Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: ταπα λαδιου με δεικτη θερμοκρασιας!

  1. #1
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383

    ταπα λαδιου με δεικτη θερμοκρασιας!

    γεια σας! μολις αγορασα μια ταπα λαδιου με δεικτη θερμοκρασιας!
    γιατι τετοιος ενθουσιασμος θα μου πεις?
    γιατι τα κοκκινα φωτακια της γριας (που δεν θελω να τα δω ποτέ αναμμενα),
    δεν με καλυπταν.. θα ηθελα να ξερω τι θερμοκρασιες βαραει εκει μεσα!
    το πηρα 35 ευρω κ εννοειται το κουμπωσα κατευθειαν αλλα δεν μπορεσα να παιξω
    με το καινουριο μου παιχνιδι γιατι...
    Α. ηταν μεσημερι
    Β. η γρια δεν ειχε σταγονα λαδι μεσα!
    θα βαλω λαδι το βραδυ κ θα τεσταρω, οποτε εντυπωσεις απο αυριο!!!

    (αν την εχω..γτ κατι μου λεει οτι θα μου την φανε σε χρονο dt....)
    Τελευταία τροποποίηση από roukos_x; 22/06/2015 στις 16:01.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tycho Moon
    Εγγραφή
    13/11/2014
    Μηνύματα
    398
    Έχε τη μαμίσια κάτω από τη σέλα... Ποτέ δεν ξέρεις ποιό μ@υνί μπορεί να στη φάει..
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 23/06/2015 στις 15:47.

  3. #3
    Αδυνατώντας να αντιληφθω τη χρησιμότητα δείκτη που τον βλέπεις αφού κατεβεις και όχι κατα την χρήση/οδήγηση, απλά να πληροφορησω οτι το είχε ο πεκτις στο ληστή χρόνια και ουδείς το πείραξε.

  4. #4
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αδυνατώντας να αντιληφθω τη χρησιμότητα δείκτη που τον βλέπεις αφού κατεβεις και όχι κατα την χρήση/οδήγηση, απλά να πληροφορησω οτι το είχε ο πεκτις στο ληστή χρόνια και ουδείς το πείραξε.
    I second that (το second όχι το first) γιατί τη φοράει και το GSX και δεν ξέρω καν αν την είχε βάλει ο παπ ή αν το είχε βρει έτσι.
    Το τελευταίο πράγμα που μου έχει περάσει από το μυαλό (βασικά δε μου είχε περάσει καν) ότι μπορεί να μου βουτήξουν, ήταν η τάπα λαδιού.
    Θα πάρω κι άλλη μία να την έχω κάτω από τη σέλα (το τί θα πρέπει να χωρέσει στο τέλος αυτή η δόλια η σέλα, μην τυχόν το ένα μην τυχόν το άλλο...)

    However, I do not second the first
    Ίσως επειδή το μεκανάκι είναι αεροελαιόψυΧτο, και λαμπάκια θερμοκρασίας και λοιπές ιστορίες δεν έχει, λοξοκοιτώντας λίγο κάτω δεξιά όταν είσαι σταματημένος σε ένα φανάρι μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το κατά πόσο έχει ζεσταθεί κάπως ο κινητήρας για να αρχίσεις να ψιλοπλακώνεις αν θέλεις κλπ.
    Υποκατάστατο του ότι δεν υπάρχει δείκτης θερμοκρασίας, ίσως όχι τόσο για να μας πει αν πάρει φωτιά το μηχανάκι, αλλά για να έχουμε μια χοντρική εικόνα ότι οκ, ψιλοζεστό είμαι, βάρα.
    Πολύ χοντρικά.

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    I second that (το second όχι το first) γιατί τη φοράει και το GSX και δεν ξέρω καν αν την είχε βάλει ο παπ ή αν το είχε βρει έτσι.
    Το τελευταίο πράγμα που μου έχει περάσει από το μυαλό (βασικά δε μου είχε περάσει καν) ότι μπορεί να μου βουτήξουν, ήταν η τάπα λαδιού.
    Θα πάρω κι άλλη μία να την έχω κάτω από τη σέλα (το τί θα πρέπει να χωρέσει στο τέλος αυτή η δόλια η σέλα, μην τυχόν το ένα μην τυχόν το άλλο...)

    However, I do not second the first
    Ίσως επειδή το μεκανάκι είναι αεροελαιόψυΧτο, και λαμπάκια θερμοκρασίας και λοιπές ιστορίες δεν έχει, λοξοκοιτώντας λίγο κάτω δεξιά όταν είσαι σταματημένος σε ένα φανάρι μπορείς να πάρεις μια ιδέα για το κατά πόσο έχει ζεσταθεί κάπως ο κινητήρας για να αρχίσεις να ψιλοπλακώνεις αν θέλεις κλπ.
    Υποκατάστατο του ότι δεν υπάρχει δείκτης θερμοκρασίας, ίσως όχι τόσο για να μας πει αν πάρει φωτιά το μηχανάκι, αλλά για να έχουμε μια χοντρική εικόνα ότι οκ, ψιλοζεστό είμαι, βάρα.
    Πολύ χοντρικά.
    To GSX σου ειναι το μόνο αερόψυκτο με βεντιλατέρ, δεν εχει πρόβλημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Σκεφτομουν και για το δικο μου που ειναι υδροψυκτο μεν αλλα θελω για να βλεπω ποτε ειναι σε οκ κατασταση για πλακωμα.
    Αλλα σκεφτομουν οτι ποση ακριβεια θα εχουν αυτες...
    Ειναι κοντα στη πραγματικοτητα οι θερμοκρασιες που δειχνουν?

  7. #7
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    δυστυχως δεν καταφερα να κανω πολλα χιλιομετρα σημερα για να δω ενδειξεις.. γυρω στο 20 δειχνει με τη μηχανη σβηστη, γυρω στο 40 μου εδειξε οταν πηγα κ ηρθα απο την μικρη βολτιτσα. το βλεπεις, οχι ανετα, αλλα το βλεπεις. Λιγο σκυβεις, λιγο κανεις το ποδι πιο περα, αλλα το βλεπεις!!!!

  8. #8
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    σημερα το πρωι,χωρις να το ανοιξω ιδιαιτερα εδειξε 80 πανω κατω! αυτο το μαραφετι θα μου δημιουργησει ψυχαναγκαστικα θεματα! καθε πρωι στην εθνικη επι 2 χρονια του πινω το αιμα κ σημερα πανω απο 8.000 δεν το πηγαινα γτ εδειχνε κρυο!!
    πληροφοριακα τελειως..στους ποσους θεωρειται ζεσταμενο;;; (για bandit 400 μιλαμε για οσους δεν γνωριζουν).

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roukos_x Προβολή μηνύματος
    σημερα το πρωι,χωρις να το ανοιξω ιδιαιτερα εδειξε 80 πανω κατω! αυτο το μαραφετι θα μου δημιουργησει ψυχαναγκαστικα θεματα! καθε πρωι στην εθνικη επι 2 χρονια του πινω το αιμα κ σημερα πανω απο 8.000 δεν το πηγαινα γτ εδειχνε κρυο!!
    πληροφοριακα τελειως..στους ποσους θεωρειται ζεσταμενο;;; (για bandit 400 μιλαμε για οσους δεν γνωριζουν).
    Eγω εχω τετοιο οργανο εδω και 20 χρόνια στο SR500 οπου πραγματικά είναι χρήσιμο, αερόψυκτο μονοκύλινδρο του 1981 γαρ.
    Εχει ξηρό καρτερ με την τάπα ακριβώς μπροστά απ το τεπόζιτο, οπότε το βλέπεις συνέχεια.
    Αν εχει και λίγο ζέστη παει 120 εύκολα, οπότε μην αγχώνεσαι.
    Υδρόψυκτο μηχανάκι έχεις, δεν πρόκειται να ανεβει ποτέ υπερβολικά η θερμοκρασία λαδιού.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Εφοσον μιλαμε για λαδι ,πανω απο 75-80 ειναι καλα.

  11. #11
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roukos_x Προβολή μηνύματος
    σημερα το πρωι,χωρις να το ανοιξω ιδιαιτερα εδειξε 80 πανω κατω! αυτο το μαραφετι θα μου δημιουργησει ψυχαναγκαστικα θεματα! καθε πρωι στην εθνικη επι 2 χρονια του πινω το αιμα κ σημερα πανω απο 8.000 δεν το πηγαινα γτ εδειχνε κρυο!!
    πληροφοριακα τελειως..στους ποσους θεωρειται ζεσταμενο;;; (για bandit 400 μιλαμε για οσους δεν γνωριζουν).
    Το δικο σου ειναι υγροψυκτο...μπορει και να μην χρειαζοταν να το βαλεις...
    Το δικο μου ηταν αεροελαιοψυκτο και το καλοκαιρι εφτανε maximum στους 110...με ζεστη!
    Χρησιμο gadgetaki!
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Να πω κ εγω την γνωμη μου μιας κ που το εχω ψαξει κ το εχω βαλει με κανα 2 φιλους...

    Εχω παρατηρησει πως υπαρχουν 2 διαφορετικoi μετρητες θερμοκρασιας λαδιου. Ενας με μακρυ τσουτσουνακι(http://www.ebay.co.uk/itm/OLTHERMOME...item35cffaf8c8) κ ενας με κοντο...επειδη ετυχε κ τα εβαλα κ τα δυο παρατηρησα πως αυτο με το μακρυ τσουτσουνακι
    δειχνει να δουλευει καλυτερα απο το αλλο...το γιατι δεν το ξερω σιγουρα αλλα θεωρω πως εχει να κανει με το ποσο λουζεται απο το λαδι κ κατα ποσο μπορει να αποδωσει την θερμοκρασια λαδιου οσο το δυνατο καλυτερα.

    Παντως το καλοκαιρακι κ σε ταξιδι με 170-180 σταθερα εβλεπα γυρω στους 120 C το λαδι...μεσα στην πολη μεχρι 100 χωρις σκισιματα εννοειτε.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    με παρεξηγησατε! ρωτησα ποσο ειναι η κανονικη θερμοκρασια γιατι δεν ηξερα.. οχι γτ αγχωθηκα απο αυτο που ειδα!
    μπορει αμεσος κυνδινος να μην υπαρχει,αλλα δεν κανει κ κακο μια ενδειξη παραπανω!
    Γενικα,πολυ χρησιμο! ειτε δειχνει περιπου,ειτε ακριβως, θα το συστηνα σε καποιον που θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο ή απλα να παρακολουθει τι θερμοκρασιες βαραει το μοτερι!!

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από roukos_x Προβολή μηνύματος
    με παρεξηγησατε! ρωτησα ποσο ειναι η κανονικη θερμοκρασια γιατι δεν ηξερα.. οχι γτ αγχωθηκα απο αυτο που ειδα!
    μπορει αμεσος κυνδινος να μην υπαρχει,αλλα δεν κανει κ κακο μια ενδειξη παραπανω!
    Γενικα,πολυ χρησιμο! ειτε δειχνει περιπου,ειτε ακριβως, θα το συστηνα σε καποιον που θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο ή απλα να παρακολουθει τι θερμοκρασιες βαραει το μοτερι!!
    Όπως έγραψε κι ο φίλος πιο πάνω, υπάρχουν 2 (τουλάχιστον, τόσα ξέρω εγώ) τέτοια παπαράκια.

    Το ένα έχει κάπου στα 30 ευρώ και είναι πιθανότατα αυτό που πήρες εσύ, και το άλλο έχει κάπου στα 80.

    Αυτό το καβλιντζέκι το πιτσιλάει το λάδι και γράφει μια θερμοκρασία.
    Ούτε ακριβώς η θερμοκρασία του κινητήρα είναι (που θα σου έγραφε πχ ένα όργανο αν είχες ένα μηχανάκι που είχε τέτοιο όργανο), ούτε και το σούπερ ακριβές είναι.

    Χοντρικά πράγματα είναι, για να έχεις μια ιδέα του τί γίνεται.

    Και ξαναλέω, απ'όσο το έχω αντιληφθεί εγώ το όλο πράγμα, πιο πολύ είναι για πάρεις μια ένδειξη του αν έχει ζεσταθεί το μηχανάκι σου, παρά για το αν έχει ανεβάσει θερμοκρασία στα ύψη και είναι έτοιμο για μπουμ.

  15. #15
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Εγω παντως εχω να πω πως μια φορα που πηραμε μετρηση με το μηχανημα με το λειζερ εδειξε να χανει 1-2 βαθμους κ μπορω να πω πως δεν το περιμενα να εχει τοσο ακριβεια.
    Πιστευω πως κανει δουλεια κ δεν ειναι εφετζιδικο...
    Για τα λεφτα του παντα αξιζει να το βαλεις πανω ωστε να εχεις μια ιδεα που παιζεις απο θερμοκρασιες αναλογως διαθεσης κ καιρου.
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΛΩΤΣΗΣΕ...η ταπα Λαδιου..!!!
    από sky7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2010, 16:05
  2. συνηθισμενο ή αξιοπεριεργο ? (ταπα λαδιου)
    από Panopticon7 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2010, 18:54
  3. Ταπα Λαδιου Ttr250 που?
    από NUKE στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2010, 10:58
  4. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2007, 19:25
  5. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2006, 10:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF