Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 113

Θέμα: Υγραεριοκινηση σε κουτι...

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εχω την εντυπωση οτι ξεκινησες να κανεις παρεα με τον Γ.Γ εκει πανω.........


    αφου τοσο κανει η μετροπη ρε καφετζη...

    υ.γ. ποιος ειναι ο Γ.Γ??

  2. #77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    υ.γ. ποιος ειναι ο Γ.Γ??
    o Γενικός Γαμάω του Ελληνικού Μοτοσυκλετισμού (ακα Μάτζι)....

    δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον Δ.Δ. ......
    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    o Γενικός Γαμάω του Ελληνικού Μοτοσυκλετισμού (ακα Μάτζι)....

    δεν ξέρω αν έχει σχέση με τον Δ.Δ. ......




  4. #79
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    κανω μια ενημερωση ετσι για να υπαρχει και το feedback...
    μπηκε το συστημα της brc plug and drive σε εναν καλο μαστορα στην Θεσσαλονικη που εξειδικευεται σε αυτο και οχι απλα ενα συνεργειο της γειτονιας...το λεω γιατι εχει σημασια...
    ο συγκεκριμενος τυγχανει να ειναι και αντιπροσωπος της brc...πολυ γνωστο το ονομα του...ο πατερας του διατηρει συνεργειο για bmw...

    μετα απο ακριβως εναν μηνα, το αμαξι ειναι απροβληματιστο και παει μια χαρα...
    μετα τις διακοπες μου εκανα και εναν μικρο απολογισμο για καταναλωση...
    καιει κατιτις παραπανω απ'οτι με βενζινη...δλδ εκει που ημουν με 7-7,5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ λιτρα/100χλμ (οχι οτι λεει το trip computer) σε ταξιδι με aircondition, τωρα εχει παει στο 8-8,5...ψιλοαναμενομενο...

    ενταξει με τις τιμες ειναι απολαυση...χαιρομαι να πηγαινω βενζιναδικο...στα 1400χλμ που εκανα στις διακοπες μου, εχει καψει αρκετα λιγοτερο απο 82€...και λεω αρκετα γιατι ακομα εχει μεσα και δεν ξερω ποτε θα τελειωσει....αλλα τωρα θα καιει και κατιτις παραπανω καθ'οτι δεν θα κινειται με ταχυτες ταξιδιου και θα ειναι σταματα-ξεκινα...

    για οποιον κανει χλμ, συμφερει και με το παραπανω...
    τιμες για Αθηνα πετυχα και εβαλα 0,64 το λιτρο...
    Θεσσαλονικη 0,70
    επαρχια (Ευβοια) 0,83
    νησι (Ναξος) 0,90

    μια μεση τιμη ειναι τα 0,74-0,76 που μπορεις να βρεις και στην εθνικη οδο αν κανεις καμια παρακαμψη...(οχι πανω εννοειται)...

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Αρχαιο thread...αλλα να μοιραστω την προσωπικη μου εμπειρια..
    Πριν 4-5 χρονια αγορασα μτχ. hyundai accent 1.3 που ειχε τοποθετημενο συστημα αεριου.Το πηρα 2 χιλιαρικα

    Το αμαξι ειχε 140.000χλμ και το συστημα ειχε τοποθετηθει στα 107.000χλμ.
    Τωρα εχω 205.000χλμ.Καθε 25.000χλμ θελει σερβις του συστηματος...πληρωνω καπου 30 ευρω αν θυμαμαι καλα
    Εχω αλλαξει 2 τρομπες βενζινης....τα μοτερακια...συνολο καμια 150αρα
    Αλλη βλαβη δεν εβγαλε...μπουκωματα, μπερδεματα, φωτακια αναμμενα κλπ...τιποτα απολυτως.
    Το δουλεμα του μοτερ ειναι καλυτερο με το αεριο...(ροπες)
    Καιει καπου 1-1.5 λιτρο παραπανω με το αεριο...αλλα ειναι τοσο φθηνο με κανω 100χλμ με 6 ευρω..
    Τον τελευταιο χρονο αρχισε να καιει λαδια....κοντα 1 λιτρο στα 5000χλμ....δεν ξερω αν φταιει το αεριο....ειναι και αρκετα τα χλμ...ειναι και accent που εχουν θεμα με τα τσιμουχακια...
    Αυτα...η εμπειρια μου με το αεριο ηταν θετικη

  6. #81
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Αρχαιο thread...αλλα να μοιραστω την προσωπικη μου εμπειρια..
    Πριν 4-5 χρονια αγορασα μτχ. hyundai accent 1.3 που ειχε τοποθετημενο συστημα αεριου.Το πηρα 2 χιλιαρικα

    Το αμαξι ειχε 140.000χλμ και το συστημα ειχε τοποθετηθει στα 107.000χλμ.
    Τωρα εχω 205.000χλμ.Καθε 25.000χλμ θελει σερβις του συστηματος...πληρωνω καπου 30 ευρω αν θυμαμαι καλα
    Εχω αλλαξει 2 τρομπες βενζινης....τα μοτερακια...συνολο καμια 150αρα
    Αλλη βλαβη δεν εβγαλε...μπουκωματα, μπερδεματα, φωτακια αναμμενα κλπ...τιποτα απολυτως.
    Το δουλεμα του μοτερ ειναι καλυτερο με το αεριο...(ροπες)
    Καιει καπου 1-1.5 λιτρο παραπανω με το αεριο...αλλα ειναι τοσο φθηνο με κανω 100χλμ με 6-7ευρω..
    Τον τελευταιο χρονο αρχισε να καιει λαδια....κοντα 1 λιτρο στα 5000χλμ....δεν ξερω αν φταιει το αεριο....ειναι και αρκετα τα χλμ...ειναι και accent που εχουν θεμα με τα τσιμουχακια...
    Αυτα...η εμπειρια μου με το αεριο ηταν θετικη

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Μιας και το ξεθαψαμε....
    Δεν θα εβαζα ποτε υγραεριο...σε κατι που εχει φτιαχτει να καιει...βενζινη.

    Συμφωνω απόλυτα με toyar (με καλυπτει πάντα ).

    Απλά επειδή αυτον τον καιρο βρισκομαι σε αναζήτηση αυτοκινητου,
    να προσθεσω οτι αποφευγω τα αυτοκινητα με υγραεριο,
    οχι μονο λογω των μηχανολογικων προβληματων που προκυπτουν (και ειναι γεγονος...απλα ειναι μακροπροθερμες οι ζημιες)...

    ...αλλα λόγω του οτι Υγραεριο...μπαινει συνηθως για οικονομικους λόγους, δλδ. υπήρχε θεμα χρηματικο
    για αυτο και πηγε ο αλλος σε αυτη τη λυση, το οποιο κατα συνεπεια, βασει εμπειριας οσων αυτοκινητων εχω δει τον τελευταιο καιρο,
    παει πακετο με ελλειπή συντηρηση γενικότερα του αυτοκινητου (service, αποκατασταση ζημιων κ.λ.π.)

    Δε λεω οτι ειναι ο κανονας....αλλα στην Ελλαδα της κρισης.....υγραεριο στο αυτοκινητο....συνηθως σημαινει και παραμελημμενο σε αλλους τομεις.


    Αυτο για οσους αναζητουν αυτο τον καιρο.

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    μιας που ξεθαφτηκε να πω οτι το αμαξακι ειναι μια χαρα χωρις κανενα προβλημα (φτου, φτου!) και εχει κανει περιπου 50.000χλμ με το αεριο...
    του το εβαλα στα 132.000 και εχει συνολο 182.000...

    τα χλμ που γινονται ειναι 16 με 17 χιλιαδες τον χρονο και εννοειται οτι εχω κανει αποσβεση ηδη το συστημα και εχω ξεκινησει να "κερδιζω"...

    οπως εχω γραψει και για το atos που του εχω αεριο, ακομα και μια βλαβη να γινει στο μοτερ το κοστος για το σερβις ή και για την αντικατασταση ειναι μικρο σε σχεση με τα κοστη του πετρελαιου (τρομπα, μπεκ, κλπ)...

    επισης τα περισσοτερα αμαξια diesel που κυκλοφορουν σε δελεαστικες τιμες στις μαντρες ειναι απο εξωτερικο και οχι ελληνικα...με οτι αυτο συνεπαγεται..
    οι αντιπροσωπειες εισηγαγαν diesel ΙΧ πολυ αργα για να υπαρχουν ελληνικα diesel...

    εμενα το εξωτερικο και οι μαντραδες με απετρεψαν στο να κινηθω για diesel ακομα και για το 2ο αμαξι...

  9. #84
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Μιας και το ξεθαψαμε....
    Δεν θα εβαζα ποτε υγραεριο...σε κατι που εχει φτιαχτει να καιει...βενζινη.

    Συμφωνω απόλυτα με toyar (με καλυπτει πάντα ).

    Απλά επειδή αυτον τον καιρο βρισκομαι σε αναζήτηση αυτοκινητου,
    να προσθεσω οτι αποφευγω τα αυτοκινητα με υγραεριο,
    οχι μονο λογω των μηχανολογικων προβληματων που προκυπτουν (και ειναι γεγονος...απλα ειναι μακροπροθερμες οι ζημιες)...

    ...αλλα λόγω του οτι Υγραεριο...μπαινει συνηθως για οικονομικους λόγους, δλδ. υπήρχε θεμα χρηματικο
    για αυτο και πηγε ο αλλος σε αυτη τη λυση, το οποιο κατα συνεπεια, βασει εμπειριας οσων αυτοκινητων εχω δει τον τελευταιο καιρο,
    παει πακετο με ελλειπή συντηρηση γενικότερα του αυτοκινητου (service, αποκατασταση ζημιων κ.λ.π.)

    Δε λεω οτι ειναι ο κανονας....αλλα στην Ελλαδα της κρισης.....υγραεριο στο αυτοκινητο....συνηθως σημαινει και παραμελημμενο σε αλλους τομεις.


    Αυτο για οσους αναζητουν αυτο τον καιρο.
    Δε νομιζω πως καποιος που κανει πολλα χλμ καθε χρονο και θα βαλει αεριο σημαινει αυτοματα πως κανει ελλιπη συντηρηση.
    Καθαρα για λογους κοστους μετακινησης σε σχεση με την βενζινη (στο 1.55 εδω κ κατι χρονια).
    Μετα απο 55Κ με συστημα υγραεριου δεν εχω δει κανενα προβλημα σε ενα Xsara VTS 1.6.
    Προφανως κ δεν πεφτει ματσουκι στην εθνικη (μεχρι 4000) αλλα κατα τ αλλα ολα ειναι μια χαρα.
    Η διαφορα σε κοστος (αρκετα ταξιδια Αθηνα- Ιωαννινα )ειναι χαοτικη.

    Μεγαλο ρολο παιζει κ ο εγκαταστατης βεβαια.

    Ο κουμπαρος μου με Vitara (που στα Ιαπωνικα υπαρχει κ ενας σχετικος φοβος) κ 220K στο κοντερ εχει κανει ηδη 130Κ με αεριο απροβληματιστα.
    Οπως εχεις αρκετα παραδειγματα για προβληματα, ξερω κ πολλους που δεν ειχαν κανενα.

    Ο καθενας κρινει κ πραττει αναλογως.
    Ride(s) the wind of change...

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Δε νομιζω πως καποιος που κανει πολλα χλμ καθε χρονο και θα βαλει αεριο σημαινει αυτοματα πως κανει ελλιπη συντηρηση.
    Καθαρα για λογους κοστους μετακινησης σε σχεση με την βενζινη (στο 1.55 εδω κ κατι χρονια).
    Μετα απο 55Κ με συστημα υγραεριου δεν εχω δει κανενα προβλημα σε ενα Xsara VTS 1.6.
    Προφανως κ δεν πεφτει ματσουκι στην εθνικη (μεχρι 4000) αλλα κατα τ αλλα ολα ειναι μια χαρα.
    Η διαφορα σε κοστος (αρκετα ταξιδια Αθηνα- Ιωαννινα )ειναι χαοτικη.

    Μεγαλο ρολο παιζει κ ο εγκαταστατης βεβαια.

    Ο κουμπαρος μου με Vitara (που στα Ιαπωνικα υπαρχει κ ενας σχετικος φοβος) κ 220K στο κοντερ εχει κανει ηδη 130Κ με αεριο απροβληματιστα.
    Οπως εχεις αρκετα παραδειγματα για προβληματα, ξερω κ πολλους που δεν ειχαν κανενα.

    Ο καθενας κρινει κ πραττει αναλογως.
    Το τονισα με bold γραμματα....οτι δεν ειναι κανονας !!!

    Επισης ίσως να παιζει και ρολο η σωστη χρήση.
    Κανονικα σου λεει...στο ξεκινημα να το δουλευεις λιγο με βενζινη...και μετα να το γυρνας.
    Αν απο τσιγκουνια ο αλλος το δουλευει ακαταπαυστα αποκλειστικα και μόνο υγραεριο σιγουρα θα παιζει και καποιο ρολο.

    Επισης....οποιον και να ρωτησα....τα μηχανικα μερη που ΔΕΝ λιπαινονται με λαδι...παλαιοτερα την "λιπανση" τους
    αναλαμβανε ο μολυβδος που περιειχε μεσα η βενζινη και αργοτερα τα προσθετα της αμολυβδης.
    Τωρα ποιος τα λιπαινει ???

    Η απαντηση που παιρνω ειναι.....αντεχουν !!! (οχι ΠΟΙΟΣ ή ΑΝ)

    Τεσπα...σε κουβεντα να βρισκομαστε.

  11. #86
    Ford Focus 1.6 εχει 392.000 χλμ αυτήν την στιγμή. Τα 100.000 με βενζίνη και απο εκει και περα μονο αέριο της LPG tech.

    Ζημιές:
    Φλάτζα κεφαλής (150.000 χλμ) 500ευρώ
    Φλάτζα κεφαλής (210.000 χλμ) 500 ευρώ
    Σπασμένο πιστόνι (310.000 χλμ) 350 ευρώ
    Φλάτζα κεφαλής (360.000 χλμ) ΑΛΛΑΧΘΗΚΕ ΜΟΤΕΡ 670+300 εργασια = 970 ευρω
    Αντλία βενζίνης (385.000 χλμ) = 100 ευρώ
    The R is for Respect.

  12. #87
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Το υγραέριο προκαλεί πρόωρες φθορές στους βενζινοκινητήρες. Ούτε λιπαίνει σωστά, ούτε ψύχει σωστά. Τελεία. Από κει και πέρα, ο καθένας κρίνει αν τον συμφέρει ή όχι.
    Life begins at 45°.

  13. #88
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Το τονισα με bold γραμματα....οτι δεν ειναι κανονας !!!

    Επισης ίσως να παιζει και ρολο η σωστη χρήση.
    Κανονικα σου λεει...στο ξεκινημα να το δουλευεις λιγο με βενζινη...και μετα να το γυρνας.
    Αν απο τσιγκουνια ο αλλος το δουλευει ακαταπαυστα αποκλειστικα και μόνο υγραεριο σιγουρα θα παιζει και καποιο ρολο.

    Επισης....οποιον και να ρωτησα....τα μηχανικα μερη που ΔΕΝ λιπαινονται με λαδι...παλαιοτερα την "λιπανση" τους
    αναλαμβανε ο μολυβδος που περιειχε μεσα η βενζινη και αργοτερα τα προσθετα της αμολυβδης.
    Τωρα ποιος τα λιπαινει ???

    Η απαντηση που παιρνω ειναι.....αντεχουν !!! (οχι ΠΟΙΟΣ ή ΑΝ)

    Τεσπα...σε κουβεντα να βρισκομαστε.
    Καλα δε βαραμε...κουβεντα κανουμε.
    Στην αρχη κ μεχρι να ζεσταθει ο κινητηρας δουλευει με βενζινη κ οταν πιασει την ζητουμενη θερμοκρασια μπαινει αυτοματα το αεριο.
    Αν εισαι κ τυπικος το δουλευεις κ λιγο βενζινη πριν φτασεις καπου (ειδικα αν εχει παιξει ταξιδι).
    Εγω να σου πω οτι πολλες φορες δεν το κανω αλλα προσεχω να μην το σκιζω (κανονας για εμενα) με αεριο λογω των υψηλων θερμοκρασιων που αναπτυσονται στην κεφαλη/μοτερ κλπ κλπ.
    Αν χρειαστει γυρναμε σε βενζινη κ ματσουκονουμε.
    Θεωρητικα παντα (γιατι ακομα πρακτικα δεν το εχω ανακαλυψει) αν μετα απο τοσες χιλιαδες χλμ (κ αφου εχεις εξοικονομηση τοσα χρηματα) λυνεις την κεφαλη (Εκει θα παρατηρηθουν τα θεματα...) κ της κανεις ενα σενιαρισματακι ( ~400ευρω) .
    Εχεις κ το κεφαλι σου ησυχο μετα.
    Ride(s) the wind of change...

  14. #89
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Ford Focus 1.6 εχει 392.000 χλμ αυτήν την στιγμή. Τα 100.000 με βενζίνη και απο εκει και περα μονο αέριο της LPG tech.

    Ζημιές:
    Φλάτζα κεφαλής (150.000 χλμ) 500ευρώ
    Φλάτζα κεφαλής (210.000 χλμ) 500 ευρώ
    Σπασμένο πιστόνι (310.000 χλμ) 350 ευρώ
    Φλάτζα κεφαλής (360.000 χλμ) ΑΛΛΑΧΘΗΚΕ ΜΟΤΕΡ 670+300 εργασια = 970 ευρω
    Αντλία βενζίνης (385.000 χλμ) = 100 ευρώ

    Αυτά τα ολίγα
    Το περιεργο για μενα ειναι η φλατζα κεφαλης τοσες φορες...
    Το συστημα ψυξης εχει ελεγχθει θεωρω οτι δουλευει σωστα?
    Ενταξει πιστονι στα 310...
    Αντλια (θεωρητικα) κ πολυ αντεξε.
    Τελευταία τροποποίηση από DoctoR_k6; 27/03/2018 στις 12:16.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Το περιεργο για μενα ειναι η φλατζα κεφαλης τοσες φορες...
    Το συστημα ψυξης εχει ελεγχει θεωρω οτι δουλευει σωστα?
    Ενταξει πιστονι στα 310...
    Αντλια (θεωρητικα) κ πολυ αντεξε.
    Ναι η αντλία ήρωας, είχα πάντοτε μέσα στο ντεπόζιτο βενζίνη. Τουλάχιστον 1/3. Δεν ξέρω αν επαιξε ρόλο.
    Με την φλάτζα δεν ξερω τι έγινε, μπορεί να φταιει το αέριο, μπορεί και οχι

    Παντως γενικά υπολογίζω οτι εχουν εξοικονομήθει γύρω στα 14.000 ευρώ απο το 2007 μεχρι τώρα.

    P.S. @Blitzer υπαρχει ενα ειδικό σπρέι (αμπούλα ονομάζεται) μπαινει στο ρεζερβουαρ καθε 7500-8000 χιλιομετρα και υποτίθεται προσφέρει την απαιτούμενη λίπανση.
    The R is for Respect.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρέδωσα κι εγω τις πινακιδες σε ΜΟΤΟ & ΚΟΥΤΙ
    από lc8ergr1 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 313
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2012, 21:22
  2. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF