Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: BMW F800GS - HONDA NC700X

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2015
    Μηνύματα
    7

    BMW F800GS - HONDA NC700X

    Καλημέρα!!!

    Μετά από αρκετές σκέψεις αποφάσισα να εγκαταλείψω την ιδέα αγοράς σκούτερ και να κινηθώ σε κάτι μεγαλύτερο.


    Τα δύο μοντέλα που σκέφτομαι είναι το f800gs και το honda nc700x.

    Θα με βοηθούσατε αν μου δίνατε κάποιες συμβουλές όποιος ξέρει καθώς θα είναι η παρθενική μου αγορά!!!

    Ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 04/05/2016 στις 13:28. Αιτία: διόρθωση λόγω post #4

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.279
    Το ένα είναι παλιό και το άλλο φρέσκο ή κάνω λάθος;

    Υποθέτω ότι μιλάμε για μτχ και στις 2 περιπτώσεις και για μοντέλα κάπου μεταξύ 2011 -12.

    Το χόνδα το έχει ένας συνάδελφος με DCT και γουστάρει τρελά. Είχε περάσει και μια ανάκληση νομίζω.

    Αν οι καταβολές σου είναι σκουτεροειδή, θα πρότεινα το χόνδα. Μου δίνει την εντύπωση, χωρίς να γνωρίζω, του σύγχρονου, φιλικού μηχανακίου έναντι του πεμφέ που δείχνει πιο σκληροτράχυλο.

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Για το bmw δεν ξέρω.
    Για το honda θα σου πω ότι είναι σαν ένα μεγάλο σκουτερ.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Για το bmw το 800αρι ενδιαφερομαι...Το εθεσα λάθος!!!!

    Απο καταναλωση σερβις κλπ τι παιζει και με τα δυο μηχανακια θα θελα να μαθω αν ξερει καποιος!!!

  5. #5
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Για το BMW δεν εχω ιδεα, το NC το θεωρω "φτηνιαρικο" και υπερτιμημενο αλλα αρκετα οικονομικο στη καταναλωση.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.279
    Δυστυχώς ο συνάδελφος που το πήρε καινούριο (το 2013 νομίζω) είναι σε άδεια. Οπτικά ακόμα είναι πένα το μηχανάκι του, ενώ για προβλήματα δεν μου έχει πει κάτι αλλά ούτε έχουμε κάνει κουβέντα για σέρβις.

    Κάνε υπομονή 2 βδομαδούλες να ρωτήξω

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Στην αρχη σκεφτομουν για 1150 GS ADV αλλα μετα αλλαξα γνωμη επειδη θελω να χρησιμοποιω πολη πιο πολυ κ λιγα ταξιδια!!!

    Το honda σε κατι παρουσιασεις που διαβασα εστιαζουν στα πολλα πλαστικα..Αλλα πιστευω και στην αξιοπιστια του.

    Και εχει κ το θετικο με τους χωρους!!

    Σε σερβις ανταλλακτικα κλπ ξερει καποιος τι παιζει?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς ο συνάδελφος που το πήρε καινούριο (το 2013 νομίζω) είναι σε άδεια. Οπτικά ακόμα είναι πένα το μηχανάκι του, ενώ για προβλήματα δεν μου έχει πει κάτι αλλά ούτε έχουμε κάνει κουβέντα για σέρβις.

    Κάνε υπομονή 2 βδομαδούλες να ρωτήξω
    Απο αυριο και γω δυο εβδομαδες αδεια!!!Οποτε πιστεψε με δεν θα ασχολουμαι κ με το τι μηχανη θα παρω,αρα θα εχω κ την απαραιτητη υπομονη!!!!!!

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Το σέρβις είναι"αυτοκινηταδικο" καθε 15000 λαδια. (νομιζω)
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Νομιζω οτι δεν συγκρίνονται αυτές οι δυο μηχανές.
    Το BMW είναι καλυτερο σε όλα...φρένα,αναρτήσεις,δύναμη,ταξίδι,δυνατότητες κλπ

    Απο την αλλη, το μοναδικό (και ίσως μεγαλο) ατού του NC είναι το DCT που το κάνει παρα πολύ ευκολο και ξεκούραστο στην οδήγηση.

  11. #11
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Nik33


    τι εμπειρια εχεις απο διτροχα;
    θα μας βοηθησει να σε συμβουλεψουμε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    987
    Κάποια NC700 έχουν περάσει ανάκληση σε σχέση με τα κοντέρ και τους τα άλλαξαν. ΟΠΟΤΕ θέλει ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ στο τι παίρνεις, πόσα χλμ λέει ότι έχει και πόσα πραγματικά έχει. Όταν το έψαχνε ο πατέρας μου είχε πέσει πάνω σε 3 τέτοιες περιπτώσεις. 2 από ιδιώτες και 1 από μαγαζί.
    Το άλλο που έβλεπε ήταν πως οι τιμές στα μεταχειρισμένα που άξιζαν σε σχέση με το καινούριο NC750, δεν είχαν τη διαφορά που θα σε έκανε να πας εύκολα για το μεταχειρισμένο.

    Για το 750 τώρα έχω να πω ότι είναι ένα εύκολο μηχανάκι που δεν νιώθεις να του λείπει δύναμη ούτε στην καθημερινότητα, ούτε και στο ταξίδι. Τα 150 δικάβαλο είναι ταχύτητα που μπορείς να ταξιδεύεις όση ώρα θες. Ακόμα και σε αυτή την ταχύτητα η κατανάλωση παραμένει σε πολύ χαμηλά επίπεδα (περίπου 4,5l/100km) και γενικά το μηχανάκι ΔΕΝ καίει.
    Για τον οδηγό η άνεση είναι άνω του μετρίου και η σέλα δεν προβληματίζει. Δεν ισχύει το ίδιο για τον συνοδηγό που θα αρχίσει να παραπονιέται μετά από 1,5-2 ώρες. Ίσως σε αυτό να φταίει η πίσω ανάρτηση που είναι λίγο "ξερή" στις αντιδράσεις της και σε συνδυασμό με την λεπτή σέλα να δημιουργεί το πρόβλημα.
    Για πλαστικά και αντοχή στο χρόνο είναι λιγάκι νωρίς για να έχω άποψη, αλλά αν αποφύγεις το άσπρο ματ τα υπόλοιπα φαίνονται καλά στο θέμα βαφής. (Του έλεγα να πάρει το κόκκινο αλλά δεν..)
    Βασική αλλαγή μεταξύ του 700 με το 750, πέρα από τα 3-4 άλογα, είναι ο έξτρα αντικραδασμικός άξονας που έχει το 750.. δεν ξέρω πως ήταν το 700 και αν το χρειαζόταν, αλλά το 750 έχει βελούδινη λειτουργία από την αρχή μέχρι το τέλος.
    Αυτά μου ήρθαν στο μυαλό σε πρώτη φάση, αν μου έρθει και τίποτα άλλο θα ενημερώσω.

  13. #13
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Νομιζω οτι δεν συγκρίνονται αυτές οι δυο μηχανές.
    Το BMW είναι καλυτερο σε όλα...φρένα,αναρτήσεις,δύναμη,ταξίδι,δυνατότητες κλπ

    Απο την αλλη, το μοναδικό (και ίσως μεγαλο) ατού του NC είναι το DCT που το κάνει παρα πολύ ευκολο και ξεκούραστο στην οδήγηση.
    +499 σε όλα και να προσθέσω η Κατανάλωση του nc ειναι παρα πολυ χαμηλή.αλλα έχει ψώφιο μοτερ κατεμέ.

    Πες μας όμως τι χρήση θες γιατι αν ειναι να κάθεσαι στην Πόλη τοτε αλλάζει το πράγμα..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Nik33


    τι εμπειρια εχεις απο διτροχα;
    θα μας βοηθησει να σε συμβουλεψουμε.
    Εμπειρια με δικο μου καμια...μονο με μηχανες φιλων που χρησιμοποιω αλλα οχι σε καθημερινη βαση..οποτε θα με καταταξω στους απειρους αλλα οχι ασχετους!!!!!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/06/2015
    Μηνύματα
    7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    +499 σε όλα και να προσθέσω η Κατανάλωση του nc ειναι παρα πολυ χαμηλή.αλλα έχει ψώφιο μοτερ κατεμέ.

    Πες μας όμως τι χρήση θες γιατι αν ειναι να κάθεσαι στην Πόλη τοτε αλλάζει το πράγμα..
    Η χρηση που θελω να κανω ειναι πολη καθημερινα και στα ταξιδια μου να πηγαινω με αυτο οσο μπορω...Δεν ξερω αν θα ξεκινησω να παω κατευθειαν μακρινο ταξιδι αλλα πχ μεχρι ναυπακτο που εχω καταγωγη θελω να πηγαινω με αυτη!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF