Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Επιλογή καλοκαιρινού/ανοιξιάτικου μπουφάν condura.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357

    Επιλογή καλοκαιρινού/ανοιξιάτικου μπουφάν condura.

    Ψαχνω ενα μπουφαν ευκολο-φόρετο Ανοιξιάτικο/καλοκαιρινό με condura με καλή αδιαβροχοποίηση και 1 επένδυσητο οποίο να εχει velcro και να μην μπαζει το φερμουαρ και επίσεις να μπορεί να φορεθεί όλο το καλοκαίρι ώστε με ταχύτητες άνω των 100 -120 χμ να μπορεί να διατηρήσει μια σταθερή θερμοκρασία αλλα και να μπορώ να ταξιδεψω την νυχτα χωρίς να παγώνω, όπως καταλάβατε δεν με ενδιαφέρει κάτι με πολλούς αεραγωγούς και πολύ λεπτό, έχετε να μου προτείνετε κανένα μπουφανάκι μέχρι τώρα την εβγαζα με ενα CLOVER KZ 100 μιλαμε για ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΜΠΟΥΦΑΝ δεν ξερω τι τύπου είναι ισως για eduro κοντό σχετικά αλλα μιλάμε σκυλί τι βροχές και κρύα έφαγε δεν με πουλησε ποτέ! Δυστηχώς δεν το βρίσκω ποια μετά απο τόσα χρόνια να το πάρω σε large..
    Τελευταία τροποποίηση από fz6man; 10/05/2015 στις 17:18.
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  2. #2
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    http://www.car.gr/parts/view/2270818/

    καλοφορετο!!

    βασικα δες τα richa.Πολυ αξιολογα,καλες τιμες και πολυ καλη κατασκευη.Εχω παρει κορντουρες αλλα και δερματινο σετ μ πουφαν παντελονι και εμεινα πολυ ευχαριστημένος.
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  3. #3
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    εδω και απο εξωτερικο για να το δεις καλυτερα και να εχεις και μια τιμη.

    http://www.sportsbikeshop.co.uk/moto...ent_prod/70380
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Πηγαινε μια βολτα στο mega stock bazaar (www.megastockbazaar.gr), δες απο κοντα τα richa που σΕ λεει και ο Γιαννης.Πολυ καλα και οικονομικα.
    Τελευταία τροποποίηση από Pan (dvs); 10/05/2015 στις 17:38. Αιτία: Διορθωση link

  5. #5
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Πηγαινε μια βολτα στο mega stock bazaar (http://www.megastockbazaar.gr) δες απο κοντα τα richa που σΕ λεει και ο Γιαννης.Πολυ καλα και οικονομικα.
    link fixed
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Ψαχνω ενα μπουφαν ευκολο-φόρετο Ανοιξιάτικο/καλοκαιρινό με condura με καλή αδιαβροχοποίηση και 1 επένδυσητο οποίο να εχει velcro και να μην μπαζει το φερμουαρ και επίσεις να μπορεί να φορεθεί όλο το καλοκαίρι ώστε με ταχύτητες άνω των 100 -120 χμ να μπορεί να διατηρήσει μια σταθερή θερμοκρασία αλλα και να μπορώ να ταξιδεψω την νυχτα χωρίς να παγώνω, όπως καταλάβατε δεν με ενδιαφέρει κάτι με πολλούς αεραγωγούς και πολύ λεπτό, έχετε να μου προτείνετε κανένα μπουφανάκι μέχρι τώρα την εβγαζα με ενα CLOVER KZ 100 μιλαμε για ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΜΠΟΥΦΑΝ δεν ξερω τι τύπου είναι ισως για eduro κοντό σχετικά αλλα μιλάμε σκυλί τι βροχές και κρύα έφαγε δεν με πουλησε ποτέ! Δυστηχώς δεν το βρίσκω ποια μετά απο τόσα χρόνια να το πάρω σε large..

    cordura...

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Φίλε μου πριν μια εβδομάδα πήρα αυτό:

    http://www.giassaris.gr/showprod.php?id=1940


    και είμαι πολύ, μα πολύ ευχαριστημένος!!
    Εχει επένδυση με ινες αλουμινιου, (που την αφαίρεσα τώρα φυσικά) αεραγωγούς με φερμουάρ, και άριστη ανεμοκάλυψη (σκέψου μόνο οτι εχω το ΧΤ 660, και με το μπουφαν αυτό σχεδόν δεν καταλαβαίνω αέρα)

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    μου άρεσε παρα πολυ το Richa Boomerang , γνωρίζει κανεις αν μπορώ να το δοκιμάσω καπου στην Θεσσαλονίκη
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis21 Προβολή μηνύματος
    [url] www.car.gr/parts/view/2270818/ [/url]

    καλοφορετο!!
    ..............................
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    μου άρεσε παρα πολυ το Richa Boomerang , γνωρίζει κανεις αν μπορώ να το δοκιμάσω καπου στην Θεσσαλονίκη
    Mου φαινεται οτι τα θελεις στο πιατο.

  10. #10
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    688
    Το λινκ που σου παραθεσα εινσι απο το μαρκοπουλο (yamaha)
    Στην καραμανλη με κατσιμιδη.

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Φίλε μου αυτό που ψάχνεις δεν είναι καθόλου εύκολο.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο που να μπορεί να κάνει αυτά που θέλεις εκτός απ' αυτό.

    http://www.motoraid.eu/rider/jackets...A0%CE%9F%CE%A3

    Αν κάποιος γνωρίζει κανένα άλλο σε καλύτερη τιμή ας το ποστάρει εδώ γιατί σκέφτομαι να το πάρω ακόμα και εγώ που έχω ένα χειμερινό, ένα 3 εποχών και ένα καλοκαιρινό.

    Αν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα πιθανότατα να μην αγόραζα καθόλου το καλοκαιρινό μου.

    Απ' ότι καταλαβαίνω, χωρίς την επένδυση είναι καλοκαιρινό καλοκαιρινό όπως το air.
    Με την επένδυση γίνεται αδιάβροχο και αρκετά ζεστό ακόμα και για χειμώνα. Δεν νομίζω να είναι για βαρύ χειμώνα με εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες, αλλά μάλλον το εύρος χρήσης του περιλαμβάνει τους περισσότερους μήνες στο κλίμα της Ελλάδας.

    Το ότι η επένδυση φοριέται και σαν ξεχωριστό μπουφάν είναι ένα + σε πάρα πολλές περιπτώσεις και ειδικότερα τώρα την άνοιξη και το φθινόπωρο που όταν πέσει ο ήλιος φοράμε κατ' ευθείαν το "full metal jacket" ακόμα κ αν είμαστε σε υπαίθρια καφετέρια.
    Αλλά και σε ένα ταξίδι όταν θέλεις να κινηθείς χωρίς τη μηχανή, δεν χρειάζεται να κυκλοφορείς σαν το ρομποκομπ.

    Όσον αφορά την αδιαβροχοποίηση, το δικό μου revit που είναι τριών εποχών και έχει την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη στην ισοθερμική, έχει κάνει εξαιρετική δουλειά όσες φορές έπεσα σε μπόρα χωρίς αδιάβροχα.
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Ψάχνοντας το kz100 που είχες για να δω τι περίπου θέλεις έπεσα επάνω σε αυτό. Στο τέλος γράφει "επικοινωνήστε μαζί μας για διαθέσιμα νούμερα και χρώματα".
    Δοκίμασες να τους στείλεις κανένα mail έστω και στα Αγγλικά για να δεις τι έχουν και αν στέλνουν Ελλάδα?
    Και είναι το πρώτο που άνοιξα. Κοίταξες καθόλου στο εξωτερικό?

    http://www.passionemotosrl.it/catalog/clover-p-165.html

    Πάντως για καλοκαίρι στην πόλη δεν είναι.
    Sent from me using a computer.

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis21 Προβολή μηνύματος
    Γιάννη το έχεις?
    Sent from me using a computer.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά εντυπωσιακό. Επειδή είμαι σε αναζήτηση καλοκαιρινού σκέφτομαι αυτή η υπερβολικά μεγάλη διάτρητη επιφάνεια, σε συνδυασμό με τον καυτό πολλές φορές αέρα το καλοκαίρι, μήπως προκαλεί αντίθετα αποτελέσματα;

    Εννοώ δηλαδή μήπως είναι καλύτερα να διατηρείται μια σταθερή θερμοκρασία στο εσωτερικό με αέρα που ανανεώνεται σχετικά, αντί να δέχεται όλη η επιφάνεια του στήθους τον καυτό αέρα;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Πραγματικά εντυπωσιακό. Επειδή είμαι σε αναζήτηση καλοκαιρινού σκέφτομαι αυτή η υπερβολικά μεγάλη διάτρητη επιφάνεια, σε συνδυασμό με τον καυτό πολλές φορές αέρα το καλοκαίρι, μήπως προκαλεί αντίθετα αποτελέσματα;

    Εννοώ δηλαδή μήπως είναι καλύτερα να διατηρείται μια σταθερή θερμοκρασία στο εσωτερικό με αέρα που ανανεώνεται σχετικά, αντί να δέχεται όλη η επιφάνεια του στήθους τον καυτό αέρα;
    Η εφίδρωση προκαλείται από τον οργανισμό μας ώστε να μπορεί να δροσίζεται. Όταν ο αέρας είναι τόσο ζεστός που δεν μπορεί να μας δροσίσει και όταν το μπουφάν μας είναι τόσο ανοιχτό ώστε να μην μπορουμε να ιδρώσουμε τότε ο οργανισμός αποβάλει συνέχει υγρά μέσω του δέρματος χωρίς λόγο.

    Υπό τέτοιες συνθήκες δεν μπορεί να μας καλύψει τίποτα.

    Χωρίς μπουφάν θα ήταν χειρότερα τα πράγματα.
    Με κλειστό μπουφάν και μαλιστα μαυρο που έχει δυο αεραγωγούς μπροστά θα ιδρώναμε σαν γουρούνια (ανεξαρτήτως ταχύτητας) αφού θα ήταν αδύνατο να δροσιστούμε.
    Με διάτρητο μπουφάν και λευκό τα πράγματα θα ήταν λίγο καλυτερα απ' την πρώτη περίπτωση.

    Αλλά αυτές οι συνθήκες είναι σχετικά ακραίες και τις περισσότερες φορές βρισκόμαστε σε μία παραλία και ψηνόμαστε.

    Μέσα στην πόλη συνήθως τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα με καλοκαιρινό ακόμα και με τις ίδες υψηλές θερμοκρασίες. Ο λόγος είναι ότι οι ταχύτητες είναι μικρές, σταματάμε στα φανάρια στην κίνηση κτλ συνεπώς δίνουμε την ευκαιρία στον οργανισμό μας να ιδρώσει και ο αέρας που διαπερνά το μπουφάν μας εχει τα αποτελέσματα που θέλουμε. Να μας δροσίζει και να μην ιδρώνουμε σαν π@δες.
    Εννοείτε πως οποιοδήποτε "κάλυμα" σώματος είναι προτιμότερο από το εκτεθειμένο δέρμα. Επίσης ένα καλοκαιρινό μπουφάν θα μας αφήσει να ιδρώσουμε όσο χρειάζεται εν αντιθέση με ένα μακό μπλουζάκι.

    Το revit air που έχω μοιάζει να είναι σαν το tornado. Δεν μπορώ να καταλάβω απ' τη φωτό αν η πλέξη είναι πιο πυκνή ή όχι.
    Μόνο που το air δεν έχει την εσωτερική επένδυση και γι' αυτό το λόγο πολλές φορές ενώ η μέρα και η βόλτα σηκώνει καλοκαιρινό δεν το επιλέγω γιατί όταν ξέρω ότι αν με πιάσει το σούροπο στο βουνό θα είμαι εκτεθειμένος. (πολλές φορές πέρνω ένα μπλουζάκι μακριμάνικο με windstoper από μέσα γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.
    Επίσης όταν φεύγω εκτός βάσης για περισσότερες από μία μέρες, σπάνια θα επιλέξω να πάρω το καλοκαιρινό μου και σπάνια θέλω να κουβαλάω στις βαλίτσες μου δευτερο μπουφάν.

    Οπότε έχω φάει και καλές ζέστες με το 3 εποχών. @. Δεν παλεύεται, ειδικά σε πόλη! Αλλά είναι και φορές που την έχω ακούσει με δαύτο και στην εθνική (πριν πάρω το air).

    O λόγος που επέλεξα το air και όχι ένα άλλο, το dainese πχ, είναι ότι το dainese έχει πολύ πιο αραιά πλέξη. Και ο λόγος οφείλεται στον προβληματισμό σου. Θεώρησα ότι ακόμα και μέσα στην πόλη με υπερβολική ζέστη το revit ήταν ικανό να πετύχει αυτό που του ζητούσα και δεν έκανα λάθος. Δεν έψαχνα την υπερβολή.

    Επίσης για τις συνθήκες που περιγράφεις η λύση δεν είναι πάντα το πιο "βαρύ" μπουφάν. Υπάρχουν λύσεις στα εσωτερικά στρώματα (πλουζες κτλ) που θα μας βοηθήσουν να μείνουμε δροσεροί και να υδρώσουμε όσο χρειαστεί (αν χρειάζεται).

    Αν το tornado χωρίς την επένδυση μπορεί να κάνει ότι και το air δεν θα τα λυπόμουν καθόλου τα παραπάνω λεφτά που κοστίζει. Για κάποιον που δεν βγαίνει απ' την πόλη και έχει χειμερινό-εποχιακό τότε το air θα αποτελούσε καλύτερη λύση μόνο λόγο χρημάτων.

    Αλλά χωρίς καλοκαιρινό δεν θα μπορούσα να ζήσω. Απορώ πως επιβίωσα μέχρι να το πάρω.

    Έγραψα πολλά?
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 11/05/2015 στις 23:19.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά καλοκαιρινού μπουφαν !
    από kostakisK στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2015, 15:34
  2. Βοήθεια για επιλογή μπουφάν και γαντιών
    από sakis_the_fraud στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2009, 23:37
  3. Χειμερινο Μπουφαν-Ποια επιλογη?
    από angelucky στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2009, 17:07
  4. Αγορά "τρυπητού" καλοκαιρινού μπουφάν
    από tifozif1 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 10:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF