Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 113 από 113

Θέμα: Υγραεριοκινηση σε κουτι...

  1. #106
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Ερώτηση, μήπως και υπάρχει κανείς χριστιανός που γνωρίζει. Υπάρχει μια έκδοση του fiesta mk7 1.4 που έβγαινε lpg απ το εργοστάσιο. Ξέρουμε αν σε αυτό το μοντέλο έχει γίνει κάποιος σοβαρός σχεδιασμός απ την Φορντ για πιο σωστή λειτουργία με το εναλλακτικό καύσιμο; Ή απλά έχουν βάλει ένα σύστημα υγραεριοκίνησης όπως θα έκανε κι ο καθένας; Γνωρίζουμε κάτι για το συγκεκριμένο γενικά;

  2. #107
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Τα εργοστασιακά εχουν συνήθως πιο ενισχυμένα μέταλλα και αντέχουν.
    Απλα να ξέρεις οτι τα μεταχειρισμένα που έρχονται Ελλάδα θέλουν στην 10ετια αλλαγή δεξαμενής που κοστίζει περισσότερο απο μία απλή αλλαγή.
    Και κάποια συστήματα είναι κλειδωμένα και εδώ δεν μπορεί να ρυθμίσει εγκαταστάτης οπότε ότι πάθει η δεν χρησιμοποιείς υγραέριο η αλλάζεις κομμάτια με έξτρα κόστος.
    Γενικά θέλει ψάξιμο..
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #108
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Κανενα εργοστασιακο δεν ειναι ενισχυμενο στα μεταλλα του αν φερει υγραεριο. Μονο ρυθμισεις στην αποδοση κανουν για λογους αξιοπιστιας του μοτερ.
    Συνηθως τα περισσοτερα ερχονται Ελλαδα και η μετατροπη γινεται εδω με αναλογα την προσφορα που εχουν παρει και τι συστημα σηκωνει το μοτερ.
    Πχ η Toyota παλιοτερα φορουσε τα ακριβα συστηματα της Vialle στα Auris και ηταν οτι καλυτερο υπηρχε τοτε(2010).
    Επειδη ειμαι Φορντακιας... Δεν θυμαμαι καποιο εργοστασιακο συστημα lpg.
    Μαλλον Ελληνικη μετατροπη θα ηταν.
    Επισης τα μοτερα αυτα(Duratech) δεν αγαπανε το υγραεριο. Αναλογα τον εγκαταστατη φυσικά.
    Εγω εχω το 2004 fiesta με 1600 κινητηρα και παρολο που μου λεγανε για τις βλαβες στις βαλβιδες... Εμενα δεν μου εχει βγαλει κατι εδω και 70.000χλμ.
    Το εβαλα στα 172.000 χλμ
    Συστημα Europegas με καλα μπεκ ηλεκτρονικα.
    Υπαρχουν και καλύτερα πιστευω... Οπως τα BRC.

  4. #109
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Το μοντελο για το οποιο μιλαω ειναι αυτο. (ευχαριστω Πανο για το λινκ )

    Απο το αρθρο.

    Πολλές εταιρείες προσφέρουν υγραεριοκίνητα με κιτ είτε εργοστασιακά είτε τοποθετημένα εκ των υστέρων στην Ελλάδα. Η Ford ακολούθησε τον εργοστασιακό τρόπο, με ό,τι θετικό αυτό συνεπάγεται... Η μετατροπή περιλαμβάνει ακόμα και τροποποιημένη κυλινδροκεφαλή, καθώς οι έδρες των βαλβίδων και οι βαλβίδες έχουν υποστεί κατεργασία σκλήρυνσης για αντοχή στις υψηλές θερμοκρασίες.
    Απ΄ο,τι διαβαζω σε αγγελιες το συστημα ειναι της BRC. Αρα μαλλον προκειται για περιπτωση σοβαρης μετατροπης. Επισης στο συγκεκριμενο που ειδα εχει γινει η αλλαγη δεξαμενης που προβλεπεται. Μεχρι εδω καλα λοιπον. Απο εκει και περα τι συντηρηση προβλεπεται στο συστημα;

  5. #110
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.703
    Οτι λεει ο κατασκευαστης που το εδωσε ετοιμο απο το εργοστασιο.
    Αλλο το να το βαλεις εσυ σε ενα αμαξι μετα κ αλλο να το παρεις ετοιμο.

    Στου πατερα μου ενα Xsara 1.6 εχει εδω κ 80Κ υγραεριο.
    Μια συντηρησουλα στα μπεκ/πνευμονα κ στην 10ετια δεξαμενη.
    Του εβαλα κ τα μπουζι για LPG κ παει ακομα καλυτερα.
    Απλα δεν θελει σκισιμο (ταξιδι πανω απο 4Κ/rpm) ωστε να μην το αναβεις λογω οχι τοσο καλης λιπανσης οπως με βενζινη.

    Κ ενα rebuild στην κεφαλη μετα απο τοσα χρονια/χλμ παλι συμφερει απο τα κερδη της βενζινης.
    Ride(s) the wind of change...

  6. #111
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Συντήρηση φίλτρα ανα 15000 και ενα τσέκ στον εγκέφαλο μήπως θέλει κάτι ρύθμιση.
    Εννοείται οτι δεν το σκίζουμε με υγραέριο οδηγούμε συνετά και οικονομικά.
    Όταν θέλουμε να πατήσουμε που χρειάζεται και αυτό για να ξεκολλάνε λίγο επικαθήσεις και ελατήρια πιστονιού γυρίζουμε βενζίνη, που ούτως η αλλιώς πρέπει να δουλεύει ανα τακτά διαστήματα , και του αλλάζουμε τα φώτα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #112
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Thanks guys, με καλυψατε.

  8. #113
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    758
    Απ' ότι είδα στον ιστότοπο της εταιρείας στη Τουρκία (όπου έχει και παραγωγική δραστηριότητα η εταιρεία)δίνει κάποια κιτ μετατροπής σε αέριο για κάποιους κινητήρες/μοντελα με δύο χρόνια εγγύηση.Λογικα θα το έχουν δοκιμάσει πριν το πουλήσουν.
    Τουρκία και Ν.Κορεα είναι οι χώρες με το μεγαλύτερο ποσοστό αέριοκινητων οχηματων στο στόλο τους παγκοσμίως αν δε κάνω λάθος.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. παρέδωσα κι εγω τις πινακιδες σε ΜΟΤΟ & ΚΟΥΤΙ
    από lc8ergr1 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 313
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2012, 21:22
  2. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF