Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 113

Θέμα: Υγραεριοκινηση σε κουτι...

  1. #31
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    877
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    η toyota της θεσσσαλονικης που το παω για σερβις...(polis θερμης) μου ειπε μια τρελη τιμη 2450€ + 50€ ΚΤΕΟ που το περνανε αυτοι για να δουν οτι εχει γινει σωστη δουλεια...
    και το αμαξι πρεπει να παει Αθηνα για μια εβδομαδα...μεταφερεται με φορτηγα που μεταφερουν καινουργια αμαξια και εμενα μου δινουν αμαξι αντικαταστασης...
    Αν το αμάξι σου έχει το σύστημα που σβήνει στα φανάρια, αυτό το πράγμα εκτοξεύει το κόστος. Συνάδελφος που έχει ένα Yaris και ένα τζιπ που δεν θυμάμαι ποιο είναι για το τζιπ 1800 κ.εκ. του έβγαινε γύρω στα 1800 και στο Yaris στα ίδια με αυτά που είπες λόγω της παπαρι@ς αυτής.
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  2. #32
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Πάνω κάτω στα έγραψαν τα άλλα παιδιά, θα σου πω κι εγώ την άποψη μου ....
    ΛΕπόν, θα σου έλεγα αν έχεις σκοπό να κρατήσεις το αυτοκίνητο (που έχεις....) και αν κάνεις αρκετά χιλιόμετρα (άνω των 10000χλμ/έτος) να το βάλεις. Από εκεί και πέρα το σημαντικότερο όλων είναι να επιλέξεις σωστό εγκαταστάτη. ¨Ενα καλορύθμισμένο υγραέριο δεν έχει κάνενα απολύτως πρόβλημα αρκεί να οδηγείς συνετά και να μην του τα "χώνεις". Από συστήματα που αναφέρεις ουσιαστικά υπάρχουν μόνο 2 κατηγορίες, τα αερίου ψεκασμού και τα υγρού ψεκασμού, η γνώμη μου είναι να επιλέξεις αερίου ψεκασμού με παράλληλο ψεκασμό βενζίνης στα φορτία, με αυτό το σύστημα δεν χρειάζεσαι λαδιέρες κλπ και δεν έχεις φόβο να κάψεις βαλβίδα εξαγωγής διότι στα φορτία με τον παράλληλο ψεκασμό βενζίνης ψύχει τον θάλαμο καύσης. Εγώ είχα πρωτοβάλει υγραέριο σε αμάξι το 2007, τότε όπου το έλεγα με κοίταζαν περίπου σαν εξωγήινο και με ρώταγαν αν είναι νόμιμο κλπ, έκανα με αυτό 65000 χλμ απροβλημάτιστα. Το σύστημα αυτό δεν έιχε ψεκασμούς βενζίνης και λαδιέρες απλά, όταν ήθελα να τρέξω πάνω από 130 χλμ/ώρα το γύριζα βενζίνα. Τότε όμως εγκαταστάτες υπήρχαν στην Αθήνα 3-4 μόνο και έβαζαν υγραέριο κυρίως σε ταξί (φαντάζεσαι χιλιόμετρα που έγραφαν έτσι?) , μετά που κάθε "περίπτερο" έβαζε και υγραέριο ξεκίνησαν και τα περισσότερα προβλήματα....

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από congate7 Προβολή μηνύματος
    Αν το αμάξι σου έχει το σύστημα που σβήνει στα φανάρια, αυτό το πράγμα εκτοξεύει το κόστος. Συνάδελφος που έχει ένα Yaris και ένα τζιπ που δεν θυμάμαι ποιο είναι για το τζιπ 1800 κ.εκ. του έβγαινε γύρω στα 1800 και στο Yaris στα ίδια με αυτά που είπες λόγω της παπαρι@ς αυτής.
    οχι δεν το εχει...

  4. #34
    Μιά ερώτηση. Αν είναι να γλιτώνεις ξερωγω ένα χιλιάρικο το χρόνο και να το δώσεις μαζεμένο και κασεράκι σε δύο χρόνια για μοτέρ, τελικά τι έχεις κερδίσει και γιατί να μην μείνεις με την βενζίνη και να μην δώσεις τα λεφτά της επισκευής "ποτέ";

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Μιά ερώτηση. Αν είναι να γλιτώνεις ξερωγω ένα χιλιάρικο το χρόνο και να το δώσεις μαζεμένο και κασεράκι σε δύο χρόνια για μοτέρ, τελικά τι έχεις κερδίσει και γιατί να μην μείνεις με την βενζίνη και να μην δώσεις τα λεφτά της επισκευής "ποτέ";
    ρε Γιαννακο, ελεος...

    γι'αυτο ψαχνομαι..για να ΜΗΝ το δωσω κασερακι σε 2 χρονια...το θεμα ειναι να μου παει ενα χιλιαρικο η μετατροπη (λεω εγω τωρα μια τιμη)...
    τον πρωτο χρονο να κανω την αποσβεση των χρηματων...και να κρατησει και μια τετραετια ακομη (συνολο 5 χρονια) για να εχω τα 4χιλ στην τσεπη (λεμε τωρα) για να αντιμετωπισω την οποια βλαβη...

    γιατι και τοτε τα συγκεκριμενα μοτερ, τσαμπα θα'ναι...αμα βρω κανενα καθαρουλι με λιγα χλμ (σχετικα) και κανενα χιλιαρικο κοστος + τα περαστικα, να ξαναβαλω πανω το αεριο, να ειμαι κερδισμενος στο διηνεκες...

    αν ειναι να μου ανατιναχτει στα 2 ή στα 3 χρονια...ΔΕΝ συμφερει...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Ρε παιδιά οτι αυτοκίνητο γράφει χιλιόμετρα και ότι είναι πάνω από 2000 cc είναι γκάζι εδώ και χρόνια στην Ελλάδα.
    Απλά χρειάζεται καλό συνεργείο (αν και οι περισσότεροι θα έχουν μάθει πλέον στους πελάτες τους)

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ρε Γιαννακο, ελεος...

    αν ειναι να μου ανατιναχτει στα 2 ή στα 3 χρονια...ΔΕΝ συμφερει...
    Βρε αγάπη, αφού οι περισσότεροι για καταστροφές μιλούσαν, για αυτό στο λέω, μόνο που τα διάβασα (επειδή παρεμφερή χιλιόμετρα με εσένα κάνω και εγώ) λέω αλάργα...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Βρε αγάπη, αφού οι περισσότεροι για καταστροφές μιλούσαν, για αυτό στο λέω, μόνο που τα διάβασα (επειδή παρεμφερή χιλιόμετρα με εσένα κάνω και εγώ) λέω αλάργα...

    ενταξει...και αλλοι τοσοι λενε οτι το εχουν χρονια και δεν εχουν θεμα...
    δεδομενου οτι εχουν περασει αρκετα χρονια απ'οτι εμφανιστηκε το συστημα..και λογικα θα εχουν γινει βελτιωσεις, εξ ου και τα 4η ή 5ης γενιας, τα υγρου ή τα αεριου τυπου...και καποιοι θα εχουν παρει τα μοτερ στα χερια απο λαθος εγκατασταση ή λογω συστηματος και γενικοτερα θα εχει αναπτυχθει μια τεχνογνωσια πανω στο θεμα, μπαινω στην διαδικασια να το σκεφτομαι...

    μολις πηρα τιμη και πληροφοριες απο το παλικαρι που μου συστησε ο blitzer...
    φαινεται οτι ξερει την δουλεια, ειναι σοβαρος και εχει γνωσεις επι του θεματος...παραμενει αρνητικο το οτι βρισκεται στην Αθηνα...θα δειξει...

  9. #39
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Δες και αυτούς τους 2, είναι καλοί επαγγελματίες, επικοινώνησε να πάρεις μια ιδέα.
    www.lpgas.gr
    www.qgas.gr

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Δες και αυτούς τους 2, είναι καλοί επαγγελματίες, επικοινώνησε να πάρεις μια ιδέα.
    www.lpgas.gr
    www.qgas.gr
    ευχαριστω..θα πεσουν τα σχετικα τηλ...

    οποιαδηποτε αλλη πληροφορια, καλο ειναι να γραφεται για να μπορεσουμε να βγαλουμε μια πιο ολκληρωμενη αποψη επι του θεματος...
    νομιζω αφορα πολλους απο εμας...


  11. #41
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Desperado Προβολή μηνύματος
    Δες και αυτούς τους 2, είναι καλοί επαγγελματίες, επικοινώνησε να πάρεις μια ιδέα.
    www.lpgas.gr
    www.qgas.gr
    Και εγω σε εναν απο αυτους το εβαλα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    το μοτερ δεν θα ανατιναχθει απο το αεριο εκτος κι αν ο μαστορας ειναι σκιτζης και τα υλικα δευτερα
    ακομα ομως και η καλυτερη εγκατασταση δεν μπορει να το προφυλαξει ουτε απο ταχυτερη φθορα ουτε απο προβληματα του στυλ αναμενα λαμπακια, σβησιματα, μπουκωματα κλπ τα οποια αργα ή γρηγορα θα προκυψουν και εχουν σχεση με τον λ και τη διαχειριση του εγκεφαλου
    ο λογος ειναι οτι κανενα μοτερ δεν ειναι κατασκευασμενο να δουλευει με αεριο

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το μοτερ δεν θα ανατιναχθει απο το αεριο εκτος κι αν ο μαστορας ειναι σκιτζης και τα υλικα δευτερα
    ακομα ομως και η καλυτερη εγκατασταση δεν μπορει να το προφυλαξει ουτε απο ταχυτερη φθορα ουτε απο προβληματα του στυλ αναμενα λαμπακια, σβησιματα, μπουκωματα κλπ τα οποια αργα ή γρηγορα θα προκυψουν και εχουν σχεση με τον λ και τη διαχειριση του εγκεφαλου
    ο λογος ειναι οτι κανενα μοτερ δεν ειναι κατασκευασμενο να δουλευει με αεριο


    ναι, επειδη τα διαβασα αυτα τα θεματα...χαλια αποκριση στο γκαζι, σβησιματα, ρεταρισματα..γυρναει μονο του στην βενζινη χωρις να εχει αδειασει το tank του αεριου και αλλα πολλα...
    το θεμα ειναι να μπορει καποιος να χαρτογραφισει τον εγκεφαλο σωστα για να αποφευχθουν ολα αυτα...

    φαινεται οτι καποιοι το κανουν, καποιοι δεν το κανουν και ελπιζουν σε plug and play καταστασεις...

    επισης πλεον παιζουν συστηματα που ψεκαζουν και βενζινη σε καποιο ποσοστο ή μετα απο καποιες στροφες ή και τα 2...
    ολο το προβλημα, οπως γραφτηκε, ειναι η μεγαλυτερη θερμοκρασια λογω του αεριου...

    μετα απο καποια γεμισματα με αεριο, καλο ειναι να καψεις και 20-30€ βενζινη...και αλλα πολλα...

  14. #44
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    δεν ειναι καινουργιο ρε παιδια το αμαξι...του 07 μοντελο ειναι..απο τα πρωτα auris που βγηκαν...
    ουτε εχει λιγα χλμ...βεβαια ειναι ελεγμενο εξονυχιστικα και ξερω οτι εχει σιγουρα αυτα τα χλμ και ειναι απο ιδιωτη, οχι leasing κλπ, ουτε μαντρες που τα γυριζουν τα χλμ...το εψαχνα 1 χρονο σχεδον...


    απο αυτα που μου εχουν πει, το πραμα αντεχει για πολλα χλμ (οχι με αεριο)...δλδ πιστευω οτι μετα τις 200000 θα βγαλει κατι σε μηχανικη βλαβη...
    που σημαινει οτι εχω αλλα 70000χλμ...
    αν στα επομενα 4,5 χρονια δλδ μου δημιουργηθει βλαβη, θα πρεπει να εχω κανει αποσβεση και να εχω και κερδος στην τσεπη και να καλυψω την βλαβη για να ειμαι μια η αλλη...
    αν κάνεις 15000 το χρόνο επί 4.5 χρόνια αυτό κάνει 67.500 δηλαδή κοντά εκεί που υπολογίζεις ότι θα αρχίσει να σου βγάλει βλάβες, με βάση τα νούμερα που είπε ο leftos έχεις κέρδος 350 ευρώ τα 10000, χωρίς να αλλάξει κάτι θα έχεις κέρδος 2360 και κάτι ψηλά αλλά θα έχεις πληρώσει 2500, κατά τη γνώμη μου ακόμα και 2000 να το βρεις δε συμφέρει όταν τα 360 κέρδος σε ιδανικές συνθήκες χωρίς απρόοπτα θα έρθουν αθροιστικά σε 4,5 χρόνια.

  15. #45
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    ναι, επειδη τα διαβασα αυτα τα θεματα...χαλια αποκριση στο γκαζι, σβησιματα, ρεταρισματα..γυρναει μονο του στην βενζινη χωρις να εχει αδειασει το tank του αεριου και αλλα πολλα...
    το θεμα ειναι να μπορει καποιος να χαρτογραφισει τον εγκεφαλο σωστα για να αποφευχθουν ολα αυτα...

    φαινεται οτι καποιοι το κανουν, καποιοι δεν το κανουν και ελπιζουν σε plug and play καταστασεις...

    επισης πλεον παιζουν συστηματα που ψεκαζουν και βενζινη σε καποιο ποσοστο ή μετα απο καποιες στροφες ή και τα 2...
    ολο το προβλημα, οπως γραφτηκε, ειναι η μεγαλυτερη θερμοκρασια λογω του αεριου...

    μετα απο καποια γεμισματα με αεριο, καλο ειναι να καψεις και 20-30€ βενζινη...και αλλα πολλα...
    Αν το εχεις παρει αποφαση απλα καντο... μιλαμε για παρα πολυ μικρη καταναλωση... Οπως ειπαν και παραπανω, ολη την σημασια εχει ο τεχνικος που θα εμπιστευθεις την εγκατασταση...
    Θα σου προτεινα επειδη υπαρχουν πολλα και αναξιοπιστα συστηματα (π.χ. κατασκευη απο Βουλγαρια ή Ταΐβαν...), να προτιμησεις Ιταλικο brc, Lovento, Romano...
    Μην βαλεις φθηνο που δουλευει μονο αεριο, να βαλεις 4-5 γενιας που ψεκαζουν παραλληλα και βενζινη, ώστε να μην εχεις προβλημα με τις βαλβιδες...
    Ολη η σημασια εχει, να βρεις σωστο τεχνικο που θα κανει την τοποθετηση... Αν θες απο Αθηνα σου στελνω π.μ.
    προσέχουμε για να έχουμε!...

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρέδωσα κι εγω τις πινακιδες σε ΜΟΤΟ & ΚΟΥΤΙ
    από lc8ergr1 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 313
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2012, 21:22
  2. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF