Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 113

Θέμα: Υγραεριοκινηση σε κουτι...

  1. #46
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Οτιδήποτε πέρα από τις προδιαγραφές του κατασκευαστη και αφορά βασικές λειτουργίες του κινητήρα, καλό είναι να αποφεύγεται.
    Αν κάτι είναι προορισμένο να λειτουργεί με "Χ" και εσύ του προσθέσεις "Χ+Ψ" , θα υπάρχουν επιπτώσεις, αργά ή γρήγορα.
    Αν παρόλ' αυτά επιμενεις να βάλεις αέριο, βάλε το στην επίσημη αντιπροσωπεία έτσι ώστε:

    α)Να έχεις εγγύηση καλής λειτουργίας, εφόσον το σύστημα αερίου θα είναι εγκεκριμένο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο από τον κατασκευαστη.
    β)Να μην επιβαρύνθεις από τυχόν επιπλέον ρυθμίσεις που θα χρειαστούν.
    γ)Να τοποθετηθούν τα εξαρτήματα στις σωστές θέσεις, έτσι ώστε να μην επηρεάζονται άλλες εργασίες συντήρησης, δηλαδή επιβάρυνση με παραπάνω εργατοώρες.

    Έχε επίσης στο νου σου, ότι η δεξαμενή αερίου, συνήθως μπαίνει στη θέση της ρεζερβας, οπότε θα πρέπει τη ρεζέρβα να την έχεις χύμα στο πορτ μπαγκαζ ή να μην την έχεις καθόλου.
    Αυτά από τα πολύ λίγα που ξέρω.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    αν κάνεις 15000 το χρόνο επί 4.5 χρόνια αυτό κάνει 67.500 δηλαδή κοντά εκεί που υπολογίζεις ότι θα αρχίσει να σου βγάλει βλάβες, με βάση τα νούμερα που είπε ο leftos έχεις κέρδος 350 ευρώ τα 10000, χωρίς να αλλάξει κάτι θα έχεις κέρδος 2360 και κάτι ψηλά αλλά θα έχεις πληρώσει 2500, κατά τη γνώμη μου ακόμα και 2000 να το βρεις δε συμφέρει όταν τα 360 κέρδος σε ιδανικές συνθήκες χωρίς απρόοπτα θα έρθουν αθροιστικά σε 4,5 χρόνια.
    αν το εχω βρει 1000€?

    μερικοι γρηγοροι υπολογισμοι:
    δεδομενα:
    τιμη βενζινης 1,52
    τιμη υγραεριου 0,72

    μεση καταναλωση θα βαλουμε ενα 7,5 λιτρα στα 100χλμ για βενζινη για να ειμαστε μεσα...απ'οτι εχω ακουσει οτι με αεριο θα ειμαι παραπανω, αρα θα πω χοντρικα 9,5 λιτρα στα 100χλμ

    παμε τωρα...
    με βενζινη στα 15.000χλμ τον χρονο θα καψω 1125 λιτρα, δλδ 1710€

    με υγραεριο στα 15.000χλμ θα καψω 1425 λιτρα, δλδ 1026€

    χοντρικα βγαινει ενα 700αρι η διαφορα τον χρονο...
    δλδ σε 1,5 χρονο θα εχω κανει αποσβεση και θα πηγαινω για κερδος...

    νομιζω οτι συμφερει...
    μια η αλλη (περιπου) θα μου ερθει αν χαλασει σε 3 χρονια και χρειαστει μοτερ το οποιο βρισκω με 900€...

    συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει μια διετια την εχω στο νερο, ακομα και ο πιο ασχετος να το τοποθετησει...
    οποτε αν ψαξω να βρω καποιον καλο εγκαταστατη τα τρια χρονια (λογικα παντα) τα εχω στο τσεπακι...

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2012
    Μηνύματα
    188
    Εγώ έχω το corola 2008 1600 cc vvt.
    Εδώ και 2 χρόνια δουλεύει με υγραέριο.Το έχει η γυναίκα για να πηγαίνει στη δουλειά της , περίπου 80 χλμ τη μέρα συν τα έξτρα .
    Έχει κάνει περίπου 50000 χλμ με το υγραέριο χωρίς κανένα πρόβλημα .
    Βέβαια δεν το σπάει .Αλλα και οταν το παίρνω εγώ πάω 120-130 συνήθως.
    Έχω βάλει το lovato με λαδιέρα.
    Βρες έναν καλό μηχανικό και πέρνα το ..........

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pektis Προβολή μηνύματος
    Αν θες απο Αθηνα σου στελνω π.μ.
    αν δεν σου κανει κοπο, στειλε...


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    Οτιδήποτε πέρα από τις προδιαγραφές του κατασκευαστη και αφορά βασικές λειτουργίες του κινητήρα, καλό είναι να αποφεύγεται.
    Αν κάτι είναι προορισμένο να λειτουργεί με "Χ" και εσύ του προσθέσεις "Χ+Ψ" , θα υπάρχουν επιπτώσεις, αργά ή γρήγορα.
    Αν παρόλ' αυτά επιμενεις να βάλεις αέριο, βάλε το στην επίσημη αντιπροσωπεία έτσι ώστε:

    α)Να έχεις εγγύηση καλής λειτουργίας, εφόσον το σύστημα αερίου θα είναι εγκεκριμένο για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο από τον κατασκευαστη.
    β)Να μην επιβαρύνθεις από τυχόν επιπλέον ρυθμίσεις που θα χρειαστούν.
    γ)Να τοποθετηθούν τα εξαρτήματα στις σωστές θέσεις, έτσι ώστε να μην επηρεάζονται άλλες εργασίες συντήρησης, δηλαδή επιβάρυνση με παραπάνω εργατοώρες.

    Έχε επίσης στο νου σου, ότι η δεξαμενή αερίου, συνήθως μπαίνει στη θέση της ρεζερβας, οπότε θα πρέπει τη ρεζέρβα να την έχεις χύμα στο πορτ μπαγκαζ ή να μην την έχεις καθόλου.
    Αυτά από τα πολύ λίγα που ξέρω.

    εμαθα οτι η επισημη αντιπροσωπεια δεν εχει καν αδεια για να κανει την μετατροπη...ουτε της Θεσσαλονικης, ουτε της Αθηνας...
    και την εγκατασταση την κανει ενας απλος "υδραυλικος" εκτος αντιπροσωπειας...σαφως και θα εχουν κανει δοκιμες για το αν αντεχει κλπ και μπορει να ειναι και γ@ματος μαστορας ως προς την δουλεια του αλλα προτιμω να δωσω τα 2/5 απο την τιμη που μου ειπαν και να παω σε καποιον αλλον πιστοποιημενο εγκαταστατη που εχει κανει εκατονταδες μετατροπες...

    guys, ακομα ειμαι στο ψαξιμο και μαζευω πληροφοριες γιατι η αγορα ειναι μεγαλη και φυσικα τρελη και αλλοπαρμενη...
    ο καθενας ζηταει οτι γουσταρει, η αντιπροσωπεια κλασικα τον Μπαιζει με τις τιμες και ο ασχετος προσπαθει να καταλαβει τι διαολο ειναι η λαδιερα, το valve saver kit, τα υγρου τυπου, τα αεριου τυπου και αλλες τοσες ορολογιες που πρεπει να αποκωδικοποιησει και να δει αν ταιριαζουν στο μοντελο του και ποιος ειναι καταλληλος να κανει την δουλεια...

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    γραψου σε Forum με τουοτα κλπ και δες τι λενε και κατοχοι ιδιου αυτοκινητου.
    εχω γνωστο με subi 500+αλογα και δουλευει αεριο χωρις κανενα προβλημα.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    ολοι λενε εχω ενα γνωστο που εχει αεριο χωρις προβλημα........
    προσωπικα οσοι ξερω με αεριο εχουν προβληματα μικρα ή μεγαλα και δεν μιλαω για τη μειωση της ζωης του κινητηρα που ειναι δεδομενη
    για λιγοτερα απο 15000χλμ το χρονο δεν νομιζω οτι αξιζει

  7. #52
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος




    εμαθα οτι η επισημη αντιπροσωπεια δεν εχει καν αδεια για να κανει την μετατροπη...ουτε της Θεσσαλονικης, ουτε της Αθηνας...
    και την εγκατασταση την κανει ενας απλος "υδραυλικος" εκτος αντιπροσωπειας...σαφως και θα εχουν κανει δοκιμες για το αν αντεχει κλπ και μπορει να ειναι και γ@ματος μαστορας ως προς την δουλεια του αλλα προτιμω να δωσω τα 2/5 απο την τιμη που μου ειπαν και να παω σε καποιον αλλον πιστοποιημενο εγκαταστατη που εχει κανει εκατονταδες μετατροπες...
    Έχεις δίκιο. Το ποσό είναι τεράστιο. Από την άλλη, άν ο αντιπρόσωπος της μάρκας του αυτοκινήτου δεν αναλαμβάνει την εργασία (γιατί, δεν αναλαμβάνει το ρίσκο να πάει κάτι στραβά-και κατά τη γνώμη μου καλά κάνει), προτίμησε τουλάχιστον να κάνεις την εγκατάσταση στον αντιπρόσωπο των εξαρτημάτων του αερίου. Να πάς στη πηγή δηλαδή και όχι στον όποιο τυχάρπαστο, που με "σεμινάριο" 10 ωρών γίνεται εξειδικευμένος τεχνίτης αερίου

    Καλημέρες και χαιρετισμούς
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  8. #53
    Η ΤΟΥΟΤΑ Ελλαδας βαζει το vialle. Μπες στο επισημο site της ολανδικης vialle και καπου θα βρεις την λιστα με αμαξια που μπορει να μπει. Υποψιν, ειναι υγρου ψεκασμου.
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παρακολούθησε και λίγο τις εξελίξεις...
    Ισως να μη σε συμφερει η μετατροπή και δεν προλάβεις να κανεις καν απόσβεση.
    Συνεχως ακούγεται για εξίσωση των τιμών βενζίνης-υγραερίου...ποσο μαλλον τωρα που ψάχνουν απεγνωσμενα για λεφτά.

  10. #55
    LoL αυτό το πράγμα με την οικονομική πολιτικη που ποτέ δεν μπορείς να κάνεις πλ;νο για τίποτα γιατι ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο... Λατρεύω.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Παρακολούθησε και λίγο τις εξελίξεις...
    Ισως να μη σε συμφερει η μετατροπή και δεν προλάβεις να κανεις καν απόσβεση.
    Συνεχως ακούγεται για εξίσωση των τιμών βενζίνης-υγραερίου...ποσο μαλλον τωρα που ψάχνουν απεγνωσμενα για λεφτά.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    LoL αυτό το πράγμα με την οικονομική πολιτικη που ποτέ δεν μπορείς να κάνεις πλ;νο για τίποτα γιατι ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο... Λατρεύω.



  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.280
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    LoL αυτό το πράγμα με την οικονομική πολιτική που ποτέ δεν μπορείς να κάνεις πλάνο για τίποτα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο... Λατρεύω.
    Ότι και να κάνεις, ότι και να σκεφθείς, πάντα από κάπου θα στα παίρνουν.

    Έχω ένα φίλο που έχει αγοράσει ότι μλκια υπάρχει για οικονομία και το κακό είναι ότι δεν με ακούει ποτέ.

    Αγόρασε εκείνα τα πραγματάκια που τα βάζεις στη πρίζα για οικονομία. Του εξήγησα, χωρίς να έχω γνώσεις ηλεκτρολογίας ότι δεν κάνουν δουλειά. Τα πήρε, τα έχει και κάθονται.

    Αγόρασε πάνελς ηλεκτρικά (5! ) κ πέρασα απ το σπίτι του όταν τα είχε πάρει, μου λέει έλα να με βοηθήσεις να τα ανεβάσουμε επάνω. Τραβάω ένα κουτί κ βλέπω 2500kw! Ρε συ του λέω, θα γμθείς με αυτά! Καλύτερα πετρέλαιο!

    Όχι μου λέει είναι οικονομικά. Αποτέλεσμα; Από τον Ιανουάριο που τα πήρε μέχρι τώρα έχει πληρώσει στη ΔΕΗ δύο 600 άρια! (πριν με AC ήταν στο 400άρι/2μηνο).

    Και πάμε στο On topic: Μου λέει μια μέρα (πριν 3 χρόνια περίπου) το αποφάσισα, θα βάλω αέριο στο αμάξι.
    Του λέω, αν το κάνεις, θα πάρεις το μοτέρ στην αμασκάΛη. Όχι μου λέει, θα είναι σίγουρη δουλειά, τρελή οικονομία, κλπ.

    Αποτέλεσμα: ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες στα συνεργεία, λαμπάκι κινητήρα μόνιμα αναμμένο, πολλαπλή, βαλβίδες, εγκεφάλους και ΠΟΛΛΑ άλλα που ξεχνώ, με αποκορύφωμα; Αλλαγή μοτέρ σε βιτάρα του 2008! (2lt). Τελικά το γύρισε αποκλειστικά σε βενζίνη, έβγαλε κ τη μποτίλια και τώρα το αμάξι εδώ και μήνες δουλεύει ρολόι.

    Έτσι λειτουργεί η οικονομία, έτσι γυρίζει ο κόσμος. Ράβε ξήλωνε δουλειά να μη σου λείπει.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Και εγω φιλε με μηχανακι κυκλοφορω και εκει βγαζω τα γουστα μου.
    Επειδη το yaris ( ειναι μικρο το ατιμο... ) ειναι το οικογενειακο και εχω ενα παιδακι 1 χρονου οποτε πλεον το μηχανακι μπηκε στην ακρη με την γυναικα.
    Ετσι αποφασισα και το εκανα και με το σκεπτικο οτι θα μεινω με αυτο το αυτοκινητο αφου δεν υπαρχει ουτε σκεψη για αλλαγη την παρουσα φαση.
    900 εδωσα εγω και θα κανω αποσβεση σε περιπου 1,5 χρονο.
    Αλλα δεν κοιταξα ποτε την αποσβεση κοιταξα οτι ηθελα να παω καπου και το σκεφτομουν. Ενω τωρα βαζω απλα μπροστα και εφυγα.
    Το αμαξι σου εχει χλμ. θεωρω ομως οτι μεχρι της 200000 θα πας αερα.
    Αλλα εγω το εχω σκεφτει και να βγαλει ζημια βρισκεις μεταχειρισμενους κινητηρες και θα βρισκεις οσο περναν τα χρονια απο τρακαρισμενα αβερτα θα δωσω και 500 ευρω εβαλα πανω αλλον και κανω αλλλα 200 αν αντεχει το αυτοκινητο.
    Το θεμα ειναι αν εχεις τα 900 σημερα και αν εχεις σκοπο να χρησιμιποιεις το αυτοκινητο.
    Με κατω απο 15000 το χρονο εγω δεν θα εβαζα στην θεση σου. Οχι για την αποσβεση ( γιατι δεν καιει αρκετα να πεις οτι εχεις το κερδος ) αλλα γιατι δεν κανεις χλμ οποτε δεν θα σου φανει η διαφορα στην τσεπη.
    Αν ειχες ενα group wv η ενα ιταλικο ( που δεν εχουν θεματα τα περισσοτερα ) και πολλα κυβικα θα σου ελεγα βαλτο χθες.

    Α και φυσικα οχι στην toyota το ιδιο συστημα εξω εχει λιγοτερο απο τα μισα λεφτα.
    Εγω το εβαλα εντος εγγυησης αλλου και δεν ειχα κανενα θεμα οταν μου χαλασε το ρουλεμαν τροχου αλλαχτηκε στην εγγυηση χωρις να πουν τιποτα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Ετσι ειναι δυστυχως.
    Στην Ελλαδα δεν μπορεις να προγραμματισεις τίποτα.
    Παίζεις με δικό σου ρίσκο.

    Μειωσαν τότε τον φορο ειδικης καταναλωσης , τσουπ , ολοι πηγαν κι αγορασαν 2-λιτρα και βαλε.
    Μολις το κρατος εφτιαξε "πελατολογιο" , τους γ@μησε στη φορολογια και ψαχναν μαντρες να τα δώσουν πίσω.

    Μηδενικα τελη κυκλοφοριας για μικρα αυτοκινητα που δεν ρυπαινουν , ολοι πηγαν κι αγορασαν μικρου κυβισμου αυτοκινητακια για μεσα στην πόλη.Ξαναφτιαξαν "πελατολογιο" και τωρα θα τους πηδηξουν κιαυτους.Τερμα λεει τα μηδενικα τελη για τα αντιρυπαντικης τεχνολογιας.

    Ε...βαλε τι θα γινει και με το υγραεριο....απλα χτιζουν ακομα πελατολόγιο

    (Η αλήθεια ειναι οτι εφοσον θα καταργηθει η εξισωση του πετρελαιου θερμανσης με το κινησης , αυτοματως το κινησης θα ανεβει 10λεπτα , ισως και παραπανω.Μαζι του ομως θα παρει μπαλα και το υγραεριο επειδη ακολουθει τον ιδιο φορο καταναλωσης)

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Και εγω φιλε με μηχανακι κυκλοφορω και εκει βγαζω τα γουστα μου.
    Επειδη το yaris ( ειναι μικρο το ατιμο... ) ειναι το οικογενειακο και εχω ενα παιδακι 1 χρονου οποτε πλεον το μηχανακι μπηκε στην ακρη με την γυναικα.
    Ετσι αποφασισα και το εκανα και με το σκεπτικο οτι θα μεινω με αυτο το αυτοκινητο αφου δεν υπαρχει ουτε σκεψη για αλλαγη την παρουσα φαση.
    900 εδωσα εγω και θα κανω αποσβεση σε περιπου 1,5 χρονο.
    Αλλα δεν κοιταξα ποτε την αποσβεση κοιταξα οτι ηθελα να παω καπου και το σκεφτομουν. Ενω τωρα βαζω απλα μπροστα και εφυγα.
    Το αμαξι σου εχει χλμ. θεωρω ομως οτι μεχρι της 200000 θα πας αερα.
    Αλλα εγω το εχω σκεφτει και να βγαλει ζημια βρισκεις μεταχειρισμενους κινητηρες και θα βρισκεις οσο περναν τα χρονια απο τρακαρισμενα αβερτα θα δωσω και 500 ευρω εβαλα πανω αλλον και κανω αλλλα 200 αν αντεχει το αυτοκινητο.
    Το θεμα ειναι αν εχεις τα 900 σημερα και αν εχεις σκοπο να χρησιμιποιεις το αυτοκινητο.
    Με κατω απο 15000 το χρονο εγω δεν θα εβαζα στην θεση σου. Οχι για την αποσβεση ( γιατι δεν καιει αρκετα να πεις οτι εχεις το κερδος ) αλλα γιατι δεν κανεις χλμ οποτε δεν θα σου φανει η διαφορα στην τσεπη.
    Αν ειχες ενα group wv η ενα ιταλικο ( που δεν εχουν θεματα τα περισσοτερα ) και πολλα κυβικα θα σου ελεγα βαλτο χθες.

    Α και φυσικα οχι στην toyota το ιδιο συστημα εξω εχει λιγοτερο απο τα μισα λεφτα.
    Εγω το εβαλα εντος εγγυησης αλλου και δεν ειχα κανενα θεμα οταν μου χαλασε το ρουλεμαν τροχου αλλαχτηκε στην εγγυηση χωρις να πουν τιποτα.


    επειδη τα χλμ θα γινουν σιγουρα, γι'αυτο το σκεφτομαι σοβαρα...
    βαρεθηκα τα 20αρικακια στο βενζινΑΔΙΚΟ που τελειωνουν στο 3ημερο-4ημερο...
    και ειναι και αυτο που λες...οτι μετα δεν το σκεφτεσαι να παρεις το αμαξι για μια μετακινηση...

    υπηρχαν φορες που εβρεχε μεσα στον χειμωνα και ελεγα: "οχι ρε π0υστη, δεν βαλω μπροστα το ρδελο το 1600αρι για μια αποσταση 2χλμ...θα παρω το μηχανακι, και ας βραχω"...

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρέδωσα κι εγω τις πινακιδες σε ΜΟΤΟ & ΚΟΥΤΙ
    από lc8ergr1 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 313
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2012, 21:22
  2. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF