Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 36

Θέμα: Ταξίδι Βαρκελώνη . . .

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163

    Ταξίδι Βαρκελώνη . . .

    Καλησπερα σε ολους...
    Στις 30 Ιουνιου αναχωρω για Βαρκελωνη και θα μου ηταν χρησημες καποιες πληροφοριες απο παιδια που εχουν εμπειρια απο το συγκεκριμενο ταξιδι. Για να γινω ποιο κατατοπιστικος αναφερω το προγραμμα μου.
    1 Ιουλιου κατεβενω Ανκωνα απο Ηγουμενιτσα (375 ευρω 2 ατομα/μηχανη με επιστροφη). Πρωτη διανυκτερευση Γενοβα στο καμπινγκ http://www.camping-genova-est.it/en/index.php. Δευτερη διανυκτερευση στο Aix en Provance στην Γαλλια σε καμπινγκ παλλη. Αν εχει καποιος προσωπικη εμπειρια η ξερει καποιο καμπινγκ στο Aix en Provance θα μου ητανε πολλη χρησιμη η πληροφορια του.
    Τριτη μερα και για 3 νυχτες θα μηνω Βαρκελωνη και εδω ειναι που εχω χασει την μπαλα! Ψαχνω στο booking.com ξενοδοχειο στο κεντρο αλλα οι τιμες τσουζουνε ασχημα. Γιαυτο ξεχναμε το κεντρο και παμε για περιχωρα τις πολης. Εχει καποιος προσωπικη εμπειρια απο διαμονη σε ξενοδοχειο στη Βαρκελωνη? Δεν με νιαζει να ειναι κεντρο η περιχωρα, αρκει να εχει κοντα σταθμο του μετρο. Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω για 3 βραδυα ειναι απο 150 - 180 ευρω max.
    Απο Βαρκελωνη θα κινηθω Γαλλικη Ριβιερα οπου θα μηνω σε καποιο καμπινγκ μια βραδυα οπου βρω, και την δευτερη βραδυα Νικαια σε ξενοδοχειο. Και εδω πληροφοριες διαμονης θα εκτιμηθουν ιδιαιτερα.
    Aπο Νικαια και για 3-4 μερες θα βολταρω Γαλλο-Ελβετικες Αλπεις οπου θα κοιταω να μενω σε καμπινγκ (αναλογως και τον καιρο βεβαια). Αν γνωριζει κανεις και εδω καποια καμπινγκ που να εμεινε ευχαριστιμενος ας ριξει την συμβουλη του και οτιδιποτε αλλο θα ηταν πολλη χρησιμο.
    Ειναι η πρωτη φορα που θα κινηθω Δυτικη Ευρωπη και δεν ξερω πολλα. Τα προηγουμενα ταξιδια ηταν Βαλκανια και Καυκασιες χωρες οντας ποιο φτηνα βεβαια.
    Ευχαριστω εκ' των προτερων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis88
    Εγγραφή
    07/11/2004
    Μηνύματα
    1.703
    Sorry gia ta agglika katarxas
    Gia diamoni koita k sto airbnb , opws k hostels (hostelworld,hostelbookers)
    Ekei p pas genika einai pio eukola na kinitheis apo balkania opote de tha xeis thema
    Perna apo Carcassonne sti gallia
    K bcn pisw apton kathedriko tha breis ena baskiko estiatorio, kati euskal klp grafei, einai kommataki akribo alla exei tin kalyteri paella !!!!

  3. #3
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    ψάξε στα hostel θα βρεις άπειρες περιπτώσεις ΚΑΙ στο κέντρο της Βαρκελώνης με κανα 30 με 50 αναλόγως εάν θέλεις privet bathroom
    είσαι πολύ τσίμα τσίμα με τις μέρες? κάντο σε 10-15 μέρες εάν μπορεις να απολαύσεις περισσότερα πράγματα

    η λογική λέει οτι πρέπει να χαράξεις διαδρομή που έσυ θέλεις και να σχεδιάσεις που θέλεις να μείνεις για πόσο, εάν εχεις περασματα από ορεινά να έχετε οπωσδήποτε αδιάβροχο εξοπλισμό, καλά στις άλπες δε αυτή την περίοδο βρέχει σε 80% των περιπτώσεων
    you rise you fall you're down then you rise again

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2011
    Μηνύματα
    10
    Εγώ έχω μείνει πολλές φορες σε αυτό. Είναι σε πολύ καλο σημείο και σου δίνει τα βασικά, ένα κρεβάτι, καθαρά σεντόνια και δικό σου μπάνιο.
    http://www.operaramblas.com/tarifas_i.html
    Σε αυτούς είχα μείνει και είναι ΠΑΡΑ πολύ καλά, αλλα είναι σαν εστία πανεπιστημιου. Λένε ότι κλείνουν και για λίγες μέρες, δε χάνεις τίποτα να κανεις μια επικοινωνία...
    http://www.resa.es/eng/Bookings/Dail...servas)/Diario

  5. #5
    Απέφυγε το κέντρο με την λα ραμπλα ειδικά αν δεν ψήνεσαι με την φασαρία. Εγώ είχα μείνει σε ένα το οποίο ήταν στο τέρμα της πόλης επάνω σε ένα λόφο και ήταν εστία του πανεπιστημίου με πρωινό και ήταν αρκετά ωραίο με θέα και κατεβαίναμε με το μετρό. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω το ονομά του τώρα.
    done.

  6. #6
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Βαρκελωνη εμενα και δουλευα.

    Απεφυγε το κεντρο για διαμονη. Δηλαδη, La rambla, Gotico, Raval, Born, Barceloneta, Sant Antoni, Poble Sec oχι!
    Οι τιμες ακριβες για αυτα που προσφερουν (λογω κεντρου) και θα εισαι μεσα στη φασαρια ολη την ωρα.

    Θα σου προτεινα να ψαχτεις για hostel σε περιοχες οπως Gracia, Vallcarca, Poble nou (αν και στο poble nou θα ειναι ακριβα λογω του οτι ειναι διπλα στη θαλασσα τωρα το καλοκαιρι), clot, Sants.

    Ειχα σπιτι παντα οποτε δεν εχω καποια εμπειρια απο hostel για να σου πω συγκεκριμενα.

    Καλα να περασεις!! (καλα ΘΑ περασεις!! Ειναι και γ@μω τις πολεις!! )

    υ.γ. Οι στασεις του μετρο εχουν τετοια πυκνοτητα που ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να απεχεις πανω απο 5 με 7 μαξιμουμ λεπτα απο καποια!!
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #7
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Το ξερεις υποθετω οτι την πρωτη μερα που θα φτασεις Γενοβα απο Ανκωνα θα ταξιδεψεις βραδυ...(αν ειναι τα δρομολογια οπως περυσι...) και μαλλον πολυ βραδυ...οι δρομοι καλοι ειναι αλλα κατα την γνωμη μου δυσκολο. Α!!!! και φροντισε να υπαρχει καποιος στο καμπινγκ οταν φτασετε να σας περιμενει, εγω παραλιγο δεν την πατησα περυσι...ευχομαι να περασετε τελεια και να γεμησετε ομορφες εικονες....

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Βαρκελωνη εμενα και δουλευα.
    δε γυρνάς ρε φίλε απο εκεί...!!!δε παιζεται η όλη φάση της πόλης!

    έχω γυρίσει σε πολλές ευρωπαικές πόλεις η μπάρτσα ειναι η καψουρα μου
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #9
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    δε γυρνάς ρε φίλε απο εκεί...!!!δε παιζεται η όλη φάση της πόλης!

    έχω γυρίσει σε πολλές ευρωπαικές πόλεις η μπάρτσα ειναι η καψουρα μου
    Προς το παρον οχι αλλα μπορει ξανα μετα απο λιγα χρονια..

    Ειδικα για τους διτροχους ειναι παραδεισος! Απιστευτο οδικο δικτυο, ζεστη, καλη εν γενει οδικη παιδεια και πολλες ευκολιες για τα μηχανακια συν οτι δεν τα κλεβουν και μπορεις να τα αφησεις αφοβα παντου. Τα τελη κυκλοφοριας επισης ειναι αστεια.
    Αντιθετως με αυτοκινητο θα μαρτυρησεις και θα πλερωνεις συνεχεια για παρκινγκ.
    MADE IN JAPAN 日本製

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimitris777
    Εγγραφή
    30/06/2009
    Μηνύματα
    765
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Απέφυγε το κέντρο με την λα ραμπλα ειδικά αν δεν ψήνεσαι με την φασαρία. Εγώ είχα μείνει σε ένα το οποίο ήταν στο τέρμα της πόλης επάνω σε ένα λόφο και ήταν εστία του πανεπιστημίου με πρωινό και ήταν αρκετά ωραίο με θέα και κατεβαίναμε με το μετρό. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω το ονομά του τώρα.
    Νομιζω μετα της 10 το βραδυ και να χτυπιεσαι δε σου ανοιγουν. Εμας μας εριξε πορτα ενα camping εκει κοντα, στο δρομο την πρωτη μερα για Γεννοβα, αραξαμε κοντα στο Rapallo σε παγκακια!!! Επισης εχει ενα πολυ επικυνδυνο σημειο που πιανει πολυ αερα, αν θυμαται καποιος ας βοηθησει. Βαρκελωνη μειναμε 2-3 χλμ απο το κεντρο, αστικο και σε 10 λεπτα εισαι La rabla(?)και πισω. Σπιτια 30+ χρονων αλλα καθαρα με μικρες ανεσεις. Στα 40€ το διπλο. Οπως και να εχει καλα να περασετε!!
    ....On The Road..

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Αυτα ειναι!!!
    Να περασετε ομορφα ρε φιλε,και να γυρισεις να μας γραψεις ενα υπεργαματο ταξιδιωτικο


  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xarisiero Προβολή μηνύματος
    Το ξερεις υποθετω οτι την πρωτη μερα που θα φτασεις Γενοβα απο Ανκωνα θα ταξιδεψεις βραδυ...(αν ειναι τα δρομολογια οπως περυσι...) και μαλλον πολυ βραδυ...οι δρομοι καλοι ειναι αλλα κατα την γνωμη μου δυσκολο. Α!!!! και φροντισε να υπαρχει καποιος στο καμπινγκ οταν φτασετε να σας περιμενει, εγω παραλιγο δεν την πατησα περυσι...ευχομαι να περασετε τελεια και να γεμησετε ομορφες εικονες....
    Το πλοιο φτανει 10:30 το πρωι στην Ανκωνα οποτε δεν νομιζω να μας πιασει βραδυ μεχρι Γενοβα. Το ταξιδι συνολικα θα διαρκεσει 12 βραδυα (30 Ιουνιου ξεκιναω απο Ηγουμενιτσα και 13 Ιουλιου απο Ανκωνα για πισω) οποτε πιστευω εχω χρονο να δω αρκετα πραγματα.
    Σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, ειναι πολλη χρησιμες. Εχω σταμπαρει καποια ξενοδοχεια σε καλες τιμες και απο οτι φενεται κοντα σε σταση μετρο. Αυτο που μεχαλαει λιγο ειναι οτι πολλα χρεωνουν παρκινγκ αλλα δεν ξερω αν οι χρεωσεις υσχιουν και για μηχανες.

    http://www.booking.com/hotel/es/parc...=1&#map_closed

    http://www.booking.com/hotel/es/ibis...=total;ucfs=1&

    http://www.booking.com/hotel/es/h2-s...=total;ucfs=1&

    http://www.booking.com/hotel/es/arra...=total;ucfs=1&

    http://www.booking.com/hotel/es/sido...=total;ucfs=1&

    Για τους γνωστες τις πολης, ποιο απο ολα θα μου προτεινατε σαν καλυτερη περιοχη?

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Mαστορα ολα αυτα που εβαλες ειναι ΠΑΡΑ πολυ μακρια απο τη Βαρκελωνη. Ειναι μακρυα ακομα και απο τα προαστια και σε κανενα δεν παει μετρο. Πανε μονο τραινα σε στυλ προαστιακου (RENFE, Rodalies de Catalunya). Ειναι αλλες πολεις ουσιαστικα.
    Το Sabadell για παραδειγμα ειναι σε αποσταση περιπου οσο η Χαλκιδα ή Θηβα απο την Αθηνα. Θα εμενες Θηβα αν ο σκοπος σου ηταν να επισκευτεις την Αθηνα;;
    Μονο αυτο στο Sant Cugat αξιζει διοτι η περιοχη ειναι πολυ ομορφη, μεσα στο πρασσινο αλλα μενουν μονο πλουσιοι και οι τιμες σε ολα τα αγαθα ειναι υψηλες και επισης ειναι αρκετα μακρυα.

    Τεσπα.. Σου εκανα ενα διαγραμμα πανω στο google maps για να καταλαβεις.
    Ψαξε κατι εκτος της κοκκινης περιμετρου (κεντρο) και ΕΝΤΟΣ της πρασσινης γραμμης. Εχεις πανω απο 300+ επιλογες σε αυτες τις περιοχες. Και σιγουρα θα βρεις κατι οικονομικο. Η Βαρκελωνη εχει πραγματικα απειρα hostel και ξενοδοχεια. Χρησιμοποιησε το trip advisor για πληροφοριες και κριτικες απο ανθρωπους που εμειναν σε αυτα.

    Το σχεδιαγραμμα:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bcn.jpg 
Προβολές:	188 
Μέγεθος:	81,6 KB 
ID:	336581

    υ.γ. Αν εχεις το μηχανακι δεν χρειαζεσαι μετρο. Με ενα gps εστω στο κινητο εισαι αρχοντας, ειναι πολυ ευκολη πολη, και αν χαθεις ρωτας (προσοχη δεν πολυμιλανε Αγγλικα ομως). Αξιζει πολυ να την γυρισεις με μηχανακι.

    υ.γ. 2 Μπορεις να βρεις και φθηνα δωματια εντος της κοκκινης ζωνης παντως.
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Να σε καλα, ομολογω δεν ηξερα οτι ειναι τοσο μακρια. Θα ψαξω μεσα στο σχεδιαγραμα που μου εστειλες

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pattaya boy
    Εγγραφή
    05/07/2010
    Μηνύματα
    163
    Μετα απο το ταξιδι μου τον Ιουλιο στην Βαρκελωνη, θα προσπαθησω να μεταφερω οσες πληροφοριες μπορω ωστε να διευκολυνω οσους συντροχους σκεφτονται να τo πραγματοποιησουν. Aλλωστε και εγω οταν σχεδιαζα το ταξιδι πηρα πολλες πληροφοριες απο εδω που στην πορεια φανηκαν πολλη χρησιμες.

    Ας αρχισουμε απο το καραβι λοιπον. Αρχες Ιουλη το Ηγουμενιτσα - Ανκονα (ΑΝΕΚ) με επιστροφη στοιχισε 375 ευρω, καταστρωμα, 2 ατομα και μηχανη. Το βαπορι ητανε αδειο ετσι βολευτηκαμε στου αεροπορικου τυπου θεσεις χωρις καμια επιβαρυνση. Στον συγκεκριμενο χωρο στρωνεις οπου βολευεσαι υπνοσακους και εισαι αρχοντας. Το καλο με το δρομολογιο της ΑΝΕΚ ητανε οτι εφτανε πρωι Ανκονα ετσι ειχαμε ολοκληρη τη μερα για να φτασουμε Γενοβα 500χλμ περιπου, οπου και θα διανυκτερευαμε.
    Οσοι ταξιδεψετε πρωτη φορα δυτικη ευρωπη οπως εγω, θα σας ξενισει λιγο στην αρχη η ελλειψη προσωπικου στα βενζιναδικα και οι αφτοματοι πωλιτες βενζινης, αλλα το συνηθιζεις γρηγορα αν εχεις πιστωτικη καρτα. (εκτος αν πεσεις στα capital controls οπως ο γραφων). Ευτυχως υπαρχουν και βενζιναδικα με προσωπικο και αυτοματοι πολιτες που δεχοντε μετρητα.
    Ενα αλλο που με ξενισε ηταν τα διοδια αλλα στην αρχη μονο μεχρι να καταλαβω πως λειτουργουνε. Με καρτα τα πραμματα ειναι απλα αλλα εκεινες τις μερες τιποτα δεν ητανε απλο στην Ελλαδα και ετσι καμια καρτα δεν λειτουργουσε για πληρωμες.
    Ιταλια για να μπεις στην autostrata περνεις ενα καρτελακι απο τα διοδια και σε καθε εξοδο το ξεπληρωνεις. Γαλλια ριχναμε νομισματα σε μια γουβα που ειχε το μηχανημα. Ισπανια δυστυχως δεν θυμαμαι. Aνκονα -Βαρκελωνη περιπου 100 ευρω διοδια αν επιλεγει μονο Εθνικη οδο.

    Πρωτη διανυκτερευση επιλεξαμε καμπινγκ λιγο εξω απο την Γενοβα με 20 ευρω. Ομορφο καμπινγκ με ωραιο ταβερνακι, ενω πολλη κοντα ειναι και η πολη αν εχεις κουραγιο για βολτα. Χωρις gps λιγο δυσκολο να το βρεις καθοτι ειναι σε υψωμα:

    http://www.camping-genova-est.it/en/index.php

    Δευτερη διανυκτερευση Γαλλια στην πολη Aix en provence οπου και παλλη επιλεξαμε καμπινγκ. Πολυ ωραιο καμπινγκ και με πισινα:

    http://www.campingchantecler.com/?l=en

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11988477_10208061152150466_7054517691909155290_n.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	84,1 KB 
ID:	344464

    Στην Βαρκελωνη μειναμε σε ξενοδοχειο το οποιο κλεισαμε μεσω booking 125 ευρω για 2 βραδυα, την ιδια μερα πριν φτασουμε. Το ξενοδοχειο βρησκεται στην περιοχη Sant Martí της Βαρκελωνης. Πισω απο το ξενοδοχειο και σε αποσταση 3 λεπτων με τα ποδια απολαμβανης το μπανιο σου στη θαλασσα ενω σε αλλα 3 λεπτα εισαι στο μετρο οπου σε 5 στασεις φτανεις στην κεντρικη πλατεια la rambla. Πολυ καλο ξενοδοχειο το συνιστω ανεπιφυλακτα. Στο μετρο συμφερει να αγορασεις το εισητηριο των 10 ευρω οπου μπορεις να κανεις 10 διαδρομες. Το παρκινγκ χρεωνεται 10 ευρω την βραδυα αλλα με προτροπη της ρεσεψιον αφησα την μηχανη εξω απο το ξενοδοχειο οπου ηταν μονιμα παρκαρησμενα 4-5 μηχανακια χωρις κανενα προβλημα, ετσι γλυτωσα αυτο το εξοδο.

    Vincci Maritimo
    http://www.booking.com/hotel/es/vinc...=total;ucfs=1&

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12141561_10208061272593477_7794832523624313312_n.jpg 
Προβολές:	134 
Μέγεθος:	97,1 KB 
ID:	344465

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12079225_10208061274473524_5494326776358398344_n.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	81,6 KB 
ID:	344466

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 19/02/2010, 12:53
  2. Το ταξίδι του μέλιτος...
    από Wizard13 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 09:10
  3. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 12:53
  4. Ταξίδι throu Valkania...
    από pk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 13:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF