Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Να βάλω χούφτες αντι για αντιβαρα?

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413

    Να βάλω χούφτες αντι για αντιβαρα?

    Καλησπέρα.
    Πρέπει να βάλω αντίβαρα στο xt660r γιατί έχω χάσει το δεξί..
    Σκευτόμουν αντί για αντιβαρα να βάλω χούφτες η αυτο που λέω δεν στέκει?πρέπει να μπούν τα αντίβαρα και οι χούφτες μαζί?
    Πόσα λευτά να υπολογίζω για χούφτες?

    ΑΑ επήσης θέλω να βάλω ένσ μπαράκι,σφουγκαράκι (πός το λένε)στο τιμόνι..αυτο για ποιο λόγο μπαίνει?εγώ θέλω να το βάλω γιατί μου αρέσει αισθητικά.
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Αντιβαρα και χούφτες μαζί ή μόνο αντίβαρα.Μόνο χουφτες δε γίνεται.
    Φίου φίου φι φι φίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος

    ΑΑ επήσης θέλω να βάλω ένσ μπαράκι,σφουγκαράκι (πός το λένε)στο τιμόνι..αυτο για ποιο λόγο μπαίνει?εγώ θέλω να το βάλω γιατί μου αρέσει αισθητικά.

    το σφουγγαρακι νομιζω το βαζουν για να μην τρωνε το τιμονι στα μουτρα καθε φορα που ανοιγουν γκαζι, λογω της τεραστιας δυναμης...

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    "Να βάλω χούφτες αντι για αντιβαρα? "

    Καλυτερα βαλε ποδιά ή γαντια...

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Ντεβιλακος και GFrawkes, καντε τα κουμαντα σας...

    @007mastras: Το σφουγγαρακι μπαίνει στα χωματινα για να μην κοπανανε τον θωρακα οι αναβατες σε ασχημα σκασίματα από άλματα, κοπανηματα σε κορμούς κ.λ.π.
    (αυτό ήταν χρήσιμο παλιότερα που τα τιμόνια στριβανε στα καβαλετα σε ζορικες καταστασεις - nowdays ειναι μονο για μόστρα..)

    Οι χούφτες ειναι άσχετες από τα αντιβαρα (τα οποία θα πρέπει να υπαρχουν ή και τα 2 ή κανενα..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Κατατοπιστικότατος!
    Ε αφού είναι για μόστρα να το βάλω κ εγώ..
    Οπότε ξεκινάμε με τα αντίβαρα και βλέπουμε
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.872
    Χούφτες και αντίβαρα είναι ανεξάρτητα. Μπορούν να μπουν και τα δύο ή το κάθε ένα από αυτά, χωρίς πρόβλημα.

    Έχει υπόψιν ότι χωρίς τα αντίβαρα οι κραδασμοί γίνονται ενοχλητικοί σε πολύωρη χρήση (ταξίδι κλπ). Στην πόλη δεν θα καταλάβεις σοβαρή διαφορά.

    Πολύ καλές (γερές) χούφτες είνα οι acerbis που πουλάει και ηγιαμάχα ως γνήσιες.

  8. #8
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    880
    Επειδή ενδιαφέρει και εμένα το θέμα έχω 2 ερωτήσεις. Τα αντίβαρα μειώνουν μόνο τους κραδασμούς στις "μεγάλες" ταχύτητες ή βοηθάνε και κάπου αλλού? και οι χούφτες είναι για να προστατεύουν τις μανέτες ή βοηθάνε και αυτές σε κάτι άλλο?

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.872
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Επειδή ενδιαφέρει και εμένα το θέμα έχω 2 ερωτήσεις. Τα αντίβαρα μειώνουν μόνο τους κραδασμούς στις "μεγάλες" ταχύτητες ή βοηθάνε και κάπου αλλού?
    Τα αντίβαρα βοηθούν στους υψίσυχνους κραδασμούς που νιώθουμε στις υψηλές στροφές λειτουργείας του μοτέρ. Eχουν νόημα μόνο σε πολύωρη χρήση του μοτέρ σε αυτές τις στροφές, αφού σε ολιγόωρη οδήγηση αυτοί οι κραδασμοί δεν προλαβαίνουν να μας μουδιάσουν τα χέρια.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    οι χούφτες είναι για να προστατεύουν τις μανέτες ή βοηθάνε και αυτές σε κάτι άλλο?
    Σε εκτός δρόμου οδήγηση προστατεύουν και τα χέρια από χτυπήματα σε κλαδιά, δέντρα κλπ.
    Επίσης αν βάλεις μεγάλες χούφτες προστατεύουν πολύ από τον κρύο αέρα τον χειμώνα (βλ. ορίτζιναλ χούφτες vstrom).

  10. #10
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    880
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Τα αντίβαρα βοηθούν στους υψίσυχνους κραδασμούς που νιώθουμε στις υψηλές στροφές λειτουργείας του μοτέρ. Eχουν νόημα μόνο σε πολύωρη χρήση του μοτέρ σε αυτές τις στροφές, αφού σε ολιγόωρη οδήγηση αυτοί οι κραδασμοί δεν προλαβαίνουν να μας μουδιάσουν τα χέρια.



    Σε εκτός δρόμου οδήγηση προστατεύουν και τα χέρια από χτυπήματα σε κλαδιά, δέντρα κλπ.
    Επίσης αν βάλεις μεγάλες χούφτες προστατεύουν πολύ από τον κρύο αέρα τον χειμώνα (βλ. ορίτζιναλ χούφτες vstrom).
    Σε ευχαριστώ για την ταχύτατη απάντηση

    @007mastras ωραίες χούφτες έχει και η zeta. Εγώ για αυτές μαζεύω λεφτά http://www.zeta-racing.com/handguard...ght/index.html

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Εγώ αυτές λέω να πάρω σε μπλέ η μάυρο..
    http://www.uride.gr/parts/BI.BRG
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    εκανα διαδρομή 1,5 ώρα χωρίς το 1 αντίβαρο και ειλικρινά το δεξί μου χέρι που έλειπε το αντίβαρο μούδιασε για τα καλά..το αριστερό λιγότερο
    Το ακτάλαβα όταν έκατσα για καφέ και πήγα να χρισιμοποιήσω το κινιτό..ο αντίχειρας όποτε ακουμπούσα την οθόνη ένιωθα λές και περπατάνε πάνω στο δάχτιλο 100 μυρμίγκια...
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.872
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Εγώ αυτές λέω να πάρω σε μπλέ η μάυρο..
    http://www.uride.gr/parts/BI.BRG
    Δεν τις γνωρίζω.
    Καλή τιμή έχουν. Καλύτερα όμως να τις δεις από κοντά, ώστε να εκτιμήσεις την ποιότητα του υλικού, το πάχος του κλπ, ώστε να βεβαιωθείς ότι δεν είναι 'διακοσμητικές'.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    εκανα διαδρομή 1,5 ώρα χωρίς το 1 αντίβαρο και ειλικρινά το δεξί μου χέρι που έλειπε το αντίβαρο μούδιασε για τα καλά..το αριστερό λιγότερο
    Το ακτάλαβα όταν έκατσα για καφέ και πήγα να χρισιμοποιήσω το κινιτό..ο αντίχειρας όποτε ακουμπούσα την οθόνη ένιωθα λές και περπατάνε πάνω στο δάχτιλο 100 μυρμίγκια...
    Ακριβώς έτσι.

  14. #14
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Επειδή ενδιαφέρει και εμένα το θέμα έχω 2 ερωτήσεις. Τα αντίβαρα μειώνουν μόνο τους κραδασμούς στις "μεγάλες" ταχύτητες ή βοηθάνε και κάπου αλλού? και οι χούφτες είναι για να προστατεύουν τις μανέτες ή βοηθάνε και αυτές σε κάτι άλλο?
    Εμένα πάντως κάποτε που έπεσα με πολύ λίγα σε μια πόρτα που άνοιξε (για να μου προσφερθεί για δώρο μάλλον) το σημάδι στη χούφτα ήταν κάπου στην ευθεία από το μικρό μου δάχτυλο. Οπότε οι σοβαρές χούφτες κάνουν για διάφορα.

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Ο κλειστες χουφτες προστατευουν στα ζορικα μονο "ξώφαλτσα"...
    (αν ειναι να κοπανησεις ασχημα στην άκρη ουσιαστικα μετατοπίζουν προς τα μεσα το τιμονι και ψιλοκαθαρίζεις..)

    Οι κλειστες με αλουμινενια μπάρα προφανως και κανουν καλυτερη και αποτελεσματικότερη δουλεια αλλα πρακτικα ΜΟΝΟ στο χώμα..
    (χωρια που αν εμφανιστούν τπτ TDM και λοιπα χαροκαμενα μηχανακια με μπαρα+χουφτες θα πεσει πολύ κραξιμο..)

    Οι ανοιχτες προσφερονται για open mind αναβατες...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 07:04
  2. για να δειτε τι τραβαμε για σας....
    από nikou στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2004, 16:56
  3. Τι λάστιχα να βάλω?
    από superfour στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 14:53
  4. Τι τίτλο να βάλω....., Επεσα με 160 χαω....!
    από asmar στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 15:28
  5. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 21:33

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF