Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Περί CBF 600 ο λόγος

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2015
    Μηνύματα
    11

    Περί CBF 600 ο λόγος

    Καλοί μου φίλοι καλησπέρα,μεγάλος στην ηλικία(62) αλλά νέος στο φόρουμ και στο cbf.Εκτίμησα πάρα πολύ τις πληροφορίες που μου δώσατε για την κατασκευή ανατομικής σέλας στο cbf και ήδη την έφτιαξα στη Θεσνικη στον ΣΕΛΕΣ ΡΑΜΑΣ(ΡΑΜΑΔΑΝΟΓΛΟΥ ΧΡ).
    Τώρα οι απορίες του νέου... σιμπιεφά:Στο cbf 600(mont.2007 με καρμπυρατέρ)γίνεται να φορεθεί ντεπόζιτο απο το cbf 1000 με το αντίστοιχο φαίριγκ προκειμενου να μπορεί να μπει βενζινόμετρο;και άν ναι,ποιός είναι καλός και (φθηνός) ...χειρουργός;(δεν αντέχω να κοιτώ τον μερικό χιλιομετρητή για πότε θα αναψει το λαμπάκι(ανα 200+ χλμ)}Αν δεν γίνεται,θα το αντέξω...δεν θα πεθάνουμε κιόλας!!!!

  2. #2
    Αν ειναι να κατεβασεις ολο το μηχανακι και να αλλαξεις το μισο για να βαλεις δεικτη βενζινης (ρε τη χονδα..... Παντα πρωτοπορα) πανε παρε το 1000 εξ αρχης.......
    ....
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Ακριβά πράγματα σκέφτεσαι.

    Τα παρακάτω είναι πιο φθηνά, ΕΑΝ ταιριάζουν :

    ντεπόζιτο από το 600 του 08-09. (νομίζω είναι ακριβώς τα ίδια)
    ενδείκτης βενζίνης από το ίδιο για να μην είσαι ράβε ξύλωνε.
    βγάζεις την ένδειξη του HISS από τα αριστερά, βάζεις το βενζίνης και είσαι έτοιμος.

    Δεν το έχω κάνει, απλά με φαίνεται πιο φτηνό από το να πάρεις ντεπόζιτο, όργανα, πλαστικά, μάσκα και κάγκελα από το 1000.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Ακριβά πράγματα σκέφτεσαι.

    Τα παρακάτω είναι πιο φθηνά, ΕΑΝ ταιριάζουν :

    ντεπόζιτο από το 600 του 08-09. (νομίζω είναι ακριβώς τα ίδια)
    ενδείκτης βενζίνης από το ίδιο για να μην είσαι ράβε ξύλωνε.
    βγάζεις την ένδειξη του HISS από τα αριστερά, βάζεις το βενζίνης και είσαι έτοιμος.

    Δεν το έχω κάνει, απλά με φαίνεται πιο φτηνό από το να πάρεις ντεπόζιτο, όργανα, πλαστικά, μάσκα και κάγκελα από το 1000.
    πιο σωστή μετατροπή, χωρις όμως να ξηλώσεις το hiss, βαζεις ένα εξτρά όργανο πανω στο νταμπλό χώρο έχει.
    Οπως και αν έχει το κόστος μιας τέτοιας μετατροπής δε δηκαιολογεί το κόστος αγοράς της μηχανής σου.


    νομίζω όμως οτι το σωστότερο που έχεις να κάνεις είναι ΑΠΛΩΣ να συνηθίσεις, μη σκέφτεσαι όπως το αυτοκίνητο σχεδόν όλες οι μηχανές μέχρι το 2000 δεν διέθεταν δείκτη βενζίνης αλλά ρουμπινέτο, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕΝΑΜΕ ΑΠΟ ΒΕΝΖΙΝΗ
    στη δική σου περίπτωση πρέπει απλώς να κάνεις το εξής
    -αρχικά να το γεμίσεις μεχρι τάπα και να μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετριτή
    -όταν θα σου ανάψει λαμπάκι τότε θα έχεις 3-4 λίτρα συνεπώς καμιά 60 χιλιόμετρα
    -σημειώνεις τα χιλιόμετρα και ξέρεις ότι πχ σε 220km(που έγραψε ο μερικος χιλιομετριτής) στην πολη αναβει λαμπάκι, στα 300 εκτός πόλης και 250 μικτής χρήσης

    όταν αντιληφθείς πόσο κάει σε ανάλογες συνθήκες ως συνήθως τότε και με 10 ευρώ εάν βαλεις (περίπου 6lt σημερινά) ξέρεις πόσο χιλιομετρα μπορεί να διανύσει πριν αναψει το λαμπάκι
    σε κάθε περίπτωσή πρέπει να μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετριτή για να έχεις τον έλεγχο

    και καλορίζικος!
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Δεν θα σε αφησει ποτε, ακομη και αν κανεις ατελειωτα χλμ σε ταξιδι... Μια συνηθεια ειναι. Με τον μερικο χιλιομετρητη ή και μονο με το λαμπακι της ρεζερβας κανεις δουλεια. Ποϊτανα Χοντα, που βρηκες να κανεις οικονομια!!!!


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    εμενα εχει δεικτη βενζινης, ρουμπινετο και μερικο χιλιομετρητη και παλι μια ζωη το στραγγιζω

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    το ντεπόζιτο από cbf600 07 καρμπυλατέρ με το cbf600 08 injection δεν ταιριάζουν. αλλιώς βιδώνει το 1 και αλλιώς το άλλο.

    τα όργανα στο ταμπλό δεν βγαίνουν ένα ένα (ώστε να βγάλεις το HISS) είναι καντάν όλα μαζί και μπαίνει από πάνω το πλαστικό και τα χωρίζει.

    δεν αξίζει για μένα η αλλαγή (αν αν αν ταιριάζει από 1000) όσο και αν είναι σπαστικό να μην ξέρεις την στάθμη.
    αν αλλάξεις τελικά όοοολο το ταμπλό με αυτό που έχει δείκτη βενζίνης μετά δεν θα έχεις δείκτη θερμοκρασίας αλλά μόνο λαμπάκι.
    εσύ αποφασίζεις

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Ο μερικός χιλιομετρητής είναι η πιο αξιόπιστη λύση. Φουλάρεις - μηδενίζεις κάθε φορά και δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Δες πόσα χιλιόμετρα κάνεις ώστε να σου μένουν πάντα 4-5 λίτρα στο ρεζερβουάρ [17 είναι στο cbf;] ώστε να έχεις πάντα καβάντζα και είσαι οκ. Επίσης αυτό το σύστημα δείχνει την αυξημένη κατανάλωση που θα σου χτυπήσει καμπανάκι για πρόβλημα στον κινητήρα ή κλέφτη βενζινά. Εγώ το εφαρμόζω πάντα ανεξάρτητα αν έχω δείκτη ή όχι.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2015
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ πολύ!!!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/05/2015
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ πολύ όλους τους φιλους που μου έδωσαν... τα φώτα τους!!!!

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 13:56
  3. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 18:04
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 22:32
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF