Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Συνεννόηση με νοήματα

  1. #1
    Μέλος της Μένσα Το avatar του/της Nikol1979
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    155

    Συνεννόηση με νοήματα

    Και που λέτε, δυο φορες τις τελευταίες μέρες κόντεψα να τρακαρω με τη χρήση της νοηματικής στο δρομο....

    Περίπτωση 1: αυτοκίνητο στον κεντρικό, εχει προτεραιότητα, κι εγω με τη μιση ρόδα εξω περιμενω κενό να περασω. Μου αναβοσβήνει τα φώτα το αμάξι, λεω ευχαριστω, κανω να περασω, βρουυυυυμ(οχι σαν τα δικά μας), παραλίγο να με κόψει. Τελικα δεν ήθελε να μου πει περνα, ήθελε να μου πει "μην τυχόν και ξεμυτισεις".
    Περίπτωση 2: σε διασταύρωση που δεν ηταν ξεκάθαρη η προτεραιότητα, ερχεται αμάξι απο δεξιά, αλλα κόβει αρκετά, και λεω γω "με αφήνει", κανω το κεφάλι προς τα κατω για ευχαριστω και παω να περασω, παλι στο Τσακ προλαβα το ντούκου. Αυτος το πηρε μαλλον οτι του ειπα "περνά εσυ".

    Μα για πειτε μου, αυτα τα νοήματα, δεν ειναι γενικά λιγο διφορουμενα και κατα περιπτώσεις επικίνδυνα; Εσεις δλδ πως τα χρησιμοποιείτε;
    Ότι δίνεις γυρνάει σε σένα

  2. #2
    Συνταξιούχος Το avatar του/της theofilos888
    Εγγραφή
    22/08/2009
    Μηνύματα
    2.390
    Ανοιγω γκαζι και περναω..... τα χοντα προηγουνται...... με τα σηματα κοντεψαμε να λιωσουμε ουκ ολιγες φορες!!!!!!

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.185
    Δεν τα χρησιμοποιούμε.Απλά.

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Εγω δεν τα χρησιμοποιω και αφηνω προτεραιοτητα παντα αν δεν ειμαι 1000% σιγουρος οτι ο αλλος εχει σταματησει ακομα και αν τη δικαιουμαι εγω.
    Ειδικα με μηχανακι.
    Δεν ξερεις τι εχει ο αλλος στο κεφαλι του..
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.091
    Γενικά ο καθένας το μεταφράζει όπως θέλει. Δε γνωρίζω αν υπάρχει κάποιο στάνταρ. Εγώ, προσωπικά, "παίζω" τα φώτα σύντομα 1 φορά για να δηλώσω ότι παραχωρώ προτεραιότητα και πιο έντονα, με μεγαλύτερη διάρκεια και ίσως περισσότερες φορές, για να δηλώσω ότι δεν παραχωρώ τίποτα ή/και έχεις κάνει μαλακία.

    Όλα αυτά με αυτοκίνητο, φυσικά.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    04/06/2015
    Μηνύματα
    115
    Πάντα μα πάντα ακολουθούμε ότι λέει ο ΚΟΚ, πχ έχεις STOP τότε ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΣ και ας σου κάνει σήματα καπνού, πάντα όποιος έχει προτεραιότητα και έτσι όλα εντάξει και όλοι προσεχτικοί.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikol1979 Προβολή μηνύματος
    Και που λέτε, δυο φορες τις τελευταίες μέρες κόντεψα να τρακαρω με τη χρήση της νοηματικής στο δρομο....

    Περίπτωση 1: αυτοκίνητο στον κεντρικό, εχει προτεραιότητα, κι εγω με τη μιση ρόδα εξω περιμενω κενό να περασω. Μου αναβοσβήνει τα φώτα το αμάξι, λεω ευχαριστω, κανω να περασω, βρουυυυυμ(οχι σαν τα δικά μας), παραλίγο να με κόψει. Τελικα δεν ήθελε να μου πει περνα, ήθελε να μου πει "μην τυχόν και ξεμυτισεις".
    Περίπτωση 2: σε διασταύρωση που δεν ηταν ξεκάθαρη η προτεραιότητα, ερχεται αμάξι απο δεξιά, αλλα κόβει αρκετά, και λεω γω "με αφήνει", κανω το κεφάλι προς τα κατω για ευχαριστω και παω να περασω, παλι στο Τσακ προλαβα το ντούκου. Αυτος το πηρε μαλλον οτι του ειπα "περνά εσυ".

    Μα για πειτε μου, αυτα τα νοήματα, δεν ειναι γενικά λιγο διφορουμενα και κατα περιπτώσεις επικίνδυνα; Εσεις δλδ πως τα χρησιμοποιείτε;

    και στις 2 περιπτώσεις δεν είχες προτεραιότητα.

    μιας και οδηγείς δίτροχο πρέπει να κρατάς μια αμυντική στάση, οπότε ασχέτως εάν παίζει τα φώτα
    ο άλλος να περιμένεις να περάσει το όχημα από τη διασταύρωση και εσύ να πας στο δρόμο σου.

  8. #8
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    σε περίπτωση που σταματάς και σταματάει και προσπαθείτε να συνεννοηθείτε κάνε ότι θέλεις (everything goes) αρκεί να είσαι σίγουρη οτι οτιδήποτε και αν γίνει εσύ μπορείς να το σώσεις. τοσο απλά.

  9. #9
    Μέλος της Μένσα Το avatar του/της Nikol1979
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    155
    Μάλιστα, καταλαβα, ζούσα επικινδύνως δλδ ως τωρα. Στα φώτα και στα κούνημα τα του κεφαλιού αντε να μην τα λαμβάνω υποψην και να μην τα κανω. Αλλα δεν εχετε ιδέα την κίνηση εδω πέρα...ειναι σημεία που πρέπει αναγκαστικά να κοψεις το δρομο διπλής για να πας στη δουλεια σου (φανάρια υπάρχουν αλλα δε λειτουργούν), και που αμα περιμένεις να ανοίξει ο δρόμος, απλα δεν περνάς ποτε μα ποτε. Και στους 36 βαθμούς ακάλυπτος στο λιοπύρι , πόσο να περιμένεις, καπου πρέπει να χωθεις γιατι βρίζει και ο απο πισω που τον καθυστερεί εκτος των άλλων.....

    Αν ομως το αυτοκίνητο κόψει και σχεδόν σταματήσει τοτε περνάτε κι εσεις, μη μου πειτε οτι δεν περνάτε...
    Ότι δίνεις γυρνάει σε σένα

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikol1979 Προβολή μηνύματος
    Αλλα δεν εχετε ιδέα την κίνηση εδω πέρα...
    Γλυκειά μου μην γκρινιάζεις για την "κίνηση" στους αθηναίους...

  11. #11
    Ο σημειολόγος Το avatar του/της spyro
    Εγγραφή
    02/05/2008
    Μηνύματα
    3.204
    Γενικώς είστε άτυχες εσείς οι γυναίκες (όπως σε πολλά άλλα πράγματα στην Ελλάδα ως οδηγοί). Ο Ελληνάρας δύσκολα δέχεται να τον κόψουν οι γυναίκες. κατα τ' άλλα χωρίς κοψίματα στην Αθήνα στον προορισμό σου απλά δε φτάνεις

  12. #12
    οτι να'ναι μελος Το avatar του/της roukos_x
    Εγγραφή
    09/03/2014
    Μηνύματα
    383
    προσωπικα, οταν εχει προτεραιοτητα ο αλλος, δεν το κουναω κ τον κωλο του να χτυπαει κατω.
    Οταν παλι δινω εγω προτεραιοτητα με την νοηματικη, φροντιζω να γινω απολυτα κατανοητος!
    Ειδικα σε κατι ζωντοβολα που σε κοιτανε με το σαλακι ετοιμο να σταξει απο τα χειλη...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    Νοηματα και χαζομαρες, οταν εισαι σε μηχανακι ειδικοτερα το μονο που προσεχεις ειναι να μη "φιληθεις" με καποιον αλλο....Στηριξου απλως στον κοκ και οχι απολυτα,πχ σε διασταυρωσεις προσοχη εχεις δεν εχεις προτεραιοτητα...
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.454
    Σορρυ που θα βαρηνω το κλιμα ,αλλα το 84 ετσι εσπασα τον καρπο μου.Κατεβαινα Αθηνας ,απο το αντιθετο ρευμα θελει ο γιωταχις να κανει αριστερα,κοβω λιγο ταχυτητα,το νομιζει οτι του λεω "μπες".....και μπουμ.

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Θα φωναζεις απο μακριά. .......


    "ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΟΟΟΦΦΦ"

    Και θα εχεις παντού προτεραιοτητα!!!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρόβλημα με συνεννόηση για σέρβις
    από Sakisa34 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2014, 01:30
  2. Κλήση με φώτο
    από flavor στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 10/11/2003, 17:11
  3. Suzuki με V-2... DESMO !!!!!
    από SeNNinhA στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 11:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2003, 08:22
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF