Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 57 από 57

Θέμα: sos ηλιακός

  1. #46
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2016
    Μηνύματα
    8
    τη wilco σαν εταιρία ξεκίνησε να τη δουλεύει ο παππούς μου πριν το 1980, στη συνέχει ο πατέρας μου και πλέον εγώ με τον αδερφό μου. θα σου πω μινιμουμ διάρκεια ζωής τα 20-25 χρόνια και αν χρειαστεί να αλλάξεις κάτι, αυτό θα είνια το καζάνι, που ακόμα και τώρα το καλούπι είναι ίδιο από τότε και δε χρειάζεται να τα αλλάξεις όλα.

    ανφέρομαι τόσο στα ηλιακά του όσο και στα θερμοσίφωνα τους, είτε διπλής είτε τριπλής ενεργείας.
    to δικό μας τριπλής θερμοσιφωνο (boiler) δουλεύει από το 1995 και δεν εχει αλλαχτεί ποτέ τίποτα, ούτε το ανόδιο (η πλάκα μαγνησίου που αναφέρεται)
    ο ηλιακός δουλεύει απρόσκοπτα από πριν το 2000συμπληρώνοντας αποκλειστικά και μόνο υγρά.

    το μοναδικό στο οποίο χάνει, είναι το marketing, δε θα τη δεις σε περίπτερα εκθέσεων της climatherm παράδειγμα.

  2. #47
    τουτου ρεεεε!!!!!!!! Το avatar του/της KONIORDO$
    Εγγραφή
    25/05/2008
    Μηνύματα
    41
    Εγω έβαλα calpak mark 4 πέρυσι (σπίτι δυοροφο και δίπλα εξαοροφες πολυκατοικίες) ακόμη και με συννεφιά το νερό ζεματαει .

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Η wilco ειναι εγγυηση στους ηλιακους. Αν ειναι στα λεφτα σου παρτον.
    Δεν ξερω αν εχει 2 ποιοτητες οπως οι περισσοτερες τα τελευταια χρονια. Ρωτα το.
    Στα θερμοσιφωνα καποια στιγμη τα τελευταια χρονια σταματησαν να τα φτιαχνουν εδω και εφερναν απ'εξω οπως κανουν και οι περισσοτεροι.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  4. #49
    [QUOTE=nikosk0;2798888
    to δικό μας τριπλής θερμοσιφωνο (boiler) δουλεύει από το 1995 και δεν εχει αλλαχτεί ποτέ τίποτα, ούτε το ανόδιο (η πλάκα μαγνησίου που αναφέρεται)[/QUOTE]

    Τον έχεις ανοίξει ποτέ; Αφού δουλεύεις στην εταιρία δεν θα σου στοιχίσει τίποτα. Έτσι για πείραμα.

    Ο δικός μου (άλλης μάρκας) στην οκταετία αν θυμάμαι σωστά, το ανόδιο και η αντίσταση από τα άλατα ήταν... τρομακτικά. Ζεστό νερό είχε κανονικά, εννοείται.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    nikosk0, leftos, KONIORDO

    Ευχαριστώ για την ενημέρωση παίδες. Είμαι ακόμα σε αναζήτηση αλλά κοντεύω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Τον έχεις ανοίξει ποτέ; Αφού δουλεύεις στην εταιρία δεν θα σου στοιχίσει τίποτα. Έτσι για πείραμα.

    Ο δικός μου (άλλης μάρκας) στην οκταετία αν θυμάμαι σωστά, το ανόδιο και η αντίσταση από τα άλατα ήταν... τρομακτικά. Ζεστό νερό είχε κανονικά, εννοείται.
    Και που να δεις από το 1985 τι μάζεψε ο Stiebel eletron
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  6. #51
    NOBEL

    Έχω βάλει 2 τέτοιους ηλιακούς και είμαι υπερευχαριστημενος. Φίλος υδραυλικός που τον εμπιστεύομαι λέει πολύ καλά λόγια.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  7. #52
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2005
    Μηνύματα
    15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Υπαρχουν και υλικα σαν τη φωκια για τα ψυγεια αυτοκινητων που τα ριχνουμε και κανουμε δουλεια
    http://www.dimco.gr/index.php?page=1...304&id_view=91
    Ο ηλιακός μου τρύπησε και σκέφτομαι να ρίξω φώκια.
    Όμως αυτή χρειάζεται κυκλοφορητή και θέρμανση, έτσι δεν είναι;
    Πώς τη βάζεις σε ηλιακό;
    Και ποια μάρκα φώκια χρησιμοποιείς;

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    θα βαλεις φωκια στο νερο που κανεις μπανιο;
    Γιαννης

  9. #54
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2005
    Μηνύματα
    15
    Στο κλειστό κύκλωμα.

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    χωρις να εχω εμπειρια σε ηλιακα και σε συνδυασμο με φωκια νομιζω ειναι μονοδρομος το τρυπησε καζανι και παιρνεις καινουργιο.

    την φωκια την εχω χρησιμοποιησει σε διαρροες κυκλωματος αμαξιου. δλδ για τρυπουλες μικροτερες απο χιλιοστο να το πω για να καταλαβεις. το καζανι αμα τρυπησε θαχει ναι μεν τρυπουλα μικρη αλλα γυρω απο την τρυπα το μεταλο θα ειναι σαθρο. οποτε δεν κερδιζεις τιποτα απλα μια παραταση.

    μια αλλη προσεγγιση επι του θεματος.

    μου κανει εντυπωση που πλεον δεν υπαρχουν ΟΡΘΙΑ καζανια. (που το παω το θεμα)

    καταρχην αν θες μακροζωια το ανοδιο που εχει το αλλαζουμε μαξιμουμ θαλεγα στα 2 χρονια.

    αμα εχεις οριζοντιο καζανι αντε βγαλε τα αλατα που εχει μεσα. με την ευκαιρια αλλαγης του ανοδιου.

    ενω σε ορθιο καζανι πανευκολα βγαζεις ΚΑΙ τα αλατα που θα εχει μαζεψει το καζανι μεσα του.παλι με την ευκαιρια αλλαγης του ανοδιου.

    για την ιστορια τωρα προσφατα δλδ πριν δυο μηνες αλαξα καζανι σε δικο μου ηλιακο. κι επειδη ΚΑΙ δεν εβρισκα ορθιο καζανι ΚΑΙ δεν ηθελα να καθομαι να αλαζω την βαση ηλιακου απο ορθιο καζανι σε οριζοντιο καζανι εκατσα και βρηκα κατασκευαστη καζανιων και του παρηγειλα ορθιο καζανι.
    Γιαννης

  11. #56
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/08/2005
    Μηνύματα
    15
    Δεν ήξερα ότι υπάρχουν όρθια καζάνια (μπόιλερ δηλαδή).
    Αδειάζουν εύκολα τα άλατα επειδή η φλάντζα είναι από κάτω οπότε όταν τη βγάλεις πέφτουν από μόνα τους, αυτό εννοείς;

    Πάντως την επισκευή του κλειστού κυκλώματος με φώκια την κάνουν πολλοί (σχετικοί με ηλιακούς) επαγγελματίες.
    Απλώς έλεγα να την κάνω μόνος μου.
    Τελευταία τροποποίηση από aetosa; 17/05/2018 στις 08:54.

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Ακριβως αυτο περι φλαντζας επειδη ειναι απο κατω.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. pros ADMIN!!!!!!!SOS!!!!
    από wolfman13 στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 12:17
  2. Africa Sos
    από radio agrinio στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 22:04
  3. SOS !!! Αίμα
    από SeNNinhA στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 16:11
  4. Sos Τεχνικής Φύσεως Απορία !!!!
    από jimbar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2004, 12:25
  5. Μάγκες sos, θέλω τη βοήθεια σας.
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 18:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF