Σελίδα 11 από 139 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112131415162161111 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 2083

Θέμα: AFRICA!

  1. #151
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Γιατι το βεεφαρ ας πουμε εχει πιο ωραια;

    Α, ειναι και χονδα..... Συμπτωσις.....
    και τετρακυλινδρο ναουμ αρα ευκολακι...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #152
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.345
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Παντως εδω δεν μου φαινεται να λειπει διαμετρος απο τον πισω τροχο:

    Συνημμένο 335642

    http://www.amcn.com.au/news/1505/hon...aled-in-full!/

    Είναι ακριβώς αυτό που θέλω εκτός από τα κυβικά. Θα το προτιμούσα από 650 εως 750 cc όχι 1000cc. Δεν εχει καλή προστασία το μοτέρ από κάτω, καμμιά σχέση με τη ποδιά του παλιού. Η εξάτμιση είναι για να φεύγει με κάποια after market αμέσως. To υποπλαίσιο δεν μου φαίνεται να είναι αφαιρούμενο και μοιάζει πολύ με του παλιού, μακάρι να είναι το ίδιο γερό.

    Εγώ το κόβω με αυτό το μοτέρ το πολύ 80-85 άλογα στον τροχό. Προσωπικά που φτάνουν και μου περισσεύουν αρκεί να εχει μπόλικη ροπούλα από χαμηλά και τα διαστήματα σερβις να είναι αραιά και να είναι οικονομικό σε καύσιμο.

    Σαν μοτοσυκλέτα μου αρέσει πάρα πολύ, κάποια στιγμή θα την πάρω.

  3. #153
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Έτσι είναι οι νέες εξατμίσεις για να περνάνε τις προδιαγραφές ρύπων.

    Για πηγαίνετε κατά Ιαπωνία μεριά να δείτε πως πωλούνται τα panigale

  4. #154
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Είναι ακριβώς αυτό που θέλω εκτός από τα κυβικά. Θα το προτιμούσα από 650 εως 750 cc όχι 1000cc. Δεν εχει καλή προστασία το μοτέρ από κάτω, καμμιά σχέση με τη ποδιά του παλιού. Η εξάτμιση είναι για να φεύγει με κάποια after market αμέσως. To υποπλαίσιο δεν μου φαίνεται να είναι αφαιρούμενο και μοιάζει πολύ με του παλιού, μακάρι να είναι το ίδιο γερό.

    Εγώ το κόβω με αυτό το μοτέρ το πολύ 80-85 άλογα στον τροχό. Προσωπικά που φτάνουν και μου περισσεύουν αρκεί να εχει μπόλικη ροπούλα από χαμηλά και τα διαστήματα σερβις να είναι αραιά και να είναι οικονομικό σε καύσιμο.

    Σαν μοτοσυκλέτα μου αρέσει πάρα πολύ, κάποια στιγμή θα την πάρω.
    Εγω το κοβω για 10 παραπανω αλογα απο αυτα που λες. Αν το 990 βγαζει 95-100 γιατι να μη τα βγαλει και το χοντα?
    Για καποιο λογο πιστευω πως θα ειναι τουλαχιστον οσο καλο ειναι το 990 και πιο συγχρονο/απροβληματιστο/οικονομικο.
    Αλλιως δεν εχει νοημα...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #155
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Παντως εδω δεν μου φαινεται να λειπει διαμετρος απο τον πισω τροχο:

    Συνημμένο 335642

    http://www.amcn.com.au/news/1505/hon...aled-in-full!/
    Είναι περίεργη η επιλογή του χωμάτινου ελαστικού σε σχέση πάντα με τις άλλες διαστάσεις που έβαλα.Θα δούμε όταν παρουσιαστεί επίσημα τι και πώς.
    Πάντως δέν ξέρω γιατί,αλλά καθαρά ασφάλτινα λάστιχα σε 21τροχό ποτέ δεν μου κάθονταν καλά στο μάτι
    Απο το πρωτότυπο μεγάλη διαφορά έχει και η σέλα σε αυτές τις φωτογραφίες η οποία είναι προς την ον πλευρά της κατηγορίας
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	hondaafricatwin3-658.jpg 
Προβολές:	198 
Μέγεθος:	33,9 KB 
ID:	335656

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγω το κοβω για 10 παραπανω αλογα απο αυτα που λες. Αν το 990 βγαζει 95-100 γιατι να μη τα βγαλει και το χοντα?
    Για καποιο λογο πιστευω πως θα ειναι τουλαχιστον οσο καλο ειναι το 990 και πιο συγχρονο/απροβληματιστο/οικονομικο.
    Αλλιως δεν εχει νοημα...
    Οι περισσότερες πληροφορίες(από 'διαρροή' της χόντα ίσως) λένε για 100-110,σε αυτά τα κυβικά δέν είναι δύσκολο να επιτευχθεί τέτοιο νούμερο.
    RIDE MORE TALK LESS

  6. #156
    δεικτη βενζινης θα βαλουνε:a13::a13::a13::a13:
    καλη φαση

  7. #157
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από arisrodolivos Προβολή μηνύματος
    δεικτη βενζινης θα βαλουνε:a13::a13::a13::a13:
    Φυσικα και οχι. Αλλιως χανεται η cultιλα!
    MADE IN JAPAN 日本製

  8. #158
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.968
    Η προσμονή των Hondαίων για το νέο Άφρικα (εδώ και δεκαετίες) το μόνο αντίστοιχο που μπορώ να σκεφτώ είναι η προσμονή πότε θα ξυπνήσει ο μαρμαρωμένος βασιλιάς να πάρουμε την Πόλη... Θυμάμαι τότε που έπαιρνα ακόμα MOTO που είχε teaser του Varadero και σχολιασμό "Το νέο Africa" , όταν βγήκε οι πιστοί πήγαν και το αγόρασαν με κλειστά μάτια ως άξιο διάδοχο του πάλαι ποτέ Africa, για να ανακαλύψουν στη συνέχεια ότι δεν ήταν αυτό που περίμεναν (αλλά δεν το παραδέχονται).

  9. #159
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.968
    Μόνο εμένα θυμίζει Caponord;

  10. #160
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Η προσμονή των Hondαίων για το νέο Άφρικα (εδώ και δεκαετίες) το μόνο αντίστοιχο που μπορώ να σκεφτώ είναι η προσμονή πότε θα ξυπνήσει ο μαρμαρωμένος βασιλιάς να πάρουμε την Πόλη... Θυμάμαι τότε που έπαιρνα ακόμα MOTO που είχε teaser του Varadero και σχολιασμό "Το νέο Africa" , όταν βγήκε οι πιστοί πήγαν και το αγόρασαν με κλειστά μάτια ως άξιο διάδοχο του πάλαι ποτέ Africa, για να ανακαλύψουν στη συνέχεια ότι δεν ήταν αυτό που περίμεναν (αλλά δεν το παραδέχονται).
    Ναι αλλα δεν ονομαζοταν Africa οποτε δεν δικαιολογουνται να ειχαν αυτες τις απαιτησεις. Αντιθετως μ@λακια του ΜΟΤΟ να το πλασαρει ως τετοιο.
    Το συγκεκριμενο ομως μας το λεει ξεκαθαρα.
    MADE IN JAPAN 日本製

  11. #161
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Μόνο εμένα θυμίζει Caponord;
    Πραπριλια ναι αλλα πηγασο
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #162
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote Z750s Προβολή μηνύματος
    Καααλλλα πρίν ποστάρω την απάντηση προσπαθούσα να ανεβάσω την φώτο αλλά δεν την δεχότανε

    Εσύ πως το κατάφερες ;
    Δεν την δεχόταν γιατί ήταν πολύ μεγάλη σε μέγεθος. Αν πρώτα την κατεβάσεις στον υπολογιστή σου και την ανεβάσεις από εκεί, το φόρουμ την συμπιέζει στο κατάλληλο μέγεθος.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από theofilos888 Προβολή μηνύματος
    αποστολη, κανενας δε σε υποχρεωσε να αγορασεις τα μηχανακια της μιας η της αλλης φιρμας. Παιρνει οποιο σου κανει κλικ. Με τα καλα του και τα κακα του. Οπαδος καμιας μαρκας δεν ειμαι και εχουν περασει ολες απο τα χερια μου. Το γεγονος μη προσφορας απο μια μεγαλη εταιρια προιοντων στην κοψη της τεχνολογιας, αλλα προσιτων στο ευρυ κοινο και οικονομικων, ειναι το συνθημα των τελευταιων ετων των λογιστων της καθε επιχειρησης. Το να κραζεις ενα προιον πριν το καβαλησεις νομιζω ειναι λιγο ατοπο. Μην ξεχνας πως ολα μα ολα τα μηχανακια πλεον βγαινουν απο το μαρκετινγκ. Τι ζητα το κοινο. Πως θα τους παρουμε το χρημα. Αυτα ειναι τα ζητουμενα. Χεστηκε η καθε εταιρια για το 1% του κοινου της, που εχει απαιτησεις ιδιαιτερες. Αυτοι μπορουν να απευθυνθουν σε κατασκευαστες αξεσουαρ και να φερουν το μηχανακι στα μετρα τους.
    Οσον αφορα το πεδιο, που αναφερεσαι στο αν θα ρωτουσα εναν ασχετο για τη δουλεια μου. Μπερδευτηκες. Εδω δεν μιλαμε για δουλειες. Εδω κανουμε χαβαλε. Ανεφερα τους ασχετους με τη μοτοσυκλετα οχι για να παρω γνωμη του τη μηχανακι να αγορασω. Αλλα για να τονισω το ποσο πολυ εχει εντυπωθει στο μυαλο του μεσου καταναλωτη το brand name honda.
    Κατ' αρχήν θέλω να μου δείξεις ένα ποστάκι στο οποίο βρίζω ή κρίνω αρνητικά το μηχανάκι. Ένα! Μπορείς? Ξεκίνησα να γράφω απ' τη σελίδα 3, για ρίξε μια ματιά να δεις τι ακριβώς έχω γράψει.
    Είπα ότι δεν εμπιστεύομαι τους σχιστομάτιδες γιατί κάνουν συνέχεια φασαρία για το τίποτα και σκιάζομαι μη βγάλουν πάλι καμια χοντρομαλακία ωσάν τις προηγούμενες.
    Μπορείς να με κατηγορήσεις γι' αυτό? Ούτε υπερβολικό δε μπορείς να με πεις αν αναλογιστείς εκεινο το φιάσκο που λέγεται τρανσαλπ και όσα το ακολούθησαν. Δεν φταίω εγώ γι' αυτό! Η ίδια η honda μου τη δημιούργησε αυτή τη φοβία, αυτή μου έμαθε να κρατάω μικρό καλάθι.
    Και πολλοί απ' αυτούς που έπαθαν πατατράκ όταν το είδαν, πάλι το ίδιο φοβούνται! Μα όλοι, εμού συμπεριλαμβανομένου θέλουμε να βγάλει κάτι αξιόλογο.

    Μπορεί η honda να με βγάλει ψεύτη? Θα το χαρώ, ειλικρινά! Όχι, δε με ενδιαφέρει ενα μηχανάκι αυτής της κατηγορίας και ναι θέλω να γινει στροφή προς τα ελαφριά μηχανάκια ανεξαρτήτως κατηγορίας. Γιατί αυτός πιστεύω ότι πρέπει να είναι ο σωστός σχεδιασμός.

    Ως τώρα ξέρεις τι βλέπω? Ένα μηχανάκι που δεν είναι άσχημο, είναι αρκετά λιτό, όπως πρέπει να είναι οι γνήσιες "μηχανές" (για μένα πάντα) και που φαίνεται οπτικά ελαφρύ χωρίς να δείχνει ότι υπάρχουν σημεία όπου μπορεί να κρύβει υπερβολικό βάρος (κάτι που το φώναζε το S10ere πχ).

    Φυσικά και μπορώ να κράξω ένα μηχανάκι χωρίς να το καβαλήσω! Μα τι λες τώρα? Γιατί το έχετε όλοι καραμέλα αυτό? Το έκανα με το τρανσαλπ πολύ πριν το καβαλήσω και συνέχισα το απτόητος το θάψιμο και μετά. Με θεωρείς χθεσινό για να μην ξέρω τι θαυματα μπορεί να κάνει η honda όσον αφορά την ομοιογένεια? Πιστεύεις ότι δεν ξέρω πόσο καλο μπορεί να γίνει κάτι που είναι φτιαγμένο από παλιατζούρες? Φυσικά και ξέρω μου το δίδαξε η χοντα! Τα ξέρω όλα αυτά πολύ καλά, όπως ήξερα και τι αγόρασα όταν διάβασα για 43 μουλάρια σε 208 κιλά. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι έπρεπε να το οδηγήσω πρώτα?

    Μα για τούτο εδώ ως τώρα δεν ξέρουμε τίποτα για να μπορώ να κράξω. 2 πράγματα ξέρω μόνο, αυτό που βλέπω το οποίο δε με κάνει να θέλω να το κράξω όπως έκανα στα προηγούμενα και το ότι είναι honda που με κάνει να είμαι επιφυλακτικός και να μη πιστεύω τις παπαριές που λένε γιατί τις έχουν κάνει ψωμοτύρι.

    Όσο αφορά την αναφορά σου στο κοινό, θέλω να μου πεις πως αισθάνεσαι που ως τώρα η honda (όχι μόνο αυτή, αλλά ιδιαίτερα αυτή!) εξυπηρετεί μόνο τους παποσκουτερόβιους και τους δήθεν και εσένα σε έχουν χεσμένο.
    Και λέγοντας δήθεν δεν εννοώ καθόλου τα ντοκτόρια με τα τριβάλιτσα στο κέντρο της Αθήνας. Εννοώ αυτόν που θα πάρει xtz για να το παίξει αντβεντουράς και να ψαρώσει τη Μαριγούλα.
    Δλδ τι πρέπει να κάνουμε τώρα? Να λέμε τι γαμάτα εργαλεία είναι αυτά γιατί βγάζουν 200.000 χλμ?

    Haters πραγματικοί δεν υπάρχουν. Ή τουλάχιστον δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει κάποιος που του αρέσουν οι μηχανές και να θέλει να βγαίνουν μαλακίες για να έχει να λέει ή για να αιτιολογεί την την ιδιότητα του αντιχοντάκια που αρέσκεται να δηλώνει. Το θεωρώ, το λιγότερο μαλάκυνση στον εγγέφαλο ή τουλάχιστον εξίσου σοβαρή ασθένεια με το βαψιμο στα χρώματα ενός κατασκευαστή!

    Φυσικά και κάνουμε πλάκα και υπερβάλουμε και σε συζήτηση να βρισκόμαστε μωρέ, μέχρι να δούμε το datasheet και να μπορούμε να κράξουμε ελεύθερα ή να πάμε πάσο με το μηχανάκι και να τα βάλουμε με αυτούς που θα το ρίξουν στην υπερβολή! Να καταπιούμε τη γλώσσα μας αποκλείεται με μηχάνημα που γράφει επάνω honda και προορίζεται για ευρεία κατανάλωση.

    Τελευταία τροποποίηση από daz; 14/05/2015 στις 17:22.
    Sent from me using a computer.

  13. #163
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγω το κοβω για 10 παραπανω αλογα απο αυτα που λες. Αν το 990 βγαζει 95-100 γιατι να μη τα βγαλει και το χοντα?
    Για καποιο λογο πιστευω πως θα ειναι τουλαχιστον οσο καλο ειναι το 990 και πιο συγχρονο/απροβληματιστο/οικονομικο.
    Αλλιως δεν εχει νοημα...
    Απ' το στόμα σου και στης honda το αυτί.

    Όχι πως θα ιδρώσει, αλλά λέμε!
    Sent from me using a computer.

  14. #164
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.757
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Ωραια μηχανη αλλα αν αληθευει το 14Κ €, μου ακουγονται πολλα.
    Αλήθεια? Γιατί? Επειδή δεν έχει τον ίδιο εξοπλισμό με το s10ere?

    Σοβαρά τώρα, τι σκατά θέλουμε τελικά ρε πστ μου!!!

    Δλδ αν πέσει το κατάλληλο χρήμα, σε χρόνο μέσα στα σχεδιαστήρια ώστε να βγει κάτι σωστό θα το ρίξουμε πάλι στην γκρίνια?

    Αν το μηχανάκι είναι καλό, όσοι το βρούνε ακριβό ας πάρουν varadero.

    Μα το θεό, αν είναι καλό και φάει κράξιμο για την τιμή, θα αλλάξω τροπάρι και θα φωνάζω πως η χόντα έκανε μαλακία που ασχολήθηκε. Να το γυρίσει πάλι στα σκούτερ δήθεν μηχανές, να τελειώνουμε! Να βγάλει και μια έκδοση με σούπερ εξοπλισμό και πολλά κουμπάκια για όσους θέλουν άνεση σε έκδοση περιπέτειας όμως!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 14/05/2015 στις 18:07.
    Sent from me using a computer.

  15. #165
    h8ers gonna h8.


    όσο πιο πολύ το βλέπω, τόσο πιο πολύ μ' αρέσει.
    Ναι "πρωτότυπο" το στάιλινγκ δεν το λες με τίποτα. Άσχημο δεν το λες επίσης. Μοιάζει με μιά συλλογή από πολλές λεπτομέρειες από άλλα, δεν έχει σημασία.
    Το ζήτημα είναι ότι αυτό που έφτιαξαν είναι σαν ένα F800GS με στεροειδή που δεν διαλύεται, γιατί (θού κύριε τι θα ξεστομίσω) είναι χόντα. Επιτέλους δεν έχει τη μυτόγκα του γύπα που "οφείλει" να έχει κάθε μηχανάκι περιπέτειας. Παραφορέθηκε.
    Και πιθανότατα είναι αυτό που ΕΠΡΕΠΕ να έχει φτιάξει η γιαμάχα με το τενερέ 1200, αντί για ένα υπέροχο λαχταριστό βαρίδι.
    Η τιμή είναι τιμιότατη αν ισχύσει.


    Σουπιά άσε τα μελάνια για αλλού και COME TO THE DARK SIDE, ΜALAKA. Κράζεις; Θαυμάζεις :P

Παρόμοια θέματα

  1. Repair Manual Transalp 600-650 & Africa 650-750
    από tifozif1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:01
  2. Ζελατίνα AFRICA TWIN
    από Julius στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2004, 19:44
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:31
  4. africa twin Αναζητήσεις
    από afrotwin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF