Σελίδα 53 από 77 ΠρώτοΠρώτο ... 343484950515253545556575863 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 781 έως 795 από 1148

Θέμα: action camera

  1. #781
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Δοκίμασε να φορμάρεις την κάρτα σε exFAT αντί FAT32. Αν το υποστηρίζει η κάμερά σου, δε θα "σπάει" τα αρχεία σε κομμάτια των ~4GB.

    Το YouTube κωδικοποιεί με έμφαση στο streaming speed, όχι την ποιότητα. Ειδικά αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνεις με το βίντεό σου. Παρ'όλα αυτά δώσ'του μερικές ώρες, μπορεί να φτιάξει η ποιότητα (ναι, το κάνει και αυτό το YT).
    Life begins at 45°.

  2. #782
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την κάμερα, τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Θα κάνω και άλλη μία δοκιμή οσωνούπω, αυτή τη φορά πάνω στο κράνος.

    Τα βίντεο τα σπάει περίπου στα 3,6 γίγα, και στη χωρετικότητα αυτή, σε 1080/60 αντιστοιχεί σε περίπου15λεπτά. Μόλις κλείσει το ένα κλίπ, αυτόματα ανοίγει άλλο. Όταν ένωσα τα δύο κλιπ του βίντεο που ανέβασα, παρατήρησα μία πολύ μικρή παύση στην ένωσή τους (ίσως 0,1δλ).

    Πάντως φίλε σχετικά με το youtube, έχω να πω πως αλοίωσε αρκετά την ποιότητα. Αυτό είναι ολοφάνερο και οπτικά σε σχέση με το πως μου παίζει το βίντεο στον υπολογιστή, αλλά και εάν προσπαθήσεις να κατεβάσεις το βίντεο από το youtube, θα δεις ότι είναι περίπου 800mb, σε σχέση με τα περίπου 3,85 γίγα που είναι το αρχείο mp4 που αποθηκεύει η κάμερα στην κάρτα sd.

    Η συμπίεση δηλαδή που κάνει το youtube, αλοιώνει το βίντεο.
    Κοίταξε εδώ: https://support.google.com/youtube/answer/91449?hl=el

  3. #783
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ειδικά αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνεις με το βίντεό σου.
    Αν θέλεις, εξήγησε τι εννοείς.

  4. #784
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Τι codecs, bitrate έχεις επιλέξει.

    Δες εδώ τα προτεινόμενα: https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=en
    Life begins at 45°.

  5. #785
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giannis1070 Προβολή μηνύματος
    Είμαι αρκετά ικανοποιημένος με την κάμερα, τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Θα κάνω και άλλη μία δοκιμή οσωνούπω, αυτή τη φορά πάνω στο κράνος.

    Τα βίντεο τα σπάει περίπου στα 3,6 γίγα, και στη χωρετικότητα αυτή, σε 1080/60 αντιστοιχεί σε περίπου15λεπτά. Μόλις κλείσει το ένα κλίπ, αυτόματα ανοίγει άλλο. Όταν ένωσα τα δύο κλιπ του βίντεο που ανέβασα, παρατήρησα μία πολύ μικρή παύση στην ένωσή τους (ίσως 0,1δλ).

    Πάντως φίλε σχετικά με το youtube, έχω να πω πως αλοίωσε αρκετά την ποιότητα. Αυτό είναι ολοφάνερο και οπτικά σε σχέση με το πως μου παίζει το βίντεο στον υπολογιστή, αλλά και εάν προσπαθήσεις να κατεβάσεις το βίντεο από το youtube, θα δεις ότι είναι περίπου 800mb, σε σχέση με τα περίπου 3,85 γίγα που είναι το αρχείο mp4 που αποθηκεύει η κάμερα στην κάρτα sd.

    Η συμπίεση δηλαδή που κάνει το youtube, αλοιώνει το βίντεο.
    Μάλιστα.

    3.6γίγα σε 1080/60 και 15 λεπτά βίντεο.....????

    Εμένανε η xiaomi yi σε 720/50 όταν ξεκίνησα τις δοκιμές, μου βγάζει 2 γίγα και 22λεπτά, το ίδιο και στα 1080/30, τελικά επέλεξα τα 1080/30, διότι η σχέση χώρου/μπαταρίας/ποιότητας.....είναι πιστεύω η καλήτερη. 1ώρα και 35λεπτών συνεχούς λήψης. Και όντως, η διακοπή των βίντεο....είναι σχεδόν αδιόρατη από εμάς τους ερασιτέχνες...βεβαίως βεβαίως....

    Όμως, όπως το έχω γράψει και παραπάνω, με άλλη κάμερα φίλου rollei500 για την ίδια ανάλυση 720/50 του δεσμεύει 2γίγα για 10λεπτά βίντεο. Η διαφορά είναι εμφανής υπέρ της rollei500...όμως καταλήγουμε πως με τις φηφιακές κάμερες, με σχετικά χαμηλή τιμή στην αγορά...τα codecs...κάνουνε τη διαφορά. Μετά το πως σταθεροποιείται η κάμερα πάνω στη μηχανή-κράνος-οπουδήποτε έχει επίσης σημασία, ώστε να μην έχει διάφορους συντονισμούς ή/και θορύβους και να δημιουργεί έξτρα buffer στο μικρόφωνο ή στον φακό.... Πάντως, στο youtube....και τα 2 βίντεο δεν παρουσίασαν αλλοίωση τέτοια ώστε να πω πως είναι άλλο βίντεο. Αν εσένα σε 1080/60 η μπαταρία κρατάει 1+ώρα...είναι άψογα πιστεύω...διότι έχεις και μεγάλη διάσταση εικόνας και λεπτομέρια και κρατάει η μπαταρία...απλώς μια μεγαλήτερη κάρτα είναι απαραίτητη. Όπως και να το κάνουμε, λύσεις υπάρχουνε για όλα τα γούστα. Τα 4Κ δε μου λένε κάτι...αλλά τα 1080 σε 60φπς...είναι πιστεύω must. Κι από εκεί και πέρα...τα codecs κάνουνε όλο το παιχνίδι.

    Δείγμα xiaomi yi
    https://www.youtube.com/watch?v=2jfjNnxyib0

    Δείγμα rollei500 στις ίδιες συνθήκες.
    https://www.youtube.com/watch?v=vSAEcFa0rB4&t=205s

    Εδώ δείγμα gopro, η 1η η καλή, σε διαφορετικές συνθήκες φωτός, πάνω κι εμπρός στη ζελατίνα, ενώ οι άλλες είναι πίσω από τη ζελατίνα. Πάλι σε 720/50.
    https://www.youtube.com/watch?v=T4ciuNi-br4
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  6. #786
    Το φιλαράκι μου που μου πούλησε την xiaomi yi και τώρα έχει gopro, που τα έχει ψάξει ενδελεχώς...δεν το βλέπω να γράφει....
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  7. #787
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Παρακολουθώ όμως

  8. #788
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Πριν λίγο μου έσκασε αυτή η διαφήμιση


    Νομίζω ότι θα σου αρέσει το SJ4000 2.0inch Waterproof Sports DV Action Full 1080P Car Video Camera. Πρόσθεσέ το στη λίστα επιθυμιών σου!http://www.wish.com/c/5656a5c26a9b4d3233481909

    Τι παίζει?
    Την ξέρει κανένας?

  9. #789
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LogOutGoRide Προβολή μηνύματος
    Παρακολουθώ όμως
    He is ALIVE!!!!!!!!
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  10. #790
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Αγοράστηκε η παρακάτω σε ακρως δελεαστικη τιμη με το που τη φέραμε στο μαγαζί......Σκ πρώτα να μάστερ καλά θα ανεβάσω εντυπώσεις..

    http://www.midlandeurope.com/en/prod...rato-br--c1236
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #791
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Πριν λίγο μου έσκασε αυτή η διαφήμιση


    Νομίζω ότι θα σου αρέσει το SJ4000 2.0inch Waterproof Sports DV Action Full 1080P Car Video Camera. Πρόσθεσέ το στη λίστα επιθυμιών σου!http://www.wish.com/c/5656a5c26a9b4d3233481909

    Τι παίζει?
    Την ξέρει κανένας?
    Αντιγραφη sjcam 4000 ειναι, στα 19+6 μεταφορικα 199 αρχικη , έχω φίλους που με έχουν πρήξει με αυτο το σάιτ αλλα

  12. #792
    Μέλος Το avatar του/της giannis1070
    Εγγραφή
    14/12/2013
    Μηνύματα
    74
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mankam Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για το link, αλλά νομίζω λέει οδηγίες πως να παρακολουθήσεις βίντεο, όχι πως να ανεβάσεις.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τι codecs, bitrate έχεις επιλέξει.

    Δες εδώ τα προτεινόμενα: https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=en
    Συμβαδίζω με όλα εκτός από το bitrate, το οποίο πρέπει να το κατεβάσω στα 12mbs, από τα 31,4mbs που είναι τώρα. Δεν θα αλοιωθεί όμως η ανάλυση? Γνωρίζεις κάποιο πρόγραμμα (windows) το οποίο να κάνει αυτή τη μετατροπή?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	media.jpg 
Προβολές:	137 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	378772

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από H.A.Balafoutre Προβολή μηνύματος
    Αν εσένα σε 1080/60 η μπαταρία κρατάει 1+ώρα...είναι άψογα πιστεύω...διότι έχεις και μεγάλη διάσταση εικόνας και λεπτομέρια και κρατάει η μπαταρία...απλώς μια μεγαλήτερη κάρτα είναι απαραίτητη. Όπως και να το κάνουμε, λύσεις υπάρχουνε για όλα τα γούστα. Τα 4Κ δε μου λένε κάτι...αλλά τα 1080 σε 60φπς...είναι πιστεύω must. Κι από εκεί και πέρα...τα codecs κάνουνε όλο το παιχνίδι. [/url]
    Έκανα μία δοκιμή σήμερα να δω πόσο διαρκεί η μπαταρία σε ανάλυση 1080/60. Το αποτέλεσμα είναι 88 λεπτά, και το μέγεθος βίντεο 19,7gb. Αύριο θα κάνω το ίδιο σε 1080/30 και 720/60. Με ενδιαφέρει να δω διαφορές σε αναλύσεις και κατανάλωση μπαταρίας.

    Το 4Κ δεν το τσεκάρω καν, δεδομένου ότι με τα 15fps, είναι μια μπαρούφα και μισή. Το έχουν βάλει μόνο και μόνο να κοτσάρουν το 4Κ στην συσκευασία της κάμερας για διαφήμιση. Κινέζικες κουτοπονηριές. 'Ασε που για να δεις πραγματικό 4Κ, χρειάζεσαι οθόνη η οποία υποστηρίζει 4Κ και αυτές στοιχίζουν αρκετά.

  13. #793
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Αγοράστηκε η παρακάτω σε ακρως δελεαστικη τιμη με το που τη φέραμε στο μαγαζί......Σκ πρώτα να μάστερ καλά θα ανεβάσω εντυπώσεις..

    http://www.midlandeurope.com/en/prod...rato-br--c1236
    πολυ μετρια αν σκεφτεις οτι με 45-50ευρω πηρα την elephone explorer 4k με 170 μοιρες γωνια αντι 150 της μιντλαντ. για 4Κ ουτε λογος ουτε στη δικη μου ουτε στη δικη σου στα 10 καρε, ειναι αστειο..στα 1080 ομως με 60 καρε ειναι κορυφη..το βραδυ μου τα χαλαει λιγο και ειναι και λογικο. το πρωι ομως ανετα συναγωνιζεται go pro...Ενδεικτικα τσεκαρε απο το καναλι μου αν θες βιντεο νυχτα με τη μηχανη, κατω απο τη θαλασσα και ενα βιντεο που ημουν στα χιονια προ ημερων.

    https://www.youtube.com/channel/UCfa...2jUQdHIfJzDVrQ

    εκανα πολυ ερευνα πριν παρω μια χαμηλου ''βεληνεκους'' καμερα και οχι gopro γιατι ηθελα να δω και αν μου αρεσει η φαση αλλα τελικα αποδεικνευεται αστερι παντα μιλωντας για τα χρηματα της..η μιντλαντ η συγκεκριμενη υποτιθεται ειναι και το κορυφαιο μοντελο της σειρας Η.

  14. #794
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Είμαι της άποψης ότι πληρώσεις παίρνεις...τη συγκεκριμένη λόγο δουλειάς την πήρα σε υπερφοβερη τιμή ενω η αρχικη ειναι κοντα στα 200 οπότε δε με καίει ιδιαίτερα κάτι άλλο...όσον αφορά τα υπόλοιπα περνάω έτσι μιας και έχω και την sj4000 σαν προηγούμενη εμπειρία και σκέψου με καλύπτει μια χαρά..Αυτά...ο μόνος λόγος που θα αγόραζα κάτι άλλο είναι μια gopro γιατι όπως είπα.....ότι πληρώσεις παίρνεις προσωπική άποψη και...νόμος σε όλα...

    Τώρα η midland να τη δίνει τόσο και να είναι εφάμιλλη μιας κινέζικης με 50 ευρώ.......κάτι δε μου κάθεται καλά...Οι εντυπώσεις μου θα ναι σε σύγκριση με την sj4000 οπότε ειδομεν από σκ
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #795
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Είμαι της άποψης ότι πληρώσεις παίρνεις...τη συγκεκριμένη λόγο δουλειάς την πήρα σε υπερφοβερη τιμή ενω η αρχικη ειναι κοντα στα 200 οπότε δε με καίει ιδιαίτερα κάτι άλλο...όσον αφορά τα υπόλοιπα περνάω έτσι μιας και έχω και την sj4000 σαν προηγούμενη εμπειρία και σκέψου με καλύπτει μια χαρά..Αυτά...ο μόνος λόγος που θα αγόραζα κάτι άλλο είναι μια gopro γιατι όπως είπα.....ότι πληρώσεις παίρνεις προσωπική άποψη και...νόμος σε όλα...

    Τώρα η midland να τη δίνει τόσο και να είναι εφάμιλλη μιας κινέζικης με 50 ευρώ.......κάτι δε μου κάθεται καλά...Οι εντυπώσεις μου θα ναι σε σύγκριση με την sj4000 οπότε ειδομεν από σκ
    ωραιος! αναμενω εντυπωσεις. παντως να ξερεις η ελεφον ειναι καλη και επωνυμη..υπαρχουν κ κατι αλλες ακυρες χωρις ονομα που απλα ειναι action cams. ανεβασε και βιντεο αν μπορεις να δουμε τι παιζει

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF