Σελίδα 52 από 77 ΠρώτοΠρώτο ... 242474849505152535455565762 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 766 έως 780 από 1148

Θέμα: action camera

  1. #766
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2016
    Μηνύματα
    47
    Ok αρα παίρνω απο 64 gb και UHS-1 ok Για να δούμε

  2. #767
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2016
    Μηνύματα
    47
    Ποσό πρέπει να εχει η ταχύτητα εγγραφής τουλάχιστον;80;

    Αυτή ειναι καλή ; http://www.public.gr/product/aksesoy...prod8242264pp/

  3. #768
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tzo71 Προβολή μηνύματος
    Ποσό πρέπει να εχει η ταχύτητα εγγραφής τουλάχιστον;80;

    Αυτή ειναι καλή ; http://www.public.gr/product/aksesoy...prod8242264pp/
    Με gppro 5 εάν θες να τραβάς με 4Κ καλύτερα να διαλέξεις class speed v30 (υπ'οψιν ότι το μέγεθος κάθε αρχείου θα είναι τεράστιο). https://www.skroutz.gr/c/45/memory-cards/f/676997/V30.html?keyphrase=sd+card

    Εάν τραβάς με 60p άλλαξε το φίλτρο στο skroutz και επέλεξε με UHS classspeed 3.
    https://www.skroutz.gr/c/45/memory-c...phrase=sd+card

    Νομίζω και αυτή που έβαλες είναι αρκετή.

  4. #769
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2016
    Μηνύματα
    47
    Πιο πολυ θελω να τραβάω με 1080 με 60 fps άντε με 120 fps.

  5. #770
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2016
    Μηνύματα
    47
    Επιςης το interval τι ειναι;

  6. #771
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Διάστημα. Μεταξύ 2 σημείων. Αν μας δώσεις ολόκληρη την πρόταση, θα βοηθήσει.
    Life begins at 45°.

  7. #772
    πιο πολύ θα βοηθήσει αν διαβάσει το manual φυσικά, αλλά λέμε τώρα.

    το interval μπορεί να αναφέρεται σε timelapse ή σε loop όπως κάνουν οι κάμερες για τα ατυχήματα.

  8. #773
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.107
    Ναι, αν είναι κάτι τέτοιο, εννοεί το διάστημα μεταξύ των φωτογραφιών/βίντεο.
    Life begins at 45°.

  9. #774
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2016
    Μηνύματα
    47
    Επιςης στο interval γράφει 1, 0.5,2,5 , 10, 30,60 και εμφανίζεται μόνο όταν επιλέγω την λειτουργία time lapse video. Το χρησιμοποίησα και τελικά ειναι fast video ..

  10. #775
    Τελικά είναι timelapse video, δηλαδή συρραφή φωτογραφιών σε μορφή βίντεο, φωτογραφιών τραβηγμενων στο χρονικό διάστημα που επιλέγεις.

    Το manual δεν...;

  11. #776
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Χαιρετώ την παρέα, μεταφέρω το post μου από αδελφό forum.

    Για να συνεισφέρω και εγώ στο νήμα, μόλις έκανα το πρώτο μου video με μία Elephone Explorer την οποία αγόρασα από εδώ.
    Γενικά το βίντεο είναι αρκετά ικανοποιητικό για τα δικά μου πρότυπα τουλάχιστον, ο ήχος όμως είναι δράμα. Επίσης έχει αρκετές επιλογές εγγραφής σε διάφορες ποιότητες, συμπεριλαμβανομένου και 720p120fps, που βοηθάει στην επεξεργασία της αργής κίνησης.

    Από τη φωτογραφία δεν έμεινα ικανοποιημένος μιας αν και 16MP, φαίνεται η αδυναμία της, ιδιέτερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Επίσης είναι δυνατόν να την χειρίζεσαι μέσω εφαρμογής από smartphone μέσω wifi, με ανάλογες συνέπειες στην αυτονομία της μπαταρίας.

    Πιστεύω ότι είναι αρκετά value for money, δεδομένου ότι σου δίνει ένα κάρο βάσεις στήριξης, η μπαταρία του δε, είναι αρκετά καλή, λένε μάλιστα για πάνω απο 2,5 ώρες εγγραφή σε ανάλυση 1080p30fp (χωρίς wifi).

    Για να τη δοκιμάσω, στο παρακάτω βίντεο την έχω τοποθετήσει στο αριστερό κάγκελο, η διαδρομή είναι κακή άσφαλτος και ένα πέρασμα από πατημένο χωματόδρομο. Θέλω να δω πιο πολύ τους κραδασμούς από τον κινητήρα, κατά πόσο μεταφέρονται στο πλάνο.

    Θα ήθελα κάποιες γνώμες από φίλους που έχουν action cameras, σχετικά με την ποιότητα του βίντεο.
    Επίσης, δεν ξέρω γιατί, αλλά το ανέβασμα στο youtube αλοίωσε αρκετά την ποιότητα.

    Πως γκένεν ατό??

    https://www.youtube.com/watch?v=TBG4zZqw_dA

  12. #777
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Σε αρκετά σημεία του βίντεο υπάρχει πιξελάρισμα στην εικόνα, στην χωμάτινη διαδρομή φαίνεται ποιο εύκολα. δέν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην κάμερα η σε κραδασμούς.
    Η επιλογή 720p120fps λειτουργεί πραγματικά? στην δική μου sj cam 5000 το έχω 720p60fps που είναι και τα περισσότερα fps που έχει σαν επιλογή.

  13. #778
    Φίλος...για 45 ευρώ...ούτε του παππά....μια χαρά και η εικόνα και ο ήχος... Δεν ξέρω τι άλλο έψαχνες για 45 ευρώ, αλλά αρκετά καλή η elephone... Καλορίζικη. Επίσης, τα βίντεο, μέσα στην sd κάρτα, στα πόσα γίγα τα σπάει και πόσα λεπτά βίντεο αντιστοιχούνε αυτά τα γίγα? Όσο πιο μεγάλη είναι η ανάλυση και όσο πιο πολλά είναι τα fps, τόσο το καλήτερο. Βέβαια αυτό έχει και 3 αρνητικά, 1ον τρώει πολύ αποθηκευτικό χώρο, 2ον τρώει μπαταρία και 3ον ορισμένες κάμερες παρουσιάζουνε υπερθέρμανση (ειδικά όταν είναι μέσα σε προστατευτικές-αδιάβροχες θήκες). Το youtube πλέον δεν χαλάει την ποιότητα. Όπως είναι έτσι στο ανεβάζει.
    Τελευταία τροποποίηση από H.A.Balafoutre; 15/02/2017 στις 09:27.
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  14. #779
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Σε αρκετά σημεία του βίντεο υπάρχει πιξελάρισμα στην εικόνα, στην χωμάτινη διαδρομή φαίνεται ποιο εύκολα. δέν ξέρω αν αυτό οφείλεται στην κάμερα η σε κραδασμούς.
    Η επιλογή 720p120fps λειτουργεί πραγματικά? στην δική μου sj cam 5000 το έχω 720p60fps που είναι και τα περισσότερα fps που έχει σαν επιλογή.
    Ναι υπάρχει έντονο πιξελάρισμα, αλλά το παρουσιάζει μόνο στο youtube. Στο βίντεο που αποθηκεύει η κάμερα στην sd, παίζοντας το στον υπολογιστή με bsplayer, δεν υπάρχει πιξέλιασμα. Αντιθέτως, το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλύτερο. Μπορώ να πω ότι διακρίνεις καθαρά, αυτήν την ζωντανή κίνηση που σου δίνουν τα 60fps.

    Η επιλογή 720p120fps λειτουργεί εν μέρη, ναι μεν η κίνηση είναι αρκετά καλό slowmotion, η ανάλυση όμως δεν είναι 720p. Θα έλεγα καλύτερα ότι είναι 480p.

    Κοίτα, σχετικά με αναλύσεις, θα έλεγα ότι η 1080p30fps είναι η καλύτερη περίπτωση, τουλάχιστον για την elephone, δεδομένου ότι κάνει καλή κατανάλωση μπαταρίας σε συνδυασμό με χαμηλής χωρετικότητας αρχεία (σε σχέση πάντα με το 1080/60 και 2Κ/30.

  15. #780
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από H.A.Balafoutre Προβολή μηνύματος
    Φίλος...για 45 ευρώ...ούτε του παππά....μια χαρά και η εικόνα και ο ήχος... Δεν ξέρω τι άλλο έψαχνες για 45 ευρώ, αλλά αρκετά καλή η elephone... Καλορίζικη. Επίσης, τα βίντεο, μέσα στην sd κάρτα, στα πόσα γίγα τα σπάει και πόσα λεπτά βίντεο αντιστοιχούνε αυτά τα γίγα? Όσο πιο μεγάλη είναι η ανάλυση και όσο πιο πολλά είναι τα fps, τόσο το καλήτερο. Βέβαια αυτό έχει και 3 αρνητικά, 1ον τρώει πολύ αποθηκευτικό χώρο, 2ον τρώει μπαταρία και 3ον ορισμένες κάμερες παρουσιάζουνε υπερθέρμανση (ειδικά όταν είναι μέσα σε προστατευτικές-αδιάβροχες θήκες). Το youtube πλέον δεν χαλάει την ποιότητα. Όπως είναι έτσι στο ανεβάζει.
    Είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την κάμερα, τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Θα κάνω και άλλη μία δοκιμή οσωνούπω, αυτή τη φορά πάνω στο κράνος.

    Τα βίντεο τα σπάει περίπου στα 3,6 γίγα, και στη χωρετικότητα αυτή, σε 1080/60 αντιστοιχεί σε περίπου15λεπτά. Μόλις κλείσει το ένα κλίπ, αυτόματα ανοίγει άλλο. Όταν ένωσα τα δύο κλιπ του βίντεο που ανέβασα, παρατήρησα μία πολύ μικρή παύση στην ένωσή τους (ίσως 0,1δλ).

    Πάντως φίλε σχετικά με το youtube, έχω να πω πως αλοίωσε αρκετά την ποιότητα. Αυτό είναι ολοφάνερο και οπτικά σε σχέση με το πως μου παίζει το βίντεο στον υπολογιστή, αλλά και εάν προσπαθήσεις να κατεβάσεις το βίντεο από το youtube, θα δεις ότι είναι περίπου 800mb, σε σχέση με τα περίπου 3,85 γίγα που είναι το αρχείο mp4 που αποθηκεύει η κάμερα στην κάρτα sd.

    Η συμπίεση δηλαδή που κάνει το youtube, αλοιώνει το βίντεο.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF