Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 225

Θέμα: σκεψεις για φθηνο ταξιδιαρικο

  1. #1
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494

    σκεψεις για φθηνο ταξιδιαρικο

    Λοιπόν...ψήνεται έντονα ταξίδι μέχρι Καππαδοκία, δικάβαλο, στα τέλη του Αυγούστου που μας έρχεται. Mετά την απώλεια του ΚΤΜακίου, έχω μείνει σχεδόν ένα χρόνο αμήχανος.Το μηχανάκι το οποίο θέλω να αντικαταστήσει το 640 είναι το 950 adv το οποίο το φτάνω οικονομικά ή και 990 αλλα θα πρέπει να μαζευτεί κι άλλο μαρούλι.Παράλληλα, εχω μετακομίσει σε σπιτι χωρίς πάρκινγκ οπότε το πρότζεκτ θα πρέπει να παίζει ως εξής : θηρίο σε κλειστό πάρκινγκ κάπου και σκουτερακι (που θα πρέπει και αυτό να αγοραστεί) για μετακίνηση.

    Λίγο το παραπάνω , λίγο το γεγονός οτι είμαι σε φάση που προσπαθώ να μαζεψω κανα φράγκο, μου περνάνε ιδέες αγοράς ..."κάτι" φθηνού για το ταξίδι και πιθανότατα πώληση μετά,"κάτι" που θα είναι αρκετά μεγάλο ωστε να μπορεί να κουβαλήσει δύο +μπαγκάζια και παράλληλα δεν θα με νοιάζει(...oσo...) να το παρκάρω (κλειδωμένο ..) και στο δρόμο κάτω απο το σπίτι μου και θα ειναι λιγότερο ελκυστικό για να το σηκώσουν.
    Κοντολογίς, σκέφτομαι να κάνω έκπτωση στο όνειρο (950) παίρνωντας κάτι που θα είναι πιο φθηνό και θα μπορω να το παρκάρω και σε ενα πεζοδρόμιο χωρίς να θεωρείται μαθηματικά βέβαιο οτι το πρωι θα εχει κάνει φτερά. Φυσικά και γνωρίζω τι παραχωρήσεις θα κάνω οδηγικά αλλα σκέφτομαι πως to peace of mind στη συγκεκριμένη περίοδο οπου γαμιεται ο διας ειναι αρκετά σημαντικός παράγοντας.Καλώς εχόντων των πραγμάτων σε κανένα χρόνο θα είναι αλλιώς η φάση και θα μένω αλλού .

    Σκέφτομαι δηλαδή κάτι σε κάνα παλιό άφρικά, super tenere,tiger παλιό (αν και ανεβαίνει σε budget)...το ξέρω οτι θα ξενερώσω μετα το ΚΤΜι σε αυτά , αλλα ισως είναι αρκετά ιδανικά για την κατάσταση. Για πείτε καμιά ιδεα ...
    there's no such thing as impossible

  2. #2
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Αν κοιτουσες το προηγουμενο tiger νομιζω θα ηταν καλη επιλογη.
    Οπως και το Varadero και το DL 1000 επισης αν το θελεις μονο για ταξιδακια που και τα δυο ειναι πολυ οικονομικα για να τα αποκτησεις.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Απο την περιγραφη σου θα ελεγα transalp 600 αρκει να μην ειναι εντελως χρεπι

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Αν κοιτουσες το προηγουμενο tiger νομιζω θα ηταν καλη επιλογη.
    Οπως και το Varadero και το DL 1000 επισης αν το θελεις μονο για ταξιδακια που και τα δυο ειναι πολυ οικονομικα για να τα αποκτησεις.
    τίγρη τον 955ι? μια χαρά

    δλ 1000? νο - νο - νο

    βαρκαντέρο? ας πουν άλλοι γιατί θα με πείτε αντιχοντάκια πάλι
    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.301
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gior-gos Προβολή μηνύματος
    Απο την περιγραφη σου θα ελεγα transalp 600 αρκει να μην ειναι εντελως χρεπι
    Θα συμφωνήσω

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6367526/

    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6583908/

    αν και στρίκτΛη οικονόμικΛη σπίκινγκ, πιστεύω πως δε συμφέρει μια τέτοια κίνηση. Καλύτερα να περιμένεις.

  6. #6
    στα λεφτά που υποθέτω θα έχεις μαζέψει, μπορείς να βρεις ένα vstrom 650 με προίκα, έτοιμο για ταξίδι και να κάνεις τη δουλειά σου. Λόγω της εμπορικής του επιτυχίας έχει σταθερή αξία αγοράς και πώλησης οπότε και μετα το ταξίδι αν αποφασίσεις να το πουλήσεις είναι πιθανόν να πετύχεις την ίδια τιμή και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

  7. #7
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    thanks για τις απαντήσεις. βαρκαντέρο αποκλείεται, το εχω οδηγήσει και δεν παίζει. το transalpακι το οδηγησα προσφατα (το 650) και δεν ειναι πολυ κακο ,για την δουλεια που το θέλω ...(συγκριτικά με το ΚΤΜ, μιας και ηταν το πρώτο μεγάλο που οδήγησα μετα την απώλεια,ε,δεν πολυπήγαινε ....) Το 600 διαφέρει πολύ ?
    Για αφρικα σουπερ τενερε παλιο κτλ τι λέτε ?
    there's no such thing as impossible

  8. #8
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    στα λεφτά που υποθέτω θα έχεις μαζέψει, μπορείς να βρεις ένα vstrom 650 με προίκα, έτοιμο για ταξίδι και να κάνεις τη δουλειά σου. Λόγω της εμπορικής του επιτυχίας έχει σταθερή αξία αγοράς και πώλησης οπότε και μετα το ταξίδι αν αποφασίσεις να το πουλήσεις είναι πιθανόν να πετύχεις την ίδια τιμή και να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.
    stam, το προτζεκτ ειναι να μείνω αρκετα χαμηλά σε budget και να έχω κάτι που : α) βγάζει το ταξίδι β) δεν ειναι κλεφτομαγνήτης ωστε να μπορω να το παρκάρω κάπου λίγο πιο άνετος χωρις να το σηκώσουν πριν κατεβάσω το στάντ. Το στρώμα πλησιάζει τα λεφτά που θα εδινα για το 950, οπότε αν ειναι να φτάσω εκεί, θα πάρω το 950.Ασε που δεν το πολυγουστάρω κι όλας και είναι και κλεφτομαγνήτης, οπότε άκυρο
    there's no such thing as impossible

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aνεμος Προβολή μηνύματος
    Το 600 διαφέρει πολύ ?[/SIZE]
    Για αφρικα σουπερ τενερε παλιο κτλ τι λέτε ?[/SIZE]
    Οι διαφορές που υπαρχουν αναμεσα στο 600 και στο 650 επι της ουσιας ειναι αμελητεες νομιζω. Λογω καρμπυρατερ και τα 2 εχουν πολυ γλυκια - ομαλη λειτουργια χωρις το γνωστό σκορτσαρισμα στις χαμηλες που δινει ο ψεκασμος. Το 600 αν δεν κανω λαθος φτιαχνοταν στην Ιαπωνια.

    Πολυ καλο το africa αλλά κατα τη γνωμη μου η κλεψιμότητά του ειναι ακομα μεγαλη..

  10. #10
    Τα 600 με διπλο δισκοφρενο ειναι ιταλικα
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #11
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Η Africa νομίζω θα σου βγει συνολικά πιο ακριβή απ' όλα.

    Αποκλειστικά on-off κοιτάς ;
    Φύγαμε...

  12. #12
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Η Africa νομίζω θα σου βγει συνολικά πιο ακριβή απ' όλα.

    Αποκλειστικά on-off κοιτάς ;
    Κατα κύριο λόγο ναι, αλλα ακούω και άλλες απόψεις.
    there's no such thing as impossible

  13. #13
    Africa & Tenere που είναι μηχανάκια 15+ χρόνων σίγουρα θα χρειαστούν μαζέματα.
    Της προκοπης τενερε είναι πιο σπανια.
    Αφρικα βρίσκεις σε αρκετά καλή κατάσταση αλλά τις περισσότερες φορές δεν ξέρουν τι ζητάνε και θέλει αρκετή υπομονή και ψάξιμο.
    Όπως και να εχει , μπορει να σου πάει γύρω στο 3χιλιαρο μαζί με τα μαζέματα.
    Σε αλλα ον-οφ τα πραγματα είναι όπως ειπώθηκαν παραπάνω.

    Αν το θες μόνο για ταξίδι μακρινό και από άσφαλτο , θα κοίταζα και κανένα bandit που τα δίνουν πολύ φτηνά , είναι σκυλιά και φορτώνονται σαν γαϊδούρια.


    Αλλά πάρε το ΚΤΜ που το γουστάρεις…

  14. #14
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Και γω θα σου έλεγα να κοιτάξεις CBF και Bandit κι ας περιοριστείς σε άσφαλτο αυτό το μεσοδιάστημα.

    Νομίζω θα σε υπηρετήσουν αξιοπρεπέστατα μέχρι να πάρεις το ΘΗΡΙΟ
    Φύγαμε...

  15. #15
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παιζει ενα vstrom 1000 '03 με 2μιση χιλιαρικα στη Θεσσαλονικη. Για τσεκαρε το στο car. Φαινεται καλο και υπαρχει εδω και αρκετο καιρο.
    Ιδανικο πιστευω για φθηνο και απροβληματιστο ταξιδι.
    Δεν γνωριζω περι της κλεψιμοτητας του συγκεκριμενου αλλα δεν νομιζω να ειναι πιο μεγαλη απο τα προαναφερθεντα.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Σκεψεις για Rvf Nc35
    από YAMYAM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/10/2009, 00:32
  2. Σκεψεις για αγορα Mini Moto.
    από camen στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 12/03/2009, 09:57
  3. Σκέψεις για τη Ζωή και το Θάνατο
    από BlaSen στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2007, 15:57
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 20:55
  5. Μέγαρα λοιπόν....πολλές σκέψεις για την ασφάλεια..
    από free rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2005, 06:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF