Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Επιλογή καλοκαιρινού/ανοιξιάτικου μπουφάν condura.

  1. #16
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η εφίδρωση προκαλείται από τον οργανισμό μας ώστε να μπορεί να δροσίζεται. Όταν ο αέρας είναι τόσο ζεστός που δεν μπορεί να μας δροσίσει και όταν το μπουφάν μας είναι τόσο ανοιχτό ώστε να μην μπορουμε να ιδρώσουμε τότε ο οργανισμός αποβάλει συνέχει υγρά μέσω του δέρματος χωρίς λόγο.

    Υπό τέτοιες συνθήκες δεν μπορεί να μας καλύψει τίποτα.

    Χωρίς μπουφάν θα ήταν χειρότερα τα πράγματα.
    Με κλειστό μπουφάν και μαλιστα μαυρο που έχει δυο αεραγωγούς μπροστά θα ιδρώναμε σαν γουρούνια (ανεξαρτήτως ταχύτητας)
    Με διάτρητο μπουφάν και λευκό τα πράγματα θα ήταν λίγο καλυτερα απ' την πρώτη περίπτωση.

    Αλλά αυτές οι συνθήκες είναι σχετικά ακραίες και τις περισσότερες φορές βρισκόμαστε σε μία παραλία και ψηνόμαστε.

    Μέσα στην πόλη συνήθως τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα ακόμα και με τις ίδες υψηλές θερμοκρασίες. Ο λόγος είναι ότι οι ταχύτητες είναι μικρές, σταματάμε στα φανάρια κτλ.
    Εννοείτε πως οποιοδήποτε "κάλυμα" σώματος είναι προτιμότερο από το εκτεθειμένο δέρμα. Επίσης ένα καλοκαιρινό μπουφάν θα μας αφήσει να ιδρώσουμε όσο χρειάζεται εν αντιθέση με ένα μακό μπλουζάκι.

    Το revit air που έχω μοιάζει να είναι σαν το tornado. Δεν μπορώ να καταλάβω απ' τη φωτό αν η πλέξη είναι πιο πυκνή ή όχι.
    Μόνο που το air δεν έχει την εσωτερική επένδυση και γι' αυτό το λόγο πολλές φορές ενώ η μέρα και η βόλτα σηκώνει καλοκαιρινό δεν το επιλέγω γιατί όταν ξέρω ότι αν με πιάσει το σούροπο στο βουνό θα είμαι εκτεθειμένος. (πολλές φορές πέρνω ένα μπλουζάκι μακριμάνικο με windstoper από μέσα γι' αυτόν ακριβώς το λόγο.
    Επίσης όταν φεύγω εκτός βάσης για περισσότερες από μία μέρες, σπάνια θα επιλέξω να πάρω το καλοκαιρινό μου και σπάνια θέλω να κουβαλάω στις βαλίτσες μου δευτερο μπουφάν.

    Οπότε έχω φάει και καλές ζέστες με το 3 εποχών. @. Δεν παλεύεται, ειδικά σε πόλη! Αλλά είναι και φορές που την έχω ακούσει με δαύτο και στην εθνική (πριν πάρω το air).

    O λόγος που επέλεξα το air και όχι ένα άλλο, το dainese πχ, είναι ότι το dainese έχει πολύ πιο αραιά πλέξη. Και ο λόγος οφείλεται στον προβληματισμό σου. Θεώρησα ότι ακόμα και μέσα στην πόλη με υπερβολική ζέστη το revit ήταν ικανό να πετύχει αυτό που του ζητούσα και δεν έκανα λάθος. Δεν έψαξα την υπερβολή.

    Επίσης για τις συνθήκες που περιγράφεις η λύση δεν είναι πάντα το πιο "βαρύ" μπουφάν. Υπάρχουν λύσεις στα εσωτερικά στρώματα (πλουζες κτλ) που θα μας βοηθήσουν να μείνουμε δροσεροί και να υδρώσουμε όσο χρειαστεί (αν χρειάζεται).

    Αν το tornado χωρίς την επένδυση μπορεί να κάνει ότι και το air δεν θα τα λυπόμουν καθόλου τα παραπάνω λεφτά που κοστίζει. Για κάποιον που δεν βγαίνει απ' την πόλη και έχει χειμερινό-εποχιακό τότε το air θα αποτελούσε καλύτερη λύση μόνο λόγο χρημάτων.

    Αλλά χωρίς καλοκαιρινό δεν θα μπορούσα να ζήσω. Απορώ πως επιβίωσα μέχρι να το πάρω.

    Έγραψα πολλά?
    Αν μεσα στο κειμενο ειχε και κανενα"στα π@παρια μου", "κλαιν μαιν","ιδρωσα σαν π@υστης"κλπ ,θα μπορουσα να πω οτι το ποστ το εγραψε ο παιπ.........
    Εμενα η παλιοκορντουρα που ειχα εχει γινει κορδελες απο την χρηση,λες να χτυπησω ενα τετοιο;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #17
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Δεν μπορώ να τον φτάσω τον παιπ

    Δεν το έχω για να σου πω σίγουρα ναι ή για να σου επισημάνω τα μειονεκτήματα του. Νομίζω ότι αξίζει τουλάχιστον να το δεις από κοντά και να διαβάσεις κανένα review πριν αποφασίσεις.

    Η ρεβιτ δεν είναι χθεσινή στον εξοπλισμό και αυτό είναι ένα +

    Σαν εποχιακό, φθινόπωρο - άνοιξη - καλοκαίρι νομίζω ότι είναι ιδανικό.

    Επίσης πιστεύω ότι θα σε πάει αρκετά βαθιά στο χειμώνα και θα φορεθεί πάλι πολύ πριν μπει η άνοιξη και αν δεν έχεις απαιτήσεις για μεγάλες αποστάσεις σε βαρύ χειμώνα όπως αυτόν που έκανε φέτος ή σε λεπτό και διαπεραστικό κρύο, νομιζω ότι θα μεινεις ευχαριστημένος όλο το χρόνο.

    Αν το κουρελάκι σου μπορεί να βγάλει κανένα χειμώνα ακόμα ξεκίνα να ψάχνεις που θα το βρεις φθηνότερα.

    Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

    Αν δεν έβρισκα απογοητευτικά σχόλια για τη χρήση για την οποία το θέλω, θα το τσίμπαγα.

    Αν το πάρεις περιμένουμε εντυπώσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 12/05/2015 στις 01:44.
    Sent from me using a computer.

  3. #18
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.451
    @daz αναφέρω και μια δική μου εμπειρία στα πρακτικά

    έχω κάτι αντίστοιχο μονο καλοκαιρινό φουλ διάτρητο της spidi(χωρίς τα layers) και όταν έκανα την μαλακία παρά του ότι μιλάμε για άυγουστο και 40ρια να το πάρω ως κύριο τζακετ σε τουρ ανα ελλάδα, με το πέρασμα απο διάφορα υψομετρικά επίπεδα αλλά και περάσματα με χαμηλές ταχύτητες απο χωριουδάκια πάθαινα το εξής ίδρωνα και στέγνωνε πάνω μου, αυτό ρεύμα αέρα που θα διαπεράσει μια - δύο -δέκα αποτέλεσμα τάβλα με πυρετό κανα 2 μέρες και απόκτηση ενος ελαφριού jacket απο την τοπική αγορά για να βγει η επιστροφή
    η χρήση φουλ διάτρητου κάνει μονο για πόλη

    προσωπικά κατέληξα οτι σε τουρ κάνει καλύτερη δουλειά ένα ελαφρύ jacket ακόμη καλύτερα δερμάτινο που φυλάσσει την υγρασία για να μη αφυδατώνεσαι ασταμάτητα, ενώ την θερμοκρασία θα την κρατήσει σταθερή χωρίς επικίνδυνες (για την λειτουργία του οργανισμού) διακυμάνσεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Kαι γω κάπως έτσι το σκέφτηκα όταν το είδα.
    Όποιος έχει νιώσει το φαινόμενο της αφυδάτωσης το καλοκαίρι θα καταλάβει.
    Πιστεύω ότι κάνει για πιο λογικές θερμοκρασίες απ το Ελληνικό καλοκαίρι.
    Βέβαια, μπορεί πάλι να χρησιμοποιηθεί με layer αλλά τότε προς τι η φουλ διάτρηση;
    Τώρα, μες στην πόλη και καλοκαίρι με μπουφάν είναι λίγο παράξενο. Μόνο σαν θήκη για τις προστασίες, αλλά και κει υπάρχει άλλη λύση.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  5. #20
    Μετά από πολλά χρόνια με Dainese Zentex πήρα πέρυσι το αντίστοιχο σε Scott (μισά λεφτά από το revit που βλέπω, από motocard). Πλάτη έβαλα της Dainese, μιά χαρά χώρεσε.
    Οι εντυπώσεις μετά την πρώτη σεζόν χρήσης: Τα προστατευτικά αγκώνες και ώμους είναι σαφώς πιο μικρά από της Dainese (όπως και τα Knox είναι πιο μικρά) και τα μανίκια λίγο πιο φαρδιά (οπότε έχω μιά αμφιβολία για την κακιά στιγμή) το λευκό... γκριζάρει με το παραμικρό, έχει ένα "ζακετάκι" αφαιρούμενο που είναι ελαφριά θερμική επένδυση και αδιάβροχο 2σε1 δοκιμασμένο σε μπόρα και κράτησε. Ωραία ποιότητα το ύφασμα και σαν αερισμό καμμία διαφορά.

    Πάντως ΚΑΙ με τα διάτρητα αφυδατώνεσαι, απλά δεν το καταλαβαίνεις γιατί δεν ιδρώνεις όπως με τα "κλειστά" μπουφάν αφού εξατμίζεται ο ιδρώτας πριν γίνει υγρασία. Καλοκαίρι θέλει στάσεις και πολύ νερό ότι και να φοράς.

    προσθήκη μετά παρέμβασιν του κυρίου με τα προοδευτικά μαρτσόκια: Τώρα κατάλαβα το Dazειο πνεύμα περί ιδρώτος στην πρώτη γραμμή του, με τύλιξε το σεντόνι. Διαφωνώ στο ότι θα ιδρώσεις όσο νομίζει το σώμα σου ότι οφείλει να ιδρώσει, πράγμα το οποίο δεν έχει πάντα να κάνει με την πλέξη. Μπορεί να πάρεις πυκνή πλέξη και να μουσκέψεις, τι κέρδισες από την μή εξάτμιση του ιδρώτα; Το θέμα του "πόσο αερισμό χρειάζεται ο καθ' ένας" δεν είναι μονοσήμαντο, μάλλον έχει να κάνει με το πόσο πολύ ιδρώνει και τις θερμοκρασίες άνεσης του οργανισμού του. Μου έχει κάνει εντύπωση ένα μέλος που σκάει με το χειμερινό μπουφάν κατακαλόκαιρο και του αρκεί ο αέρας που παίρνει από τα μανίκια....
    Τελευταία τροποποίηση από amyroukai; 12/05/2015 στις 12:13.

  6. #21
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    @daz αναφέρω και μια δική μου εμπειρία στα πρακτικά

    έχω κάτι αντίστοιχο μονο καλοκαιρινό φουλ διάτρητο της spidi(χωρίς τα layers) και όταν έκανα την μαλακία παρά του ότι μιλάμε για άυγουστο και 40ρια να το πάρω ως κύριο τζακετ σε τουρ ανα ελλάδα, με το πέρασμα απο διάφορα υψομετρικά επίπεδα αλλά και περάσματα με χαμηλές ταχύτητες απο χωριουδάκια πάθαινα το εξής ίδρωνα και στέγνωνε πάνω μου, αυτό ρεύμα αέρα που θα διαπεράσει μια - δύο -δέκα αποτέλεσμα τάβλα με πυρετό κανα 2 μέρες και απόκτηση ενος ελαφριού jacket απο την τοπική αγορά για να βγει η επιστροφή
    η χρήση φουλ διάτρητου κάνει μονο για πόλη

    προσωπικά κατέληξα οτι σε τουρ κάνει καλύτερη δουλειά ένα ελαφρύ jacket ακόμη καλύτερα δερμάτινο που φυλάσσει την υγρασία για να μη αφυδατώνεσαι ασταμάτητα, ενώ την θερμοκρασία θα την κρατήσει σταθερή χωρίς επικίνδυνες (για την λειτουργία του οργανισμού) διακυμάνσεις

    Doc σε τέτοιου είδους τουρ κωλώνω να πάρω μόνο το καλοκαιρινό μου.
    Και όσες φορές το έχω κάνει έχω προνοήσει για να μην την πατήσω.

    Το να ξεκινήσεις για ταξίδι με μηχανή παίρνοντας μαζί σου μόνο ένα δίχτυ με προστασίες δεν είναι μικρή υπόθεση.
    Και φυσικά τα μπουφάν αυτά δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν σε τέτοιες καταστάσεις ούτε φτιάχτηκαν γι' αυτό.

    Σε καταστάσεις όπως αυτές που περιγράφεις, το 2ο revit μου μπορεί να αντεπεξέλθει άνετα. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω μπουφάν χωρίς επαρκή εξαερισμό για τις ζεστές ημέρες. Και εδώ υπάρχει η διαφορά ενός μπουφάν που κοστίζει 150 ευρώ σαν αυτό που είχα κάποτε, με ένα που κοστίζει 350 όπως αυτό που έχω τώρα.

    Τα καλοκαιρινά μπουφάν στην πόλη ειναι must.
    Εγώ δεν το φοράω μόνο μέσα στην πόλη αλλά ούτε ξεκινάω με δαυτο για βόλτα ή ταξίδι στο οποίο δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω και με τι συνθήκες θα οδηγήσω.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Kαι γω κάπως έτσι το σκέφτηκα όταν το είδα.
    Όποιος έχει νιώσει το φαινόμενο της αφυδάτωσης το καλοκαίρι θα καταλάβει.
    Πιστεύω ότι κάνει για πιο λογικές θερμοκρασίες απ το Ελληνικό καλοκαίρι.
    Βέβαια, μπορεί πάλι να χρησιμοποιηθεί με layer αλλά τότε προς τι η φουλ διάτρηση;
    Τώρα, μες στην πόλη και καλοκαίρι με μπουφάν είναι λίγο παράξενο. Μόνο σαν θήκη για τις προστασίες, αλλά και κει υπάρχει άλλη λύση.
    Προς τι η φουλ διάτρηση? Μα για δροσιά φυσικά!
    Dim χωρίς μπουφάν δεν μπορώ να οδηγήσω.
    Ναι, ακόμα και μέσα στην πόλη. (Καλά για αποστάσεις δεν το συζητάμε καθόλου)
    Ναι και μέσα στο κατακαλόκαιρο, στο πηγμένο κέντρο της Θεσ/κης ή της Αθήνας φοράω μπουφάν και γάντια.

    Να αφυδατωθείς μπορείς και με τους 3 τρόπους. Και με κοντομάνικο και με μπουφάν χωρίς αρκετό εξαερισμό και με μπουφάν καλοκαιρινό.
    Με χοντρό μπουφάν θα αφυδατωθείς και θα βρωμοκοπάς σα γομάρι.
    Με τους άλλους δύο τρόπους θα αφυδατωθείς και δε θα το καταλάβεις, αλλά με καλοκαιρινό μπουφάν θα είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.

    Μέσα στο πηγμένο κέντρο με μπλουζάκι καίγεσαι. Είτε πηγαίνεις αργά, είτε γρήγορα, είτε είσαι σταματημένος, ζεσταίνεσαι και ο ήλιος σε καίει. Ο ζεστός αέρας δεν μπορεί να σε δροσίσει. Με μπουφάν στα φανάρια ή σε "ακίνητη" κίνηση ζεσταίνεσαι αλλά δεν καίγεσαι, με το που θα πιάσεις 15χλμ είναι σαν να άνοιξες το aircodition.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ; Το θέμα του "πόσο αερισμό χρειάζεται ο καθ' ένας" δεν είναι μονοσήμαντο, μάλλον έχει να κάνει με το πόσο πολύ ιδρώνει και τις θερμοκρασίες άνεσης του οργανισμού του.
    Αυτό δεν το είχα σκεφτεί, είναι η αλήθεια και είναι ολόσωστο.
    Sent from me using a computer.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2013
    Μηνύματα
    89
    Αντιμετώπιζα παρόμοιο πρόβλημα, και η δική μου λύση/πρόταση είναι η εξής:http://www.revzilla.com/motorcycle/s...h-armor-jacket Δυσκολέυτηκα πάρα πολύ στην εύρεση καλοκαιρινού μπουφάν γιατι λόγω δουλειάς, ταξιδεύω ΠΟΛΥ εντός κέντρου και έπρεπε επίσης να είμαι ευπαρουσίαστος (όχι μούσκεμα στον ιδρώτα, και μπιχλώδης) αλλά χωρίς να κάνω πολύ οικονομία στην προστασία. Το συγκεκριμένο jacket είναι ΜΟΝΟ mesh υλικό (δίχτυ) και όσο περιμένετε στα φανάρια Ιούλιο μήνα με 40 βαθμούς, θα το εκτιμήσετε...Σχεδόν σαν να μήν το φοράς, πανάλαφρο και απίστευτα δροσερό, άνετα φοριέται ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΖΑΚΕΤΑ-ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ και έτσι καλύπτεσαι απο όλες τις εκδοχες. 'Αφησα το καλύτερο για το τέλος.Με στάνταρ προστασίες ωμου-αγκώνα κοστίζει 63€ μόλις στο motorshop γιατί έχει 50% προσφορές. Επιβεβαίωσα την τιμή απο revzilla και FCmoto.de και όντως αρχικά κοστίζει γύρω στα 100€. Για τις δικές μου ανάγκες είναι θεόσταλτο, και όσο θυμάμαι πέρυσι να φοράω 4 εποχών απορώ πως άντεξα. Spidi Airtech armour άνεταααα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βοήθεια για αγορά καλοκαιρινού μπουφαν !
    από kostakisK στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2015, 15:34
  2. Βοήθεια για επιλογή μπουφάν και γαντιών
    από sakis_the_fraud στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2009, 23:37
  3. Χειμερινο Μπουφαν-Ποια επιλογη?
    από angelucky στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2009, 17:07
  4. Αγορά "τρυπητού" καλοκαιρινού μπουφάν
    από tifozif1 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2004, 10:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF