Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 113

Θέμα: Υγραεριοκινηση σε κουτι...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994

    Υγραεριοκινηση σε κουτι...

    επειδη το σκεφτομαι σοβαρα αλλα μετα απο μικρη ερευνα σε νετ και επειτα απο συζητησεις με φιλους, γνωστους που εχουν βαλει ή δεν εχουν βαλει και εχουν πληροφοριες, εχω μπλεχτει ασΚημα...

    διαβαζω για 4ης γενιας...5ης γενιας...
    υγρου τυπου...αεριου τυπου...

    τα toyota λενε δεν το συμπαθουν και παιζει να παραδωσουν πνευμα...κατεστραμμενες εδρες βαλβιδων...βαλβιδες για πεταμα...ρυθμιση μιγματος...σβησιματα και ρεταρισματα στα καλα καθουμενα...

    η toyota τα βαζει αλλα (μαλλον) πρεπει να δωσεις μια περιουσια...κλπ..κλπ...

    το αυτοκινητο: toyta auris 1.6 2007


    για πειτε γνωμες...

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Αν θέλεις, έχω μηχανικό ειδικό σε Corolla/Auris, ο οποίος βάζει και υγραέριο. Σίγουρα θα μπορέσει να σε κατατοπίσει. Εγώ τον εμπιστευόμουν τυφλά για το δικό μου.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν θέλεις, έχω μηχανικό ειδικό σε Corolla/Auris, ο οποίος βάζει και υγραέριο. Σίγουρα θα μπορέσει να σε κατατοπίσει. Εγώ τον εμπιστευόμουν τυφλά για το δικό μου.

    Γιωργο Αθηνα ειναι? γιατι εγω μενω μονιμα πλεον Θεσσαλονικη...
    εννοειται ομως οτι δεν ειμαι αρνητικος για πληροφοριες ή οποιαδηποτε αλλη βοηθεια, κλπ...

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Αθήνα είναι, ναι. Εντάξει, προκειμένου να γίνει σωστή δουλειά, δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα να κατέβεις. Σου στέλνω στοιχεία πμ, έστω για πληροφορίες.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αθήνα είναι, ναι. Εντάξει, προκειμένου να γίνει σωστή δουλειά, δε νομίζω να έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα να κατέβεις. Σου στέλνω στοιχεία πμ, έστω για πληροφορίες.
    δυστυχως πλεον το να κατεβεις Αθηνα (και να επιστρεψεις εννοειται) με αμαξι ειναι γυρω στα 260€...100€ βενζινη η καθε διαδρομη και 30€ διοδια η μονη μεταβαση

    οποτε ειναι ενα κοστος διολου ευκαταφρονητο...

    θα κανω ομως μια ερωτηση..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ταχυτερη φθορα του κινητηρα ειναι βεβαιη
    προβληματα σε βαθος χρονου με τη διαχειριση του ψεκασμου θα προκυψουν ειτε μικρα ειτε μεγαλα
    και η οικονομια σε κοστος καυσιμου ειναι βεβαιη
    ολα εξαρτωνται απο τον τυπο του αυτοκινητου την παλιοτητα του το αν σκοπευεις να το κρατησεις και κυριως απο το ποσα χλμ κανεις
    αν απο τα παραπανω κρινεις οτι σε συμφερει αποφυγε τα μικρου και μεσαιου κοστους συστηματα
    και τσεκαρε στις προσφορες που θα παρεις την προελευση των επιμερους εξαρτηματων οπως δεξαμενη βαλβιδες κλπ γιατι κυκλοφορει φτηνιαδουρα β ποιοτητας

  7. #7
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    876
    Επειδή έχω βρεθεί και εγώ σε τέτοιες συζητήσεις θα σου πω το συμπέρασμα που έχω βγάλει.
    Ξεκαθαρίζω πως γνώστης δεν είμαι.

    4ης 5ης γενιάς δε νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά.
    Το θέμα για τις βαλβίδες είναι περίπλοκο. Κάποιοι λένε πως το αέριου τύπου τις «χαλάει» ενώ με του υγρού λιπαίνονται και δεν χαλάνε και άλλοι πως δεν παίζει κανένα ρόλο και σε αυτό παίζει ρόλο το τι δουλεύει ο μάστορας που θα ρωτήσεις. Ο τύπος σημαίνει τρόπος ψεκασμού του καυσίμου.
    Μία άλλη παράμετρος είναι ο τόπος κατασκευής του συστήματος. Υπάρχουν Ιταλικά, Τούρκικα, Βουλγάρικα και μπορεί και άλλα. Από γνώμες γνωστών που έχουν βάλει δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα με κανένα.
    Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι αν αντέχεις οικονομικά να βάλεις στην αντιπροσωπεία βάλε εκεί αλλιώς σε κάποιον που να δίνει εγγύηση της εργασίας του.

    Την απόσβεση αργά ή γρήγορα (ανάλογα τα χιλιόμετρα που κάνεις) θα την κάνεις αφού η τιμή του υγραερίου είναι φιξ στο 50 ή 60% της τιμής του πετρελαίου
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Προσωπικά έβαλα σε αυτοκίνητο 15ετίας και σώθηκα, αλλά σε καινούριο, όπως το δικό σου δεν θα έβαζα, γιατι κάποια στιγμή θα πάρεις την αντλία βενζίνης στο χέρι, καθώς και τις βαλβίδες.
    Εκτός αν κάνεις πολλά χλμ κάθε μήνα και σου έρθει η απόσβεση του συστήματος και των βλαβών που θα έρθουν κάποια στιγμή γρήγορα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Η δική μου εμπειρία στο θέμα έχει ώς εξής σε Kia Cerato 1600 (2004):

    Άκουσα / είδα στο internet ότι έχουν πέσει οι τιμές οπότε άρχισε να με τρώει. Πήρα λοιπόν τηλέφωνο να δω πως πάει.
    Η διαφημιζόμενη τιμή έλεγε ΑΠΟ 560 ευρώ. Στο τηλέφωνο η τιμή λόγω 1600 έφτασε τα 780 ευρώ χωρίς να επιλέξω ούτε την πιο φτηνή ούτε και την πιο ακριβή λύση.
    Πάω από εκεί για να δω πως έχουν τα πράγματα. Ακούω μια από τα ίδια, αλλά προκύπτει και ένας "λαδωτήρας" οπότε φτάνουμε αισίως τα 890.
    Και το κερασάκι ότι πρέπει να πάω για σέρβις / έλεγχο μετά από κάποια λίγα χιλιόμετρα (δεν θυμάμαι ακριβώς) και μετά κάθε 5000 χλμ αν θυμάμαι καλά. Οπότε πέρα από το κανονικό σέρβις θα κάνω και δεύτερο σέρβις για το υγραέριο.
    Δεδομένου ότι δεν κάνω πολλά χιλιόμετρα 8 με 10 χιλιάδες στην καλύτερη, το κόστος χρειάζεται τουλάχιστον 5-7 χρόνια για να αποσβεστεί με επιπλέον όλη την φασαρία εγκατάστασεις, σέρβις και τον κίνδυνο να μου βγάλει προβλήματα (όπως έγινε σε φίλους) κλπ.

    Σε 7 χρόνια δεν ξέρω καν αν θα έχω το ίδιο αυτοκίνητο. Και γιατί να πειράξω ένα απροβλημάτιστο αυτοκίνητο που όλοι μου λένε ότι είναι σκυλί.
    Οπότε ναυάγησε.

    Βάλτα κάτω κι εσύ και δες αν όντως σε συμφέρει και στην τελική αν αξίζει να μπεις στον κόπο.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

  10. #10
    d.m.w.t.l. Το avatar του/της congate7
    Εγγραφή
    02/06/2012
    Μηνύματα
    876
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά έβαλα σε αυτοκίνητο 15ετίας και σώθηκα, αλλά σε καινούριο, όπως το δικό σου δεν θα έβαζα, γιατι κάποια στιγμή θα πάρεις την αντλία βενζίνης στο χέρι, καθώς και τις βαλβίδες.
    Εκτός αν κάνεις πολλά χλμ κάθε μήνα και σου έρθει η απόσβεση του συστήματος και των βλαβών που θα έρθουν κάποια στιγμή γρήγορα.
    Honda civic 4ετίας με 100 χιλιόμετρα τουλάχιστον καθημερινή μετακίνηση δεν έχει πάθει τίποτα εδώ και 2 χρόνια
    O παππούλης


    Θα πάω σε ένα νησί, να ψαρεύω πρόκες.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Φίλος μου Θεσσαλονικιός έβαλε υγραέριο σε NX 250, (to AXακι) πήγαινε Χαλκιδική και πίσω με 2 ευρω, μειον ότι έβαλε την μπουκάλα στην μπαγκαζιέρα, και φυσικά βαρυνε λίγο και το μηχανάκι, κανείς δεν εβαζε υγραέριο σε μοτοσυκλέτα, και το έκανε σχεδον με το ζόρι, νομίζω δεν υπάρχει άλλο μηχανάκι στην Θεσσαλονικη με υγραέριο.

  12. #12
    Σταύρο, είχε βάλει ο κουμπάρος σε Mitsubishi Outlander 2.0 4wd που έκαιγε λόγω μόνιμης τετρακίνησης τα κέρατα του. Σε κατανάλωση είδε βελτίωση, αλλά έγινε κολλητός με το συνεργείο (κάποιο γνωστό με εμπειρία μπλα μπλα μπλα) γιατί είχε συνεχώς θέματα μετά.

    Μία έσβηνε συνέχεια, μία είχε πολύ ψηλό ρελαντί, μία δεν είχε καλή απόκριση στο γκάζι...συχτήρησε στο τέλος.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Φίλος μου Θεσσαλονικιός έβαλε υγραέριο σε NX 250, (to AXακι) πήγαινε Χαλκιδική και πίσω με 2 ευρω, μειον ότι έβαλε την μπουκάλα στην μπαγκαζιέρα, και φυσικά βαρυνε λίγο και το μηχανάκι, κανείς δεν εβαζε υγραέριο σε μοτοσυκλέτα, και το έκανε σχεδον με το ζόρι, νομίζω δεν υπάρχει άλλο μηχανάκι στην Θεσσαλονικη με υγραέριο.
    Ήμαρτον...
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  14. #14
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Οι καμμενες βαλβιδες,εδρες,φλατζες κεφαλής,τρυπια πιστονια και λοιπα ωραία πράγματα είναι γεγονός.
    Σε κουβέντα που είχα με ρεκτιφιατζη μου είπε οτι οι δουλειές ανέβηκαν λογο υγραεριοκινησης.
    Ο λόγος που βγαίνουν οι ζημιές είναι οτι το αεριο στην καύση του παράγει μεγαλυτερες θερμοκρασίες στον θάλαμο καυσης απ'ότι η βενζίνη.
    Η βενζίνη κατά την εξαχνωση της μεσα στον θάλαμο καύσης ρίχνει την θερμοκρασία αυτου στιγμιαία λειτουργοντας ως ενα είδος ψύξης.
    Τωρα με τα καινούργια συστήματα αερίου εχω ακούσει για παραλληλο ψεκασμό βενζίνης.......
    Εγω αν είχα κανένα παλιο αμάξι που ανταλλακτικά θα έβρισκα και στον παλιατζη θα έβαζα υγραεριο.Σε καινούργιο αμάξι με τίποτα. ...
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Σταύρο, είχε βάλει ο κουμπάρος σε Mitsubishi Outlander 2.0 4wd που έκαιγε λόγω μόνιμης τετρακίνησης τα κέρατα του. Σε κατανάλωση είδε βελτίωση, αλλά έγινε κολλητός με το συνεργείο (κάποιο γνωστό με εμπειρία μπλα μπλα μπλα) γιατί είχε συνεχώς θέματα μετά.

    Μία έσβηνε συνέχεια, μία είχε πολύ ψηλό ρελαντί, μία δεν είχε καλή απόκριση στο γκάζι...συχτήρησε στο τέλος.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Οι καμμενες βαλβιδες,εδρες,φλατζες κεφαλής,τρυπια πιστονια και λοιπα ωραία πράγματα είναι γεγονός.
    Σε κουβέντα που είχα με ρεκτιφιατζη μου είπε οτι οι δουλειές ανέβηκαν λογο υγραεριοκινησης.
    Ο λόγος που βγαίνουν οι ζημιές είναι οτι το αεριο στην καύση του παράγει μεγαλυτερες θερμοκρασίες στον θάλαμο καυσης απ'ότι η βενζίνη.
    Η βενζίνη κατά την εξαχνωση της μεσα στον θάλαμο καύσης ρίχνει την θερμοκρασία αυτου στιγμιαία λειτουργοντας ως ενα είδος ψύξης.
    Τωρα με τα καινούργια συστήματα αερίου εχω ακούσει για παραλληλο ψεκασμό βενζίνης.......
    Εγω αν είχα κανένα παλιο αμάξι που ανταλλακτικά θα έβρισκα και στον παλιατζη θα έβαζα υγραεριο.Σε καινούργιο αμάξι με τίποτα. ...
    Κρατήστε τα δύο παραπάνω. Θα συμπληρώσω ότι αν παρόλα αυτά αποφασίσει κάποιος για τοποθέτηση, η μόνη λύση για αποφυγή προβλημάτων, είναι ο πολύ ομαλή οδήγηση για να αποφευχθούν τα προβλήματα που περιγράφει ο Βύρωνας και ο Teo και ισχύουν 100% και έχω ζήσει από κοντά.

    Βάζω στοίχημα αν ήμασταν σε αυτοκινητιστικό φόρουμ πως το θρεντ θα γινόταν σαν του σκούτερ - βαριατόρ, δηλ. πολέμιοι και μη της υγραεριοκίνησης θα λέγαμε ο καθένας τα δικά του.

    Μετά από κάποια χρόνια κ πολλές συζητήσεις (και αγνοώντας η αλήθεια είναι τις εντελώς νέες γενιές υγραερίου) καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα: καθόλου ή αν ναι, πολύ ήρεμη οδήγηση. (και φυσικά όχι σε βενζινάδικο, αλλά σε δοκιμασμένες επαγγελματικές λύσεις για το μοντέλο που θέλουμε).

Σελίδα 1 από 8 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. παρέδωσα κι εγω τις πινακιδες σε ΜΟΤΟ & ΚΟΥΤΙ
    από lc8ergr1 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 313
    Τελευταίο μήνυμα: 07/01/2012, 22:22
  2. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 14:32
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF