Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Περιορισμος ιπποδυναμης για να ταιριαζει στο διπλωμα Α2

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2015
    Μηνύματα
    6

    Περιορισμος ιπποδυναμης για να ταιριαζει στο διπλωμα Α2

    Καλησπερα σας! Νεος στο φορουμ...νεος στις μηχανες! Τελη καλοκαιριου σχεδιαζω αν ολα πανε καλα να παρω μια μηχανουλα...γενικα απο 250 κυβικα δεν πολυτρελαινομαι απο τις προτασεις και αυτα που μου αρεσουν δεν θα εχω τα λεφτα.. Τρελα μου μεγαλη το cb400sf αλλα εχει αυτα τα 7 παραπανω αλογα με αποτελεσμα να μην μπορω να το οδηγησω με το διπλωμα αυτο! Υπαρχει τροπος να κατεβασω την ιπποδυναμη και να φαινεται οτι η μηχανη ειναι νομιμο να οδηγηθει με Α2 ??? Αν ναι με τι κοστος;;; παρεπιπτωντος εχω δει και το bros αλλα δεν μου πολυαρεσει ρε παιδια...

  2. #2
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Δε θελω να σε απογοητευσω αλλα δε γινεται.
    Ξεκινα να μαζευεις για το Ninja 250. Νομιζω το καλυτερο στη κατηγορια του και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο το SF.

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Γιατί ρε ζανη?
    Κάποτε βγαζανε κάτι μηχανάκια με ταπωμενες εξατμίσεις, κάτι σφραγισμένα R1 κλπ.
    Δεν ξέρω πώς μπορεί να γίνει ακριβώς ( τρόπους ξέρω) αλλά αν μπορεί να σταθεί στο ήδη προβληματικό σύστημα που έχουμε.
    Δηλαδή δυναμομετρηση μετά τις οποίες μετατροπές ώστε να είναι εντός ορίων διπλώματος.
    Αυτό που ξέρω είναι ότι νομικά και νόμιμα μπορείς να κάνεις υπερκυβισμο η υποκυβισμο κατά 20% + -
    Το σύνηθες είναι με αλλαγή μοτέρ ιδίου τύπου.
    Μόνο κάποιος μηχανολόγος σχετικός με αυτά θα δώσει σίγουρη απάντηση αν μπορεί να γίνει υποκυβισμος χωρίς αλλαγή μοτέρ

  4. #4
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Αν καποιο μηχανακι ερχεται ταπωμενο απο το εργοστασιο, οπως το ΜΤ07 τοτε δεν εχεις κανενα προβλημα με το διπλωμα. Αλλα ενα μηχανακι 20ετιας δε νομιζω να μπορει να δεχθει καποια μετατροπη και να οδηγειται νομιμα. Και αν γινεται θα θελει τοσα χρηματα που θα κατανταει ανουσιο. Ο φιλος θελει κατι οικονιομικο τυπου Super Four γιατι το budget του δεν του επιτρεπει καποιο 250 νεας γενιας μεταχειρισμενο. Χωρις να το θεωρω κακο αυτο ετσι. Μην παρεξηγηθουμε κιολας.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/05/2015
    Μηνύματα
    9
    το Α2 ειναι μεχρι 35kW...δηλαδη 46.9 αλογα...υπαρχουν πολλες επιλογες...

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2015
    Μηνύματα
    6
    Φιλοι μου ευχαριστω για τις απαντησεις! Ρωτησα στην honda στην πατρα και μου ειπε ο ανθρωπος οτι ειχε βγει καποια στιγμη για τα sf ενα πακετο αλλα δημιουργουσε προβληματα....ξερετε να προτεινετε καποια τετρακυλινδρη να καλυπτεται απο α2 και να την βρησκω γυρω στα 1000 ευρω; ειχα δει το hornet 250 αλλα ειναι παραεισαγωγη....δυσκολα το βρησκεις και ακομα ποιο δυσκολα το συντηρεις! Σορρυ για το πρηξιμο αλλα πραγματικα με περιοριζουν λεφτα διπλωμα εμπειρια...σαν να περναω τις συμπλιγαδες νιωθω...

  7. #7
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    sdr 200

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2015
    Μηνύματα
    6
    Φιλε motomaniac μου φαινεται πολυ στενο το sdr...και μεγαλο μειον το μονοσελο...

  9. #9
    Τρικαλινός Το avatar του/της SoulGR
    Εγγραφή
    30/09/2008
    Μηνύματα
    701
    σιγουρα γινεται να το φιμωσεις,γυρνα τα συνεργεια και ρωτα...τετρακιλυνδρο και α2 δυσκολο το κοβω....
    εγω εχω το πρωτο α1 που ηταν 33 αλογα,ουτε με το bros που ειχα υπηρξε προβλημα αλλα ουτε και με το sf που εχω τωρα...με σταματησανε 3-4 φορες τους τελευταιους μηνες....τωρα αν γινει στραβη και εμπλακεις σε ατυχημα δε ξερω τι γινεται..
    open your mind and your ass will follow
    for sale!
    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146280

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    sdr 200
    Ρε μπαγάσα Δημητράκη μας έστειλες αδιάβαστους .
    ΥΓ Καταρχήν που το ξέρεις ρε το sdr εσύ ήσουν με πιπίλα τότε...

  11. #11
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Ρε μπαγάσα Δημητράκη μας έστειλες αδιάβαστους .
    ΥΓ Καταρχήν που το ξέρεις ρε το sdr εσύ ήσουν με πιπίλα τότε...
    το εχω ονειρωχτει πολλες φορες... εδω ειχα cb250N και SRX6 εκει κολησες εσυ? χαχαχαχα

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2015
    Μηνύματα
    1
    Σύμφωνα με υπουργική απόφαση, είναι δυνατόν ιδιώτης να περιορίσει μοτοσυκλέτα που βρίσκεται στα όρια του Α2.

    Εάν είναι μεταχειρισμένη: μόνο εάν και εφόσον η νέα ιπποδύναμη δεν διαφέρει πάνω από 25% σε σχέση με την παλιά (στο yme.gov υπάρχει σχετική φόρμα συμπλήρωσης στον οδηγό για τους πολίτες). Το CB400sf εμπίπτει σε αυτά τα όρια, αλλά πρέπει να κοιτάξεις αν αναγράφεται στην άδειά του η (αρχική) ιπποδύναμη ώστε να μπορείς να το αποδείξεις. Υπάρχει ένα ισπανικό site http://www.atimpex.com/europe/ όπου εμπορεύεται εγκεκριμένους περιοριστές. Επιλέγεις τον κατάλληλο και προχωράς. Η διαδικασία όπως σου είπα, περιγράφεται στο site του Υπουργείου Μεταφορών.
    Εάν είναι καινούργια: πρέπει να έρθει περιορισμένη στα 35kw ήδη από το εργοστάσιο. Η ισχύς των 35kw αναγράφεται στην έγκριση τύπου. Σημείωσε πως ακόμη και όταν βγάλεις απεριόριστο, η άδεια της μοτοσυκλέτας δεν θα μπορέσει ΠΟΤΕ να επαναφερθεί στην αρχική της ισχύ. Στα χαρτιά θα είναι πάντα 35kw. Στην πράξη μπορείς πολύ εύκολα να την επαναφέρεις, βγάζοντας τον όποιο περιορισμό (ηλεκτρονικό ή μηχανικό). Στο λέω αυτό για να είμαι ξεκάθαρος απέναντί σου σε θέματα ασφάλισης στο μέλλον κτλ.

    Οι μόνες τετρακύλινδρες μοτοσυκλέτες που έρχονται περιορισμένες από το εργοστάσιο αυτή τη στιγμή (αλλά δεν μπορούν να περιορισθούν ως μετέχειρες) είναι: Yamaha xj6 (57kw->35kw), Kawazaki Z800e(70kw->35kw), Honda CB650/CBR650F και ΙΣΩΣ (δεν το έχω διασταυρώσει) μετά από ειδική παραγγελία και εφόσον υπάρχει έγγριση τύπου, η Triumph Street Triple -τρικύλινδρη- (70kw->35kw).

    Μία φτηνή σχετικά λύση είναι το xt660x/r (ας λέει η άδεια σε μερικά 35.3kw) και μία φτηνή το παλιότερο xt600. Σε δικύλινδρο φτηνό street (αλλά και παλιό με ό,τι συνεπάγεται) μπορείς να κοιτάξεις Honda bros400
    Τελευταία τροποποίηση από Old_boy; 20/07/2015 στις 21:54.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/12/2015
    Μηνύματα
    1
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Old_boy Προβολή μηνύματος
    Σύμφωνα με υπουργική απόφαση, είναι δυνατόν ιδιώτης να περιορίσει μοτοσυκλέτα που βρίσκεται στα όρια του Α2.

    Εάν είναι μεταχειρισμένη: μόνο εάν και εφόσον η νέα ιπποδύναμη δεν διαφέρει πάνω από 25% σε σχέση με την παλιά (στο yme.gov υπάρχει σχετική φόρμα συμπλήρωσης στον οδηγό για τους πολίτες). Το CB400sf εμπίπτει σε αυτά τα όρια, αλλά πρέπει να κοιτάξεις αν αναγράφεται στην άδειά του η (αρχική) ιπποδύναμη ώστε να μπορείς να το αποδείξεις. Υπάρχει ένα ισπανικό site http://www.atimpex.com/europe/ όπου εμπορεύεται εγκεκριμένους περιοριστές. Επιλέγεις τον κατάλληλο και προχωράς. Η διαδικασία όπως σου είπα, περιγράφεται στο site του Υπουργείου Μεταφορών.
    Εάν είναι καινούργια: πρέπει να έρθει περιορισμένη στα 35kw ήδη από το εργοστάσιο. Η ισχύς των 35kw αναγράφεται στην έγκριση τύπου. Σημείωσε πως ακόμη και όταν βγάλεις απεριόριστο, η άδεια της μοτοσυκλέτας δεν θα μπορέσει ΠΟΤΕ να επαναφερθεί στην αρχική της ισχύ. Στα χαρτιά θα είναι πάντα 35kw. Στην πράξη μπορείς πολύ εύκολα να την επαναφέρεις, βγάζοντας τον όποιο περιορισμό (ηλεκτρονικό ή μηχανικό). Στο λέω αυτό για να είμαι ξεκάθαρος απέναντί σου σε θέματα ασφάλισης στο μέλλον κτλ.

    Οι μόνες τετρακύλινδρες μοτοσυκλέτες που έρχονται περιορισμένες από το εργοστάσιο αυτή τη στιγμή (αλλά δεν μπορούν να περιορισθούν ως μετέχειρες) είναι: Yamaha xj6 (57kw->35kw), Kawazaki Z800e(70kw->35kw), Honda CB650/CBR650F και ΙΣΩΣ (δεν το έχω διασταυρώσει) μετά από ειδική παραγγελία και εφόσον υπάρχει έγγριση τύπου, η Triumph Street Triple -τρικύλινδρη- (70kw->35kw).

    Μία φτηνή σχετικά λύση είναι το xt660x/r (ας λέει η άδεια σε μερικά 35.3kw) και μία φτηνή το παλιότερο xt600. Σε δικύλινδρο φτηνό street (αλλά και παλιό με ό,τι συνεπάγεται) μπορείς να κοιτάξεις Honda bros400
    υπάρχει κάτι νεότερο πάνω σε αυτό ή κάποια εγκύκλιος ??

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    12

    Exclamation

    καλησπερα ,

    το διπλωμα Α2 σου βαζει οριο τα : 46.6bhp (35kw) και 0.2kw/kg. Τωρα αν η μηχανη ειναι πανω απο τα ορια, στην Αγγλια σου δινουν το δικαιωμα να περιορισεις την ισχυ της μηχανης μεχρι 50% , αυτο σημαινει οτι η μηχανη που μπορεις να οδηγησεις χωρις τον περιοριστη θα ηταν max 93.2bhp (70kw). ΑΛΛΑ μην ξεχνας το οριο 0.2 kw/kg , αυτο σημαινει οτι αν εχεις περιορισει την μηχανη στα 35kw τοτε η μηχανη σου θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 175 kg για να μπορεις να την οδηγησεις (μου φαινεται λιγο υπερβολικος αυτος ο ορος ).
    Για cb400 βρηκα αυτο http://a2bikes.co.uk/bike/honda-cb400-super-four που λεει οτι μπορεις να το οδηγησεις με τον περιορισμο και σου προτεινει το site εναν εγκεκριμένο περιοριστη ισχύος 35kw( http://www.ebay.co.uk/itm/like/22151...387&rmvSB=true ) αλλα εχω την εξης απορια , επειδη η μηχανη ειναι 168 kg απο το 0.2kw/kg για να εισαι νομιμος πρεπει να εισαι 33.6 kw!! Οποτε τι γινεται για να εισαι νομιμος ??
    Τελος θα ηθελα να αναφερω οτι η πηγη μου ειναι το εξης site http://a2bikes.co.uk/browse , οπου εδω μπορειτε να βρειτε ποια μηχανη μπορειτε να οδηγησετε με Α2 διπλωμα , μπορειτε να βρειτε στο ''about A2'' αυτα που προανεφερα. Ελπιζω να βοηθησα και αν γνωριζετε κατι παραπανω θα με ενδιέφερε να μαθω γιατι και εγω το ψαχνω να αγορασω μια μηχανη αλλα υπερβαινει το 0,2kw/kg .

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/05/2015
    Μηνύματα
    6
    Παιδια σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντησεις αν και το βλεπω δυο χρονια μετα δεν εχω παρει ακομα μηχανη! (καταραμένη κριση) το ονειρο υπάρχει ακόμα ομως... Πλεον έχω κλείσει τα 25 και θα βγαλω απεριόριστο οπου ναναι οποτε ευτυχως δεν μπορει να με σταματήσει τπτ από το να παρω το honda! Εχω μαθει οτι ειναι σχολειο για νεους οδηγους και περα απο την ηλεκτρονική η οποια καιγεται καπως ευκολα στην βροχη και το κοντερ που κοστιζει οσο η μηχανη αμα σπασει η το κλεψουν... Ειναι σκυλι μαυρο παρα τα χρονια της! Ευχαριστώ και παλι!

Παρόμοια θέματα

  1. για να μην στο ΚΛΕΨΟΥΝ
    από lc8ergr1 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 229
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2022, 10:47
  2. Για να μην στο κλέψουν
    από soter3gm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2014, 00:21
  3. Παρέα ...για να ανέβουμε στο 14ο RIDER΄S SPIRIT !!
    από castor στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2012, 18:11
  4. Δυο μήνες για να παρω το διπλωμα
    από invi69 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/08/2009, 14:19
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2005, 15:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF