Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: PriceIt android app

  1. #1

    PriceIt android app

    Καλησπέρα σε όλους.
    Είμαι φοιτητής και σαν μέρος της διατριβής μου επέλεξα να φτιάξω μια εφαρμογή σε περιβάλλον android.
    Στόχος της εφαρμογής είναι ο χρήστης να ενημερώνεται για τις τιμές αλλά και την διαθεσιμότητα ενός προϊόντος μέσω του barcode του.
    Δεν υπάρχει κάποια έτοιμη βάση με τις παραπάνω πληροφορίες και έτσι υπάρχει η δυνατότητα εάν το προϊόν δεν είναι καταχωρημένο, να μπορεί να το καταχωρήσει ο ίδιος ο χρήστης.
    Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την εφαρμογή, καθώς και ποιές μελλοντικές βελτιώσεις θα θέλατε να έχει.
    Την εφαρμογή θα την βρείτε εδώ https://play.google.com/store/apps/d...eo6389.priceit
    Σας ευχαριστώ!!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω. Το ίδιο γιαουρτι πχ στο τάδε σούπερ μάρκετ κοστίζει χ ευρώ , στο δεινα σούπερ χ-0.5 γιατί ληγουν κ τα βγαζει προσφορά κ στην έβγα της γειτονιάς χ+2. Τι θα δείχνει η εφαρμογή??? Τα μπαρκοουντ συνδέονται με το σύστημα αποθήκης κ τιμολόγησης της εκαστοτε επιχείρησης. Συν του ότι οι τιμές κυμαίνονται άνα διαστηματα. Επίσης το να κάτσω να καταχωρήσω στο καροτσάκι του σούπερ μάρκετ όλους τους κωδικούς με τις τιμές τους για να δημιουργείτε σταδιακά κάποια βασή δεδομένων το θεωρώ ανούσιο.
    Γνώμη μου αν θες να επιμένεις στη συγκεκριμένη εφαρμογή, εξειδικευσε την για μια μόνο επιχείρηση κ ει δυνατόν προϊόντα που απευθύνονται σε γυναίκες. Πχ καλλυντικά χοντος

  3. #3
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Εγω το θεωρώ πολυ χρησιμο σαν εφαρμογη........αλλα πολυ δυσκολο στην υλοποιηση.

    Τα προιοντα σουπερ μαρκετ ειναι απειρα ........οι δε ιστοσελιδες που (περιπου 4) που συγκρινουν τιμες 99% πεφτουν εξω σε αυτα που γραφουν. Παρολο που φωναζουν για συνεχη ενημερωση .....αυτο δεν συμβαινει.....δειχνοντας ποσο δυσκολο ειναι να γινει σωστα μια τετοια δουλεια.

    Το να καταχωρει ένας χρηστης το προιον πρεπει να περιλαμβανει μια απλη και ευκολη διαδικασια. Με καποιο συστημα ασφαλειας.

    Πως θα γινει αυτό ομως οταν βλεπεις το ιδιο προιον (χωρις να ειναι προσφορα) στην ιδια αλυσιδα s/m να έχει αλλη τιμη στην Αργυρουπολη και αλλη στα Σεπολια την ιδια μερα την ιδια στιγμη??

    Και πως θα πιστοποιείς οτι αυτο που καταχωρει ο χρηστης ειναι αληθεια και οχι ψεμα.

    Μου φαινεται πολυ ωραιο σαν project.....και πολυ χρησιμο αν υλοποιηθει σωστα....αλλα δυσκολο!

    Καλη τυχη....

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από typhoon Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω. Το ίδιο γιαουρτι πχ στο τάδε σούπερ μάρκετ κοστίζει χ ευρώ , στο δεινα σούπερ χ-0.5 γιατί ληγουν κ τα βγαζει προσφορά κ στην έβγα της γειτονιάς χ+2. Τι θα δείχνει η εφαρμογή??? Τα μπαρκοουντ συνδέονται με το σύστημα αποθήκης κ τιμολόγησης της εκαστοτε επιχείρησης. Συν του ότι οι τιμές κυμαίνονται άνα διαστηματα. Επίσης το να κάτσω να καταχωρήσω στο καροτσάκι του σούπερ μάρκετ όλους τους κωδικούς με τις τιμές τους για να δημιουργείτε σταδιακά κάποια βασή δεδομένων το θεωρώ ανούσιο.
    Γνώμη μου αν θες να επιμένεις στη συγκεκριμένη εφαρμογή, εξειδικευσε την για μια μόνο επιχείρηση κ ει δυνατόν προϊόντα που απευθύνονται σε γυναίκες. Πχ καλλυντικά χοντος
    Καλημέρα κατ’ αρχάς και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοείται για αρχή πως ούτε και εγώ θα κάτσω να κάνω κάποια καταχώρηση στο Super Market με το καρότσι στα χέρια(εκτός και εάν κάτι μου έκανε πραγματικά εντύπωση). Απλά σκέψου το εξής σενάριο, εχεις γυρίσει σπίτι απο τα ψώνια και λές ξέρεις κάτι, την άλλη φορά θα πάω στο ψ super market έτσι για να συγκρίνω τις τιμές(καθαρά για προσωπικό σου κέρδος δηλαδή), άρα λοιπον αράζεις σπιτι σου κάνεις καταχώρηση τα ψώνια που έκανες(δεν παίρνει πάνω απο 10 δευτερόλεπτα το προιόν) και την επόμενη φορά που θα πάς στο ψ super market κάνεις απλά scan τις τιμές και βλέπεις την διαφορά. Αν τώρα κάποιος άλλος καταχωρήσει το ίδιο barcode σε κάποια άλλο μαγαζί, τοτε θα εμφανιστούν και οι 2 εγγραφές και ούτο καθεξής. Και σε ότι αφορά το θέμα της προσφοράς, μπορείς να το βάλεις σα σχόλιο.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Corki Προβολή μηνύματος
    Εγω το θεωρώ πολυ χρησιμο σαν εφαρμογη........αλλα πολυ δυσκολο στην υλοποιηση.

    Τα προιοντα σουπερ μαρκετ ειναι απειρα ........οι δε ιστοσελιδες που (περιπου 4) που συγκρινουν τιμες 99% πεφτουν εξω σε αυτα που γραφουν. Παρολο που φωναζουν για συνεχη ενημερωση .....αυτο δεν συμβαινει.....δειχνοντας ποσο δυσκολο ειναι να γινει σωστα μια τετοια δουλεια.

    Το να καταχωρει ένας χρηστης το προιον πρεπει να περιλαμβανει μια απλη και ευκολη διαδικασια. Με καποιο συστημα ασφαλειας.

    Πως θα γινει αυτό ομως οταν βλεπεις το ιδιο προιον (χωρις να ειναι προσφορα) στην ιδια αλυσιδα s/m να έχει αλλη τιμη στην Αργυρουπολη και αλλη στα Σεπολια την ιδια μερα την ιδια στιγμη??

    Και πως θα πιστοποιείς οτι αυτο που καταχωρει ο χρηστης ειναι αληθεια και οχι ψεμα.

    Μου φαινεται πολυ ωραιο σαν project.....και πολυ χρησιμο αν υλοποιηθει σωστα....αλλα δυσκολο!

    Καλη τυχη....
    Το να πιστοποιήσω αυτό που καταχωρεί ο χρήστης είναι απλα αδύνατο, εκτός και άν το κάνω σε μορφή wiki, οπού μπορεί ο καθένας να διορθώνει όποια εσφαλμένη καταχώρηση.
    Εγώ σε πρώτη φάση έχω φτιάξει την εφαρμογή για το προσωπικό συμφέρον του καθενός και μέσα απο αυτό πιστέυω ότι θα μεγαλώσει και η βαση δεδομένων

  6. #6
    Θα το κατεβάσω, τουλάχιστον να "γράψει" το κοντεράκι στο play και αναλόγως θα συμμετέχω κιόλας. Καλή αρχή.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Θα το κατεβάσω, τουλάχιστον να "γράψει" το κοντεράκι στο play και αναλόγως θα συμμετέχω κιόλας. Καλή αρχή.
    Σε ευχαριστώ πολυ!!!! Για όποια αλλαγή/βελτίωση/ ενημέρωση, το σχόλιο σου είναι πολυτιμο.

  8. #8
    Υστερα από πρόβλημα που υπήρχε στο server η εφαρμογή σταμάτησε να λειτουργεί από τις 12 το μεσημέρι μέχρι και πρίν λίγο. Το πρόβλημα επιδιορθώθηκε και πλέον η εφαρμογή θα λειτουργεί κανονικά

  9. #9
    Η έκδοση 1.7 είναι διαθέσιμη στο google play. Πλέον μπορείτε να αποθηκεύσετε την τοποθεσία του καταστήματος όταν γίνεται καταχώρηση αλλά και να ενημερωθείτε για την απόσταση και την τοποθεσία άλλων καταστημάτων αν έχουν καταχωρηθεί.

  10. #10
    Καλησπέρα και πάλι, η νέα έκδοση της εφαρμογής βρίσκεται στο google play και επιτρέπει στους χρήστες να κάνουν αλλαγές στα χαρακτηριστικά των καταστημάτων(όνομα, τοποθεσία) που έχουν καταχωρηθεί άλλα και να πλοηγηθούν σε αυτά.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2015
    Μηνύματα
    131
    Συγνώμη που σε στεναχωρώ αλλά λίγα λεπτά χρησιμοποίησα την εφαρμογή και κόλλησε αρκετές φορές .. σου έχω στείλει κάμποσες αναφορές προβλημάτων.Ένα άλλο πρόβλημα που προκύπτει είναι στο screen rotation όλα γίνονται ψιλόμπαχαλο, επίσης όταν κάποιος χρήστης αλλάζει κάποιο κατάστημα δεν γίνεται κάποιος έλεγχος και μπορεί να βάλει ότι να ναι.Εγώ θα σου πρότεινα όλα αυτά να γίνονται αυτόματα ..πχ μπαίνω στο κατάστημα ανοίγω το location και εντοπίζεις αυτόματα το κατάστημα στο οποίο βρίσκεται ο χρήστης αλλά προφανώς δεν γίνεται σε όλες τις περιπτώσεις αυτό .
    Τελευταία τροποποίηση από ChrisNt; 01/09/2015 στις 15:23.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisNt Προβολή μηνύματος
    Συγνώμη που σε στεναχωρώ αλλά λίγα λεπτά χρησιμοποίησα την εφαρμογή και κόλλησε αρκετές φορές .. σου έχω στείλει κάμποσες αναφορές προβλημάτων.Ένα άλλο πρόβλημα που προκύπτει είναι στο screen rotation όλα γίνονται μπάχαλο..
    Τι έκανες και κόλλησε?
    Δεν τίθεται θέμα στεναχώριας, για αυτό έκανα και το topic για να έχω και καλό feedback, ίσα ίσα σε ευχαριστώ που μου το είπες. Θα το κοιτάξω το απόγευμα και θα κάνω update(αν λύσω το θέμα που προέκυψε γρήγορα).
    Αν επιτρέπεται ποια έκδοση android έχεις.?

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2015
    Μηνύματα
    131
    Επέλεξα κάποια καταστήματα που ήταν στην λίστα ..σου έχω στείλει αναφορές αν δεις .Η έκδοση μου είναι 4.4.4

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisNt Προβολή μηνύματος
    Επέλεξα κάποια καταστήματα που ήταν στην λίστα ..σου έχω στείλει αναφορές αν δεις .Η έκδοση μου είναι 4.4.4
    Στο κινητό μου με android 4.4.4, αλλά και σε lollipop δεν έχω κάποιο θέμα.
    Έχεις την τελευταία έκδοση της εφαρμογής? Σε όποια περίπτωση, αν έχεις το χρόνο στείλε μου ένα πμ με τις ακριβείς κινήσεις που έκανες, για να μπορέσω να αναπαράγω ακριβώς το πρόβλημα.
    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ChrisNt Προβολή μηνύματος
    Επέλεξα κάποια καταστήματα που ήταν στην λίστα ..σου έχω στείλει αναφορές αν δεις .Η έκδοση μου είναι 4.4.4
    Φίλε ChrisNt, είδα τις αναφορές, αλλά δεν μπόρεσα να αναπαράγω το πρόβλημα και δεν μου έρθει αναφορά crash απο άλλο χρήστη, υποθέτω οτι κάτι περίεργο παίζει με το λογισμικό του κινητού που χρησιμοποιείς ή κάποιο 3rd party app που έχεις εγκαταστήσει.

Παρόμοια θέματα

  1. V-Strom Resque - Android App
    από Space στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2013, 00:17
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2012, 01:48
  3. Σύνδεση forum με iphone/android app
    από infidel στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 29/02/2012, 12:27
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2012, 09:30
  5. iclams weather forecast για android
    από DeusEx στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2011, 16:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF