Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 137

Θέμα: Supra-X 125 Helmin

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Το 90αρι που ειχα 15 χρονια, στους ιδιους δρομους κυκλοφορουσε και δεν ετριζε τιποτα.
    Η ποιοτητα εχει πεσει, δυστυχως.
    Η ποιοτητα εχει πεσει φιλε μου γενικως. Ακομα και στα αυτοκινητα που ολα θελουν φλατζα κεφαλης στα 100.000 χλμ. Για να επσιστρεψουμε στα παπια και εγω ειχα το astrea grand και δεν ετριζε τιποτα. Τα νεα ομως αντι για ποδια ενα μονοκοματο πλαστικο που ειχαν τα παλια παπακια, εχουν διπλα πλαστικα καπακια. Τα παπια τωρα κοντευουν να φτασουν τα σκουτερ σε πλαστικα. Εχουν αλλη φιλοσοφια κατασκευης. Οι κατασκευαστες θελουν να δωσουν λιγο πολυτελεια στους αγοραστες μιας και αυτοι το ζητανε. Και αυτο τα κανει ποιο ευπαθη. Παλια με ενα παπι εκανες για να σπασεις πλακα... μοτοκρος και επεφτες και στον δρομο και δεν ετριζε τιποτα. Τωρα πρεπει να του συμπεριφερεσαι με συνεση. Ασε που οσο και καλο να ειναι ενα μοντερνο παπι μετα απο μια στουκα ολοι μα ολοι θα του βαλουν ιμιτασιον πλαστικα...τα οποια φυσικα θα τριζουν...

    Για να γυρισουμε στο θεμα μας θεωρω το supra εξαιρετικο παπι. Ειναι το καλυτερο παπι που εχω καβαλησει και μακραν το ποιο τουρινγκ απο ολα. Το μεγαλο μεγεθος η ανετη σελα το cbs του δινουν μια νοτα απο σκουτερ και αυτο φαινεται στον δρομο. Εχω κανει και 200 χλμ με μια μερα στην αθηνα σε commuting. Eπισης 70 χλμ βραδινη δικαβαλη βολτα με 185 κιλα φορτιο (η honda στο manual βαζει οριο τα 170) . Ολα αυτα εγιναν πολυ ανετα σε σχεση με ολα τα παπια που ειχα πριν και πολυ ποιο ανετα απο ενα θεοβαρο kawasaki er 500 που ειχα παλια (φυσικα ομως ποιο υπομονετικα). Το σημαντικοτερο ολων ηταν οτι οταν επεστρεψα σπιτι και πηγα να σβησω τον κινητηρα ολα δουλευαν και ακουγοντουσαν αψογα.

    Προσωπικα το δικο μου ειναι πολυ στιβαρο με εξαιρετικη ποιοτητα κυλισης. Προσοχη ομως ειμαι πρωτο χερι. Το παπι εχει 8000 χλμ και εχει χρησιμοποιηθει επαγγελματικα. Δεν εχει χρησιμοποιηθει για καγκουριες η εχει φαει χυμα.
    Τελευταία τροποποίηση από mia_zoi_kawa; 17/11/2018 στις 16:40.

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Christos ktm R
    Εγγραφή
    03/03/2012
    Μηνύματα
    206
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Το 90αρι που ειχα 15 χρονια, στους ιδιους δρομους κυκλοφορουσε και δεν ετριζε τιποτα.
    Η ποιοτητα εχει πεσει, δυστυχως.
    το εχω ακομα κ μετα απο 19 χρονια κ 50000χιλιαδες μιλια εξακολουθει να μην τριζει,το μονο κακο ειναι οτι εχει ξεθωριασει

  3. #123
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Το 90αρι που ειχα 15 χρονια, στους ιδιους δρομους κυκλοφορουσε και δεν ετριζε τιποτα.
    Η ποιοτητα εχει πεσει, δυστυχως.
    εχεις δικιο...
    θεωρω ομως πως και τα πλατικα εχουν γινει ακαμτα...πολυ σκληρα με αποτελεσμα να σπανε και πιο ευκολα

  4. #124
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2017
    Μηνύματα
    2
    Από το τελευταίο μου post έχω κάνει συνολικά 21Κ χιλιόμετρα. Στα 10Κ μου έβγαλε ρουλεμάν τιμονιού.
    Έχω μία ερώτηση, όλο το χειμώνα όταν ανοίγω την τάπα λαδιού για έλεγχο στάθμης βρίσκω λευκό παχυρευστό υγρό να καλύπτει όλη την τάπα-δείκτη.
    Υποψιάζομαι ότι δεν λειτουργεί το σύστημα αναθυμιάσεων στο supra x .
    Έχει κανείς άλλος ιδέα;

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Λευκο παχυρευστο υγρο στην ταπα λαδιου σε αεροψυκτο μηχανακι;

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    υγρασια της ατμοσφαιρας μαζι με ατμους λαδιου ειναι
    πιθανον υπαρχει ταπωμενο σωληνακι στο φιλτροκουτι που τα μαζευει και θελει αδειασμα

  7. #127
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2018
    Μηνύματα
    2
    Kαλησπερα , δεν μπορεσα να βρω να βρω αν το helmin εχει φιλτρο βενζινης?

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tim102 Προβολή μηνύματος
    Kαλησπερα , δεν μπορεσα να βρω να βρω αν το helmin εχει φιλτρο βενζινης?
    Λογικά θα έχει.Για να το εξακριβώσεις στα σίγουρα ρώτα ή πάρε τηλ σε καμιά αντιπροσωπεία στο συνεργείο η στα ανταλλακτικά.Άλλα μην σε νοιάζει καθόλου για να το αλλάξεις έαν είναι καινούργιο το μηχανάκι από τώρα, εκτός κι αν σου βούλωσε.Στο δικό μου το innova μετα απο 15 χρόνια και 110000 χιλιόμετρα δεν το έχω αλλάξει ποτέ!

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GRR
    Εγγραφή
    08/12/2019
    Μηνύματα
    209
    Τελικά το άλλαξα προχθές το φίλτρο βενζίνης στο innova από μόνος μου.Κόστος ανταλλακτικού 0,80 ευρώ

  10. #130
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2021
    Μηνύματα
    3
    Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούργιος στην παρέα και παρόλο που κοντεύω στα 40 τώρα ξεκινάω με τα μηχανάκια. Πήρα το SupraX 125cc (μοντέλο 2020) και δεν μπορώ να βρω τις λάμπες που φοράει η μηχανή. Συγκεκριμένα ψάχνω για τις τρεις μπροστινές λάμπες. Μήπως κάποιος έχει λίστα με τα φώτα, τι λάμπα χρησιμοποιεί η καθεμία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Thomas.

  11. #131

  12. #132
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2021
    Μηνύματα
    3
    Καλημέρα παρέα.
    Θέλω να αλλάξω την λάμπα στο SupraX 125cc σε led, αλλά ότι και να βάλω μου τις καίει. Έβαλα 4-5 λάμπες από 9 μέχρι και 30W και όλες καίει μέσα σε 2 λεπτά. Κοιτάζω και τα άλλα SupraX στο δρόμο και δεν βλέπω να έχει κανείς led λάμπα. Τι μπορεί να φταίει?

  13. #133
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    ανορθωτής
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #134
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/08/2021
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ. Να το ελέγξω / αλλάξω.

  15. #135
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2022
    Μηνύματα
    2
    Καλησπέρα παρεα .. νέο μέλος εδω .. καλός σας βρήκα!!
    Αμορτισέρ πίσω είναι το ερώτημα μ..
    Βασικα να το μαλάκωσω θέλω γιατι είναι κούτσουρο το (50,000κμ) μηχανάκι.. ρωτώντας από εδω και από εκεί μου είπανε δεν θα βρω αμορτισέρ μαλακα..
    Πήγα πήρα yss αλλά διαπίστωσα ότι μου δώσανε 35mm θα έχω θέμα αν τα βάλω;
    Πήρα τηλ στη Honda Και εκλείςα ραντεβού να πάω να μου το φτιάξουν αύριο (30€ εργασία) Κάποιος μου είπε ότι να μην τα βάλω ότι θέλει 33... Γνωρίζει κάποιος να μου πει. Αν είναι να πάω να τα αλλάξω πριν το ραντεβού ...Ευχαριστώ

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. innova 125..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 13:57
  2. Fx 125
    από GIORGIO MORODER στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 14:56
  3. daytona 125
    από gRim στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2004, 17:48
  4. Crm 125 97'
    από AmIinside? στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2004, 18:01
  5. Aprilia RS 125
    από thewhiteowl στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/03/2004, 07:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF