Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: Δέν φταίνε μόνο τα αυτοκίνητα

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lygonis
    Εγγραφή
    30/08/2002
    Μηνύματα
    140

    Thumbs down Δέν φταίνε μόνο τα αυτοκίνητα

    Την προηγούμενη Κυριακή 23/10/05 κατά τις 11 ήμουν στην κακιά σκάλα περίπου 11:00 το πρωί. Πήγαινα Επίδαυρο, στο δρόμο παίζουμε με ένα παιδί ο οποίος οδηγούσε ένα Aprlia Mile Factory κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Πηγαίναμε πιο γρήγορα από το φυσιολογικό γιατί στην τελική τι τα πήραμε. Κάποια στιγμή ενώ είναι μπροστά προσπαθεί να προσπεράσει ένα αυτοκίνητο το οποίο δεν τον έχει δει και ήδη έχει βγάλει φλας για να μπει από την αριστερή στην μεσαία λωρίδα. Το παιδί με το Aprilia αντί να τον αφήσει περνάει από αριστερά του την ώρα που ο άλλος άλλαζε λωρίδα αλλά περνάει τόσο κοντά του που εγώ λέω ότι θα βρει. Ο τύπος με το αυτοκίνητο τρομάζει(λογικό ήταν) και κόβει το τιμόνι δεξιά, το χάνει αλλά το επανέφερε, με αποτέλεσμα το πίσω δεξιά φτερό του να χτυπήσει με άλλο αυτοκίνητο στο μπροστά αριστερό φτερό. Ο μηχανόβιος δεν πήρε χαμπάρι το τι έγινε. Φανταστήτε τη γνώμη θα έχουν για όλους εμάς οι δύο αυτοκινητάδες....
    Ο καλός οδηγός στην ευθεία φαίνεται!!

  2. #2
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Έχεις δίκιο !

    και πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι ο δρόμος δεν είναι δικός μας ούτε ότι μόνο εμείς κινδυνεύουμε, αλλά πολλές φορές νομίζουμε ότι θα ξεπεράσουμε εαυτό και μηχανή... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! όλοι πιστεύω ότι έχουμε κάνει παρόμοιες μ@#$%κίες και ελπίζω όμως μετά να συμορφωνόμαστε...
    γενικά να καταλαβουμε ότι δεν πάμε στο βωμό της ζωής να αποδείξουμε κάτι... σε κανέναν... ούτε καν στον εαυτό μας...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    Έχεις δίκιο !

    και πάντα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι ο δρόμος δεν είναι δικός μας ούτε ότι μόνο εμείς κινδυνεύουμε, αλλά πολλές φορές νομίζουμε ότι θα ξεπεράσουμε εαυτό και μηχανή... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ! όλοι πιστεύω ότι έχουμε κάνει παρόμοιες μ@#$%κίες και ελπίζω όμως μετά να συμορφωνόμαστε...
    γενικά να καταλαβουμε ότι δεν πάμε στο βωμό της ζωής να αποδείξουμε κάτι... σε κανέναν... ούτε καν στον εαυτό μας...
    ΟΝΤΩΣ ΠΑΙΔΙΑ
    μου έχει τύχει στην εθνική να πηγαίνω δεξιά με 140 και να με περάσει ξιστά κάποιος τύπος με πανω από 200 και ενώ η διπλανή λωρίδα ίναι άδεια!!!!!...φυσικά ξαφνιάστικα με τον θόρυβο και την ταχύτητα που πέρασε αλλα ευτυχώς δεν αντέδρασα ενστικτωδως γιατί θα βρισκόμουνα στο δεξιό τοιχίο κατά πάσα πιθανότητα
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της manos426f
    Εγγραφή
    22/01/2005
    Μηνύματα
    149
    Kαλα,οτι και εμεις κανουμε αρκετες μαλ....ες στο δρομο,ειναι δεδομενο,απλα επειδη τα αυτοκινητα ειναι περισσοτερα φαινονται πιο πολυ οι δικες τους μαλ...ες.
    Επισης εμεις οντως τις περισσοτερες φορες δεν το καταλαβαινουμε γιατι φευγουμε μπροστα.....
    Καλο ειναι να προσπαθουμε να τις περιοριζουμε ωστε να μας σεβονται και αυτοι....
    Ballywood - Αίθουσα ψυχαγωγίας στη Νέα Χαλκηδόνα με Billiards, Ping Pong, Darts, Wooden Table Football και Nova

  5. #5
    ThE ArT oF DowNLoAdinG Το avatar του/της crazykiller
    Εγγραφή
    18/06/2003
    Μηνύματα
    218
    Εγώ επειδή οδηγάω αρκετά και αμάξι έχω συνέχεια το νου για μοτοσυκλέτες. Ξέρω ακριβώς πως νιώθει ένας μοτοσυκλετιστής οπότε είμαι συνέχεια σε εγρήγορση.

    Το θέμα όμως είναι πως λίγοι που αυτούς που οδηγάνε αυτοκίνητα καταλάβαίνουν τις ανάγκες της μηχανής. ΔΕν μπορεί να καταλάβει κά΄ποιος, όσα και να έχει ακούσει για το πόσο γρήγορες είναι κτλ, αν δεν έχει οδηγήσει.

    Για αυτό το λόγο ασ μην έχουμε την απαίτηση να κάνουν άμεσα δεξιά. Το ότι πρέπει να κινούνται στο πιο δεξί ελεύθερο μέρος του δρόμου ΑΣΧΕΤΑ αν υπάρχει άλλος πίσω, αμφιβάλλω αν το ξέρουν οι περισσότεροι. Είναι πρόβλημα παιδείας. Έτσι μάθανε. Και δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει με το να περνάμε κολλητά για να τους δείξουμε το ότι δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στο αριστερό μέρος του δρόμου.
    LeT ThE GooD TiMeS RoLL

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crazykiller
    Εγώ επειδή οδηγάω αρκετά και αμάξι έχω συνέχεια το νου για μοτοσυκλέτες. Ξέρω ακριβώς πως νιώθει ένας μοτοσυκλετιστής οπότε είμαι συνέχεια σε εγρήγορση.

    Το θέμα όμως είναι πως λίγοι που αυτούς που οδηγάνε αυτοκίνητα καταλάβαίνουν τις ανάγκες της μηχανής. ΔΕν μπορεί να καταλάβει κά΄ποιος, όσα και να έχει ακούσει για το πόσο γρήγορες είναι κτλ, αν δεν έχει οδηγήσει.

    Για αυτό το λόγο ασ μην έχουμε την απαίτηση να κάνουν άμεσα δεξιά. Το ότι πρέπει να κινούνται στο πιο δεξί ελεύθερο μέρος του δρόμου ΑΣΧΕΤΑ αν υπάρχει άλλος πίσω, αμφιβάλλω αν το ξέρουν οι περισσότεροι. Είναι πρόβλημα παιδείας. Έτσι μάθανε. Και δυστυχώς αυτό δεν αλλάζει με το να περνάμε κολλητά για να τους δείξουμε το ότι δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στο αριστερό μέρος του δρόμου.
    το πρόβλημα έίναι ότι ακόμα και να το ξέρουν δεν γίνεται να οδηγάς τέρμα δεξιά στην Αθήνα....όλες οι διασταυρώσεις είναι παρκαρισμένες και όταν θέλει κάποιος να βγει πρέπει να βγάλει όλη τη μούρη του αυτοκινήτου στον κάθετο..όπότε άμα οδηγείς δεξιά κινδυνεύεις να σε φάει κάποιος που θα βγει από το στενό....
    το κακό είναι όταν μερικές φορές τους βλέπεις να σε κοιτάνε από τον καθρέφτη και να χώνονται στη λωρίδα σου...εκεί τρελένομαι!!!!
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της harlek
    Εγγραφή
    28/08/2005
    Μηνύματα
    222
    Σίγουρα δεν φταίνε μόνο αυτά. Κάθε μέρα, μηχανόβιοι στην Παπαδιαμαντοπούλου που πήζει τόσο που να εγκλωβίζεσαι για κάνα 2λεπτο ακόμα και με μηχανάκι, βγαίνουν (ιδίως οι παπούχοι) στα πεζοδρόμια και κατεβαίνουν με 20-30 χιλιόμετρα σαν να πρόκειται για δρόμο! Τρομοκρατούν τους πεζούς στα στενά πεζοδρόμια (τα οποία γλιστράν και φοβερά) για να κερδίσουν 2 λεπτά. Αν μπορούσα, θα τους έπαιρνα το δίπλωμα για μια 5ετία.
    Επίσης το ίδιο θα έκανα στα ζώα οδηγούς αυτοκινήτου που είτε στρίβουν χωρίς φλας (και χωρίς να κοιτάξουν καθρέφτες) αλλά και σε κείνουν που μιλούν στο κ@λοκινητο τους και το αμάξι πάει πέρα δώθε σαν να είναι μεθυσμένοι. Α, το σημαντικότερο ξέχασα!
    Τρελαίνομαι να βλέπω γιωταχήδες στους λεωφορειόδρομους! Μερικοί αληταράδες, μάλιστα, μόλις τους ανάψω τα μεγάλα φώτα μου βγάζουν φλας δεξιά, ότι και καλά μπήκαν για να στρίψουν! Και βεβαίως, στρίβουν μετά από δυο χιλιόμετρα (κι όχι κατ' ανάγκην προς τα δεξιά!!!).

  8. #8
    Kala to oti imaste kai emeis gaidouria eine dedomeno.Den ksero ean tin exoume dei Highlader athanati h eimaste apla vlakes?
    Na kano kai mia lista Vlakias?
    1.Prosperasma aytokinitoy apo deksia.
    2.Sfines stin kinisi poy gia na ginoun tha prepei oi odigoi autokiniton na min alazoun poroia h taxitita.
    3.Prosperaseis (ksista) stin ethniki toy still koita re ti grigoros pou eime
    4.Ta pezodromia anikoun se mas oxi mono gia parking (stin mesi toy pezodromoy epidiktika) ala kai gia na pigenoume grigora. :hypnotize
    5.Oi eksatmisis sta papia eine gia na vgenoun oste na spame ta nevra olon.
    6.Ta autokinita apo to apenanti revma mesa stin poli prepei na stamatane gia na pername emeis
    Re sis mipos eimaste ligo san kai toys xiristes koution?
    p.s.:H lista tha mporouse na megalosei kai alo!!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zzr2005
    Εγγραφή
    23/05/2005
    Μηνύματα
    450
    μία καλή λύση πιστεύω πως είναι να δημιουρηθούν λωρίδες για τη κίνηση των μοτοσυκλετών τουλάχιστον στους μεγάλους και κεντρικούς δρόμους που αυτό είναι δυνατό..κάτι σαν τις λεωφορειολωρίδες..
    "δυο πραγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία και για το πρώτο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος"....
    ....Αλμπερτ Αϊνστάιν

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της LIBYKOS
    Εγγραφή
    13/04/2005
    Μηνύματα
    231

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

    Παιδιά έχει δουλέψει κανείς επαγγελματικά με το μηχανάκι του ( διανομές ή οτιδήποτε άλλο ) ;
    Τι τι μπορείς να δεις στο δρόμο είναι απίστευτο!!! Από τη κίνηση στην πόλη μέχρι και τις μεγάλες οδικές αρτηρίες παραέξω γίνεται σφαγή, όποιος προλάβει!!!
    Βέβαια συλλαμβάνω τον εαυτό μου να κάνει πράγματα που βρίζω αν τα κάνει άλλος, αλλά μπορεί κάποιος να κάνει αλλιώς; Πως μπορείς να επιβιώσεις μέσα στην τρέλλα της Αθήνας αν πηγαίνεις by the book; Το μόνο αντίδοτο είναι η αυτοσυγκράτηση, αλλά πόσο;
    LIBYKOS

  11. #11
    Περιστατικο στην Δουκισης Πλακεντιας χτες 8.45 το πρωι, ο δρομος ειναι τιγκα, οπως παντα, μπροστα μου ενας τυπος 50αρης με ενα Ηonda street 1000 δεκαετιας 80( δεν εχω ιδεα τι μοντελο ηταν), χωρις κρανος με το τρελο αλητικο γυαλι στο κεφαλι, περναει συριζα εκει που δεν χωραει, ακουμπαει εναν καθρεφτη απο ενα Jimmy που ηταν σταματημενο στην κινηση, αφηνει το χρωμα του στον καθρεφτη και.......γυρναει και ΒΡΙΖΕΙ την κοπελα που το οδηγουσε Εγω ακριβως απο πισω του, σταματαω κανω ενα νοημα στην κοπελα οτι δεν παει καλα ο τυπος, και συνεχιζω.

    Ανεγκεφαλοι και καφροι υπαρχουν(και θα υπαρχουν) και στα τουτου και στα μοτο,
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ
    Warning!! Motorsports can be Dangerous....

  12. #12
    Μιας και κάνω καθημερινά την διαδρομή Πειραιάς Αμπελόκηποι από Παραλιακή Συγγρού, μήπως ξέρετε πόσους μαλάκες με παπιά-scooter (και όχι), μόνο κινούνται στην αριστερή λωρίδα με 40 χλμ. και δεν καταλαβαίνουν τίποτα; Πάρα Πολλοί!!!!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της LIBYKOS
    Εγγραφή
    13/04/2005
    Μηνύματα
    231
    Ολοι αυτοί φίλε srx6 μάλλον οδηγούν και αυτοκίνητο με αυτό τον τρόπο (αργά και αριστερά), χωρίς να έχουν συναίσθηση του κινδύνου που βάζουν τη ζωή τους. Αλλο αυτοκίνητο και άλλο μοτοσικλέτα. Και αν τους πεις και τίποτε σε βρίζουν κιόλας.

    MIKE, ισχύει η παροιμία "μακριά κι αγαπημένοι" μια χαρά όταν οδηγάμε την μοτο μας
    LIBYKOS

  14. #14
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
    μία καλή λύση πιστεύω πως είναι να δημιουρηθούν λωρίδες για τη κίνηση των μοτοσυκλετών τουλάχιστον στους μεγάλους και κεντρικούς δρόμους που αυτό είναι δυνατό..κάτι σαν τις λεωφορειολωρίδες..
    και ποιός θα τις σεβαστεί; εδώ δε σέβονται τις λεωφοριολωρίδες...
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  15. #15
    Kavalaris Το avatar του/της Akefalos
    Εγγραφή
    19/04/2005
    Μηνύματα
    162
    Φίλε lygonis όλα ξεκινάνε απο μια δική σου φράση...''Πηγαίναμε πιο γρήγορα από το φυσιολογικό γιατί στην τελική τι τα πήραμε.''Είναι η λάθος νοοτροπία που έχουμε.Παίρνουμε μηχανή για να κάνουμε τη μαγκιά μας,την κάβλα μας και τη μαλακία μας.Την παίρνουμε για να πιάσουμε τα 300+,για να ξύσουμε γόνατο,για να κάνουμε σφήνες και τα λοιπά και όχι για να εξυπηρετούμαστε,να γλυτώνουμε κίνηση και να νιώθουμε αυτή την άλλη αίσθηση ελευθερίας που δίνει η μηχανή.Για μένα η μηχανη είναι ελευθερία,διασκέδαση,άνεση και φυσικά λιγότερη ταλαιπωρία.Τα υπόλοιπα σε πίστα και όχι στο δρόμο που κυκλοφορούν και άλλοι.Όσο για τα υπόλοιπα φυσικά και υπάρχουν αμέτρητοι τρόμπες μεταξύ μας.Πρόσφατα συνάντησα παλιο συμμαθητή(παιδί της σφαλιάρας) που στο μόλις τελείωσε το λύκειο είχε πάρει παπί και μετά απο 1 χρόνο ακόμα δε μπορούσε να το ελέγξει καλά(κόλλαγε σε ανηφόρες με κλίση 15% και του πέταγε κώλο...)Αυτό το άτομο που λακαμάς ήταν είναι και θα είναι το συνάντησα τώρα μετά απο 4 χρόνια και μου λέει οτι φέτος είχε πάρει fazer600 (ξύνει και γόνατο λέει τρομάρα του...) αλλά το βαρέθηκε γιατί είναι αργό και θέλει να πάρει R6....

    Θα σας έλεγα να προσέχετε μην τον πετύχετε πουθενά αλλά υπάρχουν τόσοι σαν αυτόν που θα ήταν μάταιος κόπος...
    And as he flies --- tears in his eyes ---
    his wind-whipped words echo the final take
    and he hits the trunk road doing around 120
    with no room left to brake.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΤΕΛΙΚΑ....ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...
    από JZER40 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2010, 08:38
  2. Δεν φταινε παντα τα αυτοκινητα
    από jimmis5 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2009, 19:20
  3. ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ
    από symvoulos στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2006, 12:12
  4. Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:52
  5. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2004, 10:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF