Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Σύγκριση κρανών για αγορά.

  1. #1

    Σύγκριση κρανών για αγορά.

    Παιδιά ήρθε ο καιρός για να αλλάξω το X-Spirit μου και θέλω τα φώτα του forum.Έχω κοιτάξει τέσσερα κράνη Shoei X-Spirit II,Schuberth SR1,Shark Race R Pro Carbon και το HJC HRPA 10 Plus.Τα κράνη τα έχω δοκιμάσει όλα και η εφαρμογή τους είναι εφάμιλλη συνεπώς ποιότητα κατασκευής-διαρκεια στο χρόνο,ασφάλεια και τιμή τα κριτήρια μου.Το Shoei δεδομένου πως είχα δύο της ίδιας εταιρίας θα το χρησιμοποιησω σαν μέτρο σύγκρισης,τα θεωρώ άψογα εκτός της εσωτερικής επένδυσης που την θεωρώ κάπως ¨άγρια¨.Πρώτη ερώτηση για παιδιά που τα έχουν, αν έχουν κάποιο ελάττωμα ¨χτυπητό¨ και αν η ποιότητα κατασκευής κάποιου φθήνει με το χρόνο(ξεκολλημένοι αγωγοί,κομμένα πλαστικά....οτιδήποτε).Δέυτερον αν πράγματι τα τέσσερα κράνη είναι το ίδιο ποιοτικά και ασφαλή(Στο τεστ της SHARP μόνο δύο παιρνουν 5 αστέρια).Τρίτο αεροδυναμική σταθερότητα και αερισμός κεφαλιού,θόρυβος δεν με πολυνοιάζει.Και μια γενική ερωτήση ακόμη, αν τα άβαφα carbon κράνη ξεθωριάζουν με τον καιρό.Εννοείται όποιος έχει να προτείνει κάποιο άλλο το λέει.Ευχαριστώ.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Το HRPA10 plus το εχω εδώ και 2 μηνες στην κατοχη μου. Καλο ζυγισμα, καλη αεροδυναμικη (καβαλαω γυμνο) και πολύ καλος αερισμος. Στα αρνητικα για εμενα είναι οι ζελατίνες. Χωρις την εσωτερικη αντιθαμβωτικη θολωνει πολύ ευκολα. Το ιδιο και η φιμε που δινει δωρο η HJC. Εχω ένα Marushin που θεωρητικα είναι υποδεεστερο κρανος και τετοιο θολωμα στις ζελατίνες δεν ειχα ποτε.

    Επισης θετικο το υφασμα του, το οποιο δειχνει ποιοτικο αλλα δεν ξερω για την αντοχή του στο χρονο. Το θετικοτερο από όλα είναι ότι το κρανος το παιρνεις κομπλε με windskirt ζελατινα φιμε πινλοκ και ταπανταολα...

    Για τα 200ε που εδωσα για να το παρω από helmetcity είμαι προς το παρον ευχαριστημένος.... αλλα θα στραβωσω παρα πολύ αν όταν βαλω την εσωτερικη και πιασει ο χειμωνας θολωνει τοσο ευκολα παλι....

  3. #3
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    θαμπώνει εύκολα σημαίνει ότι ασφαλίζει σωστά η ζελατίνα με το υπόλοιπο κράνος !
    Respect mah authoritah!!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andgeo Προβολή μηνύματος
    θαμπώνει εύκολα σημαίνει ότι ασφαλίζει σωστά η ζελατίνα με το υπόλοιπο κράνος !
    Ναι καλη φαση να ασφαλιζει..... αλλα να βλεπουμε κιολα..... εχει και αυτο το παπαρακι στη ζελατινα απο μπροστα που πραγματικα την κλειδωνει....

  5. #5
    φανατικα ANTIFAνατικος! Το avatar του/της giannis21
    Εγγραφή
    24/10/2009
    Μηνύματα
    687
    εχω το schuberth sr1 εδω και 3 χρονια περιπου.Συνοπτικα:
    1.Ποιοτητα κατασκευης αριστη.Ολα δουλευουν σωστα,δεν τριζει,χτυπαει κατι κτλ,οι ζελατινες κουμπονουν στους μηχανισμους τελεια.
    2.Αεροδυναμικη πολυ καλη.Δεν εχω αναλογο μετρο συγκρισης αλλα το κρανος χρησημοποιηθηκε και με γυμνο(tuono) και με fairingατο και δεν ειχα παραπονο.Ουτε περιεργα κουνηματα ουτε καποια πιεση σε λαθος σημειο.
    3.Ηχομονωση επισης πολυ καλη.Αν και με το τουονο παντα χρησημοποιουσα ωτασπιδεςγιατι δεν παλευοταν,γενικα εχει καλη ηχομονωση και θεωρειται απο τα "ησυχα" κρανη.
    4.εσω επενδυση αριστη!εχει πλυθει αρκετες φορες και ακομα κραταει σαν καινουργια.Δεν πατηθηκε πουθενα και ακομα και τωρα καθε φορα που το φοραω προσφερει αυτη την αισθηση του καινουργιου.Πολυ ποιοτικη!
    5.Ζελατινες.Πολυ σημαντικος τομεας για μενα και εδω παιρνει αριστα.Πολυ ποιοτικη,δυσκολα χαρασεται αν εισαι λιγο προσεχτικος και η διαφανη και η φιμε.Πολυ καλο και το κλεισιμο, η εφαρμογη δλδ.
    6.Αερισμος.Παρα πολυ καλος και υπερεπαρκης.Και σε συνθηκες βολτας και σε πιστα δεν με στεναχωρησε ακομα και σε καλες ζεστες.
    αυτα.
    Καμία ιδέα δεν ευθύνεται για τους μαλάκες που την ενστερνίζονται..-Κωστάκης Ανάν-

    http://www.tokoulouri.com/

  6. #6
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    πάντως όσα δεν θαμπώνουν χωρίς πινλοκ είναι αυτά που δεν κλείνουν αεροστεγώς .
    Respect mah authoritah!!!!

  7. #7
    Δεν είναι απόλυτο αυτό,τα uvex έχουν πολύ καλή τεχνολογία στο υλικό και δεν θαμπώνουν καθόλου.Επίσης κράνη όπως το Shark έχουν πολύ χοντρή ζελατίνα και συνήθως δεν θαμπώνουν.

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Το Uvex Enduro μου έχει την καλύτερη ζελατίνα που είχα ποτέ. Κλάσεις ανώτερη από την του πολλαπλάσιας αξίας X-Spirit μου. Δε θαμπώνει για κανένα λόγο, ανεξαρτήτως συνθηκών.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    και τα 4 πολύ καλές επιλογές κατ'εμέ..πάνω-κάτω τα ίδια κοιτούσα κι εγώ πριν λίγους μήνες.. τελικά κατέληξα στο shoei x-spirit2 ..μπορώ να το συγκρίνω σε σχέση με το rx-7 που είχα..

    • καλύτερη αεροδυναμική
    • καλύτερη ποιότητα συναρμογής,δίνει την αίσθηση πιο δεμένης-στιβαρής κατασκευής
    • εξίσου καλός αερισμός,ίσως ένα κλικ καλύτερος
    • πιο αθόρυβο αλλά και πάλι θορυβώδες
    • πιο περίπλοκο σύστημα κλεισίματος ζελατίνας,χρειάστηκε να κάνω μικρορυθμίσεις για να στεγανοποιήσει τελείως αλλά το αποτέλεσμα άριστο εκεί που στο arai δεν είχα πειράξει βίδα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της macdeath_s
    Εγγραφή
    27/04/2008
    Μηνύματα
    1.337
    Εγώ έχω Shark RSR carbon και είμαι απολύτως ευχαριστημένος. Πολύ ελαφρύ πραγματικά, ποιοτικότατη κατασκευή και καλή αεροδυναμική. Μεγάλο μείον είναι ότι από κάποια χλμ και πάνω περνάει από το κάτω μέρος θόρυβος από τον αέρα. Αυτό έχει φτιαχτεί στο Race R Pro και για αυτό είναι και η επόμενη μου επένδυση Πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα value for money.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Επειδή τα κοίταζα αυτές τις μέρες, το fc-moto έχει εκπτώσεις 60-70% στα RSR2. Δεν ξέρω αν είναι πραγματική, βέβαια ή είναι ούτως ή άλλως τόσο φθηνά.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Το καλό με όλα αυτά τα κράνη είναι οτι η τιμή τους Ελλάδα είναι χαμηλότερη από το internet.Δεν είχα ιδεα οτι έπαιζε κάτι τέτοιο....

  13. #13
    Γιατι ετσι σας αρέσει Το avatar του/της Alchimistis
    Εγγραφή
    17/11/2004
    Μηνύματα
    375
    Παιδιά ανασύρω το θέμα ξανά....
    Έχουμε καμιά γνωμη για το Shoei Qwest, HJC FG17 ? Είναι απο τα λίγα κράνοι έχουν 5 αστερια απο Sharp και Snell πιστοποίηση.

Παρόμοια θέματα

  1. γνώμες για αγορά Cbr 125 !!!
    από Eddiex στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2009, 15:06
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 09:50
  3. Πληροφορια για αγορα GPS
    από Giannis_L στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/04/2005, 13:26
  4. Ενδιαφέρον για αγορά δικύκλου
    από Godfather στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 16:08
  5. Οποιος ενδιαφέρεται για αγορά!!!
    από petridist στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2004, 23:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF