Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Γνωμες και εμπειριες για Aprilia strada 650?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2015
    Μηνύματα
    13

    Γνωμες και εμπειριες για Aprilia strada 650?

    Γεια σας! Θα ήθελα να μάθω από κατόχους (πρώην και νυν) την άποψή τους για το συγκεκριμένο μοντέλο!! Αν έχει παρουσιάσει κάποια προβλήματα κατά τη διάρκεια κτήσης και αν ναι, ποια είναι αυτά! Έτυχε να καβαλήσω για αρκετά χιλιόμετρα ένα και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση! Ευχαριστώ πολύ!!!

  2. #2
    Τρομπα βενζινας και διακοπτης. Η πρωτη μπορει να παιζει εγγυηση (σχεδον σιγουρα) και το 2ο λυνεται με καποιο ρελε που μπαινει ή κατι τετοιο.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    το 2ο λυνεται με καποιο ρελε που μπαινει ή κατι τετοιο.
    Στο δικο μου (trail) το ειχα λυσει (ο μάστορης βασικα) με αντικατασταση από καποιο από τα σκουτερ της απριλια με κοστος 25€ (μονο το κατω μερος με τις επαφες ειχε θεμα)

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Flying Mythos
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    79
    Το έχω από το 2007 και έχω κάνει 90.000 χλμ. Τρόμπα βενζίνης δεν έχει βγάλει ακόμα, ούτε και ήταν σε αυτές που ανακλήθηκαν πρόσφατα. Μου έβγαλε όμως διακόπτη που φτιάχτηκε με την πατέντα με το ρελέ. Χάλασε το ελατήριο στο πορτάκι του ντεπόζιτου στα 15.000 και φτιάχτηκε με πατέντα. Άλλαξα πίσω αμορτισέρ στα 80.000 χλμ. Πέραν τούτου ουδέν. Το μόνο που μου τρώει μέχρι τώρα είναι λάστιχα, αλυσίδες, λάδια, μπουζί, λάδια κλπ αναλώσιμα.

    Πάρτο άφοβα αν σε ενδιαφέρει, τίμιο, αξιόπιστο και οικονομικό. Άλλωστε γιατρός υπάρχει, ξέρει ο bros ....

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Ότι είπε ο flying Mythos

    To έχω από το 2010 έχω 40.000 χλμ και μόνο τον διακόπτη μου έβγαλε.
    Αν το πάρεις, απλά πρόσεχε να μην το κυκλοφορείς με ελάχιστη βενζίνη μέσα συνεχώς (ήτοι, όταν ανάψει λαμπάκι βενζίνης πας και βάζεις ) και πιστεύω δεν θα σου βγάλει ποτέ θέμα τρόμπας.
    Ο μηχανικός που μου το συντηρεί (άριστος γνώστης των aprilia) έχει πει ότι το πρόβλημα της τρόμπας ΚΥΡΙΩΣ προέρχεται διότι πολλοί συνηθίζουν να τα κυκλοφορούν με ελάχιστο καύσιμο (η βενζίνη ψύχει την τρόμπα καθώς αυτή είναι εμβαπτισμένη μέσα) με συνέπεια να υπερθερμαίνεται και....καπούτ.
    Δύσκολα θα το δώσω, πραγματικά δεν βρίσκω κάτι άλλο στην αγορά να κάνει αυτά που ζητάω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.163
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Τρομπα βενζινας και διακοπτης. Η πρωτη μπορει να παιζει εγγυηση (σχεδον σιγουρα) και το 2ο λυνεται με καποιο ρελε που μπαινει ή κατι τετοιο.
    Στην διετία της εγγύησης ναι, μετά......
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/04/2015
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Flying Mythos Προβολή μηνύματος
    Το έχω από το 2007 και έχω κάνει 90.000 χλμ. Τρόμπα βενζίνης δεν έχει βγάλει ακόμα, ούτε και ήταν σε αυτές που ανακλήθηκαν πρόσφατα. Μου έβγαλε όμως διακόπτη που φτιάχτηκε με την πατέντα με το ρελέ. Χάλασε το ελατήριο στο πορτάκι του ντεπόζιτου στα 15.000 και φτιάχτηκε με πατέντα. Άλλαξα πίσω αμορτισέρ στα 80.000 χλμ. Πέραν τούτου ουδέν. Το μόνο που μου τρώει μέχρι τώρα είναι λάστιχα, αλυσίδες, λάδια, μπουζί, λάδια κλπ αναλώσιμα.

    Πάρτο άφοβα αν σε ενδιαφέρει, τίμιο, αξιόπιστο και οικονομικό. Άλλωστε γιατρός υπάρχει, ξέρει ο bros ....
    Ποιος είναι ο γιατρός ρε παιδιά να τον μάθουμε και εμείς; Μπορεί να δει αν τα χλμ είναι πραγματικά, βάζοντάς το στον εγκεφαλο; Αν έχει πέσει;

  9. #9
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Αφου συζηταμε για τον πηγασο .........ξερει καποιος καποια περιπτωση ........που να εχουν αλλαξει τις αναρτησεις με καποιες μεγαλυτερης διαδρομης.

    Αναφερομαι βεβαια στο trail και οχι στο strada........αλλα νομιζω οτι στην ουσια αυτη ειναι η διαφορα τους (αναρτησεις + μπροστινη δαγκανα)

    ΤΗΧ

  10. #10
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Επειδή δε με βλέπω να καταλήγω σε μεγαλύτερου κυβισμου μηχανάκι,αυτό το στράντα σε σύγκριση με άλλα μονοκυλίνδρα τι λέει;Πχ vs freewind?Τα προβλήματα τα διάβασα,οκ μεχρι εδώ δεν είναι κάτι.Ταχυτητα ταξιδιού δικάβαλο τι λέει ξέρουμε;Βαστάει 140-150 ή θα κλαίμε;
    Φίου φίου φι φι φίου

  11. #11
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    To μοτερ του XT εχει.. Λογικα τα 140 τα εχει να ταξιδευει αλλα θα καιει και αναλογως μιας και θα ειναι καπου στις 5500+ στροφες (με κοφτη 7+;; ). Δεν ξερω τι διαφορες εχουν στο γραναζωμα ομως.
    Παντως τεινω να πιστευω οτι ειναι αξιοπιστο και σιγουρα καλυτερο του ΧΤ.

    Ο γ@μωbowler θα ξερει καλυτερα που το εχει.
    MADE IN JAPAN 日本製

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    To μοτερ του XT εχει.. Λογικα τα 140 τα εχει να ταξιδευει αλλα
    xe xe xe...
    ανανήψαντας

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες και φοτο για αισθητικη αλλαγη!
    από mparkaroutsos στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2007, 01:39
  2. ανταλακτικα και service για suzuki dl 650
    από grenouig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2007, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF