Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 113

Θέμα: Υγραεριοκινηση σε κουτι...

  1. #61
    Αποσυντονισμένο Μέλος Το avatar του/της Desperado
    Εγγραφή
    07/09/2005
    Μηνύματα
    438
    Το προηγουμενο αμάξι μου που το είχα υγραέριο ήταν δίλιτρο, έκαιγε βενζίνα στα 10-11 λτ/100χλμ, με το υγραέριο είχα σε αντιστοιχία βενζίνης κατανάλωση 6,5-7 λτ/100χλμ. Δεν μετάνιωσα στιγμή που το έβαλα. Στο καινούργιο μου αυτοκίνητο έχω κατανάλωση βενζίνης στα 6,5λτ/100χλμ , είναι ακόμα εντός εγγύησης αλλά προγραμματίζω στο άμεσο μέλλον να του βάλω υγραέριο (μόλις περισσέψει κανένα φράγκο....) . Η οικονομία που σου προσφέρει δεν παίζεται...... Απέναντι ο γείτονας είναι ταξιτζής, έχει mitsu lancer βενζίνη που το έχει μετατρέψει σε υγραέριο, έχει κάνει 250000 χλμ απροβλημάτιστα. Στο ξαναλέω, το σημαντικότερο είναι να πας σε σωστό εγκαταστάτη, να βάλεις καλό σύστημα με παράλληλο ψεκασμό βενζίνας και να μην το σκίζεις. Θα προτιμήσεις μπεκ Hana ή Keihin και όχι μπεκιέρα κασέτα, οι δεξαμενές συνήθως είναι τούρκικες με χρόνο ζωής όλες την δεκαετία, μετά θέλουν αλλαγή.
    Τελευταία τροποποίηση από Desperado; 23/06/2015 στις 16:34.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Αν το σκεφτεσαι ετσι βαλτο να χαρεις βολτα με την οικογενεια. Και εγω αυτο κανω.
    Οσο να ακριβυνει και τετοια δεν προκειται ετσι ακουγεται χρονια αλλα σε ολη την ευρωπη ετσι ειναι στα μισα η χαμηλοτερα απο τα μισα της βενζινης. Ειμαστε με την μικροτερη διαφορα βενζινης υγραεριου δηλαδη ακριβοι. Η ιταλια και η τουρκια που εχουν βενζινη στο θεο εχουν πιο φτηνο υγραεριο απο εμας.
    Ρωτα ψαξε πηγαινε απο εκει να δεις δουλειες να ρωτησεις πως θα μπει τι θα κανει, συμβουλεψου και τα αθηναικα μαγαζια που σου εγραψαν παραπανω θα σου πουνε για συναδελφους αξιοπιστους και βαλτο.
    Απλα να δουλευεις το αυτοκινητο και στην βενζινη που και που καλο του κανεις.
    Και συχνοτερα αλλαγμα τα μπουζι.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    επειδη το συστημα βρεθηκε...θα βαλω BRC plug and drive, για να μπορει να συνεργαστει ο εγκεφαλος του αεριου με αυτον της βενζινης σαν μια εξτρα ασφαλεια...μια χαρα θα ηταν και το BRC sequent 24, απλα για το δικο μου κεφαλι προτιμω να εχω μια ασφαλεια παραπανω και να διατηρησω ολους τους σενσορες του εγκεφαλου σε πληρη εναρμονιση με το αεριο σε real time...

    παρακαλω προτεινετε μου εγκαταστατες για Θεσσαλονικη κυριως και μετεπειτα για Αθηνα...
    προτιμω να δωσω 1200€ σε καποιον στην Αθηνα σε σχεση με καποιον που θα μου ζητησει 1400€ και θα ειναι στην θεσσαλονικη...(θα κανω και ενα ταξιδι που λεει ο λογος και θα τεσταρω και στην επιστροφη το συστημα)...

    απο την αλλη, αν οι τιμες εινα ιδιες, θα προτιμηθει ενας σωστος επαγγελματιας στην Θεσσαλονικη για να εχω after sale services...

  4. #64
    KOYΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ......ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ



    Διότι όντως τις χρειάζεσαι,εκεί κατέληξα μετά από πολύ ψάξιμο πάνω από ένα χρόνο για το επίσης 1600 Πεζώ μου 307.
    Ενημερωτικά η Τογιότα έβαζε μόνο Βιάλε ,πανάκριβο,τώρα το σταμάτησε κι αυτή προφανώς γιατί άρχισαν τα προβλήματα...!!!
    Το καλό το πράμμα φαίνεται από την αρχή,αν τα αυτοκίνητα μας ήταν φτιαγμένα για αέριο τότε ναί,τώρα είναι θέμα τύχης.
    Όπως είπε και κάποιος φίλος το ΠΑΡΑΜΥΘΙ καλά κρατεί,η αγορά πρέπει να κινείται ,η κονόμα να υπάρχει και τα θύματα εμείς
    οι καταναλωτές..!! Γιαυτό βλέπεις και όλο τεχνολογίες,αιολική ενέργεια,πράσινη ενέργεια και παπαριές.
    Βέβαια μέσα σε όλα αυτά κάποιοι θα είναι και κερδισμένοι,όλα τα μοτέρ δεν παραδίδουν πνεύμα στα ίδια χιλιόμετρα και με βενζίνη
    να τα αφήσεις.Ο καλός ο μάστορας και πράσινα άλογα.......τι περιμένεις ο καθένας υποστηρίζει ότι πουλάει και μην περιμένεις
    από αυτούς που τα στήνουν να σου πούνε μη το βάλεις,κορόιδα είναι..???
    Τώρα ο κουμπάρος μου το έβαλε και σώθηκε,ο γείτονας το έβαλε και καταστράφηκε δεν πρέπει να σε αγγίζουν.Μπήκα σε πολλά φόρουμ
    διάβασα.......διάβασα......διάβασα άκρη δεν έβγαλα...!!!
    Ένα είναι σίγουρο ότι τα αμαξάκια μας είναι φτιαγμένα για να καίνε ΒΕΝΖΙΝΗ...!! Και αν αυτό το παραβιάσουμε μπορεί να προκύψει
    αργά η γρήγορα το οτιδήποτε.
    Απλά να σου ευχηθώ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ,διότι είναι θέμα τύχης το πόσο μακρυά θα πάει η βαλίτσα όσο ευγενικός και νάσαι με το γκάζι.......!!!!!!!!!!!!!

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Terens Προβολή μηνύματος
    KOYΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΜΟΥ......ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ

    .......!!!!!!!!!!!!!

    πιθανοτατα να εχεις δικιο...
    αλλα αν το καλοσκεφτεις, ολα στην ζωη ειναι ζαριες...σε οποιαδηποτε ενεργεια υπαρχει το στοιχειο της τυχης...

    αλλος παιρνει honda και διαλυεται και αλλος ducati και ειναι απροβληματιστο...

    το θεμα ειναι να ελαχιστοποιουμε το ρισκο με τις επιλογες μας, για να εχουμε το κεφαλι μας λιγο πιο ησυχο και να ξερουμε οτι σε οποιαδηποτε στραβη, καναμε οτι μπορουσαμε και απλα δεν εκατσε...

  6. #66
    πάρε ένα ντίζελ τότε και μη μας τα ζαλίζεις

    πέρα από την πλάκα, εκεί και πολλά παίζουν και αρκετά φτηνά
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #67
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    πιθανοτατα να εχεις δικιο...
    αλλα αν το καλοσκεφτεις, ολα στην ζωη ειναι ζαριες...σε οποιαδηποτε ενεργεια υπαρχει το στοιχειο της τυχης...

    αλλος παιρνει honda και διαλυεται και αλλος ducati και ειναι απροβληματιστο...

    το θεμα ειναι να ελαχιστοποιουμε το ρισκο με τις επιλογες μας, για να εχουμε το κεφαλι μας λιγο πιο ησυχο και να ξερουμε οτι σε οποιαδηποτε στραβη, καναμε οτι μπορουσαμε και απλα δεν εκατσε...



    ΚΑΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑΛΑκια



    Να περνάει η ώρα αλλά Ντουκάτι και απροβλημάτιστο..??
    Πολύ χλωμό,ένα Μουλτιμίξερ για παράδειγμα και 20 χιλιαρικάκια
    και 280 η εργατώρα το σέρβις.....α πα...πα...πα ανατρίχιασα,
    τύφλα νάχει η ηδονή και η απόλαυση της οδικής συμπεριφοράς,
    πάντα με γιαπωνέζικα περιφερειακά,αναρτήσεις πηρούνια,κουτάλια,φρένα κ.λ.π....
    Εντάξει στη Χόντα μπορεί να σου κάτσει και κανένας ανορθωτής,
    καμμιά λάμπα απο φλας,αλλά δράματα δεν έχουμε..!!!

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    πάρε ένα ντίζελ τότε και μη μας τα ζαλίζεις

    πέρα από την πλάκα, εκεί και πολλά παίζουν και αρκετά φτηνά

    αν μου βρεις καλο αμαξι κατω απο 2000cc, οχι αγροτικο ή βαν, με ενα χιλιαρικο, θα σου δωσω και 100€ για τον κοπο σου...

  9. #69
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    πιθανοτατα να εχεις δικιο...
    αλλα αν το καλοσκεφτεις, ολα στην ζωη ειναι ζαριες...σε οποιαδηποτε ενεργεια υπαρχει το στοιχειο της τυχης...

    αλλος παιρνει honda και διαλυεται και αλλος ducati και ειναι απροβληματιστο...

    το θεμα ειναι να ελαχιστοποιουμε το ρισκο με τις επιλογες μας, για να εχουμε το κεφαλι μας λιγο πιο ησυχο και να ξερουμε οτι σε οποιαδηποτε στραβη, καναμε οτι μπορουσαμε και απλα δεν εκατσε...
    Δεν θα συμφωνησω μαζι σου(και στ'@ρχιδια σου εννοειται) γιατι οταν κανεις μια επενδυση για οικονομικους λογους σε αυτη πρεπει να εχει μια γινει μια μελετη η οποια θα δειχνει το πραγματικο κοστος(αγορα-βλαβες) σε συναρτηση με το οποιο κερδος-οφελος που μπορει να αποφερει.
    Αν ομως αρχιζουμε για ζαριες και γκαντεμιες τοτε η λεξη οικονομια δεν εχει λογο στην κουβεντα.........
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πουλησεις το υπαρχον αμαξι και να αγορασεις ενα ντιζελακι λιγων κυβικων.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν μου βρεις καλο αμαξι κατω απο 2000cc, οχι αγροτικο ή βαν, με ενα χιλιαρικο, θα σου δωσω και 100€ για τον κοπο σου...
    περίμενε να πάμε στο δραχμή και θα σου βρω πολλά με λιγότερο από 1000 €

    το κατοσταρικάκι θα το τσιμπήσω πάρεις / δεμπάρεις όμως....
    πουτσ@@@@@@@@@

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν θα συμφωνησω μαζι σου(και στ'@ρχιδια σου εννοειται) γιατι οταν κανεις μια επενδυση για οικονομικους λογους σε αυτη πρεπει να εχει μια γινει μια μελετη η οποια θα δειχνει το πραγματικο κοστος(αγορα-βλαβες) σε συναρτηση με το οποιο κερδος-οφελος που μπορει να αποφερει.
    Αν ομως αρχιζουμε για ζαριες και γκαντεμιες τοτε η λεξη οικονομια δεν εχει λογο στην κουβεντα..........
    γειά σου ρε λουμίδη του βόλου
    πουτσ@@@@@@@@@

  12. #72
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αν μου βρεις καλο αμαξι κατω απο 2000cc, οχι αγροτικο ή βαν, με ενα χιλιαρικο, θα σου δωσω και 100€ για τον κοπο σου...
    Εχω την εντυπωση οτι ξεκινησες να κανεις παρεα με τον Γ.Γ εκει πανω.........
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Αν τύχει κ πας σε ντίζελ να προσέξεις μόνο να είναι Euro 5 ή / και 6.

    ps: Μη πας σε diesel αν κινείσαι σε πόλη καθημερινά και με χαμηλές ταχύτητες.

  14. #74
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    γειά σου ρε λουμίδη του βόλου
    Εγω δεν σε εβρισα............
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Δεν θα συμφωνησω μαζι σου(και στ'@ρχιδια σου εννοειται) γιατι οταν κανεις μια επενδυση για οικονομικους λογους σε αυτη πρεπει να εχει μια γινει μια μελετη η οποια θα δειχνει το πραγματικο κοστος(αγορα-βλαβες) σε συναρτηση με το οποιο κερδος-οφελος που μπορει να αποφερει.
    Αν ομως αρχιζουμε για ζαριες και γκαντεμιες τοτε η λεξη οικονομια δεν εχει λογο στην κουβεντα.........
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πουλησεις το υπαρχον αμαξι και να αγορασεις ενα ντιζελακι λιγων κυβικων.

    η μελετη εχει γινει και τα νουμερα ειναι υπερ της μετατροπης...
    παρ'ολα αυτα παντα υπαρχει το ενδεχομενο να γινει στραβη και να βγεις (στο τελος) χαμενος...

    καινουργιο αμαξι ή μηχανακι παιρνεις και απο μια μ@λακια του εργοστασιου μπορεις να τρεχεις και να μην φτανεις για χρονια (αν και εφοσον δεν το αναγνωρισουν το λαθος τους)...

    το να δωσω το συγκεκριμενο αμαξι, και να κινηθω σε αγορα καινουργιου, ιδιας κατηγοριας diesel ειναι απαγορευτικο σε οικονομικο επιπεδο...
    σε μεταχειρισμενο παλι, πρεπει να μπω στην διαδικασια ψαξιματος και δεν ξερω κατα ποσο θα φαω χρονο και χρημα (σε ελεγχους σε συνεργεια κλπ)...και αυτο ζαρια ειναι...

    επειτα, το συγκεκριμενο αμαξι που εχω, κραταει πολυ την μεταπωλητικη του αξια...αν το δωσω αυριο θα βγαλω και λεφτα μετα απο 2 χρονια που το εχω...
    αυτο σημαινει οτι ο κοπος που εκανα για να το βρω και το τρεξιμο, θα πανε χαμενα και θα ξαναμπω στην διαδικασια να ψαχνω για κατι αλλο, που δεν ξερω κατα ποσο θα πετυχω σωστο, κλπ,κλπ...


    αν πανε καλα τα οικονομικα ισως παρθει ενα diesel αργοτερα λογω δουλειας...

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρέδωσα κι εγω τις πινακιδες σε ΜΟΤΟ & ΚΟΥΤΙ
    από lc8ergr1 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 313
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2012, 21:22
  2. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF