Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 55 από 55

Θέμα: Μητσάκης Κ Αυστραλία

  1. #46
    Διαβάστε λίγο ταξιδιωτικά αυτών που λέτε.

    Ακόμα και σε περιπτώσεις χορηγιών ή καλών εκπτώσεων, τέτοιο γλυψιμο είναι σπάνιο. Σε φάση "πάρε μηχανάκι και πήγαινε εκεί για προμο" ε ναι, όλο φωτογραφίες και ευχαριστίες και καλά κάνουν. Αυτοί που ταξιδεύουν με τα δικά τους λεφτά και λίγη ή καθόλου βοήθεια, τα λένε όλα... Και αυτοί είναι η πλειοψηφία.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Χμ...
    .........εκανε πολυ κρυο στην Ρωσια....
    Ευτυχως που ειχα αυτο το καταπληκτικο μπουφαν της Rev it και με εβγαλε ασπροπροσωπο..
    Και αυτες οι alpinestars μποτες δεν εβαλαν καθολου νερο,ειναι απιθανες..

    :a04::a04:

    (Οι μαρκες τυχαιες).

    Οσο αφορα την αγνοτητα του...ανεπιτηδευτου μοτοσυκλετισμου,συνηθως την προσπερνα η αυταρεσκεια και η αλαζονεια..
    Οτι λαμπει δεν ειναι απαραιτητα χρυσος
    Αλλα θα ανοιξουμε αλλου ειδους κουβεντα...
    Γιώργη υπάρχει μια διαφορά. (Που δεν μειώνει σε τίποτα την προσπάθεια)
    Ο «επαγγελματίας», με κάποιο τρόπο θα έχει κάποιο συνεργείο σε κάθε πόλη πρόθυμο να βοηθήσει σε περίπτωση βλάβης.
    Ο άλλος, (κάποιος) μπορεί να ξεκινήσει από Βερολίνο η Παρίσι και να έρθει σερί στην Ελλάδα με παρταλιασμένο λάστιχο, που για πολλούς λόγους δεν μπορεί να αλλάξει στο δρόμο.
    Ο ένας θα έχει σαν αναμνηστικό το αυτοκόλλητο του συνεργείου που τον βοήθησε και ο άλλος θα κρατήσει όσο μπορεί, ότι απέμεινε απ το λάστιχο που τον έβγαλε τόσα χιλιόμετρα, με τα περισσότερα κομμάτια του σκορπισμένα σε όλη την Ευρώπη.
    Δεν το ξέρω τον άνθρωπο (που τον θαυμάζω) και ούτε μπορώ να φανταστώ καν, εκ του καναπέους, τι δεινά μπορεί να τράβηξε για να φτάσει μετά από τόσα χρόνια σε κάποιο επίπεδο αναγνωσιμότητας. Έτσι κουβέντα να κάνουμε για την λεπτομέρεια που βλέπω σήμερα.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Διαβάστε λίγο ταξιδιωτικά αυτών που λέτε.

    Ακόμα και σε περιπτώσεις χορηγιών ή καλών εκπτώσεων, τέτοιο γλυψιμο είναι σπάνιο. Σε φάση "πάρε μηχανάκι και πήγαινε εκεί για προμο" ε ναι, όλο φωτογραφίες και ευχαριστίες και καλά κάνουν.
    Δεν είναι γλύψιμο ρε Αμιρού δουλειά είναι.
    Πάει να πει ότι οταν ο Μητσμαν πήγε Οδησσό έβρεχε και δεν έβγαλε μια φωτογραφία
    Ήρθε με βρήκε μου ζήτησε ευγενικά τις δικές μου.
    2 Σελίδες στα ΝΕΑ ήταν το άρθρο του. (κι εγώ μπορώ να λέω ότι έχω δημοσίευση)
    Αν η ΚΤΜ είχε πληρώση αυτή τη διαφήμιση πόσο θα κόστιζε?
    Υπάρχει όμως και άλλη όψη.
    Αλλάζει το κλίμα για τα μηχανάκια τους.
    Είναι καλά δεν σπάνε ο Μήτσμαν πήγε εκεί και γύρισε.
    Θα μου πείς γιατί δεν το κάνουν όλοι?
    Γιατί απλά πρέπει να ασχοληθείς κάθε μέρα. (περιοδικά εφημερίδες εταιρίες κλπ)
    Συχνά θα φας και πόρτα άσχημη.
    Ειρωνίες, γελάκια του κώλου.
    Ποτέ ας πούμε η ΕΡΤ δεν του έδωσε σημασία.

    (κάποτε είχα κάνει κι εγώ μια προσπάθια και μα το Θεό μια ήμουν κοντά να τη μπλακώσω....)
    ανανήψαντας

  4. #49
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    μεγάλα διλήματα.

    τι είναι πιο ευκολο να βρείς?

    1. τα χρήματα? ή
    2. τη καθαρή συνείδηση απο τη μακρόχρονη απουσία απο τα παιδιά σου?

    το ένα έχει να κάνει με τους άλλους, το άλλο με τον εαυτό σου.

    υπάρχει και το παράδειγμα του Γιάννη (road spirit) που παράτησε τη δουλειά και πήγε. απείρως πιο γεναίο

    όταν είσαι δάσκαλος απλά δεν απολύεσαι όπως μας έδειξε το παράδειγμα (http://news247.gr/eidiseis/weekend-e...o.3538540.html )

    πάντως όσον αφορά τα λεφτά, καλά κάνει ότι κάνει. ας κάνει περισσότερα σε διαφημίσεις για να τα βρεί. who cares. δεν είναι κακό να προωθήσεις το χορηγό σου. και στην αρχαία ελλάδα τα θέατρα με ιδιωτικους χορηγούς τα έκαναν. at the end αυτός κάνει τη βόλτα του και το όνειρο του. αμα χαλάει σε εμάς το στόρυ του μοναχικού καβαλάρη who cares.

    εμένα η ζήλεια μου είναι με το διαθέσιμο χρόνο

  5. #50
    Σπύρο υπάρχουν πολλά παραδείγματα ανθρώπων που γυρνάνε τον κόσμο. Πατέρας φίλης μου για πολλά χρόνια επαιρνε ένα σακίδιο και αεροπλάνο για Ινδία. Έξι μήνες την φορά. Τρελός; Μπορεί. Έζησε το όνειρο του; Ακόμα χαμογελάει. Αγαπάει την κόρη του; Λατρεύει και κακία από αυτήν ή την σύζυγο δεν αντιμετώπισε ποτέ.

    Διαβάζω για άλλους που πούλησαν τα πάντα και έφυγαν. Για συνταξιούχους που τρώνε την αποταμίευση και την σύνταξη στο δρόμο. Για άλλους που σκίζονται έξι μήνες σε επικινδυνες δουλειές και άλλους έξι ταξιδεύουν. Άλλος φεύγει με πλανο χωρών, άλλος με χρονικό όριο και ότι προλάβει. Δεν είναι όλα μαύρο άσπρο. Ένας σουηδός προ ετών είχε φύγει για rtw και βιντεοσκοπουσε, τελικά το αγόρασε το national geographic και τα επόμενα έγιναν σπονσοραρισμένα. Αν το είχες το μικρόβιο, θα ήσουν ήδη εκεί έξω.

    Το να κάνεις παιδιά και προφανώς να επωμιστείς τις ευθύνες τους είναι και αυτό απόφαση ζωής. Ο Μητσάκης για χρόνια ταξίδευε με την σύζυγο, με ένα funduro, θυμάμαι κάποτε την είχαν πυροβολήσει στο κράνος. Προφανώς το ταξίδι είναι το οξυγόνο του, σε σημείο που εμείς δεν φτάνουμε να νιώσουμε, ούτε να φανταστούμε. Μην το κάνουμε κρεμαστάρι. Πραγματικά τον χαίρομαι και ελπίζω να τρελαθώ κάποια μέρα ομοίως με αυτόν κι ένα σωρό επώνυμους και ανώνυμους τρελούς. Και ας μην το μάθει και κανείς.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημά μου είναι το εξής: Ολη αυτή η βαβούρα, γείωσε την καθημερινότητα σου προκειμένου να βρεις χορηγούς για το επόμενο deal, στήσε/ξεστήσε το μηχανάκι για φωτό να φαίνονται τα αυτοκόλητα των χορηγών, σκέψου/γραψε κείμενο για το βιβλίο/περιοδικό, συνεννοήσου με λέσχες και παρατρεχάμενους για παρουσιάσεις και προώθηση, μήπως λέω μήπως, όλο αυτό το πράγμα, αλλοιώνει το τρίπτυχο μοτοσυκλέτα-ταξίδι-άνθρωπος?
    Νομιζω πως ναι.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Μήπως παύει η αγνότητα του ανεπιτήδευτου μοτοσυκλετισμού όπως οι πιο πολλοί έχουμε ζήσει μέσα από τα ταξιδιωτικά πχ του Uriah Heep (ο πιο χαρακτηριστικός), και τόσων άλλων που έχω στο μυαλό?
    Νομιζω πως άλλο ειναι να πας ταξιδι με σκοπο να προβαλεις τον χορηγο (σ αυτη την περιπτωση μπορει ο ταξιδιωτης να δει το ταξιδι ακομα και σαν αγγαρεια, αλλά επειδη πληρωνεται, να το κανει, δουλειά)

    κι άλλο να "χρησιμοποιησεις - εκμεταλλευτεις" τις δυνατοτητες που σου παρεχει ο χορηγος για να καταφερεις να πας το ταξιδι που ονειρευεσαι.

    Εδω βεβαια πρεπει κι ο ταξιδιωτης απ την πλευρα του να κανει αρκετες (εως πολλες) παραχωρησεις (στημενες φωτο, ανταποκρισεις καθε λιγο και λιγακι, προωθητικες ενεργειες για την προβολη του χορηγου κτλ) πραγμα που φανταζομαι οτι δεν ειναι και οτι πιο ευχαριστο διοτι ακομα κι αν δεν του ειναι αγγαρεια, - οπως εγραψες και πιο πανω - αλλοιωνει (αναποφευκτα λεω εγω) το τριπτυχο μοτοσυκλετα - ταξιδι - ανθρωπος.

    Το παν ειναι τα φραγκα..

    Τα χεις; Σηκωνεσαι και φευγεις, πας οπου γουσταρεις και δε δινεις λογαριασμο σε κανεναν - ουτε χορηγοι, ουτε φωτο με αυτοκολλητα, ουτε ανταποκρισεις καθε λιγο και λιγακι, ουτε τιποτα (το πολυ πολυ να γραψεις κανα ταξιδιωτικο σε κανα φορουμ επειδη εσυ γουσταρεις).

    Δεν τα χεις; Ή θα συμβιβαστεις με μετρημενες μερες και εναν - σχετικα - κοντινο προορισμο, ή θα περιμενεις (μπορει χρονια ή και για παντα) να μαζεψεις τα λεφτα για εναν πολυημερο μακρινο - εξωτικο προορισμο - μπορει στο τελος να βαρεθεις, να τα παρατησεις, να παρατησεις και τις μηχανες και να κατσεις σπιτι σου. Μπορεις και να αναζητησεις χορηγους.

    Προσωπικα ταξιδι με μηχανη με χορηγια δεν θα πηγαινα. Νομιζω οτι θα μου στερουσε ενα (πολυ) μεγαλο μερος απο την ελευθερια του ταξιδιου μου οπότε απο κει και περα αρχιζει το ταξιδι (για μενα) να χανει το νόημά του. Δε ξερω.. δε μου καθεται σωστα. Θα προτιμουσα να κατσω σπιτι και ν ασχοληθω με κατι άλλο.

    Θαυμαζω ομως αυτους που κυνηγανε τ ονειρο τους για ταξιδι "χρησιμοποιωντας" χορηγους ακομα κι αν χανουν καμποσο απ την ελευθερια τους. Δειχνει οτι ειναι παθιασμενοι για ταξιδι και κανουν τις όποιες παραχωρησεις για να το πετυχουν.

    Παρομοιο σεναριο - οσον αφορα τους χορηγους - παιζει και στους αγωνες.


  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Δεν εχω τίποτα με τον Μητσάκη, ισα ίσα, παντως οι φωτό του φαίνονται στημένες, δηλαδή δεν είναι χύμα, όπως λέγαμε στον Στρατό (ξυρισμένος, γυαλισμένος, με κράνος κτλ) σε αντίθεση με της φωτό του Βροχίδη πχ η του θαυμάσιου ταξιδιώτικου του ζευγαριού με το F 800 στις Αμερικανικές Ανδεις,
    Υ.Γ επαναλάμβάνω, δεν υπάρχει καμιά προκατάληψη με τον άνθρωπο

  8. #53
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ..... Αν το είχες το μικρόβιο, θα ήσουν ήδη εκεί έξω.

    ....
    πως θα μπορούσα να διαφωνησω με αυτό?



    τι το τυρανάμε απλά είναι τα πράγματα

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Θαυμαζω ομως αυτους που κυνηγανε τ ονειρο τους για ταξιδι "χρησιμοποιωντας" χορηγους ακομα κι αν χανουν καμποσο απ την ελευθερια τους. Δειχνει οτι ειναι παθιασμενοι για ταξιδι και κανουν τις όποιες παραχωρησεις για να το πετυχουν.

    Συμφωνω απολυτα,ειδικα οταν μιλαμε για αναβατες επιπεδου Μητσακη που τον παρακολουθω χρονια και τον θαυμαζω.
    Ουτε στον υπνο μου δεν εχω δει τα ταξιδια που εχει κανει.
    Αλλα για μενα σημασια εχει σε τι βαθμο θα θυσιασεις την γνησιοτητα του ιδιου του ταξιδιου για να προβαλλεις τους χορηγους.
    Και μην ξεχναμε οτι υπαρχουν και πολλα ταξιδιωτικα χωρις σπονσορες,σε μικρα σχετικα ταξιδια που οταν το
    διαβαζεις νομιζεις οτι ο τυπος κατεκτησε το Εβερεστ..

  10. #55
    Δεν μου αρέσουν τα επιχορηγούμενα ταξίδια...

    Αναγνωρίζω βεβαίως το γεγονός οτι οι δυσκολίες και οι εμπειρίες ενός τόσο μεγάλου ταξιδιού είναι ίδιες ανεξαρτήτως αν είναι επιχορηγούμενο ή όχι αλλά δεν μπαίνω καν στον κόπο να διαβάσω την οποιαδήποτε δημοσίευση από τον ταξιδευτή ή να παρακολουθήσω τυχόν "ανοικτή συζήτησή" του.... Το πολύ να δω κανα βίντεο αν πέσω πάνω του....

    Παραδέχομαι την Sherri Jo Wilkins (αν το γράφω σωστά) που πήγε ταξίδι rtw ΜΟΝΗ της με μηδαμινές χορηγίες και υποστήριξη από φίλους ανά τις χώρες που ταξίδεψε.... Φίλους τους οποίους βρήκε μέσω του blog της που περιέγραφε το ταξίδι της live...

    Από την άλλη, δε φταίει ο Μητσάκης ή ο οποιοσδήποτε Μητσάκης, εγώ φταίω που τα βλέπω έτσι τα πράματα...

    Αν τωρα, αυτοί νοιώθουν καλά με αυτό που κάνουν, δεν μου πέφτει λόγος και καλά κανουν και το κάνουν και είμαι μαζί τους στο 1300% και μακάρι να μπορούν πάντα να κάνουν τα ταξίδια τους...
    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2011, 10:54
  2. Τι ξερετε για την ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ????
    από ares_tz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2011, 10:52
  3. ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
    από csofos στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 578
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2010, 05:28
  4. άγγλοι στην αυστραλία
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF