Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Φωτάκι ρεζέρβας XT660R και κλέψιμο στο βενζινάδικο.

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413

    Φωτάκι ρεζέρβας XT660R και κλέψιμο στο βενζινάδικο.

    Καλησπέρα.
    θα τα πώ ργήγορα.. φουλάρω το ντεπόζιτο μηδενίζω το μετρητη TRIP και φευγω ταξιδάκι κάνω 170 χιλιόμετρα και ανάβει λαμπάκι βενζήνης κάνω και επιπλέων 33 χιλιόμετρα και πάω σε ένα βενζινάδικο και φουλάρω με 9.4 λίτρα,(Το λαμπάκι άναψε σε ευθεία και όχι σε κατηφόρα που ανάβει ποιο νωρίς).
    Κανονικά το λαμπάκι αννάβει στα 5 λίτρα σωστά?αν εχω ντεπόζιτο 15 λίτρων αυτο παει να πει οτι αφου μου αναψε λαμπάκι και εκανα και 33 χιλιομετρα επιπλέων θα εχω στο ντεποζιτο 5 λιτρα μείων την ποσοτητα που εκαψα αυτά τα 33 χιλιομετρα η οποια ειναι πάνω απο 1 λίτρο περίπου (4,6 λίτρα στα 100 - 0,46 λίτρα στα 10 οπότε 1,38 λίτρο χοντρικα χοντρικα για τα 30 χιλιομετρα)
    Και αντι για αυτό είχα μέσα στο ντεπόζιτο 5,6 λίτρα οπότε οταν άναψε το λαμπάκι είχα περίπου 6,5-7 λίτρα.
    Ερώτημα 1ο γιατί γίνετε αυτό?οχι οτι με πειράζει αλλά όσο νάναι σε ανχώνει οταν ανάβει..και ανάβει και νωρίς..

    Την αλη μέρα το πρωι ξεκινάω επιστροφή..πάω βενζινάδικο φουλάρω το ντεπόζιτο μηδενίζω το μετρητη TRIP και με μαθηματική ακρίβεια το λαμπάκι άναψε ξανά στα 170 χιλιόμετρα... και πώς τυχαίνει κάνω άλα 30 χιλιόμετρα μέχρι το επόμενο βενζινάδικο όσα είχα κάνει και στο προηγούμενο γέμισμα πρίν..πάω σε ένα βενζινάδικο διαφορετικής εταιρίαςκαι φουλάρω με 11,1 λίτρα!!(??)...

    Με λίγα λόγια έκανα 2 γεμίσματα στα ακριβός ίδια χιλιόμετρα με ακριβός την ίδια κατανάλωση και το 2 με χρέωσε 1,7 λίτρο επιπλέων..
    Να μου έβαλε το πρώτο βενζινάδκο παραπάνω λίτρα και να με χρέωσε λιγότερο δέν παίζει..οπότε το 2ο βενζινάδικο στην ουσία μου έβαλε 9,4 λίτρα και με χρέωσε για 11,1...
    1,7 λίτρο κλέψιμο????????στα 10 λίτρα περίπου???ειπαμε ρε φίλε κλέψε αλλα εσύ μας Γ@@@@σες...που να πάς να φουλάρεις αμάξι..
    Δέν ξέρω άν πρέπει να αναφέρω ονόματα εταιριών άν μπορώ πείτε μου να πώ ως πρός αποφυγη...
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    οι υπολογισμοι σου αφορουν μικρες ποσοτητες και υπαρχει πιθανοτητα λαθους
    επισης ακομα κι αν εχεις δικιο δεν μπορεις να το αποδειξεις οποτε μην αναφερεις ονοματα δημοσια
    αν σου εχει μεινει απορια για το 2ο πρατηριο πηγαινε και ζητα να σου γεμισουν απο την ιδια αντλια μπιτονι γνωστης χωρητικοτητας

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Το πόσο έκαψα πρίν τα 2 γεμίσματα είναι ακρβος ίδιο..
    Ας ξεχάσουμε τα επιπλέων 30 χιλιόμετρα που έκανα και στης 2 περιπτώσεις μετά το λαμπάκι για να μήν κάνουμε υπολογισμούς,ας πούμε οτι γέμισα κατευθείαν με το που άναψε το λαμπάκι σε ευθείο δρόμο όχι κατηφορες κτλ.
    το 1ο βενζινάδικο μου έβαλε 9,4 και το 2ο 11,1 δέν είναι λίγο... να έβαζε 300-400ml να πώ ναι αλλά 1,7 λίτρο είναι πάρα πολύ!ειναι ένα μπουκάλι νερού μεγάλο + 200ml είναι μεγάλη ποσότητα.
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Το πόσο έκαψα πρίν τα 2 γεμίσματα είναι ακρβος ίδιο..
    Αυτό δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί τη μία φορά να πήγαινες χαλαρά και την άλλη πλακωμένος.
    Ίδια διαδρομή, πολύ διαφορετική κατανάλωση.

    Το πιθανότερο βέβαια είναι ότι σε έκλεψαν, αλλά έχε υπόψιν και το παραπάνω.

  5. #5
    Στο μπετονι σχεδον ποτε δεν σε κλεβουν. Αυτος που εχει λερωμενη την φωλια του μπορει να σου πει οτιαπαγορευεται να γεμιζει μπετονια. Μου ετυχε σε ρεζερβουαρ των 48 λιτρων να μου βαλουν 51 λιτρα χωρις να ειναι εντελως αδειο.
    DT 175 (1978) - XL250R (1982) - XJ400 Special (1981) - XT 400 ARTESIA - KLR650 (1988) - XV 250 (1989) - ZL 750

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Αυτό δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί τη μία φορά να πήγαινες χαλαρά και την άλλη πλακωμένος.
    Ίδια διαδρομή, πολύ διαφορετική κατανάλωση.

    Το πιθανότερο βέβαια είναι ότι σε έκλεψαν, αλλά έχε υπόψιν και το παραπάνω.
    Οχι η ταχυτητα ηταν ιδια,άλωστε ανέφερα οτι το λαμπάκι άναψε με μαθηματική ακρίβεια στα 170 χιλιόμετρα και της 2 φορές οπότε η κατανάλωση ήταν ίδια και της 2 φορές..
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panik Προβολή μηνύματος
    Στο μπετονι σχεδον ποτε δεν σε κλεβουν. Αυτος που εχει λερωμενη την φωλια του μπορει να σου πει οτιαπαγορευεται να γεμιζει μπετονια. Μου ετυχε σε ρεζερβουαρ των 48 λιτρων να μου βαλουν 51 λιτρα χωρις να ειναι εντελως αδειο.
    Του είπες τίποτα?
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Οχι η ταχυτητα ηταν ιδια,άλωστε ανέφερα οτι το λαμπάκι άναψε με μαθηματική ακρίβεια στα 170 χιλιόμετρα και της 2 φορές οπότε η κατανάλωση ήταν ίδια και της 2 φορές..
    Τι να σου πω....
    Τον τρόπο οδήγησης τον ξέρεις εσύ. Το λαμπάκι όμως δεν είναι πολύ αξιόπιστη ένδειξη.

    Πάντως είναι σχεδόν σίγουρο ότι σε έκλεψαν.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    2 ειναι τα σίγουρα..
    1ον οτι με κλέψανε και 2ον οτι το λαμπάκι μου ανάβει πολύ νωρίς.. απο εδώ και στο εξής θα μηδενίζω πάντα το κοντέρ μου σε κάθε γέμισμα για να ξερω...κάθε φορά που ανάβει το λαμπάκι μου θα βάζω κατευθείαν φουλάρισμα ετσι θα ξέρω ποιος μερ κλέβει και ποιός όχι..
    και μιάς και το έφερε η κουβέντα πάλι..άντε και κάποιος μου λέει σου έβαλα 18 λίτρα ενω το ντεπόζιτο είναι 15 πχ τι μπορώ να τον κάνω?υπάρχει κάποιοα συγκεκριμένη υπηρεσία που κάνει τους ελένχους?η τα αναλαμβάνει η αστυνομία?
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    απο εδώ και στο εξής θα μηδενίζω πάντα το κοντέρ μου σε κάθε γέμισμα για να ξερω...?
    Ακριβώς. Και γέμισμα με υπομονή μέχρι την τάπα. Όχι να σταματάς μόλις 'χτυπήσει' και σταματήσει η αντλία.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    και μιάς και το έφερε η κουβέντα πάλι..άντε και κάποιος μου λέει σου έβαλα 18 λίτρα ενω το ντεπόζιτο είναι 15 πχ τι μπορώ να τον κάνω?υπάρχει κάποιοα συγκεκριμένη υπηρεσία που κάνει τους ελένχους?η τα αναλαμβάνει η αστυνομία?
    Κατ΄ αρχήν, η χωρητικότητα του ρεζερβουάρ πιστοποιείται από το βιβλίο της μηχανής.

    Καταγγελία μπορείς να κάνεις :
    1. ΚΕΔΑΚ (είναι η άμεσα αρμόδια υπηρεσία) http://www.vrisko.gr/details/67a62j7...εδακ&where=
    2. Τοπικό αστυνομικό τμήμα (ή εισαγγελέας υπηρεσίας)
    3. Συνήγορος του καταναλωτή http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_contact.html
    4. ΜΟΤΕΚ http://www.motek.gr/ (Δεν ξέρω αν λειτουργεί και τι κάνει.)

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    και μιάς και το έφερε η κουβέντα πάλι..άντε και κάποιος μου λέει σου έβαλα 18 λίτρα ενω το ντεπόζιτο είναι 15 πχ τι μπορώ να τον κάνω?υπάρχει κάποιοα συγκεκριμένη υπηρεσία που κάνει τους ελένχους?η τα αναλαμβάνει η αστυνομία?
    Φέρνεις the po-po να καταγράψουν την καταγγελία σου κανονικότατα και μετά πράττεις κατά το δοκούν. Σε φάσεις που ξέρω γιατί δεν μου έχει τύχει να μου βάλουν παραπάνω από όσο έχει το ντεπόζιτο, ο βενζινάς στην αρχή έκανε τον ζόρικο μετά ήταν στο "εντάξει ρε φίλε κερασμένη".

    Το λαμπάκι πάντως στο έγραψαν ήδη ΔΕΝ είναι απόλυτα ασφαλές κριτήριο και αποδεικτικό "κλοπής".

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    Του είπες τίποτα?

    Μικρη η κοινωνια εδω, ελευθερος επαγγελματιας εγω τοτε. Απλα δεν ξαναγεμισα σε αυτο το πρατηριο. Οχι οτι οι αλλοι δεν εκλεβαν, αλλα αυτο το πρατηριο δεν ειχε καλη ποιοτητα βενζινης.
    DT 175 (1978) - XL250R (1982) - XJ400 Special (1981) - XT 400 ARTESIA - KLR650 (1988) - XV 250 (1989) - ZL 750

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    824
    Δεν ειναι αξιοπιστη η μετρηση που κανεις.
    Και κοντα αερα να εχεις θα δεις διαφορα.
    περα απο αυτο σκεψου οτι εαν ο πρωτος δε στο γεμισε μεχρι πανω,σου ανοιγει λαμπακι πιο γρηγορα γιατι σου εβαλε λιγοτερα λιτρα και ο δευτερος εαν στο γεμισε μεχρι πανω σου εβαλε και οντως παραπανω λιτρα.
    για να δεις εαν σε κλεβει πρεπει να κανεις 2-3 φορες το ιδιο για να δεις.
    σε παπι και μενα μου εχουν βαλει 4,4 λιτρα σε 4λιτρο ντεποζιτο χωρις να ειναι αδειο και οταν μια φορα μου ειχε μεινει,γεμισε με 4,2 λιτρα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2015
    Μηνύματα
    413
    ξαναλέω.
    Ασχετα με το πόσο έβαλε ο κάθε ένας ποσο κόντρα είχε αέρα πόσο έκαψα κλτ οταν ανάβει το λαμπάκι έχω μια χ ποσότητα μέσα.ο ένας βενζινάς μου έβαλε 9,5 λίτρα και ο άλος 11,2...1,7 λίτρο διαφορά φίλε μου όσο λαθος υπολογισμούς και να κάνω φωνάζει το πράμα.
    Εχεις μπερδευτεί δέν λέω πόσο έκαψα λέω ποσο μου βάλαν αφού άναψε το λαμπάκι.
    Ηθηκό δίδαγμα?ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΑΙ ΒΕΝΖIΝΑ ΑΠΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.
    vespa ciao, honda dio, cpi tracker, yamaha townmate, typhoon 125, burgman 250, XT 660R

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 007mastras Προβολή μηνύματος
    ξαναλέω.
    Ασχετα με το πόσο έβαλε ο κάθε ένας ποσο κόντρα είχε αέρα πόσο έκαψα κλτ οταν ανάβει το λαμπάκι έχω μια χ ποσότητα μέσα.ο ένας βενζινάς μου έβαλε 9,5 λίτρα και ο άλος 11,2...1,7 λίτρο διαφορά φίλε μου όσο λαθος υπολογισμούς και να κάνω φωνάζει το πράμα.
    Εχεις μπερδευτεί δέν λέω πόσο έκαψα λέω ποσο μου βάλαν αφού άναψε το λαμπάκι.
    Ηθηκό δίδαγμα?ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΑΙ ΒΕΝΖIΝΑ ΑΠΟ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ.
    ειναι εντελως λαθος.

    Χωρις να εχεις κανει ακριβη υπολογισμο ποσοτητας κατηγορεις οποιον βρεις μπροστα σου.

    Πρωτα σιγουρεψου ποσα λιτρα εχεις μεσα και μετα γκρινιαξε για το βενζινα. Το λαμπακι δεν ειανι αξιοπιστο. Σε μενα αλλες φορες αναβει και βαζω 11 λιτρα σε αλλες 13 (bandit 650).

    Η μονη περιπτωση να σιγουρευτεις οτι σε κλεβει ο βενζινας ειναι να πας με μπιτονακι, ή να εχεις 17 αρι τεποζιτο και να σου βαλει 16-17 λιτρα ενω το ακους οτι εχι μεσα.

    Μου εχει τυχει αντιστοιχο σε αυτοκινητο, σε 42αρι τεποζιτο που δεν ειχε φτασει να αδειασει εντελως να βαλει 41,κατι λιτρα. Δεν ηθελε να κανουμε φασαρια ο πατερας μου, και φυγαμε και δεν ξαναπατησαμε. Αν ημουν μονος θα φωναζα αστυνομια και θα εκανα φασαρια.
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΟΧΙ πλυσιμο στο βενζιναδικο
    από AFTER στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 16:49
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 15:47
  3. Φιλια Και Μπουνιες Στο Υαμαηα Μ1!!!!
    από panayiotis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2005, 11:32
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 22:29
  5. Τιμή και δόξα στο Γιασέρ Αραφάτ
    από bungee στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF