Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 143

Θέμα: Πόσα χλμ βγάζει η αλυσίδα σας?

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος

    Τώρα ,όσον αφορά πιεστικό & αλυσίδα.
    Ζημιά θα γίνει στα o-rings αν κατευθύνεις την πίεση απο πολύ κοντά κ κάθετα πάνω τους.
    Εγώ την χτυπάω στα πλάγια καθαρίζοντας τις κολημένες λάσπες απο τα πλακάκια ,και μόνον απο μακριά κάθετα προς αυτήν ,απλά για να ξεπλύνω σαπουνάδα κ βρώμα.
    Γνωρίζω δηλ πως θα γίνει ζημιά κ ξέρω πως να την αποφύγω.


    Οσον αφορά συγκρίσεις ανάμεσα σε 1κύλινδρα & πολυκύλινδρα ,απλά δεν μπορούν να γίνουν.
    Είναι γνωστό οτι τα μεγάλα 1κύλινδρα ξεφτυλίζουν τα αλυσιδογράναζα κ τα σινεμπλόκ για πλάκα σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

    Επίσης ,η πρόωρη φθορά αλυσίδας ,εκτός απο σκληρή χρήση ,μπορεί να οφείλεται σε συνδιασμό πολλών παραγόντων
    Οπως
    Λάθος ρύθμιση τάσης
    Παράκεντρη ρύθμιση αποστατών τροχού
    Προβληματικά ρουλεμάν γραναζιέρας
    Φθαρμένα σινεμπλόκ
    Το νερό με πίεση μπορεί να μη σου χαλάσει τα ορινγ αλλά θα βρει τροπο να εισχωρήσει. Τα ορινγ δε θα το αφήσουν να φύγει τοσο εύκολα όπως και το λιπαντικό από πάνω. Η υγρασία που περνάει μέσα είναι αυτή που προκαλεί τη μεγαλύτερη φθορά.
    Αν δε το χτυπάς κάθετα απάνω τους τότε το σπρώχνεις εκεί που μετά θα βάλεις λιπαντικό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	iu.jpeg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	13,9 KB 
ID:	336830

    Πάντως εσύ θα πρέπει να σκεφτείς το ενδεχόμενο να βάλεις αλυσίδα χωρίς ορινγκ.

    Δεν θέλω να συγκρίνω διάρκεια σε διαφορετικές μηχανές ρε συ.

    Το ξέρω ότι η φθορά μπορεί να οφείλεται σε 1002 λόγους. Το θέμα είναι να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης με παρόμοια μηχανάκια ώστε όταν οι διαφορές σε ίδιες αλυσίδες είναι μεγάλες, να αναζητήσουμε το λάθος. Μπορούν να βγουν πολλά συμπεράσματα νομίζω.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sernodas2 Προβολή μηνύματος
    Ειναι τοσο τρομερο
    Ρε λες να το πω κ αυτο στο ψυχολογο μου

    Χωρο υπαρχη, το μερακι το χω, κ το κοστος του κρικου ειναι οσο ενας καφες.οποτε!!!

    Καλά του κάνεις μωρέ!

    Στον ψυχολόγο σου να πεις για το άλλο με το μοτέρ.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Διαβάζοντας τα όσα γράφτηκαν, δε σας κρύβω ότι παραξενεύτηκα.
    Εμένα το Ζ μου έχει περίπου 53Κ χλμ, εκ των οποίων τα τελευταία 31Κ στα δικά μου χέρια.
    Φοράει ακόμα την εργοστασιακή αλυσίδα & γρανάζια(DID νομίζω,χωρίς να παίρνω κι όρκο), δεν έχει χρειαστεί ούτε τέντωμα μέχρι τώρα!
    Και ούτε το σέβομαι το γκάζι,αλλά ούτε είμαι κάνα αναβάτης featherweight.
    Το μόνο που έκανα απο την αρχή που το πήρα ήταν παραφίνη και οδοντόβουρτσα,σχετικά τακτικά (3-4 φορές το χρόνο), BelRay ξηρού τύπου κάθε 400-500χλμ.
    Απο τον περασμένο Ιούλι0, άρχισα με την βαλβολίνη τη μονότυπη την 140αρα και δεν έχω ξανακουμπήσει μηδέ παραφίνη μηδέ οδοντόβουρτσα.
    Ντάξει λερώνει λίγο πιότερο αλλά η αλυσίδα είναι σαν καινούρια!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αυτό στο είπαν επειδή η αλυσίδα είναι πολύ πιο ακριβή απ' τα γρανάζια.
    Μπροστινο γραναζι honda + πισω γραναζι sunstar = 150€ περιπου
    Αλυσιδα did τουμπανο: 170€ περιπου

    Όταν τα γρανάζια είναι λίγο φθαρμένα, φθείρουν την αλυσίδα γρηγορότερα και η καινούρια αλυσίδα φθείρει τα παλιά γρανάζια με μεγαλύτερο ρυθμό. Μέχρι να ταιριάξουν και να συνεχίσουν να φθείρονται και τα δύο πιο αργά.
    Ναι, στην περιπτωση που αλλαξεις μόνο αλυσιδα ή μόνο γρανάζι-α φθειρονται γρηγοροτερα, ομως, και παλι κερδισμενος εισαι

    Φυσικα στην περιπτωση που εχεις μπροστα σου ταξιδι πολλων χιλιαδων χιλιομετρων τ αλλάζεις όλα.

    Edit. To εμπρός μαμά γρανάζι της honda δεν είναι sunstar?
    Sunstar ειναι. Απλα αν το αγορασεις σαν sunstar και οχι σαν honda, δεν εχει αυτο το ελαστικο αντικραδασμικο παπαράκι*. Αυτο που δεν ξερω, ειναι πόσο απαραιτητο ειναι αυτο το ΕΑΠ*. Εχω ακουσει - δεν ξερω αν αληθευει - οτι το ΕΑΠ* πωλειται και ξέχωρα απο τη honda (μόνο απο τη honda ομως) και προσαρμοζεται πανω στο μπροστινο γραναζι sunstar (ή ισως και σε άλλης μαρκας γραναζι).


  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gayros Προβολή μηνύματος
    Διαβάζοντας τα όσα γράφτηκαν, δε σας κρύβω ότι παραξενεύτηκα.
    Εμένα το Ζ μου έχει περίπου 53Κ χλμ, εκ των οποίων τα τελευταία 31Κ στα δικά μου χέρια.
    Φοράει ακόμα την εργοστασιακή αλυσίδα & γρανάζια(DID νομίζω,χωρίς να παίρνω κι όρκο), δεν έχει χρειαστεί ούτε τέντωμα μέχρι τώρα!
    Και ούτε το σέβομαι το γκάζι,αλλά ούτε είμαι κάνα αναβάτης featherweight.
    Το μόνο που έκανα απο την αρχή που το πήρα ήταν παραφίνη και οδοντόβουρτσα,σχετικά τακτικά (3-4 φορές το χρόνο), BelRay ξηρού τύπου κάθε 400-500χλμ.
    Απο τον περασμένο Ιούλι0, άρχισα με την βαλβολίνη τη μονότυπη την 140αρα και δεν έχω ξανακουμπήσει μηδέ παραφίνη μηδέ οδοντόβουρτσα.
    Ντάξει λερώνει λίγο πιότερο αλλά η αλυσίδα είναι σαν καινούρια!
    Γιανναρε, επειδη εχω δει απο κοντα τι συντηρηση κανεις στην αλυσιδα σου, δεν ειναι τυχαιο οτι εχει αντεξει τοσο πολυ. Κ εχεις βαρυ δεξι χερι. Λιγοι ομως ειναι τοσο σχολαστικοι στη συντηρηση..


  6. #36
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Η μαμά αλυσίδα στο παλιό 2009 G 650 GS μου είχε 33200 χλμ όταν πουλήθηκε και άντεχε ακόμα.

    Κάθε 500 χλμ γρήγορο καθάρισμα και λάδωμα. Κάθε 1000 χλμ παραφινέλαιο και οδοντόβουρτσα (extra soft), σχολαστικό καθάρισμα, πλύσιμο (άνευ πιεστικού και χημικών) και λάδωμα πάλι. Πάντα Motorex off road. Άντε σε 5 χρόνια να μην τήρησα τα παραπάνω 2-3 φορές.
    Φύγαμε...

  7. #37
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.632
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Γιανναρε, επειδη εχω δει απο κοντα τι συντηρηση κανεις στην αλυσιδα σου, δεν ειναι τυχαιο οτι εχει αντεξει τοσο πολυ. Κ εχεις βαρυ δεξι χερι. Λιγοι ομως ειναι τοσο σχολαστικοι στη συντηρηση..

    δε νομίζω ρε Γιωργη πως είμαι και τόσο σχολαστικός.
    Ειδικά τωρα με τη βαλβολίνη,καθάρισμα μηδέν εδώ και ένα χρονο.
    Απλά κοιτάω να τη λαδώνω κάθε 300-400χλμ.
    Αλλά σε σύγκριση με αυτα που λένε για τα χλμ που τους βγάζουν,παραξενεύομαι γιατί εμένα δεν εχει χρειαστεί ούτε τεντωμα ακόμα!
    Να παίζει ρόλο ίσως, το σε πόσο χρονικό διάστημα έγιναν τα χιλιόμετρα; τι να πω,ειλικρινά με κάνει και απορώ το θέμα.
    Στην πάπια πχ, που έχει 74Κ χλμ, έχω ήδη αλλάξει 3 σετ αλυσιγράναζα και μια ακόμα μόνο αλυσίδα γιατι μου κόπηκε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παίζει ρόλο ο κινητήρας,
    οι 4κ είναι πιο ευγενικοί από τους 1κ
    ο τρόπος οδήγησης,
    το γρανάζωμα,
    το σινεμπλόκ στον τροχό...
    πολλά πράγματα

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Μπροστινο γραναζι honda + πισω γραναζι sunstar = 150€ περιπου
    Αλυσιδα did τουμπανο: 170€ περιπου
    What?

    Ασφαλώς τα γρανάζια τα πλερώνεις παραπάνω γιατί παίρνεις το μπροστινό ξεχωριστά αλλά και πάλι είναι πολύ ακριβά ρε συ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος

    Sunstar ειναι. Απλα αν το αγορασεις σαν sunstar και οχι σαν honda, δεν εχει αυτο το ελαστικο αντικραδασμικο παπαράκι*. Αυτο που δεν ξερω, ειναι πόσο απαραιτητο ειναι αυτο το ΕΑΠ*. Εχω ακουσει - δεν ξερω αν αληθευει - οτι το ΕΑΠ* πωλειται και ξέχωρα απο τη honda (μόνο απο τη honda ομως) και προσαρμοζεται πανω στο μπροστινο γραναζι sunstar (ή ισως και σε άλλης μαρκας γραναζι).

    Αυτό το ελαστικό κυλινδρικό παρέμβυσμα (γουστάρεις?) είναι για την φασαρία (εκτός και αν με πείσετε ότι κάνει κάτι παραπάνω).
    Διαφορά μπορεί να δεις όταν ρολάρει και έχεις δίπλα σου κανένα τοιχίο.
    Η άκρη της αλυσίδας ακουμπά επάνω στο λάστιχο και εμπλέκεται πλήρως μόνο όταν δίνεις γκάζι όπου το λάστιχο υποχωρεί απ' το φορτίο. Τα τελευταία γρανάζια που πήρα σετ με μια did το είχαν. Τα προηγούμενα που ήταν σετ με την ίδια αλυσίδα δεν το είχαν. Κάποια άλλα το έχουν μόνο απ' τη μια μεριά και πολύ πιο χαμηλά και δεν ξέρω για ποιο λόγο.

    Όταν ρώτησα έτσι από περιέργεια την τιμή του εμπρός για το δικό μου μου είπαν κάτι κοντά σε 40 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Yeah right! Αν πάθει κάτι το μηχανάκι από δαυτο θα το βάλω και αυτό στην υπογραφή μου!
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    What?

    Ασφαλώς τα γρανάζια τα πλερώνεις παραπάνω γιατί παίρνεις το μπροστινό ξεχωριστά αλλά και πάλι είναι πολύ ακριβά ρε συ.
    Ναι ρε γαμωτο, τοσο τα χα πληρωσει, και μενα μου χανε φανει πολλα (ενας απ τους λογους που ξενερωσα με τα honda)

    Αυτό το ελαστικό κυλινδρικό παρέμβυσμα (γουστάρεις?) είναι για την φασαρία (εκτός και αν με πείσετε ότι κάνει κάτι παραπάνω).
    Διαφορά μπορεί να δεις όταν ρολάρει και έχεις δίπλα σου κανένα τοιχίο.
    Η άκρη της αλυσίδας ακουμπά επάνω στο λάστιχο και εμπλέκεται πλήρως μόνο όταν δίνεις γκάζι όπου το λάστιχο υποχωρεί απ' το φορτίο.
    Δηλαδη αυτο το παρέμβυσμα (ναι γουσταρω ) το μόνο που κανει ειναι να μειωνει τον θορυβο; Αν ναι, παπάρια μάντολες..


  11. #41
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Στο Tuono η μαμά που δεν θυμάμαι τι ήταν, τελείωσε στα 18.000. Αλλαχτηκε με did xring και sprox γρανάζι. Έχει κάνει άλλα 15.000 δυνατά χλμ χωρίς να δείχνει σημάδια φθοράς.
    Λίπανση κάθε 500-700, καθάρισμα ποτέ.

    Το srx για κάποιο μυστήριο λόγο ξεφτίλιζε τα αλυσογραναζα. Με κάποια RK +JT γρανάζια, έκανα 3.000 χλμ και τα γρανάζια είχαν γίνει οβάλ, ενώ η αλυσίδα ήθελε κάθε 100-150 χλμ τέντωμα.
    Μόνο με did+afam γρανάζια είχα καλά αποτελέσματα.

    Προχθές αλλαχθηκε ξανά με did xring μιας και είχε γίνει σώβρακο αυτή που φόραγε, αλλά ήταν παρατημένη χρόνια.
    Το ίδιο με το super tenere μού
    Οποιονδήποτε άλλο συνδυασμό πέρα από did τον ξεπαρταλιαζε.
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα σετ xgear που με το ζόρι πήγε μια βδομάδα με καμία 500/600 χλμ / ευτυχώς ο έμπορος μού έδωσε φθηνά την did.
    Στο R1αναλογα τα γκάζια την χρήση κλπ
    Δεν είχα μέσω όρο.
    Στο Tdm 22με 25χιλ χλμ και πάντα μαμά γραναζωμα.
    Στο ΤΑ τη; δουλειάς 30+κ με μαμά γρανάζια.
    Ποτέ μα ποτέ σχολαστικό καθάρισμα.
    Τι παραφινες και σαπούνια και βούρτσες μού λέτε.
    Ότι καθάριζε το πιεστικό στο πλυντήριο.
    Λάδωμα μόνο με σπρέι όταν στεγνώνει, όχι να σκουριάσει όμως.

  12. #42
    τώρα που λες για σκουριά, αυτή η CZ μεγάλο ρδέλο... έγινε χάλια το χειμώνα παρά το παχύ στρώμα σπρέιΤ που είχε επάνω.

  13. #43
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη αυτο το παρέμβυσμα (ναι γουσταρω ) το μόνο που κανει ειναι να μειωνει τον θορυβο; Αν ναι, παπάρια μάντολες..

    Κανείς δεν έχει πει με σιγουριά τι ακριβώς κάνει αυτό αλλά όλοι το θέλουν.

    To μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μειώνει το θόρυβο κατά την κύλιση της αλυσίδας. Δε βρίσκω πιο λογική εξήγηση.


    Edit. Κάπου το είχα διαβάσει νομίζω.
    Νομίζω!
    Γμν αλτσχαιμερ!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/06/2015 στις 22:12.
    Sent from me using a computer.

  14. #44
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    τώρα που λες για σκουριά, αυτή η CZ μεγάλο ρδέλο... έγινε χάλια το χειμώνα παρά το παχύ στρώμα σπρέιΤ που είχε επάνω.
    Εγώ ξέρω πως ότι σκουριάζει...
    Sent from me using a computer.

  15. #45
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Εγώ ξέρω πως ότι σκουριάζει...
    Πέτρα που κυλάει δεν χορταριαζει...
    Που λεν στο χωριό μου

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 10:48
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2009, 20:17
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 11:32
  4. Ποσα χλμ ??
    από alex14 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 15:59
  5. Ποσα αλογα βγαζει το LC4 SM 2005???
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF