Σελίδα 67 από 77 ΠρώτοΠρώτο ... 17576263646566676869707172 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 991 έως 1.005 από 1148

Θέμα: action camera

  1. #991
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Για 1080p/60, οτιδήποτε από 30 MBps και πάνω είναι αρκετό. Επειδή έχεις πιο γρήγορη κάρτα, δε σημαίνει ότι θα γράφει πιο γρήγορα.

    Σου είχα υποσχεθεί μια κάρτα ε; Απλά σκεφτόμουν μήπως την κρατήσω για backup, αλλά αν τη θες ακόμα, δική σου.
    Life begins at 45°.

  2. #992
    Το αστείο εν προκειμένω με τις κάρτες είναι πως τα 45ΜΒ/ς και τα 80ΜΒ/ς έχουν ίδια τιμή. Άρα γιατί να μην πάρεις την πιο σβέλτη;

  3. #993
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Να την πάρεις, φυσικά. Αλλά θα την αξιοποιήσεις μόνο όταν η συσκευή χρειαστεί την υψηλότερη ταχύτητα.

    Επίσης έχε στο νου σου ότι οι ονομαστικές ταχύτητες από τις πραγματικές συχνά διαφέρουν.
    Life begins at 45°.

  4. #994
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Το αστείο εν προκειμένω με τις κάρτες είναι πως τα 45ΜΒ/ς και τα 80ΜΒ/ς έχουν ίδια τιμή. Άρα γιατί να μην πάρεις την πιο σβέλτη;
    Οι 64αρες "αργές" είναι κάτω απο τα 30 ευρώ πάντως. Νομίζω οτι μετά είναι θέμα αν προτιμάς πιο μεγάλη η πιο γρήγορη

  5. #995
    ναι οι UHS1 είναι κάτω από 30 "κατόπιν παραγγελίας" και ετοιμοπαράδοτες πρακτικά όσο είναι και οι UHS3. Οπότε δεν τίθεται ζήτημα.

  6. #996
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rouvasi Προβολή μηνύματος
    Δες εδώ https://youtu.be/7hHeo7aCvII πώς έβαλα την δική μου στο GT Air που είναι αρκετά δύσκολο με τις βάσεις.
    Μέχρι 28 Ιουνίου, έχει -25% με το κουπόνι SUMMERSALE στην σελίδα της sugru για την συσκευασία με τα 8 τεμάχια.
    Επανέρχομαι στο θέμα, αν και λίγο νωρίς γιατί ακόμα περιμένω να "δέσει" το Sugru. Έτσι μερικά σχόλια για την διαδικασία, απο κάποιον που το δοκίμασε πρώτη φορά.

    Πρώτον, είναι πολύ πιο εύκολο απο ότι το κάνουν τα βίντεο να φαίνεται, χωρίς να υποτιμώ την προσπάθεια κανενός - ειδικά το βιντεάκι παραπάνω είναι πολύ αναλυτικό.
    Με λίγα λόγια πλένεις τα χέρια σου και καθαρίζεις το σημείο στο κράνος που θα μπεί η βάση, ανοίγεις τα φακελάκια και το πλάθεις όπως είναι η πλαστελίνη, χωρίς ιδιαίτερη προσοχή, αν ξέρεις τι κάνεις σε 5-10 λεπτά είναι έτοιμο.

    Δεύτερον, επειδή το Shoei NXR έχει μεγάλη καμπύλη στο μπροστινό μέρος, σχεδόν το 80% του υλικού το έβαλα στην μεγάλη καμπύλη, το υπόλοιπο 20% στο πάνω μέρος και μετά το πίεσα. Επίσης, αν και τα περισσότερα βιντεάκια δείχνουν 2 φακελάκια, εγώ χρειάστηκα 3 για την κυρτή βάση της SJ5000x - ίσως και σε συνδιασμό με την καμπύλη του κράνους. Δυστυχώς το κατάλαβα αφού είχα ήδη κουμπώσει την βάση, οπότε δεν την αφαίρεσα αλλά το 3ο το έβαλα απο το πλάι και το πίεσα πάνω στο υπάρχον. Με ένα μικρό κατσαβιδάκι "κόβεις" τα σημεία που εξέχουν και πιέζεις ώστε να γίνει ομοιόμορφο.

    Τέλος, παίζει ρόλο το περιβάλλον. Ελπίζω να κάνω λάθος αλλά νομίζω είναι η χειρότερη εποχή για να βάλεις το Sugru στο κράνος, καθώς θέλει θερμοκρασία δωματίου γενικότερα. Εδώ έχει αρκετές τεχνικές πληροφορίες που δεν αναφέρονται στα βιντεάκια συνήθως. Για παράδειγμα, το πόσες ώρες πρέπει να μείνει μέχρι να δέσει εξαρτάται απο το πάχος αλλά και απο την θερμοκρασία του περιβάλλοντος (24 έως 72 ώρες). Και απο ότι γράφει όσο πιο ζέστη έχει τόσο χειρότερα κολλάει. Αύριο που θα αφαιρέσω την μονωτική ταινία που το "σφίγγει" και θα βάλω την κάμερα πάνω θα γράψω νεότερα.. Έχω ακόμα την απορία αν δένει καλά με το υλικό του Shoei ή αν θα πέσει σαν post it

    p.s Η κάμερα είναι όλα τα λεφτά, γράφει άψογα, ειδικά μέσα στο νερό, το application σε Android χειρίζεται την κάμερα απο απόσταση, κατεβάζει βίντεο και φωτογραφίες εύκολα, στο PC επίσης δουλεύει απροβλημάτιστα, τον ήχο ακόμα δεν τον έχω ψάξει κάτι στο οποίο μάλλον υστερεί, αλλά μπορεί να κάνω το mic mod. Για 90 ευρώ και να μου φύγει μαζί με το Sugru δεν θα κλάψω κιόλας
    Τελευταία τροποποίηση από Lumiel; 10/07/2017 στις 22:02.

  7. #997
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Έβαλα μόνο ένα φακελάκι έδεσε σε 24 ώρες και δοκιμάστηκε κανονικά σε ολοήμερη χωρίς να κάνει κιχ ακόμα και σε μεγάλες ταχύτητες ...μια χαρά θα ναι αν το έκανες όπως είπες μη μασάς...
    Throttle that mysterious friend of ours

  8. #998
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Έβαλα μόνο ένα φακελάκι έδεσε σε 24 ώρες και δοκιμάστηκε κανονικά σε ολοήμερη χωρίς να κάνει κιχ ακόμα και σε μεγάλες ταχύτητες ...μια χαρά θα ναι αν το έκανες όπως είπες μη μασάς...
    Ναι μια χαρά φαίνεται να είναι, την έβαλα πάνω και έκανα μερικες δοκιμές σε περπάτημα. Το αρνητικό είναι ότι μόλις κατάλαβα ότι το mount της SJ5000x δίνει πολύ λίγες επιλογές στην θέση της κάμερας... το γωνιακό που έχει στο βιντεάκι ο Γιάννης κάνει θάυματα, αλλά δεν το έχω, μάλλον θα πρέπει να παραγγείλω επιπλέον κομμάτια

  9. #999
    βάση για το πλάι του κράνους υπάρχει; ξέρω βλακεία ερώτηση αλλά...
    η θέση "επάνω κέντρο" θυμάμαι από τον ραντανπλαν ότι δεν τον βόλευε, ο αέρας τραβούσε το κράνος πίσω.

  10. #1000
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    βάση για το πλάι του κράνους υπάρχει; ξέρω βλακεία ερώτηση αλλά...
    η θέση "επάνω κέντρο" θυμάμαι από τον ραντανπλαν ότι δεν τον βόλευε, ο αέρας τραβούσε το κράνος πίσω.
    Υπάρχει σίγουρα, όπως το κάνει ο RJ για παράδειγμα. Πάντως σήμερα που την δοκίμασα πρώτη φορά στο chin mount, δεν ένιωθα το παραμικρό ακόμα και σε 120+ km/h, ούτε σε κινήσεις του κράνους αριστερά δεξιά. Μπορεί να παίζει ρόλο και η καλή αεροδυναμική του SHOEI NXR.

    edit: εκτός και αν το ποστ σου αναφερόταν σε μένα, το πρόβλημα μου είναι ότι όπως την έχω τώρα βλέπω 1 εκατοστό απο την κάμερα συνέχεια μπροστά μου, αλλά δεν είναι και τόσο ενοχλητικό.

  11. #1001
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Κάνενα θέμα και από δω με τη βάση στο πηγούνι..στο πλάι είχα κολλήσει ένα φεγγάρι και δε μου άρεσε που τράβαγε πολύ κράνος απ τη μία μεριά και πάνω στην κορυφή του κράνους ενοχλεί στα 140+...άσε που στο πηγούνι όπου κοιτάς κοιτάει και η κάμερα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  12. #1002
    Chin mount σε SJ5000 λόγω μεγέθους το βλέπω άβολο, λέγοντας μέγεθος εννοώ όπως γίνεται με την αδιάβροχη θήκη (χωρίς αυτήν είναι η μισή αλλά είναι και εκτεθειμένη σε ζουζούνια κλπ δεν νομίζω ότι μου αρέσει η σκέψη). Βέβαια τώρα που βλέπω και το βίντεο που παρέθεσες, ίσως αξίζει να δοκιμάσω με ταινία διπλής στατικά το πως κάθεται. Θα δω.

    Τα straps για το στήθος επειδή είμαι ελαφρά ογκώδης μάλλον δεν κλείνουν στο μέγεθός μου κρίνοντας από τα νούμερα που είδα.

  13. #1003
    Τι κάμερα προτείνετε με Μαξ μπάτζετ 100 ευρώ;
    Δεν θα "γράφει" τόσο σε μηχανή.
    Επίσης, αν μπορεί να συνδέεται με κινητό και να δείχνει εκεί εικόνα,θα ήταν καλό.

  14. #1004
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Προσωπικά με έχει καλύψει η συγκεκριμένη κάμερα στα του
    + η καλη ανάλυση και η σταθερότητα της εικόνας
    + 2 ταχύτητες για slow motion
    + wifi connection (στο κινητό μέσω app)
    + 2 μπαταρίες με αρκετά καλη αυτονομία
    στα αρνητικά
    - ήχος
    Τελευταία τροποποίηση από Billymuse; 08/11/2017 στις 05:21. Αιτία: λάθος λινκ
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #1005
    Μέλος Το avatar του/της todoros78
    Εγγραφή
    22/08/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά με έχει καλύψει η συγκεκριμένη κάμερα στα του
    + η καλη ανάλυση και η σταθερότητα της εικόνας
    + 2 ταχύτητες για slow motion
    + wifi connection (στο κινητό μέσω app)
    + 2 μπαταρίες με αρκετά καλη αυτονομία
    στα αρνητικά
    - ήχος
    επειδή κι εγώ ψάχνομαι για κάμερα κάτω από 100€, βλέπω έχει και τηλεχειριστήριο! όταν λες για τον ήχο?? δεν μπορείς να τον απεργοποιήσεις από την συσκευή?
    (συγνώμη για την "ανάκριση" και ευχαριστώ για τις απαντήσεις)

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF