Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: τρανζιστορ

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357

    τρανζιστορ

    ξερει κανεις καποιο site με αντιστοιχιες τρανζιστορ και κανα μαγαζι εντος αθηνας με ποικιλια?

  2. #2
    Αν καταλαβαινω τι ακριβως λες, κατεβα στο Φανο. Μην ψαρωσεις απο το Site, απλα πηγαινε. Θα στον πιασει γερα, αλλα ειναι ο μοναδικος που εχει τοσες πιθανοτητες να εχει στοκ σε αυτο που ζητας.
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    ευχαριστω.....
    ψαχνω αυτο nec k3057 ή 2sk3057 αλλα δεν το βρισκω, δεν εχω ψαξει στο φανο ακομα και δεν θελω να το παρω απ'εξω γιατι θα κανει κανα μηνα να ερθει

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    45 Amperes MosFet...???

    Βάλε 2 IRF540 να ησυχάσεις..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Ο Φανός μια χαρά τιμές έχει...τουλάχιστον εδώ και μια 10ετία που ψωνίζω δεν έχω κανένα παράπονο. Προφανώς και ebay τα βρίσκεις φθηνότερα αλλά μεταξύ των καταστημάτων στην Αθήνα ειδικά κέντρο δεν έχει ανταγωνιστή.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    η πλακετα εχει πανω 6 τετοια τρανζιστορ και ανατιναχτηκε το ενα απο αυτα λογω υγρασιας, πρεπει να βαλω ενα ιδιο ή εξι ιδια αντιστοιχα στις ιδιες θεσεις
    δεν ειμαι ηλεκτρονικος, ειμαι ελληνας μαστορας που ξερει λιγο απ'ολα και γουσταρω να επισκευαζω οτι χαλαει

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Ο Φανός μια χαρά τιμές έχει...τουλάχιστον εδώ και μια 10ετία που ψωνίζω δεν έχω κανένα παράπονο. Προφανώς και ebay τα βρίσκεις φθηνότερα αλλά μεταξύ των καταστημάτων στην Αθήνα ειδικά κέντρο δεν έχει ανταγωνιστή.
    τον πηρα τηλεφωνο και δεν τα εχει αλλα αν δεν τα βρω καπου αλλου ισως μπορεσει να μου τα βρει

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Ο Φανός μια χαρά τιμές έχει...τουλάχιστον εδώ και μια 10ετία που ψωνίζω δεν έχω κανένα παράπονο. Προφανώς και ebay τα βρίσκεις φθηνότερα αλλά μεταξύ των καταστημάτων στην Αθήνα ειδικά κέντρο δεν έχει ανταγωνιστή.
    Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος γι αυτο που λες, εγω γενικα για ακριβο τον εχω κοψει και σαν ιδιωτης, και σαν εταιριες οσο δουλευα σαν ηλεκτρονικος. Οχι οτι οι υπολοιποι του χωρου ειναι φτηνοι, βεβαια. Απλα δεν τον συγκρινω με ebay, τον συγκρινω με πχ. Farnell export, mouser, blabla. Φυσικα και αμα μιλαμε για "αντρα θελω, τωρα τονε θελω" ομως, ναι, ειναι λογικος. Και ΣΙΓΟΥΡΑ αξιζει οσο δεν παει στην εξυπηρετηση...
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    μονο για γνωστες.....
    χρειαζομαι βοηθεια....
    ψαχνω και δεν βρισκω τρανζιστορ bf374 απο κοντρολακι συναγερμου αυτοκινητου ...........σε μαγαζια δεν βρισκω
    αν ξερει κανεις κατι η εχει προταση για καποιο διαθεσιμο αντιστοιχο
    βρηκα αυτον τον πινακα https://alltransistors.com/crsearch....=0&r2=0&r1r2=0
    αλλα ειμαι ασχετος με το αθλημα
    ευχαριστω πλερια

  11. #11
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RizlaPlusPlus Προβολή μηνύματος
    Δεν ειμαι και πολυ σιγουρος γι αυτο που λες, εγω γενικα για ακριβο τον εχω κοψει και σαν ιδιωτης, και σαν εταιριες οσο δουλευα σαν ηλεκτρονικος. Οχι οτι οι υπολοιποι του χωρου ειναι φτηνοι, βεβαια. Απλα δεν τον συγκρινω με ebay, τον συγκρινω με πχ. Farnell export, mouser, blabla. Φυσικα και αμα μιλαμε για "αντρα θελω, τωρα τονε θελω" ομως, ναι, ειναι λογικος. Και ΣΙΓΟΥΡΑ αξιζει οσο δεν παει στην εξυπηρετηση...
    Από το Φανό ψωνίζω από τότε που ήταν στην Κλεισόβης....Φτηνός με την έννοια χώμα,όχι δεν είναι,ούτε και ακριβό τον λες! οι τιμές του (καρατσεκαρισμένες σε καθημερινή βάση γιατί παραγγέλνω τακτικά ) είναι λογικότατες ειδικά σε σύγκριση με Κατουμα Farnell RS και λοιπούς.Μάλιστα τα τελευταία 5 χρόνια φέρνει επί παραγγελία ό,τι του ζητήσεις.
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  12. #12
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    μονο για γνωστες.....
    χρειαζομαι βοηθεια....
    ψαχνω και δεν βρισκω τρανζιστορ bf374 απο κοντρολακι συναγερμου αυτοκινητου ...........σε μαγαζια δεν βρισκω
    αν ξερει κανεις κατι η εχει προταση για καποιο διαθεσιμο αντιστοιχο
    βρηκα αυτον τον πινακα https://alltransistors.com/crsearch....=0&r2=0&r1r2=0
    αλλα ειμαι ασχετος με το αθλημα
    ευχαριστω πλερια

    Αντίστοιχα έχει όλα αυτά:

    https://alltransistors.com/crsearch.php?mat=Si&struct=NPN&pc=0.35&ucb=30&uce=25&ueb=3&ic=0.1&tj=150&ft=400&cc=0.6&hfe=70&caps=T O92


    Για συντομία μπορείς να βάλεις το BF256 τσεκάρεις για πόδια συμβατά....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    H motorola δίνει το bc338 https://4donline.ihs.com/images/VipM...A73243A3159BB0 σελίδα 36
    Αν κατάλάβα καλά έχει σταματήσει η παραγωγή του εδω και πολλά χρόνια
    Eδώ θα βρεις πληρη κατάλογο της εποχής
    http://bitsavers.trailing-edge.com/c...evice_Data.pdf
    https://archive.org/details/bitsaver...2784/page/n233
    Κάνενα κατάστημα που πουλάει τρανζιστορ δεν θα κάτσει φυσικά να στο ψάξει βάσει των χαρακτηριστικών του για να σου βρει το αντίστοιχο
    Αν πρέπEι οπωσδήποτε να βάλεις το ίδιο θα πρέπει να ψαχτείς στο ebAY.
    Επίσης δεν ξέρω πως κατέληξες στο τρανζίστορ αλλά πρέπει να βγεί από την πλακέτα και να ελεγχθεί με το πολύμετρο στην δίοδο
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 15/01/2019 στις 22:51.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    ξεκολησε απο πεσιμο και κοπηκαν τα ποδαρακια συριζα

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    το bc338 δειχνει οκ και μαλλον διαθεσιμο
    ευχαριστω κυριοι
    αν το βρω να το βαλω αφοβα η θα ανατιναξω τιποτα;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF