Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 143

Θέμα: Πόσα χλμ βγάζει η αλυσίδα σας?

  1. #1
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797

    Πόσα χλμ βγάζει η αλυσίδα σας?

    Έτσι από περιέργεια!

    Ένας αριθμός σκέτος δεν έχει και πολύ νόημα. Δώστε και κάποιες πληροφορίες για το μηχανάκι, μάρκα αλυσίδας, αν κινείστε σε χώμα και ότι άλλο νομίζετε ότι επηρεάζει τη ζωή της.

    2 regina o-ring 520 σε μικτή χρήση (χώμα - άσφαλτος) επάνω σε χτζ με τακτική συντήρηση με έβγαλαν 20Κ. Τις άλλαξα λόγο κολλημένων κρίκων.

    Μια did x-ring, (είναι ζήτημα να την καθάρισα 5 φορές) 37,000 και ήταν σε καλύτερη κατάσταση απ' τις regina όταν την άλλαξα. Αν την πρόσεχα λίγο παραπάνω υποθέτω θα με έβγαζε άνετα 45,000χλμ.
    Sent from me using a computer.

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    yamaha ybr 250 που ταξιδευει..

    εργοστασιακη did 428 o-ring με τακτικη συντηρηση 45000

    μετα εβαλα μια φθηνη x-gear (25€) ισα να βγαλω το καλοκαιρι περισυ ώστε να φερω τα οικονομικα μου ετσι ώστε να μου περισευουν τα 120€ για να βαλω παλι γνησιο σετ
    στα 10000 χλμ ηταν σε χειροτερη κατασταση από την μαμα στα 45.. τα γρανάζια όταν βγηκαν (μετα τη x-gear στα 55000) ηταν σε αψογη κατασταση, αλλα αλλαχτηκαν προληπτικα..

  3. #3
    οοοοοτι και να 'χω κανει, οτι και να εχω οδηγησει, πανω απο 30κ ποτε...

  4. #4
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Ανάλογα το μηχανακι, την χρήση και την αλυσίδα.

    Στο Hornet 900 κανω περίπου 30.000-32.000 χλμ με DID Xring 530 (την φτηνή σειρά όμως, γυρω στα 120 Ευρω μαζί με τα γραναζια)) με σχετικά τακτική λίπανση αλλά χωρίς καθάρισμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  5. #5
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Mια κ κρατάω service-book απο τα 0 km.

    H "μαμά" αλυσίδα του ΧΤΖ "τέλειωσε" στα 16,500 km

    Αλλάχτηκε με το ακριβότερο σετ της DID GOLD X-RING ,μαζί με γρανάζια GT.

    Στα 36.500 km ,η πανάκριβη ΧΡΥΣΗ DID είχε γίνει "σώβρακο".
    Μιλάμε για κολημένους κρίκους ,για εξαφάνιση τσιμουχακίων ,αλλά και για σπασμένα ραουλάκια ,τα οποία έδιναν τζόγο σε κρίκους.
    Τουτ'έστιν άντεξε για μόλις 20.000 km.(ας πούμε ,γιατι θα έπρεπε να αλλαχτεί τουλάχιστον 1000κμ πρίν)

    Στα 36.500 km μπήκε μια EK X-Ring H.H.D.RC. ,με γρανάζια Chalarivalli
    Η τιμή του σετ ήταν στα 2/3 σε σχέση με αυτό της DID.
    Αυτή τη στιγμή έχω 49,000 km στο κοντέρ ,και η αλυσίδα φαίνεται σε καλή κατάσταση ακόμα.
    Το πόσο θα κρατήσει....ίδωμεν.

    Χρήση δυναμική ,σε άσφαλτο και χώμα.

    Συντήρηση τυπική:
    Μετά απο χωμάτινες εξορμήσεις ,καθαρισμός της κατά το πλύσιμο της μοτ/τας με σαπουνάδα κ' πιεστικό ,στέγνωμα κ' λίπανση με σπρέϋ αλυσίδας.
    Σε ασφάλτινη χρήση ,χωρίς μεσολάβηση πλυσίματος ,ψεκασμός με σπρέϋ αλυσίδας κάθε 500 km περίπου.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  6. #6
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    CBF 500 04'

    Εγω άλλαξα μόλις προχθές τα αλυσιδογράναζα και έβαλα τα ίδια με πριν. DID 520 o-rings.
    Σουπιά σαν και σένα ,ζήτημα ήταν αν την καθάρισα πάνω απο 5 φορές στα 2,5-3 χρόνια που την φόραγα.Λίπανση έκανα αρκετά
    συχνά ανα 500χλμ τον χειμώνα,λίγο πιο αραιωμένα το καλοκαίρι, και μου έβγαλε τελικά γυρω στα 28000-30000 πες γιατί έκανα
    αρκετά χιλιόμετρα με την αλυσίδα να κοπανάει
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    cbf 250
    η δικια του κρατησε 18000-19000 χωρις καθαρισμα και με αραιη λιπανση με διαφορα σπρει
    αλλαχτηκε με φτηνο σετ JT με oring το οποιο λιπαινεται πλεον με βαλβολινη καθε 500χλμ περιπου και δεν δειχνει να χρειαζεται καθαρισμα
    μετα απο 7000χλμ ειναι σε αριστη κατασταση και δεν εχει χρειαστει ουτε τεντωμα (βαλβολινη rules)

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    f 650 gs dakar

    2 d.i.d x-ring
    Την πρωτη που την καθαριζα συχνα με παραφινελαιο εβγαλε 22000.
    Την δευτερη την επλενα οποτε θυμονουν,απλα με σαπουναδα,και εβγαλε κοντα 37000
    Και μια Regina που εβγαλε 15000

    Οσο λιγοτερο τις επλενα με οποιοδηποτε χημικο τοσο περισσοτερα χλμ αντεχαν.
    Φυσικα δικο μου συμπερασμα αυτο.
    Στο Τενερε δεν ξερω ποτε μπηκε και ποσα χλμ εχει η αλυσιδα

  9. #9
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Στο strada η μαμά που δεν ξέρω μάρκα τα έκλασε στα 6000 χλμ!!!
    Αλλάχτηκε με μια did δεν θυμάμαι μοντέλο (αμνησία γαρ) άντεξε 20000χλμ
    Η τρίτη did 520 vm έχει αντέξει έως τώρα που έχω 70000 χλμ!!!!! Βεβαία την αλλάζω αυτές της μέρες αλλά κάποιος θα μπορούσε να την κρατήσει και άλλο.
    Η χρήση είναι σκληρή σε άσφαλτο ( διπλά κατεβάσματα για πλαγιολισθήσεις και αλλά)
    Συντήρηση τυπική , γρασακι σπρέι κάθε όποτε την βλέπω στεγνή .
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    vfr 800 vtec

    Τα μαμα αλυσιδογραναζα εβγαλαν 45.000 χλμ. Οδηγηση νορμαλ. Καθε 500 χλμ λιπανση με belray (το ασπρο που ειναι σαν γρασο) σε ζεστη αλυσιδα. Καθαρισμα ποτέ. Για καποιο διαστημα χρησιμοποιησα 90άρα βαλβολινη. Ηθελε πιο συχνη λιπανση απ οτι με το σπρευ, πιτσιλαγε αρκετα και την παρατησα. Η αλλαγη των γραναζιων και της αλυσιδας εγινε γιατι η αλυσιδα δεν τεντωνοταν άλλο. Και τα δύο γραναζια ηταν σε εξαιρετικη κατασταση και μετανιωσα που τα αλλαξα. Δεν ειμαι του δογματος οτι οταν αλλαζεις αλυσιδα πρεπει υποχρεωτικα να αλλαξεις και γραναζια. Οταν ειπα σε μερικους φιλους και γνωστους οτι σκεφτομαι να αλλαξω μόνο αλυσιδα (χωρις γραναζια), ηταν λες και εκστόμισα βρισιά. Τελος παντων, αλλαξα και γραναζια.

    Μπροστα μπηκε το μαμα γραναζι honda και πισω sunstar. Αλυσιδα εβαλα μία did οτι πιο τουμπανο υπηρχε (δε θυμαμαι μοντελο, αυτο που θυμαμαι ειναι οτι τη συγκεκριμενη αλυσιδα η did την προτεινε για μηχανακια 1400cc ) με το σκεπτικο οτι θα αντεξει περισσοτερο. Οδηγηση σε υψηλες ταχυτητες (200+) - τελικιασματα - και λιγο σκισιμο στο στροφαρισμα. Καθε 500 χλμ λιπανση με belray (το ασπρο που ειναι σαν γρασο) σε ζεστη αλυσιδα. Καθαρισμα ποτέ. Οσον αφορα την αλυσιδα, λαθος σκεπτικο, τσάμπα λεφτα γιατι ναι μεν αντεξε περισσοτερο απο θεμα ξεχειλωματος (ξεχειλωσε ελαχιστα), αλλά αναγκάστηκα να την αλλαξω (χωρις να αλλαξω και τα γραναζια αυτη τη φορά ) μετα απο 35.000 χλμ λόγω κολλημενων κρικων. Η καινουρια αλυσιδα που εβαλα ηταν afam.


  11. #11
    Στο Tuono η μαμά που δεν θυμάμαι τι ήταν, τελείωσε στα 18.000. Αλλαχτηκε με did xring και sprox γρανάζι. Έχει κάνει άλλα 15.000 δυνατά χλμ χωρίς να δείχνει σημάδια φθοράς.
    Λίπανση κάθε 500-700, καθάρισμα ποτέ.

    Το srx για κάποιο μυστήριο λόγο ξεφτίλιζε τα αλυσογραναζα. Με κάποια RK +JT γρανάζια, έκανα 3.000 χλμ και τα γρανάζια είχαν γίνει οβάλ, ενώ η αλυσίδα ήθελε κάθε 100-150 χλμ τέντωμα.
    Μόνο με did+afam γρανάζια είχα καλά αποτελέσματα.

    Προχθές αλλαχθηκε ξανά με did xring μιας και είχε γίνει σώβρακο αυτή που φόραγε, αλλά ήταν παρατημένη χρόνια.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Versys 09
    27.000 χλμ.
    1η εργοστασιακή αλυσίδα και ακόμα κρατά άριστα πέρα από ελαφριά σκουριά. Τρώει όμως όλες τις βροχές μιας και είναι το μόνο μέσο μετακίνησης.
    Κάθε 500χλμ. παίζει καθάρισμα με πανί και λάδωμα με λιπαντικό σπρέυ.
    Κάθε 1500χλμ. παίζει καθάρισμα με πανί και πέρασμα με σπρέυ γράσου.
    Με σωστή συντήρηση λένε για 35.000-40.000χλμ. αλλά μόλις πατήσω τα 30.000χλμ. θα πάει για προληπτική αλλαγή.

  13. #13
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Ένας απ' τους λόγους που το άνοιξα το θρεντάκι είναι γιατί το άλλο θρεντ με τον καθαρισμό και τη λίπανση έχει φτάσει στις 50 σελίδες και κάθε λίγο λέμε και γράφουμε πάλι τα ίδια απ' την αρχή. Ίδιες διαφωνίες, ίδια επιχειρήματα κτλ.

    Δε θέλω σε καμία περίπτωση να αρχίσουμε να λέμε πάλι ποιος είναι ο σωστός και ο λάθος τρόπος. Μπορούμε όμως να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας έχοντας σαν μέτρο σύγκρισης και αυτό που κάνουν οι άλλοι.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ανάλογα το μηχανακι, την χρήση και την αλυσίδα.

    Στο Hornet 900 κανω περίπου 30.000-32.000 χλμ με DID Xring 530 (την φτηνή σειρά όμως, γυρω στα 120 Ευρω μαζί με τα γραναζια)) με σχετικά τακτική λίπανση αλλά χωρίς καθάρισμα.
    Γι' αυτό είπα να αναφέρουμε και το μηχανάκι και μερικά στοιχεία ακόμα. Ένας αριθμός δεν θα είχε κανένα νόημα. Όμως σε παρόμοια ή ιδια μηχανάκια με παρόμοια χρήση, βλέπω τρομερές διαφορές.

    Στα 30-32Κ κόλλησαν οι κρίκοι ή τέντωσε μέχρι τέρμα?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    Mια κ κρατάω service-book απο τα 0 km.

    H "μαμά" αλυσίδα του ΧΤΖ "τέλειωσε" στα 16,500 km

    Αλλάχτηκε με το ακριβότερο σετ της DID GOLD X-RING ,μαζί με γρανάζια GT.

    Στα 36.500 km ,η πανάκριβη ΧΡΥΣΗ DID είχε γίνει "σώβρακο".
    Μιλάμε για κολημένους κρίκους ,για εξαφάνιση τσιμουχακίων ,αλλά και για σπασμένα ραουλάκια ,τα οποία έδιναν τζόγο σε κρίκους.
    Τουτ'έστιν άντεξε για μόλις 20.000 km.(ας πούμε ,γιατι θα έπρεπε να αλλαχτεί τουλάχιστον 1000κμ πρίν)

    Χρήση δυναμική ,σε άσφαλτο και χώμα.

    Συντήρηση τυπική:
    Μετά απο χωμάτινες εξορμήσεις ,καθαρισμός της κατά το πλύσιμο της μοτ/τας με σαπουνάδα κ' πιεστικό ,στέγνωμα κ' λίπανση με σπρέϋ αλυσίδας.
    Σε ασφάλτινη χρήση ,χωρίς μεσολάβηση πλυσίματος ,ψεκασμός με σπρέϋ αλυσίδας κάθε 500 km περίπου.
    Η χρυσή με την απλή έχουν 10 ευρώ διαφορά. Η διαφορά είναι μόνο στο χρώμα. Η μαυρη με τα χ-ρινγ και τα jt με 110ευρω με έβγαλε απ' τα 40,0000 έως τα 77,000. Την καθάριζα όποτε μου ερχόταν (σπάνια) αλλά δεν την λάδωνα ποτέ βρώμικη. Είμαι σίγουρος ότι εσύ έκανες περισσότερο of-road από μένα αλλά εγώ δεν καθόμουν να ασχοληθώ ούτε μετά από χωματάδα. Ούτε μετά από βροχή, ουτε όταν κατέβαινα το χειμώνα και την έβλεπα να έχει το χάλι της το μαύρο.
    Τα τσιμουχάκια ήταν επάνω μέχρι που την άλλαξα, ελάχιστοι κρίκοι είχαν σκληρύνει και μόνο ένας ήταν εντελώς κολλημένος.

    Κόψε το νερό με το πιεστικό. Της γ@μας τη μανούλα.

    Edit H μαμά είναι regina.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    f 650 gs dakar

    2 d.i.d x-ring
    Την πρωτη που την καθαριζα συχνα με παραφινελαιο εβγαλε 22000.
    Την δευτερη την επλενα οποτε θυμονουν,απλα με σαπουναδα,και εβγαλε κοντα 37000
    Και μια Regina που εβγαλε 15000

    Οσο λιγοτερο τις επλενα με οποιοδηποτε χημικο τοσο περισσοτερα χλμ αντεχαν.
    Φυσικα δικο μου συμπερασμα αυτο.
    Στο Τενερε δεν ξερω ποτε μπηκε και ποσα χλμ εχει η αλυσιδα
    Δεν είναι λάθος το συμπέρασμα που έβγαλες αλλά ούτε και απόλυτα σωστό. Το είχα γράψει και στο άλλο θρεντ αλλά δεν έδωσε κανένας σημασία. Από το να κάνουμε κάτι λάθος, καλύτερα να μη κάνουμε τίποτα απολύτως, περισσότερο θα μας βγάλει. Και τις δυο regina τις άλλαξα στα 20,000. Την did αν την πρόσεχα λίγο παραπάνω θα την είχα ακόμα αλλά και πάλι με έβγαλε περισσότερο απ' του Γάτου που την πλακωνε με το πιεστικό αλλά και από σενα που ενώ την καθάριζες, ίσως δεν την λάδωνες σωστά (ή δεν την στέγνωνες σωστά) ή δεν ξέρω και γω τι άλλο. Η δευτερη γι' αυτό σε έβγαλε παραπάνω, γιατί ασχολήθηκες μαζί της ελάχιστα.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 07/06/2015 στις 15:45.
    Sent from me using a computer.

  14. #14
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Η μαμα του bandit τελειωσε στα 18-20.000 χλμ. Η συντηρηση γινοταν με τα γνωστα επωνυμα spray.
    Αλλαχθηκε το σετ γραναζια - αλυσιδα με τα ακριβως τα ιδια απο την suzuki. Η αλυσιδα ειναι RK αν δεν κανω λαθος.
    Μεχρι τωρα εχουν γραψει 40.000 χλμ και ειναι σε πολυ κατασταση. Η λιπανση ομως γινεται με βαλβολινη καθε 1000-1500 (μια σταγονα σε καθε o-ring) και φτηνο spray γρασου καθε 500 χλμ. Πιστευω οτι θα βγαλει ανετα 50-60.000 χλμ.
    Ποτε πια ειδικα spray λιπανσης αλυσιδας.
    Η βαλβολινη ναι μεν λερωνει πιο πολυ αλλα καθαριζει πανευκολα ακομη και με στεγνο πανι.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Στο Tuono η μαμά που δεν θυμάμαι τι ήταν, τελείωσε στα 18.000. Αλλαχτηκε με did xring και sprox γρανάζι. Έχει κάνει άλλα 15.000 δυνατά χλμ χωρίς να δείχνει σημάδια φθοράς.
    Λίπανση κάθε 500-700, καθάρισμα ποτέ.

    Το srx για κάποιο μυστήριο λόγο ξεφτίλιζε τα αλυσογραναζα. Με κάποια RK +JT γρανάζια, έκανα 3.000 χλμ και τα γρανάζια είχαν γίνει οβάλ, ενώ η αλυσίδα ήθελε κάθε 100-150 χλμ τέντωμα.
    Μόνο με did+afam γρανάζια είχα καλά αποτελέσματα.

    Προχθές αλλαχθηκε ξανά με did xring μιας και είχε γίνει σώβρακο αυτή που φόραγε, αλλά ήταν παρατημένη χρόνια.
    Σε εσάς με τα ασφάλτινα μηχανάκια, όταν σας τελειώνει η αλυσίδα εννοείτε ότι έχει τεντώσει? Εγώ όλες τις αλυσίδες τις αλλάζω από κολλημένους κρίκους.
    Η ευθυγράμιση είναι σωστή στο srx? Μήπως δεν είχαν πατήσει καλά τα συνεμπλοκ? Με jt έκανα 37,000 και ήταν σαν καινούρια. Φυσικά δεν έχει καθόλου δύναμη το δικό μου αλλά και το srx...
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 10 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποσα χλμ κρατησε το δικο σου ελαστικο?
    από DrIoannis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2012, 11:48
  2. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2009, 21:17
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2005, 12:32
  4. Ποσα χλμ ??
    από alex14 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 16:59
  5. Ποσα αλογα βγαζει το LC4 SM 2005???
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2005, 11:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF