Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 143

Θέμα: Πόσα χλμ βγάζει η αλυσίδα σας?

  1. #61
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Doc είχα σκεφτεί και εγώ αυτό με το breather αλλά τα λάδια κινητήρα με τα διασπαστικά και τα λοιπά που περιέχουν δεν καταστρέφουν τα ορινγ ή το γράσο που υπάρχει μέσα?
    Μπύρα για το δύο, δεν το ήξερα.

    Είπε περίεργος να δω τι βγάζει ο μκγκαιβερ με το σκοτόιλερ.
    Ειχα καποτε σκοτοιλερ, το απλο. Μου σταθηκε αδυνατο να το ρυθμιζω να σταζει οσο πρεπει στις ζεστες. Κατα τ'αλλα ειαι γαματο κονσεπτ, αλλα αν επερνα ξανα θα επερνα ηλεκτρονικο με αισθητηρα θερμοκρασιας.
    Τωρα για τα διαφορα που ενδεχομενως εχει μεσα το χρησμοποιημενο λαδι κινητηρα, το μονο που που μπορω να ειπω, ειναι πως ποτε δεν ειχα αλυσιδα που σε τοσα χιλιομετρα να ειναι σε τετοια κατασταση. Το αποδιδω ομως κυριως σε τακτικες αλλαγες του μπροστινου γραναζιου. Αν το καλοσκεφτεις, το μπρος εχει συνηθως τρεις φορες λιγοτερα δοντια απο το πισω, αρα τρωγεται τρεις φορες πιο γρηγορα.

    Αν εισαι 'εϊναλ', τοτε μπορεις καθε 15Κ να το βαζεις αναποδα και καθε 30Κ να το αλλαζεις. Ετσι πιστευω μια αλυσιδα σε οποιοδηποτε μηχανακι με τακτικη λιπανση θα μπορουσε να βγαζει 60κ με 2 μπροστινα γραναζια και ενα πισω.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος

    Αν εισαι 'εϊναλ', τοτε μπορεις καθε 15Κ να το βαζεις αναποδα και καθε 30Κ να το αλλαζεις. Ετσι πιστευω μια αλυσιδα σε οποιοδηποτε μηχανακι με τακτικη λιπανση θα μπορουσε να βγαζει 60κ με 2 μπροστινα γραναζια και ενα πισω.
    Με μια καστάνια 3/4 που έχω η αλλαγή μπροστινού είναι υπόθεση 6 λεπτών, όμως αυτό φαντάζομαι είναι καλή λύση γι' αυτούς που αλλάζουν αλυσίδα επειδή ξεχείλωσε. Υπάρχει λόγος να βάλω το γρανάζι ανάποδα αν το ρυθμιστικό δεν φτάνει ούτε στη μέση πριν αλλάξω αλυσίδα λόγο κολλημένων κρίκων?
    Sent from me using a computer.

  3. #63
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.802
    Στο bandit με rk που ειχε απο καινουργιο, εβγαλε μονο 15.000
    Σε επομενες αλλαγες, θυμαμαι την did 530 την χρυση (δεν θυμαμαι κωδικο) με γραναζια jt πισω και ''μαμα'' μπροστινο, ρεκορ χιλιομετρων...59.000, με λυπανση ανα 400-500 χιλ. και καθαρισμα ανα 1000-1500...
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  4. #64
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Είμαι ο μοναδικός που δεν λιπαίνω αν δεν καθαρίσω?
    Sent from me using a computer.

  5. #65
    Εγω ειμαι στα 51.000χλμ με μαμα αλυσίδα βέβαια.
    Με τακτική λίπανση, με το ipone racing αυτό που έχει διαφορά χρώματα.
    Για καθαρισμό δεν μπορώ να πω ότι γινετε τόσο συχνά, με πολλα ταξίδια, πίστες και κρατάει ακόμα.

    Βεβαια πιστεύω λόγο ότι είναι μαμα αλυσίδα, πιστεύω κρατάνε περισοτερο από τις εμπορίου, λόγο δεν ξέρω να πω,γιατί το λεω όμως.
    Παλιά που ειχα χορνετ πάλι, ποιο παλιό μοντέλο τότε που ειχα αλλάξει αλυσίδα είχα βάλει την 525 σε xring που θεωρούνται πολύ καλές.

    Ε με τακτική λιπανση, βέβαια άλλο σπρέι τότε, δεν ήξερα το ipone και καθαρισμό συχνά μου κράτησε μόνο 35.000 και το συγκεκριμενο μηχανακι δεν έμπαινε πίστα σε σχέση με το τωρινό.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  6. #66
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Με μια καστάνια 3/4 που έχω η αλλαγή μπροστινού είναι υπόθεση 6 λεπτών, όμως αυτό φαντάζομαι είναι καλή λύση γι' αυτούς που αλλάζουν αλυσίδα επειδή ξεχείλωσε. Υπάρχει λόγος να βάλω το γρανάζι ανάποδα αν το ρυθμιστικό δεν φτάνει ούτε στη μέση πριν αλλάξω αλυσίδα λόγο κολλημένων κρίκων?
    Αν δεις τα δοντια να ειναι φαγωμενα ασσυμετρα, τοτε θα εχει αρχισει και το ξεχειλωμα της αλυσιδας.
    Αν υποθεσουμε οτι βαλεις καινουργια αλυσιδα και πισω γραναζι, με φαγωμενο μπροστινο, τοτε ουσιαστικα ολη την ροπη την τρωει ενα και μονο δοντι απο το μπροστινο γραναζι και αρα ενας μονο συνδεσμος της αλυσιδας. Επειδη η ροπη αυτη ερχεται κρουστικα, ο συνδεσμος αυτος την ακουει ασχημα. Στα μονοκυλινδρα ειναι ακομα πιο εντονο το φαινομενο. Οποτε γυρνωντας το αναποδα πριν φαγωθουν τα δοντια, κατι γλιτωνεις.

    Αλυσιδα δεν καθαριζω ποτε μα ποτε.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    μηχανακι: xr650r
    αλυσιδα χρυση did χωρις x-ring, o-ring...
    αντεχει ακομα μετα απο 10.000 με σκληρη χρηση και αλλαγη γραναζιων στα 6500...



    edit: λιπανση με σπρεϊ καθε 200-300χλμ και καθαρισμα καθε 600-700χλμ με παραφινελαιο, σαπουνι...
    γραναζια jt
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 08/06/2015 στις 14:20.

  8. #68
    Στο r1 το σετάκι της χρυσής DID/Jt μου έβγαλε 15-16.000 χλμ και μετά ήθελε άλλαγμα.
    Στο vstrom η εργοστασιακή μου έβγαλε 20.000 και το σετάκι χρυσή DID/Jt μου έβγαλε πάνω από 35.000 (μετά πουλήθηκε).
    Στο XTZ750 η απλή DID με o-ring έβγαλε μια 15άρα χιλιάδες. Τώρα φοράει χρυσή.

    Σε όλες μου τις μηχανές χρησιμοποιώ λεπτό λάδι, λιπαίνω κάθε 100χλμ περίπου και πλένω κάθε 500-600...

  9. #69
    αυτό που λέει ο Big για το μπροστά γρανάζι είναι πολύ ουσιώδες για τη διάρκεια ζωής της αλυσίδας και αλλάζω μπροστά γρανάζι κάθε 10.000-12.000km περίπου(μετά από οπτικό έλεγχο),κάτι που ξέχασα να αναφέρω...
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    ...Η πατεντα που εκανε ο Dr big ειναι πολύ καλή, μια χαρά είναι το λαδι των αναθυμιάσεων αλλά το αν θα λαδώνει η όχι έχει να κάνει με το μηχανακι, την κατασταση του μοτέρ ,τον σχεδιασμό της αναπνοής του καρτερ και τον δούλεμα που θα του κάνεις. Τα περίσσότερα σημερινά μοτέρ θα βγάζουν κάτι μονο στις ψηλές στροφές.
    Παρα λίγο να το ειχα κανει σε ενα Kawasaki που είχα που ανεβαζε λαδι στο φιλτροκούτι στα ζόρια, αλλά το εδωσα πριν το κανω. Το Hornet 900 δεν βγαζει τιποτα απολύτως στις αναθυμιάσεις.
    Κάποια παλιά Εγγλέζικα το είχαν απο το εργοστάσιο αυτό το σύστημα.

    δεν έστελνες ένα μήνυμα στη Milwakee Yamaha να λύσει το πρόβλημα μήπως και δεν τους παράταγε ο Dunlop...!!!!!!!!!!!!!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Mιλαμε για αλυσιδες και ξεχναμε τα γραναζια.Συμφωνω με τον DrBig.
    Καλυτερα βρωμικη και παλια αλυσιδα παρα γραναζια για τα πανηγυρια.

  12. #72
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	alisida.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	57,4 KB 
ID:	336874 Και λίγο αλοιφούλα και καινούργια !!!

  13. #73
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	alisida.jpg 
Προβολές:	181 
Μέγεθος:	57,4 KB 
ID:	336874 Και λίγο αλοιφούλα και καινούργια !!!
    Facadoro , φοριεται και στο λαιμο ... σαν κοσμημα
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  14. #74
    Bandit 1250s, μαμα σετ αλυσιδα και γρανάζια και εφαρμογή scotoiller στις 20κ χλμ, αλλαγή στις 51κ χλμ χωρίς να έχει τεντωθεί ποτέ. Καθάρισμα ποτέ αλλά ευλαβικό λάδωμα. Πρό scotoiller το πολύ κάθε 500χλμ, μετά scotoiller κάθε 1000χλμ ένα γρήγορο πέρασμα. Στις 52κ χλμ το έβγαλα γιατί έριχνε λάδι όπου νά'ναι συν ότι έκνα μία μ@λακι@ και χάλασα τη στεγανότητα του κουτιού του. Ταύτην στις 67κ χλμ και ξαναγυρίσαμε στο ευλαβικό του θέματος.

    Σημείωση: Το μηχανάκι φυλασσόταν κάποτε σε πυλωτή και τα τελευταία 5 χρόνια σε κλειστό γκαράζ. Πέρασε και κοντά ένα χρόνο σε νησί. Τότε, στο νησί, το λάδωμα γινόταν κάθε 300χλμ.

    Στο Vstrom 1000 αλλαγή στις 24κ χλμ, 2 φορές στα ίδια χλμ με την ίδια συντήρηση αλλά χωρίς scotoiller.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Γατάκια....
    Suzuki Bandit 12.5
    Μαμά αλυσίδα...67.000χλμ και πάμε.
    4 διαφορετικα συνεργεια την έχουν δει...δε χρήζει αλλαγής.
    1 φορά μόνο εχει ρυθμιστεί , δεν παρουσιαζει ουτε μποσικα ουτε κρεμάσματα.
    Γραναζια σε πολυ καλη κατάσταση.
    Καθαρισμα με παραφινέλαιο και λίπανση με σπρεϊ απο Praktiker (οτι πιο φτηνό) μια φορά το 3μηνο κιαν.

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτοΠρώτο 12345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 11:48
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2009, 21:17
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 12:32
  4. Ποσα χλμ ??
    από alex14 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 16:59
  5. Ποσα αλογα βγαζει το LC4 SM 2005???
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 11:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF