Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: sos ηλιακός

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Τι ειναι τα calpak??
    επώνυμοι θερμοσίφωνες www.calpak.gr/el
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Συντηρηση μηδεν δεν νοειται..
    μιας και μιλάς για συντήρηση, θέλω να πιστέυω ότι δεν τους γεμίζεις νερό με το λάστιχο έτσι...? θέλει απιονισμένο.

  2. #17
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Δυστυχως η προσφατη ερευνα μου για ηλιακο θα σε παραπεμψει σε calpak. Πιο πανω σου συστησαν την esolar. Δεν ειδα ποτε προιον τους, παροτι περιμενα γυρω στον ενα μηνα. Ειχαν δουλεια και δεν προλαβαιναν ουτε τηλεφωνο να με παρουν, να μου πουν ακυρο. Απαραδεκτη συμπεριφορα. Για πιο φτηνα μπορεις να πας σε gauser. Καλη λειτουργια και σχετικα οικονομικοι. 720 συν την τοποθετηση για 2πλης ενεργειας 160λτ. Αν θυμαμαι καλα.

  3. #18
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stam2 Προβολή μηνύματος
    επώνυμοι θερμοσίφωνες www.calpak.gr/el

    μιας και μιλάς για συντήρηση, θέλω να πιστέυω ότι δεν τους γεμίζεις νερό με το λάστιχο έτσι...? θέλει απιονισμένο.
    Δεν τους γεμιζω, συμπληρωνω λιγουλακι αν χρειαζεται. Στο χρονο να χανουν περιπου ενα ποτηρι του κρασιου, ισως και λιγο παραπανω, ισως και καθολου..
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #19
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    τρύπησε ο ηλιακός από τη ζέστη. καιρός ήταν μετά από 30 χρόνια άψογης λειτουργίας. είναι από αυτά που περιμένεις κάποια στιγμή αλλά όλο το αναβάλεις γιατι ποτέ δεν υπήρχε το ανάλογο κοκο. να μαστε καλά να τον θυμόμαστε. ..
    Εάν λέγοντας 'τρύπησε' εννοείς το καζάνι,σού έχω νέα.
    Εντόπισε αν μπορείς την τρύπα και στούμπωσέ την με αυτή την εποξική πλαστελίνη δύο συστατικών.
    Για τέλειο αποτέλεσμα καλό θα ήταν ο στόκος να εφαρμοστεί στη μέσα πλευρά του καζανιού.

    Λύσε τις 6-8 βίδες στο πλάι που κρατάνε το καπάκι-αντίσταση και άσε το νερό να χυθεί (προσοχή μην καείς).Εντόπισε την τρύπα,πλάσε με το χέρι σου την πλαστελίνη και μπάλωσε την τρύπα από τη μέσα μεριά ώστε η πίεση του νερού να πιέζει πιο καλά το στόκο αργότερα.

    Άσε το να στεγνώσει 2-3 ώρες και ξαναγέμιστον νερό.


    Έτσι έδωσα άλλα 5 χρόνια παράτα στον δικό μου.

  5. #20
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Εάν λέγοντας 'τρύπησε' εννοείς το καζάνι,σού έχω νέα.
    Εντόπισε αν μπορείς την τρύπα και στούμπωσέ την με αυτή την εποξική πλαστελίνη δύο συστατικών.
    Για τέλειο αποτέλεσμα καλό θα ήταν ο στόκος να εφαρμοστεί στη μέσα πλευρά του καζανιού.

    Λύσε τις 6-8 βίδες στο πλάι που κρατάνε το καπάκι-αντίσταση και άσε το νερό να χυθεί (προσοχή μην καείς).Εντόπισε την τρύπα,πλάσε με το χέρι σου την πλαστελίνη και μπάλωσε την τρύπα από τη μέσα μεριά ώστε η πίεση του νερού να πιέζει πιο καλά το στόκο αργότερα.

    Άσε το να στεγνώσει 2-3 ώρες και ξαναγέμιστον νερό.


    Έτσι έδωσα άλλα 5 χρόνια παράτα στον δικό μου.
    Ωραιος!!! Δε ξέρω αν θα με εμπιστευτω να το δοκιμάσω αλλά έτσι ενημερωτικά πως μπορώ να το εφαρμωσω εσωτερικά; Ανοίγει το καζάνι;

  6. #21
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyro Προβολή μηνύματος
    Ωραιος!!! Δε ξέρω αν θα με εμπιστευτω να το δοκιμάσω αλλά έτσι ενημερωτικά πως μπορώ να το εφαρμωσω εσωτερικά; Ανοίγει το καζάνι;
    Ανοιγει απο το πλαϊ οπως σου ειπε ο Καρελεν. Εχει ενα καπακι με καμποσα μπλουλονια. Πανω στο καπακι αυτο βρισκονται οι αντιστασεις, η πλακετα τους (απο εξω) και το ανοδιο.
    Ξεβιδωσε το σιγα σιγα διοτι θα χυθει εξω ολο το καυτο νερο. Αν η τρυπα ειναι μεσα μεσα, αμφιβαλω αν θα μπορεις να τη φτασεις διοτι η οπη του καπακιου ειναι στενη (χωραει ενα χερι ισα ισα στα περισσοτερα.
    Αν το ανοιξεις, καθαρισε και τα αλατα που θα εχει μαζεψει στον πατο του βαρελιου.
    MADE IN JAPAN 日本製

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bob_o_mastoras Προβολή μηνύματος
    Αν το ανοιξεις, καθαρισε και τα αλατα που θα εχει μαζεψει στον πατο του βαρελιου.
    Μετά από 30 χρόνια και με ανύπαρκτη συντήρηση τα άλατα δεν είναι στον πάτο . Μάλλον μόνο άλατα θα βρει μέσα.

    Γενικά μετά από τόσα χρόνια και με πρόβλημα και στο ένα πάνελ, δεν ξέρω αν αξίζει η επισκευή.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Υπαρχουν και υλικα σαν τη φωκια για τα ψυγεια αυτοκινητων που τα ριχνουμε και κανουμε δουλεια
    http://www.dimco.gr/index.php?page=1...304&id_view=91
    Αλλα και με εποξικο μπορει να κανεις δουλεια οπως λεει ο φιλος.
    Τα παξιμαδια απο πισω πρεπει να τα κρατας στην αντισταση γιατι αλλιως θα γυριζουν.
    Οταν ανοιξεις την αντισταση θα θες και φλατζα ( 2 ευρω ) και καλο ειναι να το γεμισεις να το τσεκαρεις και μετα να την ξαναβγαλεις για να βαλεις καινουργιο ανοδιο ( 5 - 7 ευρω ) .
    Επισης αν το μπαλωσεις επιβαλλεται να βαλεις μειωτη πιεσης ( 20 ευρω ) πριν την εισοδο του νερου και να σκεπαζεις το καλοκαιρι το ενα ταμπλο για να μην ανεβασει πιεση.
    Και σιγουρα μην αλλαξεις μονο boiler μπορει να μην δουλεψει με τα ταμπλο και φυσικα το κοστος εγκαταστασης αποξυλωσης θα ειναι σαν να το αλλαξεις ολοκληρο.
    Και συντομα μπορει να τα φτυσουν και αυτα.
    Τα χρονια εχουν αλλαξει απο τοτε και πλεον ολες οι εταιριες ζητανε για να ισχυει η 5ετης ( 7 ετης καποιοι ) εγγυηση αλλαγη ανοδιου καθε 2 με 2,5 χρονια.
    Κοστος περιπου 30 -40 ευρω.
    Γενικα ομως υπαρχουν ηλιακα 160λτ με 2,5τμ ταμπλο στα 590 ευρω που θα κανουν την δουλεια τους για παρα πολλα χρονια αν αλλαζεις ανοδιο και για τεσσερα ατομα καλυπτουν οι συλλεκτες ειναι πλεον επιλεκτικοι και εχουν μεγαλυτερη αποδοση απο παλια. Απο ελληνικες αξιοπιστες εταιριες.
    Απο την εμπειρια μας το ανοδιο τρωγεται καθε 4 χρονια οποτε μια αλλαγη στα 3 την χρειαζεται.
    Απο εκει και περα τα 200λτ με 2 ταμπλο 4τμ παιζεις στα 820 ευρω
    Και 200λτ με 1 ταμπλο 3τμ παιζεις στα 720 ευρω.
    Ψαξτο λιγο και οτι θες ρωτα.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  9. #24
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    .....Γενικα ομως υπαρχουν ηλιακα 160λτ με 2,5τμ ταμπλο στα 590 ευρω που θα κανουν την δουλεια τους για παρα πολλα χρονια αν αλλαζεις ανοδιο και για τεσσερα ατομα καλυπτουν οι συλλεκτες ειναι πλεον επιλεκτικοι και εχουν μεγαλυτερη αποδοση απο παλια. Απο ελληνικες αξιοπιστες εταιριες.
    Απο την εμπειρια μας το ανοδιο τρωγεται καθε 4 χρονια οποτε μια αλλαγη στα 3 την χρειαζεται.
    Απο εκει και περα τα 200λτ με 2 ταμπλο 4τμ παιζεις στα 820 ευρω
    Και 200λτ με 1 ταμπλο 3τμ παιζεις στα 720 ευρω.
    Ψαξτο λιγο και οτι θες ρωτα.
    ερωτήξεις:

    σε αυτές τις τιμές είναι και η τοποθέτηση? ή είναι έξτρα. αν είναι έξτρα πόσο περίπου?


  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    οταν εψαξα κατεληξα σε nobel
    ελληνικοι και απο τους ελαχιστους που δεν ειναι φασον

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    580
    Οχι μονο αγορα με αποδειξη εννοειται και εγγυηση.
    Τοποθετηση για το βγαλε βαλε ξεκιναει απο 90 ευρω και ανεβαινει αναλογα με την προσβαση και το αν ειναι ταρατσα η κεραμοσκεπη.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  12. #27
    Για την ίντερσολαρ που λεει ο Μπομπ εχω επίσης καλές εντυπώσεις.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2009
    Μηνύματα
    169
    Τι έκανες τελικά;

  14. #29
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mesastou Προβολή μηνύματος
    Τι έκανες τελικά;
    τελικά έβαλα έναν Ελληνικό, (ιδιοκατακευή μιας μικρής βιοτεχνίας στο Ζεφύρι Αττικής) στα 600 ευρώ με 160lt χωρητικόττηα / επιλεκτικό πάνελ

    Με δεκαετή εγγύηση αλλά με την απαίτηση όμως για σέρβις κάθε 2 χρόνια (στα 30 ευρω) για συμπλήρωση υγρών και αλλαγής μιας ράγας μαγνησίου που έχει μέσα το καζάνι.

    Προς το παρόν έχει πολύ ήλιο για να το αξιολογήσουμε σοβαρά.

  15. #30
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Ρε μαστορα, γιατι να πληρωσεις για το σερβις;;; Ειναι απλουστατο να το κανεις μονος σου. Μονο το ανοδιο θα χρειαστει να αγορασεις.
    MADE IN JAPAN 日本製

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. pros ADMIN!!!!!!!SOS!!!!
    από wolfman13 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 13:17
  2. Africa Sos
    από radio agrinio στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 23:04
  3. SOS !!! Αίμα
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 17:11
  4. Sos Τεχνικής Φύσεως Απορία !!!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 13:25
  5. Μάγκες sos, θέλω τη βοήθεια σας.
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 19:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF