Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 39

Θέμα: Τι κάνουμε στις πολύ κλειστές στροφές?

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Το ότι το σημείο που θα πρέπει να ξεκινήσει να στρίβει πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο βαθιά στη στροφή, το είπαμε;
    Ναι καλά κρασά...
    Κατέβα από Πλαταιές προς Αλυκή με τις κατηφορικές κλειστές των 180 μοιρών, και ψάξε για τα apex...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #17
    Και γιατι πρέπει να τα λέμε όλα από την αρχή

    Το παλικάρι είπε τι τον προβληματίζει ακριβώς.

    Αλλιώς να υπάρχει ένα στίκυ που θα είναι η απάντηση σε όλα.
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Ναι καλά κρασά...
    Κατέβα από Πλαταιές προς Αλυκή με τις κατηφορικές κλειστές των 180 μοιρών, και ψάξε για τα apex...
    Άμα προσθέσω στην εξίσωση και ένα Triumph RocketIII 2300κυβικά κ 400 κιλά λεωφορείο, κερδίζω κάτι;

    Είναι το μόνο μηχανάκι που έκανα γυροσκοπικό από την άλλη

  4. #19
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GregVog Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, έχω την απορία για το πως στρίβουμε όταν έχουμε μια πολύ κλειστή στροφή??

    Την συγκεκριμένη απορία την έχω γιατί αναγκαστικά έχουμε πολύ λίγα χιλιόμετρα, με αποτέλεσμα:

    1) Η ισορροπία της μηχανής να είναι πολύ ευαίσθητη
    2) Το γυροσκοπικό να μην λειτούργει στον ίδιο βαθμό

    Όταν κάνεις τον κόπο και μπεις και διαβάσεις όλα όσα έχουν γραφτεί, κάνε μας λίγο πιο λιανά αυτό που θες να ρωτήσεις να σου πούμε τί ισχύει.

    Άν με το "Τί κάνουμε στις πολύ κλειστές στροφές" εννοείς "Ξέχασα τα τσιγάρα μου στο σπίτι και θέλω να κάνω αναστροφή στο στενάκι με 1,44χλμ/ώρα χωρίς να βάλω πόδι κάτω" τότε κάνεις αυτό που σου λέει πολύ σωστά ο joyrider και δείχνουν οι φωτογραφίες.

    Αν δεν εννοείς αυτό, ξεκίνα διάβασμα, σχολείο, εξάσκηση.

    Χωρίς να έχω καμία διάθεση για αντιπαραθέσεις
    1. το counter steering aka γυροσοκπικό (με κάνατε να χρησιμοποιώ κι εγώ αυτό τον όρο ρε πούστη μου) είναι ο μοναδικός τρόπος για να στρίψει η μηχανή από τη στιγμή που ξεκινάει να κινείται και βάζεις τα πόδια σου πάνω
    2. το να γλύφεις το ποδόφρενο κατά τη διάρκεια της στροφής, όχι μόνο καλό δεν είναι, αλλά είναι κι επικίνδυνο.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2014
    Μηνύματα
    20
    Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας, η ερωτηση μου ηταν για στροφή που σχεδον σταματαει το γυροσκοπικο, ειναι δλδ τοσο κλειστη που ειμαστε με 20-30 χιλιομετρα. Εκει οι συνθήκες ειναι διαφορετικες και ηθελα την γνωμη σας! Ξερω για τις κλασικες στροφες, εχω κανει σχολειό και εχω διαβάσει πολύ πράμα κ εδω και βιβλια και youtube.

    Η ερωτηση μου αφορα κυρίως για το Minibike (IMR Copa) που έχω αγοράσει τις τελευταίες μέρες και έχω να αντιμετωπίσω κλειστές στροφες σε καρτοπιστες.

    Βεβαία την απορια την είχα πάντα και με την μηχανή σε πολυ πολυ κλειστά στροφιλικια οταν παίρναμε τα βουνά!

    Ευχαριστω πολυ και περιμένω την συνέχεια (Joyrider, Ζεύκας κλπ ευχαριστώ ιδιαιτέρως)

  6. #21
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GregVog Προβολή μηνύματος
    η ερωτηση μου ηταν για στροφή που σχεδον σταματαει το γυροσκοπικο, ειναι δλδ τοσο κλειστη που ειμαστε με 20-30 χιλιομετρα
    To γυροσκοπικό δε σταματάει κάπου, εκτός κι αν έχεις κατέβει από τη μηχανή και τη σπρώχνεις για να την παρκάρεις.

    Από τη στιγμή που καβαλάς και κινείσαι (με 2 με 5 με 10 με 20 με 300χλμ/ώρα) ο μόνος τρόπος για να ξεκινήσει η μηχανή να στρίβει είναι ασκώντας πίεση στο εσωτερικό γκριπ (γνωστό και ως counter steering, κι ως γυροσκοπικό)

    Όσο λιγότερα τα χιλιόμετρα, τόσο λιγότερη πίεση θα χρειαστεί, και τόσο περισσότερο θα στρέψεις στη συνέχεια (αφού έχει ξεκινήσει να στρίβει η μηχανή χρησιμοποιώντας το counter) το τιμόνι προς το εσωτερικό της στροφής.

    Αν πηγαίνεις με 10χλμ/ώρα, θα χρειαστεί ένα πολύ μικρό σπρώξιμο στο εσωτερικό γκριπ για να αρχίσει να στρίβει η μηχανή, και στην πορεία περισσότερο στρίψιμο του τιμονιού προς το εσωτερικό της στροφής.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GregVog Προβολή μηνύματος
    Η ερωτηση μου αφορα κυρίως για το Minibike (IMR Copa) που έχω αγοράσει τις τελευταίες μέρες και έχω να αντιμετωπίσω κλειστές στροφες σε καρτοπιστες.

    Αφού μιλάς για καρτόπιστες και minibike κλπ (ωραία γούστα), και το apex μπορείς να βλέπεις, και την έξοδο, και κυρίως μπορείς να εξασκηθείς όσες φορές θες στην ίδια στροφή χωρίς το φόβο μη βρεθείς σε κανά γκρέμι ή μη σε καταπιεί καμιά νταλίκα.


    Διάβασε αν θες και αυτό το θρεντ

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140216

  7. #22
    Γυροσκοπικό και αναποδοστριψοτίμονο δεν είναι το ίδιο πράγμα. Sticky plz
    joy ride, (ˈdʒɔɪˌraɪd), noun: a ride with no particular goal, just for the pleasure of it.

  8. #23
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Joyrider Προβολή μηνύματος
    Γυροσκοπικό και αναποδοστριψοτίμονο δεν είναι το ίδιο πράγμα. Sticky plz
    Έλειπες μάλλον όταν είχα ανοίξει αυτή τη γκουβέντα και ήμουν μόνος μου VS όλοι τους

  9. #24
    ...κανουμε το σταυρό μας, κλεινουμε τα ματια και βουταμε!!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Επισης κατι που διευκολυνει στις πολυ κλειστες στροφες (φουρκετες) ειναι, πριν στριψεις, να ανοιγεσαι οσο πιο πολυ μπορεις (προσεχοντας βεβαια 1. να μην βγεις απ το ρευμα σου και 2. να μην ερχεται απο το αντιθετο ρευμα άλλο οχημα που παιρνει τη δική του στροφη πολυ κλειστη οπότε ισως να βγει απ το ρευμα του και να μπει στο δικο σου). Για αποφυγη της δευτερης περιπτωσης παντως καλο θα ηταν να εισαι συγκρατημενος στο πόσο ανοιγεσαι πριν τη στροφη στο δρομο.

    Συμφωνω μ αυτο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Αν έχεις ανασφαλεια γλυφε το πίσω φρένο σ ολη τη διάρκεια της στροφής. Σταθεροποιει την μοτο κ βοηθάει πολύ.
    και συμπληρωνω οτι το πισω φρενο βοηθαει πολυ και στην περιπτωση που για καποιο λογο θα πρεπει (εντος της στροφης) να κλεισεις περισσοτερο τη γραμμη σου. Απλα χαλάς περισσοτερο τακακι και δισκοπλακα.


  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/01/2014
    Μηνύματα
    20
    Κατι που παρατηρησα εγω στις πολυ κλειστές με το IMR (60 κιλά ειναι το τερατακι), οτι για να στριψει καλύτερα στις κλειστες πρεπει να μετατοπίσεις το βαρος σου στον πίσω τροχό, δλδ να φορτίσεις τον πίσω, ενω στις γρήγορες κυρίως φορτίζεις λίγο τον μπροστά, δεν ξέρω για ποιον λόγο γινεται αλλά αυτο εχω καταλάβει.

    Οσο για το γυροσκοπικό, οσο ειναι χαμηλή η ταχύτητα όντως θέλει λιγότερη δύναμη για να στιψει ο τροχος και αυτο εχει να κανει με την αδράνεια.

    Βέβαια σε πολύ λιγα χιλιόμετρα δεν πεφτει η μηχανή αλλα στρίβει μονο ο τρόχος, όπως στα αμαξια.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    αμπραγιαζ....

    ανανήψαντας

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παντως για να λεμε και τα στραβα μας..... μετα απο χρονια..... τις κατηφορικες φουρκετες ακομα δεν τις εχω καθολου..... Στην θεωρια μια χαρα αλλα στην πραξη αφοδευε εντος πολυετη......

  14. #29
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Το πράγμα είναι απλό. Κάνεις ακριβώς ότι λέει στην υπογραφή του Byron.

  15. #30
    και όπως ειπε ο ζευκας
    Μια χαρά λειτουργεί το γυροσκοπικό.

    Χοντρικά:
    φτάνεις στη φουρκέτα
    αφήνεις γκάζι
    κοιτάς στην έξοδο της φουρκέτας
    κάνεις το γυροσκοπικό σου
    ανοίγεις γκάζι
    +

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Δίκιο έχεις.
    Σε αυτές τς περιπτώσεις κοιτάμε το "vanishing point", δηλ. εκεί όπου ο δρόμος "εξαφανίζεται" από το εμπόδιο που μας κρύβει την έξοδο της στροφής. Αυτό είναι το πιο μακρινό σημείο της ορατότητάς μας στις φουρκέτες.
    εάν το "vanishing point" (σιμειο εξαφάνισης) σε πλισιαζει πας γρηγορα εάν απομακρινεται πας αργα . και το γυροσκοπικο δουλευει και από την στιγμη που το κανεις εχεις το γκαζι σταθερα επιταχινομενο τοσο οσο να κρατας το επανω μερος της αλισιδας σου τεντομενο μονιμος χωρεις σκορτσαρισματα. βασικο είναι η ταχητητα εισοδου σου στην στροφη να είναι αναλογη από το πως εχεις "αναγνωρισει" την στροφη (μαθημα css)
    ποτε ξανα σκουπιδια της BMW. καλυτερα κινεζικο παπι....

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 125
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 20:00
  2. Μικρό "σκίσιμο" στα πλαινά του ελαστικού. Τί κάνουμε ;
    από Bil στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2006, 14:55
  3. Στα 6.000χλμ τι κανουμε?
    από Zbandit750 στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2006, 18:47
  4. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ??
    από Spazz στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2005, 09:22
  5. Επ τι κάνουμε εδώ...?
    από Zanzibar στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 23:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF