Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 137

Θέμα: Supra-X 125 Helmin

  1. #46
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2015
    Μηνύματα
    31
    Τι θα γίνει με αυτή τη σέλα ?
    Ελπίζω να υπάρξει και καινούργια πιο μαλακή σε λίγο καιρό

  2. #47
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikolis27 Προβολή μηνύματος
    Τι θα γίνει με αυτή τη σέλα ?
    Ελπίζω να υπάρξει και καινούργια πιο μαλακή σε λίγο καιρό
    Η σέλα φτίαχνεται και γεμίζεται . Το μόνο εύκολο . Απο 30 μέχρι το πολύ 100 €
    Modenas Kriss 125

  3. #48
    ... εντυπώσεων συνέχεια...

    Το μηχανάκι μέσα στην κίνηση του κέντρου είναι φανταστικό, χωράει παντού.
    Συνηθισμένος με το transalp μου φαίνεται παιχνίδι ευελιξίας.
    Η σέλα είναι όντως λίγο σκληρή, αλλά είπαμε ότι αυτό δεν θα προβληματίσει
    κάποιον που δεν θα "ταξιδέψει" με αυτό το μηχανάκι.
    Με δυσκολεύει για την ώρα το λεβιεδάκι των ταχυτήτων, γιατί το πίσω μέρος
    του είναι σχετικά χαμηλό και δυσκολεύομαι στα κατεβάσματα να χρησιμοποιώ
    τη φτέρνα. Αν αλλάξει θέση στο καρέ για να σηκωθεί το πίσω μέρος, τότε
    νομίζω ότι το μπροστά θα πέσει πολύ χαμηλά. Έτσι το δουλεύω με τον παραδοσιακό
    τρόπο, μύτη κάτω, μύτη επάνω. Έτσι όμως, αν δεν φοράς παπούτσι ή μποτάκι
    μοτοσυκλετιστικό, το κάνεις σημάδι στο επάνω μέρος. Αν βρώ άλλο λεβιεδάκι
    που να με βολέψει καλύτερα, ίσως το αλλάξω.
    Τα φώτα είναι αρκετά δυνατά.
    Στίς μεσαίες στροφές του κινητήρα, κάποιο πλαστικό συντονίζει και ακούγεται.
    Με λίγο ψάξιμο πιστεύω να το βρώ.
    Το πλάγιο stand ακόμη δεν έχει έρθει.
    Ο χώρος κάτω από τη σέλα είναι αρκετός. Άνετα χωράει full face κράνος ή
    αντίστοιχα κάποιο μικρό σακίδιο κλπ. Για την ώρα δεν βλέπω να χρειάζομαι
    top case.
    Τα φρένα πολύ καλά, αλλά στίς λακούβες λίγο κοπανάει.
    Παπί είχα πρίν από 20 χρόνια περίπου, ένα A100 δίχρονο της Yamaha, αλλά
    δεν θυμάμαι καθόλου πώς συμπεριφερόταν για να συγκρίνω.

    ...stay tuned...

    Υ.Γ. Πρέπει να βγάλω και καμία βόλτα το Transalp.

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Με 'γειά το μηχανάκι, καλούς δρόμους.

    Αν ο λεβιές είναι ο παλιός των Honda, "διορθώνεται" στραβώνοντας το πίσω μέρος του προς τα επάνω. Λίγο στράβωμα αρκεί, δεν χρειάζεται υπερβολές.

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2015
    Μηνύματα
    3
    Τυχόν βρεις από που προέρχεται ο συντονισμός των πλαστικών και τρίζει, σε παρακαλώ ενημέρωσε, γιατί έχω το ίδιο θέμα και πραγματικά με ενοχλεί φοβερά!!Επίσης, τι λάδι βάζεις στον κινητήρα, γιατί ακούω διάφορα.Ο ήχος του κινητήρα είναι τραχύς, κροταλίζει, έχεις ψιλοκραδασμούς?Κατά τα άλλα, συμφωνώ σε όλες τις παρατηρήσεις σου.

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MOTORIAN Προβολή μηνύματος
    Τυχόν βρεις από που προέρχεται ο συντονισμός των πλαστικών και τρίζει, σε παρακαλώ ενημέρωσε, γιατί έχω το ίδιο θέμα και πραγματικά με ενοχλεί φοβερά!!Επίσης, τι λάδι βάζεις στον κινητήρα, γιατί ακούω διάφορα.Ο ήχος του κινητήρα είναι τραχύς, κροταλίζει, έχεις ψιλοκραδασμούς?Κατά τα άλλα, συμφωνώ σε όλες τις παρατηρήσεις σου.
    Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ ακόμη με το "τρίξιμο", αλλά θα το βρώ, που θα πάει...
    Για το λάδι, μιας και δεν έχω γράψει 1.000 km, δεν έχω κάνει αλλαγή ακόμη.
    Δεν ξέρω αν το πρώτο λάδι το βάζουν εδώ ή από το εργοστάσιο. Πάντως εγώ
    πάντοτε χρησιμοποιώ MOTUL. Στο παπί, 5100 4Τ 10W-30 στήν πρώτη αλλαγή.

    Χμμμ... για το κροτάλισμα που λές, έχω την εντύπωση ότι ίσως ακούγεται η
    εισαγωγή αέρα και αυτό γιατί το φιλτροκούτι το έχει ψηλά μπροστά στή μάσκα.

  7. #52
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    το λεβιε μπορεις να τον στραβωσεις λιγο με ενα καβουρα (καλυτερα να τον ζεστανεις με φλογιστρο πριν το κανεις). 10-30 για λαδι δεν ειναι υπερβολικα μικρη πυκνοτητα? τι προτεινει ο κατασκευαστης? νομιζω 15-50. το μοτερ αυτο δεν συμπαθει χαμηλης πυκνοτητας λαδι να ξερεις.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    το λεβιε μπορεις να τον στραβωσεις λιγο με ενα καβουρα (καλυτερα να τον ζεστανεις με φλογιστρο πριν το κανεις). 10-30 για λαδι δεν ειναι υπερβολικα μικρη πυκνοτητα? τι προτεινει ο κατασκευαστης? νομιζω 15-50. το μοτερ αυτο δεν συμπαθει χαμηλης πυκνοτητας λαδι να ξερεις.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot.png 
Προβολές:	374 
Μέγεθος:	23,5 KB 
ID:	342523

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2015
    Μηνύματα
    3
    Το book service αναφέρει για 10w-30 ή 10w-40, και πάντα ανάλογα τις κλιματολογικές συνθήκες κάθε χώρας.Ο μηχανικός μου, επιμένει για (ημισυνθετικό πάντα) 10w-40 το χειμώνα και 15w-50 το καλοκαίρι και αυτό μέχρι τις 10000 χλμ., που θα έχει στρωθεί οριστικά το παπί.Από εκεί και μετά 15w-50 μόνο.Εγώ σκέπτομαι να βάλω από τώρα 15w-50, αρχής γενομένης από την επόμενη αλλαγή.Τώρα το κροτάλισμα ακούγεται, όταν ανοίγω το γκάζι κατά την εκκίνηση ή εν κινήση όταν το ανοίγω λίγο απότομα,μετά σταματάει.

  10. #55
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    παιδια για να λεει 10W30 αυτο πρεπει να βαλετε.
    το εχουν σχεδιασει να δουλευει με αυτο το ιξωδες.
    αν βαλετε αλλο μαλλον κακο θα κανετε.
    γενικα οσο πιο καινουρια και με μικροτερες ανοχες γινονται τα μοτερ τοσο πιο "λεπτα" λαδια χρησημοποιουν.
    το να βαλεις 20-50 και 15-50 το μονο που θα πετυχει κανεις ειναι να αργει το λαδι να φτασει εκει που πρεπει.
    ειδικα στα κρυα.

  11. #56
    Ας γράψω κι εγώ την κριτική μου, μιας και πρόσφατα το οδήγησα.

    Test Ride λοιπόν από εμένα:

    Η παρουσίαση ενός νέου παπιού ή ενός νέου σκούτερ έχει συνήθως τόσο ενδιαφέρον όσο και η παρουσίαση ενός νέου εκτυπωτή inkjet. Αν δε σε πιάσει χασμουρητό, το πολύ πολύ να ρίξεις μια δεύτερη ματιά. Η όποια καινοτομία εξαντλείται στο σχεδιασμό των πλαστικών, σε κανα extreme αυτοκόλλητο, στα "νέα" πομπέ φανάρια, σε τίποτα φώτα led ή ψευτο-led και σε τέτοια ... ωραία πράγματα.

    Η τελευταία φορά που παπί μου κίνησε το ενδιαφέρον να ασχοληθώ μαζί του περισσότερο από 30 δευτερόλεπτα ήταν όταν η Yamaha παρουσίασε το Crypton X 135. Εκεί μάλιστα, είδα κάθετο κύλινδρο, 4βάλβιδη κεφαλή, υγρόψυξη, μονό αμορτισέρ πίσω. Ετσι μάλιστα. Πήγα και το οδήγησα και πράγματι η αίσθηση που αποκομίζεις είναι ενός ανώτερου παπιού που αξίζει να ασχοληθείς μαζί του.

    Η επόμενη φορά που είπα να ασχοληθώ με παπί ήταν όταν ακούστηκε ότι η Honda τερματίζει την παραγωγή του Innova 125i και πλέον το εργοστάσιο της Honda Ταϋλάνδης (Thai Honda) θα βγάζει μόνο το MSX 125 και άλλα μεγαλύτερα μηχανάκια (νομίζω το CB650F), αναθέτοντας πλέον την παραγωγή του διαδόχου του Innova στη Honda Ινδονησίας (PT - Astra Honda) με τον ίδιο κινητήρα αλλά εντελώς διαφορετικό σουλούπι.

    Το νέο Supra X 125 Helm-in δείχνει σύγχρονο στο μάτι αλλά δεν είναι εντυπωσιακό. Οι καμπύλες που κυριαρχούν πάνω του έχουν στόχο περισσότερο να το συμπαθήσεις και λιγότερο να σε κινητοποιήσει να το οδηγήσεις. Ισως φταίνει και οι σκουρόχρωμοι χρωματισμοί που επέλεξε η Honda αλλά το αποτέλεσμα είναι αρκετά διακριτικό, εν αντιθέσει με τον προκάτοχό του Innova 125i που λανσαρίστηκε το 2007 με το έντονο πορτοκαλο-κόκκινο και το 2010 ξαναπλασαρίστηκε με τον πολύ ενδιαφέρον λευκό. Πιστεύω ότι αν έβγαινε σε ένα πιο φωτεινό χρώμα το Supra X, θα ήταν καλύτερο το αισθητικό αποτέλεσμα.

    Πάμε παρακάτω τώρα:

    Κατεβάζω το παπί από το διπλό στάντ (πλαϊνό δεν είχε, θα το έβαζαν στην πορεία) και βάζω το πραγματικά τεράστιο (και άχαρο) κλειδί στη κλειδαριά, η οποία έχει και το μίνι συστηματάκι ασφαλείας που απαιτεί προηγουμένως να γυρίσεις (με την εξάγωνη προεξοχή στη λαβή του κλειδιού) το λαμάκι που φράζει την τρύπα της κλειδαριάς, προς αποτροπή του να στο κλέψουν με παραβίαση της κλειδαριάς με κατσαβίδι.

    Η θέση οδήγησης είναι κλασική Honda (όλα είναι εκεί που πρέπει) αλλά με μια εσανς ... Kawasaki (τα γκριπ είναι ελαφρώς κυρτά προς με μέσα, δηλ. προς το σώμα του αναβάτη, θυμίζοντας Kaze R).

    Ο κινητήρας έρχεται αμέσως σε λειτουργία και ο ψεκασμός δε με απασχόλησε καμία στιγμή όσο αργά και νωχελικά κι ας πας (εκεί φαίνεται ο καλός ψεκασμός). Αν σε κάτι η Honda έχει καλό όνομα, αυτό είναι σίγουρα η τροφοδοσία. Και ο λόγος έχει ονοματεπώνυμο: Keihin. Εγγύηση.

    Το δούλεμα του κινητήρα είναι ακριβώς το ίδιο με του Innova 125i, διότι ο κινητήρας είναι ακριβώς ο ίδιος κι ας έχει αλλάξει το δεξί καπάκι και η μανιβέλα. Δεν είναι ο κινητήρας που θα θυμάσαι για τη δύναμή του αλλά για το ροπή του. Κρατάει άνετα τα χιλιόμετρα που μαζεύεις αλλά δεν έχει έκρηξη. Ο κύριος προσανατολισμός του πηγάζει από την ίδια την υποτετράγωνη αρχιτεκτονική του: Ρολάρει γλυκά και άνετα στις χαμηλές σ.α.λ. και κινείται άνετα στον ανοιχτό δρόμο αλλά δεν έχει γρήγορα ανοίγματα ούτε σε τραβάει να τον οδηγείς με σπορ διάθεση. Ο θόρυβός του είναι μπάσος και χαμηλός και το μήνυμα που σου δίνει είναι ότι αποδίδει καλύτερα μακριά από το άνω όριο στροφών, καθώς οι γεμάτες μεσαίες στροφές του και μακριά κλιμάκωση του κιβωτίου σε κάνουν να προτιμάς τους τουριστικούς ρυθμούς.

    Μιας και είπα για το κιβώτιο: Ιδιο και απαράλλαχτο με το Innova. Μαλακό και με σωστή σύμπλεξη.

    Ένα από τα πράγματα που τσέκαρα επίσης ήταν και το θέμα των τριγμών, καθώς τα Innova είχαν κακές περγαμηνές σε αυτόν τον τομέα. Σκόπιμα πήγα το Supra σε γρανιτόδρομο για να δω τι παίζει. Λοιπόν, "δεν παίζει" τίποτα, δηλ. δεν τρίζει τίποτα και η αίσθηση είναι συμπαγής. Το μηχανάκι βέβαια που οδήγησα ήταν ολοκαίνουριο με καμιά 200αριά χιλιόμετρα στο κοντέρ.

    Στην αντίπερα πλευρά, δε μου άρεσαν οι καθρέφτες (κατώτεροι από του Innova) και το κάλυμμα της σέλας (φθηνότερης υφής από του Innova). Ωστόσο, η σέλα είναι πολύ φαρδιά (σκουτεροφέρνει λόγω του πλάτους της).

    Τα φρένα είναι πολύ καλά και ο ενδοιασμός μου για τη μονοπίστονη δαγκάνα μπροστά (εν αντιθέσει με τη διπίστονη του Innova) ξεπεράστηκε, καθώς είδα ότι έχει επαρκή δύναμη και αίσθηση ενώ και η επιλογή του επώνυμου πίσω δισκόφρενου (Nissin) είναι καλό ποντάκι υπέρ του.

    Συμπέρασμα: Η Honda έριξε στην ελληνική αγορά (στην υπόλοιπη Ευρώπη δεν είδα να πωλείται, τουλάχιστον από τα site που έψαξα) ένα παπί που έθεσε τρία νέα στάνταρ:

    1) Χώρος κάτω από τη σέλα. Σοβαρός χώρος.

    2) Δισκόφρενο πίσω. Σοβαρό δισκόφρενο, επώνυμο και όχι σαχλαμάρα.

    3) Μεγάλο ρεζερβουάρ. Αραιότεροι ανεφοδιασμοί.

    Δεν έπαιξε με το θέμα "επιδόσεις", αφήνοντας το Crypton X μονόδρομο για όποιον ψάχνει το κάτι παραπάνω σε δύναμη αλλά πόνταρε στον τομέα "βολικό στην καθημερινότητα" και εκεί θα κριθεί.
    Κώστας.
    "Το ταξιδεύειν εστί φιλοσοφείν"

  12. #57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από αιγαιοπλόος Προβολή μηνύματος
    Το δούλεμα του κινητήρα είναι ακριβώς το ίδιο με του Innova 125i, διότι ο κινητήρας είναι ακριβώς ο ίδιος κι ας έχει αλλάξει το δεξί καπάκι και η μανιβέλα.
    Κάπου διάβασα ότι το μοτέρ του supra έχει υδραυλικό τεντωτήρα της καδένας του εκκεντροφόρου.

  13. #58
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    δεν ξερω σιγουρα, αλλα νομιζω μηχανικος ειναι ο τεντωτηρας. εφοσων το μοτερ ειναι ιδιο με του ιννοβα γιατι η εταιρια προτεινει 10-30 λαδι αραγε? το μοτερ αυτο δε συμπαθει τετοια λαδακια. βεβαια κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι, οποτε βαλτε αυτο που προτεινει.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  14. #59
    10 W 40 είναι το ιξώδες που βάζω στο Innova της γυναίκας μου και είναι μια χαρά. Και στο Supra που έχει ίδιο μοτερ, αυτό το ιξώδες θα έβαζα.

    Πιο χοντρό λάδι δε χρειάζεται. Οι ανοχές των σύγχρονων κινητήρων είναι μικρότερες από το παρελθόν και τα πιο χοντρά λάδια (π.χ. 20 W 50 που βάζαμε οι παλαιότεροι τη δεκαετία του ΄90) αργούν να φτάσουν να λιπάνουν γρήγορα κάθε σημείο του κινητήρα.

    Και θυμίζω ότι η μέγιστη ζημιά στον κινητήρα γίνεται όταν είναι κρύος.

    Προσωπικά, σεβόμενος κάθε επιλογή του αναβάτη να έχει άλλη γνώμη, προτιμώ τα λάδια της μοτοσυκλέτας μου να έχουν ακριβώς το ιξώδες που λέει ο κατασκευαστής. Μάρκα επιλέγω εγώ αλλά ιξώδες και API μόνο ό,τι λέει το manual.
    Κώστας.
    "Το ταξιδεύειν εστί φιλοσοφείν"

  15. #60
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    @αγαιοπλοος, και εγω με βαση τον κατασκευαστη δουλευω, αλλα το μοτερ του ιννοβα ειναι "περιεργο". τσιμπαει λιγο λαδακι αν βαλει μικρη πυκνοτητα (ειχα ιννοβα και ειχα πειραματιστει αρκετα). ναι μεν δουλευει καλυτερα το σασμαν και το μοτερ γενικα, αλλα αν το εχεις ολη μερα στην κινηση πχ ντελιβερι στα 1000χλμ θα θελει αλλαγη γιατι θα εχει χασει τις ιδιοτητες του. με το 20-50 εκανα 2.5κ χλμ και εβγαινε σε καλη κατασταση το λαδι.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. innova 125..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 13:57
  2. Fx 125
    από GIORGIO MORODER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 14:56
  3. daytona 125
    από gRim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 17:48
  4. Crm 125 97'
    από AmIinside? στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2004, 18:01
  5. Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2004, 07:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF