Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 123

Θέμα: Endo Tips !

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Εξακολουθώ να μην μπορώ να το κάνω!!! Ψιτι ε! Για το edo μιλάμε έτσι...
    Νομίζω ότι είναι θέμα... φόβου! Αν και το έχω παλέψει επίμονα κάποιες φορές δεν το έχω καταφέρει ούτε έχω πετύχει να ελέγξω το τσίτωμα της τελευταίας στιγμής.
    αλλά για να δούμε μήπως κάνω κάτι λάθος;

    Έχω κάνει προσπάθειες πατώντας καλή δυνατή φρενιά απότομα μαζί με συμπλέκτη. Το αποτέλεσμα ήταν την πρώτη φορά να προλάβω τελευταία στιγμή να μην βρεθώ κάτω τη δεύτερη είδα την άσφαλτο να έρχεται κατά πάνω μου και με κλωτσιές και πόδια ισιώθηκα και δνε έπεσα (είχα λίγα χλμ τότε και το χτάκι) και την τρίτη φορά σαν κάτι πήγε να γίνει αλλά... τζίφος. Σταμάτησε και εγώ έμεινα ηλίθιος...
    Έκανα και το άλλο, κάτι που διάβασα εδώ.
    Πρώτα γερά φρένα αφήνεις λίγο ξαναπιάνεις μαζί με συμπλέκτη...
    τρίχες κατσαρές! έφυγε το μπροστά το μάζεψα ξανάφυγε ξανά μάζεμα και όλοι οι λογικοί άνθρωποι κοιτούσαν έναν βλάκα να αφήνει και να μαζεύει το μηχανάκι.
    Το έκανα και μια τελευταία στο χωριό μου έξω από το σπίτι με τον τίγρη...
    το ίδιο στυλ (αυτό με μάρανε).
    έφυγε το μπροστά εντυπωσιακότατα το γύρισα έβαλα πουδάρι κάτου...
    κατάληξη: ο πατέρας μου κούναγε το κεφάλι του απογοητευμένος η μάνα μου ρωτούσε όλο αγωνία αν ήμουν καλά κι εγώ μία έτριβα το πόδι μου και μία βλαστημούσα...
    καμιά ιδέα;;;;;

  2. #47
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Λοιπον επειδη και γω τωρα εμαθα και θελω να το κανω σε καθε ευκαιρια φαναρια και τετοια(οπου τυχει δηλ )εχω αρχισει και τελειοποιω την τεχνικα μου!Μονο που δεν το εχω καμει με την μηχανη ...ακομα Με το να το κανεις απλα δεν γινεται!αν η ασφαλτος εκει που πας να το κανεις ειναι σαν σαπουνι,γυαλι δεν προκειται να το κανεις ποτε(οι περισσοτεροι δρομοι ετσι ειναι)θα σου μπλοκαρει το μπροστινο και μπουμ!!εγω ντεν εχω συμπλεκτη καρντια μου,με το gilera runner 125 το κανω και ειναι γαματο!!! οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω τσαρουχωματακι στο μπροστινο φρενο και με το που πεσει η ταχυτητα στα 30-40 χιλ τσαρουχωμα η μαστιγιο(οπως θες ) και.....νατο νατο σηκωθηκε το μηχανακι ρε το αλλο δεν εχει προβλημα


    πολυ προσπαθεια και θα τα καταφερεις,καλη επυτυχια παω για endo :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  3. #48
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Στέλιο, βασικό είναι που θα έχεις εσύ το βάρος! άν είσαι όλος πίσω και πατήσεις γερά τα φρένα θα μπλοκάρεις το μπροστινό σου. για να σηκώσεις Edo πρέπει να φορτίσεις την εμπρός ανάρτησή με το βάρος σου. στο μπουδήλατο εγώ τα έκανα μαζί αυτά (βάρος κ φρένο)
    Ο 749R λέει πρώτα φόρτηση κ μετά φρένο. εγώ σε μοτό δεν έχω εμπειρία, οπότε προτείνω να τα δοκίμασεις κ τα 2 και βλέπεις! μετά δώκε μου κ εμένα το πραπρά σου να εξασκηθώ γιατί λυπάμαι το δικό μου!

    Που είναι το ΧΤ οεο;;
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της alximistis
    Εγγραφή
    03/10/2005
    Μηνύματα
    3.093
    Που είναι το ΧΤ οεο;; [/B][/QUOTE]

    Βαλτός είσαι ρε;;;
    Που είναι το χτάκι λέει... περιμένει να πωληθεί. Αν και... πάλι μου κατήρθε μια ιδέα στην γκλάβα. Θα σου στείλω πμ...

  5. #50
    Παλαιό Μέλος Το avatar του/της 749R
    Εγγραφή
    24/12/2004
    Μηνύματα
    35
    Παμε αλλη μια! :smilea:
    1)Σωμα οσο το δυνατον κολλημενο στο τεποζιτο -μην το καβαλησετε κιολας!
    2)Φορτιση μπροστινου και δυνατο αρχικο δαγκωμα μεχρι να σηκωθει ο πισω τροχος αρκετα.-Η φορτιση του μπροστινου εκτος απο καλυτερη αισθηση βελτιωνει και τη σταση του σωματος για περαιτερω διαρκεια... (περισσοτερα μετρα)
    3)Απο εκει και περα χαλαρωνοντας λιγο τη μανετα μετα το δυνατο αρχικο δαγκωμα προσπαθουμε να κραταμε τον πισω τροχο στον αερα οσο κυλαει ο μπροστινος...

    *για rolling edo προφανως μετα το δυνατο αρχικο δαγκωμα δεν αφηνουμε τη μανετα ουτε μετριαζουμε πολυ τη δυναμη που ασκουμε σε αυτη γιατι τοτε ο πισω τροχος πεφτει αποτομα και gamaei και την αναρτηση...

    Ά,και αν δεν εχει ασφαλτο της προκοπης θελει λαστιχα της προκοπης...


  6. #51
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Σημερα το εκαν και με την GSXR και αμα μαθεις με το gilera σου ερχεται πολυ πιο ευκολο με την μηχανη που εχει και καλυτερα φρενα στην παραλια σε πολυ καλη ασφαλτο ψιλοrolling κανα 2 μετρα!!μαματοοοοοο πορωθηκα και με χαζευαν κατι πιτσιρικαδες με παπακια




    ps: endo σε ελεγχομενη περιοχη ΜΗΝ το δοκιμασετε σπιτι:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  7. #52
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Σημερα το εκαν και με την GSXR και αμα μαθεις με το gilera σου ερχεται πολυ πιο ευκολο με την μηχανη που εχει και καλυτερα φρενα στην παραλια σε πολυ καλη ασφαλτο ψιλοrolling κανα 2 μετρα!!μαματοοοοοο πορωθηκα και με χαζευαν κατι πιτσιρικαδες με παπακια




    ps: endo σε ελεγχομενη περιοχη ΜΗΝ το δοκιμασετε σπιτι:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    ωραίος ο παίχτης!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  8. #53
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    μην κανετε παπαριες κοστιζουν.....

    Αλλα αν σας τρωει ο κολος σας,

    Michelin Slick 120x60 1246A κανεις endo με το ενα χερι....

    Και ουτε να φερεις το σωμα εμπρος ουτε να κανεις δαγκωματα αρχικα.........

    Και σε γυαλι κανεις εντο με αυτα.

  9. #54

    O KOSMOS EINAI PORTOKALI

    ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ!ΝΑ ΡΩΤΙΣΟ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΜΕ "ΕΝΤΟ" ?ΠΕΦΤΗΣ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΝΤΕ ΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΗΡΘΕ!!!









    Υ.Γ. ΠΑΡΤΕ ΚΤΜ LC4 1 ΚΥΛΙΝΔΡΑΚΙ 1 ΚΕΝΤΡΟΦΟΡΑΚΙ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 600ΜΕΤΡΑ
    O KOΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΗ!!!:a31:

  10. #55
    Retired Rider Το avatar του/της 675
    Εγγραφή
    30/08/2006
    Μηνύματα
    1.764
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R

    *για rolling edo προφανως μετα το δυνατο αρχικο δαγκωμα δεν αφηνουμε τη μανετα ουτε μετριαζουμε πολυ τη δυναμη που ασκουμε σε αυτη γιατι τοτε ο πισω τροχος πεφτει αποτομα και gamaei και την αναρτηση...


    ναι φιλε μ και αμα μας πεσει αναποδα το μοτορι απ το συνεχες δαγκωμα(το χω δει σε απειρα videos)
    ...
    μετα δε λεω τα αμορτισερια μια χαρουλα...

    ...η υπολοιπη μοτο δε ξερω....

    :rotflmao:

  11. #56
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334

    Re: O KOSMOS EINAI PORTOKALI

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm lc4 620
    ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ!ΝΑ ΡΩΤΙΣΟ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΜΕ "ΕΝΤΟ" ?ΠΕΦΤΗΣ ΣΕ ΧΡΟΝΟ ΝΤΕ ΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΗΡΘΕ!!!









    Υ.Γ. ΠΑΡΤΕ ΚΤΜ LC4 1 ΚΥΛΙΝΔΡΑΚΙ 1 ΚΕΝΤΡΟΦΟΡΑΚΙ ΤΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 600ΜΕΤΡΑ
    ναι οταν μαθενα, με gas gas 80αρι αλλα αυτο δεν επαθε τιποτα, εγω γελαγα μιση ωρα με την μαλακια που εκανα (επεσα στο κατακορυφο)

  12. #57
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Ενταξει ρε παιδια και γω μαθαινω δεν το κανω με ταααα χιλιομετρα λιγο πριν σταματησω με 30-40 χιλ το κανω και γινεται ομαλα και ωραια ουτε κατακορυφο ουτε πολυ λιγο αν κρινω καλα γυρω στις 45 με 50 μοιρες μου βγαινει θα βαλω καμια φωτο οταν με τρβηξει κανενας φιλος να δω και γω πως φαινομαι με το ενα χερι στην μανετα του μπροστινου και στο αλλο τσιγαρακι φραπεδακι και....αγιος ο θεος (πλακα κανω δεν ξερω με το ενα χερι.....ακομα )

  13. #58
    Παλαιό Μέλος Το avatar του/της 749R
    Εγγραφή
    24/12/2004
    Μηνύματα
    35
    Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
    ναι φιλε μ και αμα μας πεσει αναποδα το μοτορι απ το συνεχες δαγκωμα(το χω δει σε απειρα videos)
    ...
    μετα δε λεω τα αμορτισερια μια χαρουλα...

    ...η υπολοιπη μοτο δε ξερω....

    :rotflmao:
    Τωρα τι θελεις να ακουσεις? Οτι η μεθοδος ειναι λανθασμενη επειδη καποιοι το παρακανουν και πεφτουν? Μπορεις να ρωτησεις και τους ιδιους βεβαια...ολοι θα σου πουν οτι δε βγαζεις rolling edo χωρις παρατεταμενο κρατημα της μανετας.Αν την αφησεις η μηχανη θα πεσει πισω,αν το παρακανεις θα πεσεις μπροστα.Ολα βασιζονται σε μια λεπτη ισσοροπια...

  14. #59
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από 749R
    Ολα βασιζονται σε μια λεπτη ισσοροπια...

    Σωστόοοοοοοοοοοοοστ!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  15. #60
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Η ποιοτητα της ασφαλτου ειναι το Νο 1.

    Αν δεν εχει καλη ασφαλτο δεν θα υπαρξει αρκετη τριβη λαστιχου/δρομου.

    Πρεπει να εχεις σχετικα μαλακη γομα ή καινουργια λαστιχα, ακομα τα σωληνακια υψηλης πιεσης ειναι ενα και ενα γι'αυτη την δουλεια.

    Βοηθανε στο να κανεις αποτομο μαγκωμα την στιγμη που το θες.

    Τωρα αν θα πρεπει να καθεσε μπροστα στο ντεποζιτο ειναι παπαριες,

    Αν θα ειναι 30-40 χλμ παλι παπαριες.

    Εγω κανω με το ZXRαρακι με ενα χερι. Απλα ξερω την μηχανη και τα φρενα της.

    Εμαθες να μπλοκαρεις το μπροστινο και να το επαναφερεις, αυτο ειναι καλο.

    Τωρα αν θες να κανεις αυτο το γ@μημενο εντο τι να πω, αν σου προτεινο κατι και μετα σπασεις το μηχανακι σου θα λες τη μαλακια εκανα και θα στεναχωρηθεις.

    Ασε που ειναι και Σαρακακης (ανταλακτικα last year)

    Παιξε λιγο με την αισθηση να βουλιαζει η αναρτηση στα φρενα με λιγα χλμ.

    Αργοτερα σε μερικα παιξιματα πατα ακαριαια το φρενο, λογικα θα σταματησει εκει.....

    Αν δεις οτι κανει ενα βυθισμα μεγαλο αλλα δεν φευγει δεξια/αριστερα ουτε χανει ο τροχος και σταματαει εκει, τοτε το προβλημα ειναι στα σωληνακια, δηλαδη φουσκωνουν και χανουν την δυναμη και δεν μπορουν να δωσουν αυτο το 100%.

    Η λυση ειναι σωληνακια υψηλης.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Endo ή τροποποίηση του Κ.Ο.Κ.???
    από OldMan στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 18:47
  2. Rolling endo....
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/05/2004, 08:39
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 15:40
  4. tip gia souza?
    από geo13rs στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 14:48
  5. tip No1
    από stefanos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 18:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF