Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 113

Θέμα: Υγραεριοκινηση σε κουτι...

  1. #91
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Το περιεργο για μενα ειναι η φλατζα κεφαλης τοσες φορες...
    Το συστημα ψυξης εχει ελεγχει θεωρω οτι δουλευει σωστα?
    Ενταξει πιστονι στα 310...
    Αντλια (θεωρητικα) κ πολυ αντεξε.
    Αν μιλάμε για τον ztech καθόλου περίεργο.
    Αυτός χτυπάει φλάντζα από μόνος του, φαντάσου όταν δουλεύει με υγραέριο όπου οι θερμοκρασίες στον θάλαμο καύσης είναι αυξημένες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #92
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    P.S. @Blitzer υπαρχει ενα ειδικό σπρέι (αμπούλα ονομάζεται) μπαινει στο ρεζερβουαρ καθε 7500-8000 χιλιομετρα και υποτίθεται προσφέρει την απαιτούμενη λίπανση.
    Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχουν πατέντες για οτιδήποτε. Εγώ έγραψα απλά ότι το υγραέριο φθείρει/καταστρέφει. Τώρα ναι, σαφώς, εσύ βάζεις αμπούλα για τη λίπανση, ο άλλος οδηγεί μέχρι 4.000 στροφές για την αποφυγή υπερθέρμανσης, κάποιος άλλος έχει βάλει τάκο κάτω από το γκάζι, ναι, οκ υπάρχουν λύσεις.

    Βέβαια αν γλιτώνεις 2 χιλιάρικα/έτος, ας βγάζει και ζημιά του 500άρικου κάθε χρόνο, πάλι κέρδος έχεις.
    Life begins at 45°.

  3. #93
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάμε για τον ztech καθόλου περίεργο.
    Αυτός χτυπάει φλάντζα από μόνος του, φαντάσου όταν δουλεύει με υγραέριο όπου οι θερμοκρασίες στον θάλαμο καύσης είναι αυξημένες.
    Εχω ακουσει διαφορα αλλα τοσες φορες...θεωρητικα ποναει αλλου κ τις καιει ετσι.
    Ride(s) the wind of change...

  4. #94
    Το σύστημα ειναι ρυθμισμένο να γυριζει αυτόματα σε βενζινη οταν το έργο της μηχανής ξεπεράσει το 55%.

    Το ποσοστό αυτό θεωρήθηκε ασφαλές με δεδομένο οτι τα μοτέρ της φορντ είναι πιο "ευαισθητα" στο άεριο

    παρόλα αυτά μιλάμε για 5η ταχύτητα, 4000 στροφές σε ισιάδι με ταχύτητα 140χλμ/ωρα. απο εκει και πέρα γυρίζει σε αέριο.

    γενιλά τα πιο καινούρια συστήματα έχουν αρκετά workarounds για να λυσουν τα οποια προβλήματα έχουν εκδηλωθεί στα τόσα χρόνια
    The R is for Respect.

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    το εχουμε πει πολλακις οτι με το αεριο μειωνεις αισθητα την ζωη του κινητηρα και φλερταρεις με βαλβιδες και κεφαλη πολυ πιο γρηγορα και συχνα σε σχεση με κανονικη λειτουργια (βενζινη)...
    ΒΕΒΑΙΑ, οπως ειπε και ο blitzer το κερδος ειναι υπερπολλαπλασιο του κοστους των φθορων αν εισαι τυπικος και οχι γκατζολος...εχει αποδειχθει πολλακις και αυτο...
    νομος βασικος και απαραβατος να μην στροφαρεις ψηλα σε οποιεσδηποτε συνθηκες με το αεριο...θες να "τρεξεις" κουμπακι, γυρναει βενζινη μετρα και μεχρι το 10 απο μεσα σου για τον φοβο των Ιουδαιων και ξεκωλιασε το...

    αν ομως τα χλμ σου ειναι διαδικαστικα και "ταριφαδικα" δεν τρεχει καστανο...
    απλα θα σου βγαλει την βλαβη νωριτερα...παλι σε σχεση με την βενιζινη αλλα θα εχεις κερδισει απο το καυσιμο τοσα χρονια που απλα δεν θα σε νοιαξει...

    αλλωστε τα καινουργια αμαξια δλδ 10ετιας και νεοτερα τα 250 χιλ χλμ και τα 300 τα εχουν σχετικα ευκολα με βενζινη και χωρις βλαβες αν (παλι ξαναλεω) εισαι τυπικος και οχι καγκουρας μπαστουνοβλαχος...που σημαινει οτι δεν στροφαρουμε πρωτου ζεσταθει καλα το μοτερ, δεν το παμε ΣΥΝΕΧΩΣ κοκκινα σαν ξαναμμενοι μπαμπουϊνοι σε περιοδο ζευγαρωματος και αλλαζουμε συχνα λαδακια...
    γιατι υπαρχουν και αμαξια που τα παιζουν χωρις αεριο στα 100-150χιλ και μονο με την χρηση των αυτιστικων ιδιοκτητων τους...


    βασικα πραγματακια αυτα..

  6. #96
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ξυπνήσαμε το θηρίο (λέγε με Σταύρο) ,άντε να τον μαζέψεις τώρα...

  7. #97
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Για μένα 2 είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες

    α) Ο κινητήρας του αυτοκινήτου
    β) Το πως το πας

    Απο προσωπική εμπειρία και μόνο, έχω καταλήξει οτι τα 8βάλβιδα μοτέρ αντέχουν περισσότερο απο τα 16βάλβιδα μοτερ (πιο ψωμομένη βαλβίδα?)
    Επίσης παλιά μοτέρ, τείνουν να αντέχουν περισσότερο απο τα νέα. (πρωτόγονα υλικά κατασκευής?)

    β) Αν το πας 'λογικά' και δεν αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες μειώνεις τις όποιες πιθανότες γνωστών βλαβών (φλάτζα-βαλβίδες)


    Μετά απο 200k με υγραέριο, με προσεχτική οδήγηση και συντήρηση κάθε 20k (στο σύστημα υγραερίου) χωρίς καμία μοτερική βλάβη, έφτασε η ώρα να αλλάξω τα μπέκ του συστήματος.
    Ο κατασκευαστής πρότεινει κάθε 100k ο εγκαταστάτης είπε αρχικά ας το πάμε στα 120k, και τελικά μετά απο κάθε σερβις έπερνε αναβολή, μέχρι και τώρα.

    Προβληματίζομαι, πλέον, μιας και είναι πολλά τα χιλιόμετρα, μήπως τελικά το γυρίσω μόνιμα στην βενζίνη για το υπόλοιπο τις ζωής του μοτέρ (συνολικά έχω 370k) μιας και δεν είμαι σίγουρος οτι το κόστος της προληπτικής συντήρησης θα προλάβει να αποσβεστεί (περι τα 300 ευρώ υλικά-τεχνικά).

    Καμια γνώμη? Έχει τύχει να αλλάξει κάποιος μπεκ μέχρι τώρα?

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Για μένα 2 είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες

    α) Ο κινητήρας του αυτοκινήτου
    β) Το πως το πας

    Απο προσωπική εμπειρία και μόνο, έχω καταλήξει οτι τα 8βάλβιδα μοτέρ αντέχουν περισσότερο απο τα 16βάλβιδα μοτερ (πιο ψωμομένη βαλβίδα?)
    Επίσης παλιά μοτέρ, τείνουν να αντέχουν περισσότερο απο τα νέα. (πρωτόγονα υλικά κατασκευής?)

    β) Αν το πας 'λογικά' και δεν αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες μειώνεις τις όποιες πιθανότες γνωστών βλαβών (φλάτζα-βαλβίδες)


    Μετά απο 200k με υγραέριο, με προσεχτική οδήγηση και συντήρηση κάθε 20k (στο σύστημα υγραερίου) χωρίς καμία μοτερική βλάβη, έφτασε η ώρα να αλλάξω τα μπέκ του συστήματος.
    Ο κατασκευαστής πρότεινει κάθε 100k ο εγκαταστάτης είπε αρχικά ας το πάμε στα 120k, και τελικά μετά απο κάθε σερβις έπερνε αναβολή, μέχρι και τώρα.

    Προβληματίζομαι, πλέον, μιας και είναι πολλά τα χιλιόμετρα, μήπως τελικά το γυρίσω μόνιμα στην βενζίνη για το υπόλοιπο τις ζωής του μοτέρ (συνολικά έχω 370k) μιας και δεν είμαι σίγουρος οτι το κόστος της προληπτικής συντήρησης θα προλάβει να αποσβεστεί (περι τα 300 ευρώ υλικά-τεχνικά).

    Καμια γνώμη? Έχει τύχει να αλλάξει κάποιος μπεκ μέχρι τώρα?


    εχεις κανει ηδη αποσβεση για 1-2 μοτερ και αλλα 1-2 ολοκληρα συστηματα αεριου με τα χλμ που εχεις κανει...
    και σκεφτεσαι το κοστος των μπεκ?

    ολα εξαρτωνται ουσιαστικα τωρα απο το ιδιο το αμαξι (την καροτσα)...
    αν θες να το κρατησεις, κανεις την αλλαγη των μπεκ και περιμενεις να βαρεσει το μοτερ...οταν βαρεσει βλεπεις αν θα το κανεις ρεκτιφιε το ιδιο ή θα παρεις αλλο μοτερ με λιγα σχετικα χλμ και θα του ξαναβαλεις το συστημα οπως ειναι...

    αν δεν θες να κρατησεις το αμαξι και εφοσον εισαι ευχαριστημενος με το συστημα το βγαζεις, βαζεις καινουργια μπεκ, πουλας το αμαξι χωρις συστημα και βαζεις το συστημα στο καινουργιο* αμαξι...


    *καινουργιο δεν εννοω ντε και καλα του κουτιου...μπορει να ειναι και μεταχειρισμενο...

  9. #99
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Για μένα 2 είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες

    α) Ο κινητήρας του αυτοκινήτου
    β) Το πως το πας

    Απο προσωπική εμπειρία και μόνο, έχω καταλήξει οτι τα 8βάλβιδα μοτέρ αντέχουν περισσότερο απο τα 16βάλβιδα μοτερ (πιο ψωμομένη βαλβίδα?)
    Επίσης παλιά μοτέρ, τείνουν να αντέχουν περισσότερο απο τα νέα. (πρωτόγονα υλικά κατασκευής?)

    β) Αν το πας 'λογικά' και δεν αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες μειώνεις τις όποιες πιθανότες γνωστών βλαβών (φλάτζα-βαλβίδες)


    Μετά απο 200k με υγραέριο, με προσεχτική οδήγηση και συντήρηση κάθε 20k (στο σύστημα υγραερίου) χωρίς καμία μοτερική βλάβη, έφτασε η ώρα να αλλάξω τα μπέκ του συστήματος.
    Ο κατασκευαστής πρότεινει κάθε 100k ο εγκαταστάτης είπε αρχικά ας το πάμε στα 120k, και τελικά μετά απο κάθε σερβις έπερνε αναβολή, μέχρι και τώρα.

    Προβληματίζομαι, πλέον, μιας και είναι πολλά τα χιλιόμετρα, μήπως τελικά το γυρίσω μόνιμα στην βενζίνη για το υπόλοιπο τις ζωής του μοτέρ (συνολικά έχω 370k) μιας και δεν είμαι σίγουρος οτι το κόστος της προληπτικής συντήρησης θα προλάβει να αποσβεστεί (περι τα 300 ευρώ υλικά-τεχνικά).

    Καμια γνώμη? Έχει τύχει να αλλάξει κάποιος μπεκ μέχρι τώρα?
    Πες κ τι μοτερ ειναι αυτο...ετσι για την κουβεντα.
    Μπορει ενα rebuild σε κεφαλη κ σε συνδυασμο με την κατασταση του μοτερ (πιστονια κλπ κλπ) να αξιζει.
    Αν κ 370 ειναι πολλα...
    Ride(s) the wind of change...

  10. #100
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Πες κ τι μοτερ ειναι αυτο...ετσι για την κουβεντα.
    Μπορει ενα rebuild σε κεφαλη κ σε συνδυασμο με την κατασταση του μοτερ (πιστονια κλπ κλπ) να αξιζει.
    Αν κ 370 ειναι πολλα...
    1.6 Golf MKIV (2000 mod)

    H καρότσα την παλεύει, αλλά αν ειναι να μπεις σε διαδικασία που αναφέρεις ή αυτό που προτείνει ο ντεβιλς παραπάνω, δεν είμαι σίγουρος οτι θα αντέξει μέχρι την νέα απόσβεση.

    Πάντως, πραγματικά, σκέφτομαι να φέρω κανα μοτέρ ίδιο 1600άρι 8βάλβιδο απο Γερμανία ή απο όπου μπορεί να έχει πραγματικά χλμ, και να το περιμένω να σκάσει το δικό μου.


    Εκτός απο τα μπεκ, που φαίνεται οτι απαιτούνε αλλαγή με προβληματίζει τι άλλο θα χρειαστεί αλλαγή ή έλεγχο (πχ στην δεξαμενή έλεγχο ακαιρεότητας, αντικατάσταση σωληνακίων/πνεύμονα κτλ)


    Γνωρίζετε κάτι?

  11. #101
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Λευτέρη πες μου αν θες ακριβώς το μοτέρ που ψάχνεις να ρωτήσω μια αρκετά έμπιστη πηγή αν έχει διαθέσιμο.

  12. #102
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Λευτέρη πες μου αν θες ακριβώς το μοτέρ που ψάχνεις να ρωτήσω μια αρκετά έμπιστη πηγή αν έχει διαθέσιμο.
    Golf IV: 1J1
    Engine type: AKL

    Κάνε ένα καλό και ρώτα και κόστος

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Golf IV: 1J1
    Engine type: AKL

    Κάνε ένα καλό και ρίξτο στο γιαλό
    Καλύτερο τώρα, τι όχι ?

  14. #104
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Μπεκ είχε αλλάξει ο αδελφός μου μετά από 150.000 ( χλμ. Δε θυμάμαι να χρειάστηκε κάτι άλλο. Θα τον ρωτήσω και κόστος αλλά θυμάμαι δεν ήταν κάτι τραγικό. Προφανώς παίζει ρόλο και το σύστημα υγραερίου.

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Για μένα 2 είναι οι σημαντικότεροι παράγοντες

    α) Ο κινητήρας του αυτοκινήτου
    β) Το πως το πας

    Απο προσωπική εμπειρία και μόνο, έχω καταλήξει οτι τα 8βάλβιδα μοτέρ αντέχουν περισσότερο απο τα 16βάλβιδα μοτερ (πιο ψωμομένη βαλβίδα?)
    Επίσης παλιά μοτέρ, τείνουν να αντέχουν περισσότερο απο τα νέα. (πρωτόγονα υλικά κατασκευής?)

    β) Αν το πας 'λογικά' και δεν αναπτύσονται μεγάλες θερμοκρασίες μειώνεις τις όποιες πιθανότες γνωστών βλαβών (φλάτζα-βαλβίδες)


    Μετά απο 200k με υγραέριο, με προσεχτική οδήγηση και συντήρηση κάθε 20k (στο σύστημα υγραερίου) χωρίς καμία μοτερική βλάβη, έφτασε η ώρα να αλλάξω τα μπέκ του συστήματος.
    Ο κατασκευαστής πρότεινει κάθε 100k ο εγκαταστάτης είπε αρχικά ας το πάμε στα 120k, και τελικά μετά απο κάθε σερβις έπερνε αναβολή, μέχρι και τώρα.

    Προβληματίζομαι, πλέον, μιας και είναι πολλά τα χιλιόμετρα, μήπως τελικά το γυρίσω μόνιμα στην βενζίνη για το υπόλοιπο τις ζωής του μοτέρ (συνολικά έχω 370k) μιας και δεν είμαι σίγουρος οτι το κόστος της προληπτικής συντήρησης θα προλάβει να αποσβεστεί (περι τα 300 ευρώ υλικά-τεχνικά).

    Καμια γνώμη? Έχει τύχει να αλλάξει κάποιος μπεκ μέχρι τώρα?
    8 βαλβιδο γκρουπ VW και υγραεριο ειναι λες και γεννηθηκαν μαζι για μια ζωη.
    Κανε την συντηρηση του υγραεριου στα μπεκ και μη σε απασχολει το μοτερ.

    Το ιδιο μοτερ σε Α3 φιλου μου εχει ηδη απροβληματιστα 130.000 με υγραεριο.

    Εγω σε Ford Fiesta Mk6 2004 1.6 16v 100ps εχω ηδη 30000 χλμ με υγραεριο αλλα μαλλον θα χρειαστω βαλβιδες λογω της φυσης του μοτερ. Οι βαλβιδες εξαγωγης ειναι πιο λεπτες μου ειπε ο μηχανικος μου.
    Γενικα εχω δει και αλλα αυτοκινητα της Ford με αυτο το μοτερ να χτυπανε βαλβιδες.
    Κοστος Ρυθμισης βαλβιδων...250€
    Κοστος επισκευης κεφαλης ...400-500€.
    Ε δεν θελει και πολυ σκεψη για το 2ο μια και θα ξανανιωσει ο κινητηρας.

    Η οδηγηση μου ειναι μεχρι 3-3.500 στροφες. Δεν το ζοριζω.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρέδωσα κι εγω τις πινακιδες σε ΜΟΤΟ & ΚΟΥΤΙ
    από lc8ergr1 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 313
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2012, 22:22
  2. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:32
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF