. εδώ Λαρισα πάντος με τίποτα δέν πρόκειτε να βρώ κάτι,Δεν υπάρχει μαγαζί,
    θα κάνω μετρήσεις στο κεφάλι μου και θα παραγείλω ετσι..Σρόγυλο κεφάλι έχω φυσιολογικό πόσο μπορει να διαφέρει απο το εσωτερικο ενος κράνους?
    αναλογα με την μαρκα απο λιγο εως απιστευτα πολυ
    εμενα ας πουμε σε arai φοραω xs σε shoiei το small με ενοχλουσε
    μην αγορασεις προτου δοκιμασεις στο κεφαλι σου και το αφησεις τουλαχιστον για 5 λεπτα, στην αναγκη βρες απο κανα γνωστο
    Sekundu s`agapune n`agapisi

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    AGV ποιος εχει Αθηνα?
    ανανήψαντας

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι φτηνό SS να πάρω γιά να αρχίσω πίστα ;
    από macrozan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2010, 13:28
  2. Ποιο κράνος να πάρω?
    από whiteshadow στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 10:58
  3. Help ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΠΑΠΑΚΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ
    από athas62 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 13/02/2007, 13:58
  4. Help ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΠΑΠΑΚΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ??
    από athas62 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/02/2007, 22:13
  5. ποιο κρανος να παρω;;;;;
    από efialtis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2005, 23:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF