Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Κλεδαριά xt660x

  1. #1
    Νέοπας Το avatar του/της stamoylias
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    52

    Κλεδαριά xt660x

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα, αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με την κεντρική κλειδαρία του μοτοριού μου,το κλειδί βγαίνει απο την θέση on αν ψιλοτραβηχτεί και εν γένει μου φαίνεται ότι ο αφαλός παίζει απο θέση σε θέση (on,off,lock) χωρίς να χρειαστεί να καταβάλεις ιδιαιτερη προσπάθεια ή να μπει το κλειδί εντελώς μέσα, βέβαια παρότι παίζει δεν γίνεται να πάρει μπροστά αν δεν βάλεις το κλειδί μέσα τελείως αλλα είναι εκνευριστικό αν κάτσει στραβά ο αφαλός κ δεν μπαίνει το κλειδί για να βάλεις μπρός ή φύγει κανα κλειδί στο δρόμο και ψάχνεσαι.
    Δεν ξέρω γιατί συνέβη αυτό δεν έχω φορτωμένο μπρελόκ και εν γένει δεν είχα θέμα ποτε με την κλειδαριά μου, λέτε να προσπάθησε κανείς να μου το διαρρήξει;
    Ξέρεις κανέις αν οι κλειδαρίες επισκευάζονται; Διαβάσα ότι πάιζουν μερικοί κλειδαράδες που κάνουν επισκευές; Ξέρει κανείς κάποιον επαγγελματία κλειδαρά που να αναλαμβάνει τέτοιες επισκευές;Φοβάμαι να το πάω όπου να ναι, ξέρει κάποιος αν βγαίνει ευκολα η κλεδαρία; Αν την έβγαζα έχω το κόκκινο κλειδί που λένε οτι βγάζει την μήτρα που λογικά θέλει επισκευή....
    Βοήθεια please....
    Όσο ζείς..μαθαίνεις...

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Φίλε μου γενικά τα YAMAHA εχουν ενα θέμα, (ειχα 3, και μου το είπε και κλειδαρας μηχανόβιως) ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω τώρα και με το δικό μου 660, που το πήρα όμως μεταχειρισμένο και ο παλιός ιδιοκτήτης παραφόρτωνε την αρμαθιά. δοκίμασε κατ αρχήν με WD 40, επισκευες κάνουν κλειδαράδες, παίζει να φαγώθηκε το κλειδί όποτε θα βγάλεις νεο από ενα καλό κλειδί (οχι το φαγωμένο ) και θα βάλεις από το παλιό μόνο το Imobilaizer, to chipaki δηλαδή, αν δεν πιάσουν αυτά θα αγοράσεις με μισό ευρώ ενα πλαστικό σπιράλ (απο τον κλειδαρα) και θα ασφαλίζεις κάθε φορά το κλειδί κάπου στο τιμόνι για να μην σου φύγει εν κινήση!!! αυτο κάνω εγω ...συνέχεια και μου έγινε συνήθεια, μάλιστα εβαλα ται-ραπ στην βάση της μανετας για να το αγκιστρώνο εκεί.
    Κλειδαριά δεν συμφερει να αλλάξεις, και μετά θα κυκλοφορείς και αναγκαστικά με 2 κλειδια ( για το ρεζερβουαρ και την σέλα)
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 24/08/2015 στις 12:51.

  3. #3
    Νέοπας Το avatar του/της stamoylias
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου γενικά τα YAMAHA εχουν ενα θέμα, (ειχα 3, και μου το είπε και κλειδαρας μηχανόβιως) ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω τώρα και με το δικό μου 660, που το πήρα όμως μεταχειρισμένο και ο παλιός ιδιοκτήτης παραφόρτωνε την αρμαθιά. δοκίμασε κατ αρχήν με WD 40, επισκευες κάνουν κλειδαράδες, παίζει να φαγώθηκε το κλειδί όποτε θα βγάλεις νεο από ενα καλό κλειδί (οχι το φαγωμένο ) και θα βάλεις από το παλιό μόνο το Imobilaizer, to chipaki δηλαδή, αν δεν πιάσουν αυτά θα αγοράσεις με μισό ευρώ ενα πλαστικό σπιράλ (απο τον κλειδαρα) και θα ασφαλίζεις κάθε φορά το κλειδί κάπου στο τιμόνι για να μην σου φύγει εν κινήση!!! αυτο κάνω εγω ...συνέχεια και μου έγινε συνήθεια, μάλιστα εβαλα ται-ραπ στην βάση της μανετας για να το αγκιστρώνο εκεί.
    Κλειδαριά δεν συμφερει να αλλάξεις, και μετά θα κυκλοφορείς και αναγκαστικά με 2 κλειδια ( για το ρεζερβουαρ και την σέλα)
    Θα δοκιμάσω τα άλλα κλειδια μου να δω τι γίνεται...αν έχει φαγωθεί είμαι μια χαρά απλά θα αλλάξω κλειδακι...αλλά αν τα έχει παίξει η κλειδαριά που προς τα εκεί κλείνω μου φαίνεται τότε πρέπει να το ψάξω λιγάκι παραπανω...μου είπε ένας κλειδαρας ότι φτιαχνετε κάτι λαμάκια λέει θα θέλουν αλλαγή γιατί φαγωθηκαν...θα πάω από εκεί να δω τι θα μου πει κ από κοντά...εννοείται πως δεν αλλάζω κλειδαριά...
    Όσο ζείς..μαθαίνεις...

  4. #4
    Νέοπας Το avatar του/της stamoylias
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    52
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Φίλε μου γενικά τα YAMAHA εχουν ενα θέμα, (ειχα 3, και μου το είπε και κλειδαρας μηχανόβιως) ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω τώρα και με το δικό μου 660, που το πήρα όμως μεταχειρισμένο και ο παλιός ιδιοκτήτης παραφόρτωνε την αρμαθιά. δοκίμασε κατ αρχήν με WD 40, επισκευες κάνουν κλειδαράδες, παίζει να φαγώθηκε το κλειδί όποτε θα βγάλεις νεο από ενα καλό κλειδί (οχι το φαγωμένο ) και θα βάλεις από το παλιό μόνο το Imobilaizer, to chipaki δηλαδή, αν δεν πιάσουν αυτά θα αγοράσεις με μισό ευρώ ενα πλαστικό σπιράλ (απο τον κλειδαρα) και θα ασφαλίζεις κάθε φορά το κλειδί κάπου στο τιμόνι για να μην σου φύγει εν κινήση!!! αυτο κάνω εγω ...συνέχεια και μου έγινε συνήθεια, μάλιστα εβαλα ται-ραπ στην βάση της μανετας για να το αγκιστρώνο εκεί.
    Κλειδαριά δεν συμφερει να αλλάξεις, και μετά θα κυκλοφορείς και αναγκαστικά με 2 κλειδια ( για το ρεζερβουαρ και την σέλα)
    Τελικά είναι το κλειδί φαγωμένο με το άλλο κλειδί είναι μια χαρά....θα πάω να φτιάξω ένα ακομη αλλά το τσιπάκι πως βγαίνει από το παλιό για να μπει στο καινούργιο που έχει υποδοχή από κάτω,πρέπει να το χαλάσω το παλιό?
    Όσο ζείς..μαθαίνεις...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Φτηνά την γλίτωσες! Θα πας σε κλειδαρα που εχει καινούργια κλειδιά, το ΧΤ εχει το chipaki σε μια ειδική υποδοχή εκεί θα βάλει το chip από το παλίο κλειδί, ετσι γλυτώνεις 60 ευρώ (οσο κάνει το chip) το παλιό κλειδί δεν θα λειτουργει πια αφου δεν θα το αναγωρίζει το immo, πανε σε κλειδαρά όχι κουτάκια, αλλά μηχανόβιο, θα ξέρει κάτι παραπανω

  6. #6
    Νέοπας Το avatar του/της stamoylias
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    52
    15€ κόστος καινούργιο κλειδακι κ τραμπα το παλιό chip...

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    15
    Ξεθάβω το θέμα καθώς εχθές και χωρίς να το καταλάβω έφυγε το κλείδι από τη θέση ενώ ήμουν εν κινήσει. Τώρα έχω ξεμείνει μόνο με το κόκκινο. Τι κάνω; Που να πάω και να μην πληρώσω πολλά;

Παρόμοια θέματα

  1. XT660X vs aprilia pegasus 650 trail ?
    από XTLSR στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2006, 15:16
  2. Μπροστινο μικρο φτερο για Xt660x
    από laksof στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2006, 03:34
  3. Αλλαγή πίσω φωτιστικού και εξατμίσεις για Xt660x (περιέχει φώτο)
    από akfo7 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2005, 14:25
  4. Xt660x ή Fz6 600;
    από Πατρινός στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 17:12
  5. Yamaha Xt660x ή Xt660r
    από Πατρινός στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2005, 03:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF