Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Πληροφορίες για Transalp 650 και CBF600

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2015
    Μηνύματα
    7

    Πληροφορίες για Transalp 650 και CBF600

    Καλησπερα.

    Καινουριος στο φορουμ...

    Η πρωτη ερωτηση ειναι σχετικα με το Transalp 650 και το CBF600.

    Ποιο απο τα δυο θα προτεινατε για πρωτη μηχανη??Οδηγαω χρονια αλλα δικια μου μηχανη δεν ειχα ποτε και θελω να παρω κατι για ξεκινημα για κανα χρονο κ μετα να κανω βημα παραπανω...

    Αν μπορει καποιος να μου πει σχετικα με κοστος συντηρησης,ζημιες,καταναλωση κλπ!!!!

    Ευχαριστω πολυ!!!

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/06/2015
    Μηνύματα
    2
    Καλώς όρισες στην παρέα.
    Οι δυο μηχανές για τις οποίες υποβάλλεις ερώτημα είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας μεταξύ τους. Η transalp είναι ένα μηχανικό σύνολο με προορισμό να εκτελεί ταξίδια σε οποιουδήποτε είδους δρόμο, δίχως να ξεχωρίζει ως καλύτερη μοτοσικλέτα σε κάποιον τομέα (οικονομία, εργονομία, επιδόσεις). Είναι δηλαδή με λίγα λόγια μια οικονομική πρόταση αγοράς για κάποιον που επιθυμεί να πραγματοποιήσει ταξίδια σε όλο τον κόσμο δίχως να τον ενδιαφέρουν οι επιδόσεις ή άνεση. Η Κατανάλωση της transalp εντός πόλης περίπου 6λιτρα/100 χλμ (σχεδόν αυτοκίνητο). Το cbf τώρα αποτελεί ένα μηχανικό σύνολο για μεικτή χρήση, Εθνική και πόλη, για αυτό και είναι οικονομικότερο σε κατανάλωση (5 λιτρα/100χλμ), καλύτερα στημένο για τον δρόμο με καλύτερες επιδόσεις από το transalp. Οι ζημιές που βγάζουν τα honda είναι κοινές από παπάκι έως varadero 1000 και μιλάμε για ρουλεμάν λαιμών και τροχών, αντλίες ψυκτικού, τσιμούχες καλαμιών, ανορθωτές, ηλεκτρονικές, λάμπες φλάς και στοπ, ατέρμονες κοντέρ και διάφορα άλλα ψιλά τα οποία συνήθως προκύπτουν όπως και τα παραπάνω από την κακή ή ελλειπή συντήρηση. Οτι και να αγοράσεις θα σου βγάλει ώς βλάβη αυτό που δεν έχει συντηρηθεί σωστά. Και τα δυο μηχανάκια είναι αξιόπιστα ως μοντέλα και με σωστή συντήρηση μπορούν να αποδίδουν θαυμάσια για πολλές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα.
    Εγώ προσωπικά στην κατηγορία του transalp θα επέλεγα v-storm (περισσότερο άνετο - οικονομικό ταξίδι και καλύτερες επιδόσεις) και στην κατηγορία του cbf θα επέλεγα fazer (ευέλικτο, οικονομικότερο και περισσότερο sport).

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Transalp παντως μην παρεις με τιποτα..σαφεστατα καλυτερη επιλογη το cbf.. 4 χρονια ειχα τη ρημσφα την τρσνσσλπ, η χειροτερη επιλογη μου ever...
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 17/06/2015 στις 13:40.

  4. #4
    Eγω παλι μετα απο 11 χρονια συνεχους συμβιωσης με transalp 650 (2004),εχω να πω οτι ειμαι κατα-ικανοποιημενος!!!! Παει κυριολεκτικα Π Α Ν Τ Ο Υ,καιει λιγο και ΔΕΝ χαλαει... επισης επειδη υπαρχουν πολλα μεταχ/σμενα εχεις και πολλες επιλογες σε σχεση με τιμες....

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzisia Προβολή μηνύματος
    Eγω παλι μετα απο 11 χρονια συνεχους συμβιωσης με transalp 650 (2004),εχω να πω οτι ειμαι κατα-ικανοποιημενος!!!! Παει κυριολεκτικα Π Α Ν Τ Ο Υ,καιει λιγο και ΔΕΝ χαλαει... επισης επειδη υπαρχουν πολλα μεταχ/σμενα εχεις και πολλες επιλογες σε σχεση με τιμες....

    Πως το εννοεις το λιγο;

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzisia Προβολή μηνύματος
    Eγω παλι μετα απο 11 χρονια συνεχους συμβιωσης με transalp 650 (2004),εχω να πω οτι ειμαι κατα-ικανοποιημενος!!!! Παει κυριολεκτικα Π Α Ν Τ Ο Υ,καιει λιγο και ΔΕΝ χαλαει... επισης επειδη υπαρχουν πολλα μεταχ/σμενα εχεις και πολλες επιλογες σε σχεση με τιμες....
    Και γω το'χα και συμφωνώ σε όλα εκτός από το.....καίει λίγο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Εντός πόλης 6.5-7/100. Εκεί παίζει όσες φορές και να το μέτρησα.
    Αλλά δε νομίζω ίδιας χρονολογίας CBF, στις ίδιες συνθήκες να καίει λιγότερο.
    Τα injection CBF κατέβασαν λίγο την κατανάλωση.. Αλλά όχι κάτι το τρομερό.

  8. #8
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Transalp παντως μην παρεις με τιποτα..σαφεστατα καλυτερη επιλογη το cbf.. 4 χρονια ειχα τη ρημσφα την τρσνσσλπ, η χειροτερη επιλογη μου ever...
    αν αιτιολογησεις και θελεις φυσικα την χειροτερη επιλογη σου θα βοηθουσε τον φιλο.

Παρόμοια θέματα

  1. Εξάτμιση για Transalp 650
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/12/2007, 07:26
  2. Εξατμιση Spring & Dragon για Transalp 650
    από sunnymtx στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 07:24
  3. φτηνά ανταλλακτικά για transalp 650 ;;;
    από efialtis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2006, 08:42
  4. Διπλό στάντ για Transalp 650
    από makis206 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2005, 19:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF