Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 46

Θέμα: μουδιασμα στα χερια

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Εμενα παλι μου κανει(χρονια τωρα) αλλο κουφο.Οταν ξεκιναω ταξιδι πχ Αγρινιο-Αθηνα,μετα απο τα πρωτα 50χλμ,νιωθω ενα μουδιασμα στο δεξι χερι.Αν σταματισω για κανα δεκαλεπτο και ξαναξεκινησω,οσα χλμ και να κανω μετα ολα οκ.

  2. #32
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Τα χερια πρεπει κατα διαστηματα να τα κουναμε.Ειδικα οσοι εχουμε μηχανες δρομου τα καταπονουμε περισσοτερο.

  3. #33
    Τρικύλινδρος Διφάναρος
    Εγγραφή
    16/09/2014
    Μηνύματα
    196
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Εμενα παλι μου κανει(χρονια τωρα) αλλο κουφο.Οταν ξεκιναω ταξιδι πχ Αγρινιο-Αθηνα,μετα απο τα πρωτα 50χλμ,νιωθω ενα μουδιασμα στο δεξι χερι.Αν σταματισω για κανα δεκαλεπτο και ξαναξεκινησω,οσα χλμ και να κανω μετα ολα οκ.
    Αρα πρέπει να σταματάμε για δέκα λεπτά στα.... 50 χλμ από το Αγρίνιο????
    The road less travelled, is less travelled for a reason...

  4. #34
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Εμενα παλι μου κανει(χρονια τωρα) αλλο κουφο.Οταν ξεκιναω ταξιδι πχ Αγρινιο-Αθηνα,μετα απο τα πρωτα 50χλμ,νιωθω ενα μουδιασμα στο δεξι χερι.Αν σταματισω για κανα δεκαλεπτο και ξαναξεκινησω,οσα χλμ και να κανω μετα ολα οκ.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vkats Προβολή μηνύματος
    Αρα πρέπει να σταματάμε για δέκα λεπτά στα.... 50 χλμ από το Αγρίνιο????
    Υποχρεωτικα!




















    Αν εχεις ΥAMAHA πρεπει να συμπληρωνεις και λαδι.................
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #35
    ωωωωωω τι μας ειπεεεεεε

  6. #36
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    ωωωωωω τι μας ειπεεεεεε
    Ο άνθρωπος που οι εξατμίσεις απο το μηχανάκι του είναι σαν τα χωνιά του καστανά.
    Φίου φίου φι φι φίου

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Υποχρεωτικα!




















    Αν εχεις ΥAMAHA πρεπει να συμπληρωνεις και λαδι.................
    Αυτο ΔΕΝ ειναι ψεμα.

  8. #38
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    Αυτο ΔΕΝ ειναι ψεμα.
    Έιδες που επεσα μεσα;
    Έχεις πολυ σφιγμενη την ταπα των λαδιων,οπότε σφιγγε ξεσφιγγε μουδιαζει το χερι.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #39
    υπάρχουν αρκετοί λόγοι που μουδιάζουν τα χέρια από το τιμόνι,
    1. λάθος θέση σώματος ειδικά στα ss το βάρος πρέπει να το τραβάνε τα πόδια, όχι τα χέρια και η μέση!
    2. grip που γλιστράνε και σε υποχρεώνουν να τα σφίγγεις περισσότερο από όσο πρέπει και έτσι κουράζεις τα χέρια σου, μία αλλαγή θα σε σώσει!
    3. οδήγηση με τεντωμένα χέρια και γενικά σφιγμένα χέρια, χαλάρωσε λίγο... δεν θα φύγει το τιμόνι!
    4. οδήγηση χωρίς γάντια ή με λάθος νούμερο γάντια, ακόμα και ένα ελαφρύ και άνετο mx γάντι μπορεί να κάνει την οδήγηση πολύ πιο απολαυστική!
    5. κραδασμοί, ειδικά σε μηχανές χωρίς clip on, ένα μπαράκι που ενώνει την μία πλευρά του τιμονιού με την άλλη ή ένα fat bar τιμόνι κάνει θαύματα!
    6. μαζί με το Νο 5 μπορείς να βάλεις και βαρύτερα αντίβαρα οπότε να κόψεις και από εκεί κραδασμούς!
    7. συνοδηγός που πέφτει επάνω σου και σε υποχρεώνει να βάλεις βάρος στα χέρια σου, ή αλλάζεις συνοδηγό ή την/τον μαθαίνεις πως να κάθεται σωστά!
    8. στραβό τιμόνι, ειδικά μετά από χαζοπτώση συχνά στραβώνει το τιμόνι, μέτρα τα άκρα του πόσο απέχουν από το μπουλόνι του εμπρός τροχού για να δεις αν είναι ίσιο!
    9. όταν μία μηχανή σε κουράζει τότε απλά δεν είναι για εσένα και το στιλ οδήγησής σου, όσο νωρίτερα το καταλάβεις τόσο το καλύτερο για εσένα!

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2013
    Μηνύματα
    121
    Οι ρυθμίσεις και αλλαγές σε τιμόνι, μανέτες, μαρσπιέ, πεντάλ, σέλα, ζελατίνα μπορούν να το μεταμορφώσουν απο κουραστικό σε άνετο. Όλα αυτά εξαρτώνται απο τον σωματότυπο και το στυλ οδήγησης, ειδικά οι ζελατίνες και απο το κράνος.

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/09/2013
    Μηνύματα
    89
    Το νούμερο γαντιού είναι σημαντικότατο, μικρό σφίγγει, μεγάλο γλυστρά, και αν δεν έχει προκαμπυλωμένο σχήμα επίσης κουράζει εσωτερικά στη βάση του αντίχειρα. Βέβαια το παιδί δοκίμασε και χωρίς γάντι, αλλά και αυτό κουράζει στα street

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/10/2014
    Μηνύματα
    20
    Επανερχομαι και ανακαλω.Εξακολουθει το μουδιασμα με τα λεπτοτερα grip αλλα παρουσιαζεται αργοτερα πλεον και σε μικροτερη ενταση.Πολυ ρολο παιζει και το σφιξιμο των ποδιων στο ντεποζιτο και ευχαριστω για τη συμβουλη αλλα ειναι κατι που θελει συνηθεια και ως ενα βαθμο κουραζει και αυτο.Δοκιμασμενα σε διωρη διαδρομη.Αλλα και παλι λογω υψους ισως?1,72 ειμαι,και οσο ανεβαινουν οι ρυθμοι ασυναισθητα ριχνω το βαρος μπροστα οπως και σε ρυθμους ταξιδιου οταν ξεχνιεμαι, καταληγω να στηριζω το βαρος μου στο τιμονι.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Φερε πιο κοντα το τιμονι στο σωμα σου,για να μην τεντωνονται τα χερια σου.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2015
    Μηνύματα
    38
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thimiospoul Προβολή μηνύματος
    σε ρυθμους ταξιδιου οταν ξεχνιεμαι, καταληγω να στηριζω το βαρος μου στο τιμονι.
    όταν οδηγούμε μηχανάκι δεν ξεχνιόμαστε ποτέ!
    αυτούς τους ρυθμούς ταξιδίου που αναφέρεσαι αν μπορούσες να τους αυξήσεις λιγάκι (30-40 χιλ) θα έβλεπες σημαντική διαφορά στο μούδιασμα. Ο αέρας από την ταχύτητα θα κρατούσε μέρους του βάρους του σώματος και δεν θα έπεφτε όλο στα χέρια. Θα ξέφευγες κι από την ζώνη των κραδασμών του κινητήρα που πιστεύω ότι δουλεύεις το μηχανάκι.
    το να ρίχνεις το βάρος μπροστά δεν είναι λάθος προστατεύεσαι από τον αέρα. Τα χέρια σου προσπάθησε να τα έχεις παράλληλα με το δρόμο αλλά και με το ντεπόζιτο, μη τα αφήνεις να ανοίγουν προς τα έξω δηλαδή. Τα γκριπ κράτα τα προς την μερια που είναι τα αντίβαρα και μη κολλάς τη χούφτα σου εκεί που τελειώνει το γκριπ εσωτερικά του τιμονιού.
    Γενικά πειραματίσου με τον τρόπο που κάθεσαι και κρατάς το τιμόνι, καθώς και με τις στροφές του κινητήρα πριν αρχίσεις κι αλλάζεις αλυσίδες, λάστιχα, τιμόνια, κλπ

  15. #45
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    1)Επειδή έχει κλίση η βάση του τιμονιού σου δεν είμαι σίγουρος αν μπορείς να βάλεις αποστάτες με σκοπό να φέρεις το τιμόνι πιο κοντά σου.Η πιο όρθια θέση θα μεταφέρει το βάρος στον κορμό του σώματός σου.

    2)Είμαι 1.76 και είχα την ίδια μοτοσυκλέτα(και θα την ξαναέπερνα ευχαρίστως).
    Έχεις μόνιμα βαλίτσα στη μηχανή;; Αν ναι,σε συγκεκριμένες ταχύτητες λόγω βαλίτσας μεταφέρονται ταλαντώσεις στο τιμόνι τις οποίες δεν καταλαβαίνεις.Αρχίζει να "κοσκινίζει" το τιμόνι αν το αφήσεις;Σε συνάρτηση με τον συντονισμό σίγουρα σε επηρεάζει.Είχα κι εγώ μουδιάσματα..

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. το καινουργιο μου κρανακι μολις το πηρα στα χερια μου!
    από GTZ750 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2007, 06:44
  2. Το μικρό Κ6 επιτέλους στα χέρια μου!!!!
    από mirrorofsorrow στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 10:53
  3. Ο ΑΡΗΣ στα χερια του λαου του.
    από SvsGreek στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2006, 21:46
  4. Πήραν το νόμο στα χέρια τους!!
    από Stergios69 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2005, 16:25
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 17:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF