Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Κόλλα σπειρωμάτων σε τοποθέτηση δισκόπλακας

  1. #1
    Τυχαίος περαστικός
    Εγγραφή
    25/06/2002
    Μηνύματα
    11

    Question Κόλλα σπειρωμάτων σε τοποθέτηση δισκόπλακας

    Η ιστορία
    Μετά από ατύχημα χρειάστηκε να αλλάξουμε τη μπροστινή δισκόπλακα της μηχανής ενός φίλου - επί την ευκαιρία αλλάξαμε και τακάκια και υγρά φρένων.

    Είχαμε το service manual της μοτοσυκλέτας για μπούσουλα. Σκοπεύαμε να βάλουμε κόλλα σπειρωμάτων στις βίδες της δισκόπλακας, αλλά το manual δεν αναφέρει κάτι (ενώ δίνει αναλυτικές οδηγίες για γρασαρίσματα κλπ σε κάθε στάδιο, οπότε λογικά δε θα το άφηναν απλά να εννοηθεί).

    Η κατάσταση τώρα
    Προς το παρόν έχουμε σφίξει τις βίδες της δισκόπλακας χωρίς κόλλα και όλα φαίνονται εντάξει (το φρενο δουλεύει μια χαρά και οι βίδες δε χαλάρωσαν μέχρι τώρα στις πρώτες βόλτες της).

    Οι ερωτήσεις
    Εσείς τι γνωρίζετε; Ενδείκνυται η κόλλα στις βίδες των δίσκων φρένων; Υπάρχει λόγος να μη μπει; Εσείς βάζετε;

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Οταν βγάλατε τη δισκόπλακα,είχε κόλλα στις βίδες;Αν όχι μη βάζεις.Αν ναι,there you go.Εμένα δεν θα με χάλαγε και λίγη κόλλα πάντως μιας και οι κραδασμοι κάνουν θαύματα.
    Φίου φίου φι φι φίου

  3. #3
    Δεν χρειαζεστε κολλα, ενα καλο ροποκλειδο και σύσφιξη οπως προτείνει ο κατασκευαστης και εισαι κομπλε.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  4. #4
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.449
    Αν και δέν έχω τσεκάρει το μανουαλ για το άν θέλει ή όχι κόλλα στο δικό μου μηχανάκι, αυτό που ξέρω είναι ότι οι καινούργιες γνήσιες βίδες που πήρα έχουν πάνω τους μία επίστρωση που μάλλον είναι κάποιου τύπου κόλλας σπειρωμάτων.Προσωπικά σε αυτό το σημείο βάζω κόλλα(όχι στις καινούργιες βίδες) .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20131008_1747321_zps855d01af.jpeg 
Προβολές:	435 
Μέγεθος:	47,7 KB 
ID:	335996
    RIDE MORE TALK LESS

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pathanb Προβολή μηνύματος
    Είχαμε το service manual της μοτοσυκλέτας για μπούσουλα. Σκοπεύαμε να βάλουμε κόλλα σπειρωμάτων στις βίδες της δισκόπλακας, αλλά το manual δεν αναφέρει κάτι (ενώ δίνει αναλυτικές οδηγίες για γρασαρίσματα κλπ σε κάθε στάδιο, οπότε λογικά δε θα το άφηναν απλά να εννοηθεί).
    Τι μηχανή;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Δεν χρειαζεστε κολλα, ενα καλο ροποκλειδο και σύσφιξη οπως προτείνει ο κατασκευαστης και εισαι κομπλε.
    Εγώ μια φορά άνοιξα δυο service manuals από Honda που έχω πρόχειρα, ένα για το Transalp και ένα για το Wave.
    Και στα δύο, οι βίδες για τη δισκόπλακα έχουν την επισήμανση "ALOC, replace with new".

    Στα ξένα fora, οι περισσότεροι δεν τις αλλάζουν μεν αλλά μεταφράζουν το ALOC ως "Add Loctite Or Crash".

  6. #6
    Τυχαίος περαστικός
    Εγγραφή
    25/06/2002
    Μηνύματα
    11

    Red face

    Είναι CBF250 από τα πρώτα (2003).

    Ναι, πιθανώς να έλεγε για αλλαγή το manual, αλλά αν το έλεγε σίγουρα σκεφτηκαμε... wtf, βίδες είναι. Λες ότι δεν ξέρουμε καλύτερα απ' τον κατασκευαστή τελικά, ε;

    Οι βίδες είχαν ένα χρωματισμό όπως ακριβώς του Λευκάδιου αλλά σε μπλε. Απλά δε βάλαμε (τουλάχιστον όχι ακόμα), γιατί αν δεν τη βάλεις πριν, μπορείς να τη βάλεις μετά. Αν τη βάλεις και δεν έπρεπε, πως τη βγάζεις;

    Έκανα μια έρευνα για τα χρώματα: Το κόκκινο του Λευκάδιου πιθανώς είναι το εργοστασιακό της Honda που δεν ακολουθεί τους στανταρ χρωματισμούς, το δικό μας μπλε είναι Loctite που έχει μπει αργότερα. Και τα δύο λογικά ίδιας ισχύος (medium, λύνεται με δυσκολία με χειροκίνητο εργαλείο).

    Οπότε απ' ότι φαίνεται πράγματι μπαίνει κόλλα σε αυτές τις βίδες. Θα του πω να κάνουμε ένα λύσιμο και ξαναδέσιμο με κόλλα, και μάλλον και με καινούριες βίδες. Αν είναι να σκοτωθεί τουλάχιστον να γράφει κάτι πιο επικό η ταφόπλακα, όχι ότι πήγε από κόλλα ή βίδα. "Σκοτώθηκε επειδή πάλευε με το λιοντάρι και δεν πρόλαβε να ανοίξει το αλεξίπτωτο".

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Με καλύψατε πλήρως.

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Κι εγώ πάντως θα έβαζα Loctite, καλό κάνει κακό δεν κάνει κι έχεις και το κεφαλάκι σου ήσυχο ότι δεν θα σε προσπεράσει καμία βίδα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ πάντως θα έβαζα Loctite, καλό κάνει κακό δεν κάνει κι έχεις και το κεφαλάκι σου ήσυχο ότι δεν θα σε προσπεράσει καμία βίδα.
    οι βίδες δεν σε προσπερνούν, μένουν πίσω

    Κι εγώ κόλλα καθόσον μεγάλο μονοκύλινδρο τα λασκαρίσματα βιδών τα έχει για πλάκα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    οι βίδες δεν σε προσπερνούν, μένουν πίσω

    Κι εγώ κόλλα καθόσον μεγάλο μονοκύλινδρο τα λασκαρίσματα βιδών τα έχει για πλάκα
    ναι καλά κάτσε να πηγαίνεις με καμιά 100άρα και να περιστρέφεται ο τροχός με @#$%^& γωνιακή ταχύτητα και θα σου πω εγώ "μένουν πίσω". Βολίδα σε προσπερνάνε.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pathanb Προβολή μηνύματος
    Είναι CBF250 από τα πρώτα (2003).

    Ναι, πιθανώς να έλεγε για αλλαγή το manual, αλλά αν το έλεγε σίγουρα σκεφτηκαμε... wtf, βίδες είναι. Λες ότι δεν ξέρουμε καλύτερα απ' τον κατασκευαστή τελικά, ε;

    Οι βίδες είχαν ένα χρωματισμό όπως ακριβώς του Λευκάδιου αλλά σε μπλε. Απλά δε βάλαμε (τουλάχιστον όχι ακόμα), γιατί αν δεν τη βάλεις πριν, μπορείς να τη βάλεις μετά. Αν τη βάλεις και δεν έπρεπε, πως τη βγάζεις;

    Έκανα μια έρευνα για τα χρώματα: Το κόκκινο του Λευκάδιου πιθανώς είναι το εργοστασιακό της Honda που δεν ακολουθεί τους στανταρ χρωματισμούς, το δικό μας μπλε είναι Loctite που έχει μπει αργότερα. Και τα δύο λογικά ίδιας ισχύος (medium, λύνεται με δυσκολία με χειροκίνητο εργαλείο).

    Οπότε απ' ότι φαίνεται πράγματι μπαίνει κόλλα σε αυτές τις βίδες. Θα του πω να κάνουμε ένα λύσιμο και ξαναδέσιμο με κόλλα, και μάλλον και με καινούριες βίδες. Αν είναι να σκοτωθεί τουλάχιστον να γράφει κάτι πιο επικό η ταφόπλακα, όχι ότι πήγε από κόλλα ή βίδα. "Σκοτώθηκε επειδή πάλευε με το λιοντάρι και δεν πρόλαβε να ανοίξει το αλεξίπτωτο".

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Με καλύψατε πλήρως.

    Μπα που να φας την γλώσσα σου (σόρρυ αλλά δεν άντεξα....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pathanb Προβολή μηνύματος

    Οπότε απ' ότι φαίνεται πράγματι μπαίνει κόλλα σε αυτές τις βίδες. Θα του πω να κάνουμε ένα λύσιμο και ξαναδέσιμο με κόλλα, και μάλλον και με καινούριες βίδες. Αν είναι να σκοτωθεί τουλάχιστον να γράφει κάτι πιο επικό η ταφόπλακα, όχι ότι πήγε από κόλλα ή βίδα. "Σκοτώθηκε επειδή πάλευε με το λιοντάρι και δεν πρόλαβε να ανοίξει το αλεξίπτωτο".

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Με καλύψατε πλήρως.
    ωραίος...!!!

    κόλλα σπειρωμάτων έχει σε κάθε βίδα δισκόπλακας που έχω δει....no brainer
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #12
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    να πεταχτω κ εγω...
    που την βρισκουμε αυτη την κολλα?????

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roukos_x Προβολή μηνύματος
    να πεταχτω κ εγω...
    που την βρισκουμε αυτη την κολλα?????
    Σε όλα τα μαγαζιά που ασχολούνται με εμπορία βιδών κλπ. Υπάρχουν πολλές μάρκες η γνωστότερη όλων είναι η loctite. Επίσης υπάρχουν διαβαθμίσεις (με κωδικούς χρωμάτων) ανάλογα με το πόσο "ισχυρή" είναι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Loctite color codes :

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Loctite color.jpg 
Προβολές:	252 
Μέγεθος:	92,8 KB 
ID:	336132

    από εδώ : http://www.loctite.gr/threadlocking-6678.htm
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Αφού βρέθηκε σχετικό θέμα, ας ρωτήσω εδώ.
    Το δικό μου service manual συστήνει κόλλα σπειρωμάτων στις βίδες των δίσκων.
    Δεν λέει όμως κατηγορία (κόκκινη, μπλέ, μεσαία, κλπ).
    Ομοίως, δεν υποδεικνύει κατηγορία σε κανένα άλλο σημείο της μοτοσυκλέτας.
    Οπουδήποτε χρειάζεται ασφαλιστικό σπειρωμάτων, υπάρχει η ίδια σήμανση (LT), χωρίς περαιτέρω λεπτομέρειες.

    Δεδομένου ότι υπάρχουν πρόχειρες τόσο η κόκκινη όσο και η μπλε, τι βάζουμετελικά;

    Προσωπικά προτιμώ την μπλε, για την ευκολία μελλοντικού λυσίματος. Το δε σφίξιμο θα γίνει σωστά (σταυρωτά, σταδιακά και με ροπόκλειδο).

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τοποθέτηση μοτέρ astrea σε daytona
    από A_vatanen στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2009, 15:29
  2. Τοποθέτηση ABS σε moto πού δεν είχε αρχικά.
    από greg64 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 15:55
  3. Τοποθετηση τελικου σε multi
    από stradas στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 08:46
  4. Τοποθετηση αξεσουάρ σε Cb400sf
    από HateNord στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2007, 14:29
  5. Σε μια κόλλα χαρτί...
    από CHRISTINE στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2005, 09:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF